Kolejny wykład za nami

Krzysztof Przygoda  "zafundował  podróż" po mazowieckich bazylikach i nawet udało nam się zajrzeć na ukraińską i rumuńską Bukowinę. Ciekawą i bogatą historię kościołów papieskich nasz prelegent przedstawił w bardzo intersujący sposób  uzupełniając o ciekawostki i niejednokrotnie zabawne wydarzenia.  
Okazuje się, że nie wybierając się w trasę można też podróżować.
 
Poniżej przedstawiamy kilka ciekawostek o bazylikach mniejszych oraz zdjęcia z wykładu.
- Słowo bazylika ma dwa znaczenia: pierwsze znaczenie to forma architektoniczna, drugie to godność kościelna nadawana przez papieża kościołom wyróżniającym się historią, piękną architekturą , a przede wszystkim pod względem wyjątkowego kultu religijnego.  
- Bazyliki większe i mniejsze. Jest siedem bazylik większych, w tym pięć w Rzymie: św. Jana Chrzciciela na Lateranie (1), Matki Bożej Większej (2), św. Piotra na Watykanie (3), św. Pawła za Murami (4), św. Wawrzyńca (5) i dwie w Asyżu: św. Franciszka (6) i NMP od Aniołów (7). Pozostałe bazyliki to bazyliki mniejsze rozsiane po całym świecie.
 - Przywilejem bazylik jest uzyskanie odpustu zupełnego w czasie ich nawiedzenia w święta: Apostołów Piotra i Pawła (29 czerwca), tytułu bazyliki, „Porcjumkuli" (2 sierpnia) i jeden raz w ciągu roku w dniu określonym wg uznania, pod zwykłymi warunkami. 
 - Tytuł bazyliki mniejszej po raz pierwszy nadał w 1783 r. papież Pius VI kościołowi św. Mikołaja w Tolentino (Włochy). 
 - Godło Stolicy Apostolskiej, dwa skrzyżowane klucze i tiara papieska, na frontonie kościoła oznajmia, że kościół posiada tytuł bazyliki mniejszej.  
- Pierwszy tytuł bazyliki mniejszej w Polsce otrzymał kościół NMP Anielskiej w Dąbrowie Górniczej. Tytuł nadał w dniu 19 marca 1901 r. papież Leon XIII, a został ogłoszony w odpust Matki Bożej Anielskiej w dnu 2 sierpnia 1901 r. 
- Ostatnia 141. bazylika mniejsza w Rychwałdzie, diecezja bielsko-żywiecka Kościół (franciszkanów konwentualnych) pw. św. Mikołaja - Sanktuarium Matki Bożej Rychwałdzkiej, Pani Ziemi Żywieckiej, został ogłoszony 23 lipca 2017 r. bazyliką mniejszą. 
- Ważne są dwie daty: data nadania tytułu danemu kościołowi przez papieża i data ogłoszenia tytułu bazyliki mniejszej.
 Były dwa wyjątki: bazylika w Kalwarii Zebrzydowskiej najpierw została ogłoszona przez Jana Pawła II w dniu 7.06.1979 r., a następnie otrzymała dokument papieski w dniu 30.04.1980 r. oraz bazylika Bożego Miłosierdzia w Krakowie Łagiewnikach, którą ogłosił papież Jan Paweł II podczas konsekracji świątyni 17 sierpnia 2002 r. Potwierdzający dokument papieski posiada datę 6 marca 2003 r. 
 - Papież Jan Paweł II nadał tytuł bazyliki mniejszej 57 kościołom w Polsce, w następnej kolejności: Benedykt XVI – 28, Paweł VI - 21, bł. Jan XXIII - 8, Pius XI - 7, św. Pius X - 3, Pius XII - 2, Leon XIII - 1, Benedykt XV - 1, a Franciszek – 12.  
 
- Tytuł bazyliki mniejszej posiada kościół garnizonowy Wojska Polskiego pw. św. Elżbiety we Wrocławiu, co stanowi ewenement w skali świata. 
   

 
 

Aktualności - zobacz wszystkie wiadomości...


Życzymy pełnych nadziei i radości Świąt Zmartwychwstania Pańskiego

Tradycyjnie w Wielką Sobotę, LOT Skarbiec Mazowiecki zachęca do podjęcia, indywidualnie lub w grupie, wyjątkowej i jedynej tego rodzaju wędrówki w ciągu roku. 

Polecamy nawiedzanie Grobów Pańskich w kościołach położonych przy Trakcie Królewskim oraz w obrębie Starego i Nowego Miasta. Spacer najlepiej rozpocząć od  kościoła pw. św. Aleksandra na Placu Trzech Krzyży.

W trakcie wędrówki, przypomnijmy sobie historie związane nie tylko z tą Wielkanocną tradycją, ale także z samymi obiektami sakralnymi, kryjącymi wiele tajemnic.