LOT Skarbiec Mazowiecki na Europejskich Dniach Dziedzictwa

Europejskie Dni Dziedzictwa to obecnie największy w Europie projekt społeczny, kulturalny i edukacyjny. Głównym celem ustanowionych od 1991 r. EDD jest promowanie regionalnego dziedzictwa kulturowego oraz przypominanie o wspólnych korzeniach kultury europejskiej.Nawiązując do tegorocznego hasła EDD „Krajobraz dziedzictwa – dziedzictwo krajobrazu”.
Obchodzone w tym roku Dni Dziedzictwa zorganizowane przez Muzeum w Łowiczu we współpracy z Lokalną Organizacją Turystyczną Skarbiec Mazowiecki pokazały  piękno łowickiego krajobrazu, ze szczególnym uwzględnieniem wiejskiej architektury sakralnej. To właśnie tradycyjne drewniane zagrody, kapliczki z rzeźbami, były istotnym elementem mazowieckiego pejzażu, prawdziwym dziedzictwem polskiej kultury ludowej.
 
Obchody odbyły się w Skansenie w Maurzycach, gdzie w zabytkowych przestrzeniach przygotowany został  bogaty program kulturalny : warsztaty plastyczne,  spotkanie z Jackiem A. Wiśniewskim, autorem książki „Kościoły drewniane Mazowsza”, połączone z otwarciem wystawy fotografii, rysunków i makiet zabytkowych świątyń, spacer z przewodnikiem po skansenie, warsztaty i pokazy rzeźby ludowej oraz wystawa kapliczek i krzyży wykonanych na I Powiatowy Konkurs Plastyczny zorganizowany przez Szkołę Podstawową w Popowie.


 
 

Aktualności - zobacz wszystkie wiadomości...