Wyjazdy i spacery ze Skarbcem Mazowieckim

WYCIECZKI  JEDNODNIOWE
 
DREWNIANE KOŚCIOŁY MAZOWSZA - TRASY
Gwiazdy seriali filmowych - w naszej propozycji trzy kościoły drewniane znajdujące się na południowy wschód od Warszawy. Mają one nie tylko swoje ciekawe historie i wyposażenie, ale łączy je przede wszystkim fakt, że „zagrały” w popularnych serialach filmowych: „Ojciec Mateusz” ( kościół św. Wawrzyńca w Gliniance), „Ranczo” (kościół św. Wojciecha w Jeruzalu), „Boża podszewka” (kościół Matki Bożej Bolesnej w Mariańskim Porzeczu)
 
Cztery wieki w jeden dzień - trasa kościołów drewnianych, z których każdy powstał w innym stuleciu. Różnią się one nie tylko bryłą czy rozplanowaniem, ale także wyglądem wnętrza. I wszystkie mają swoje ciekawe historie. Obiekty na trasie: datowany na XVI wiek kościół św. Jana Chrzciciela w Rębowie, XVII-wieczny kościół Przemienienia Pańskiego w Żukowie, XVIII–wieczny kościół Wniebowzięcia NMP w Kampinosie oraz XIX–wieczny kościół św. Bartłomieja w Grodźcu.
 
Świątynie różnych wyznań trasa „ekumeniczna” na pograniczu mazowiecko-podlaskim dla miłośników egzotyki. Oprócz kościołów obejrzymy również dawne cerkwie unickie(greko-katolickie), a nawet świątynie ewangelickie. Obiekty na trasie: dawna cerkiew greko-katolicka, obecnie kościół św. Anny w Rogowie; dawna cerkiew greko-katolicka, obecnie kościół św. Jerzego w Sawicach; kościół św. Bartłomieja w Paprotni; zbór na cmentarzu ewangelickim w Węgrowie.
 
SAKRALNE PERŁY MAZOWSZA - TRASY
Perły gotyku i perełki renesansu -  nie tylko katedra Płocku czy bazylika w Pułtusku mogą się pochwalić wspaniałymi nagrobkami zachowanymi we wnętrzach. Prawdziwe perełki znajdziemy również w kilku skromnych kościołach gotyckich, w których zachowały się cenne nagrobki renesansowe ich fundatorów lub dobroczyńców.Obiekty na trasie: Drobin - kościół parafialny pw. Matki Bożej Różańcowej; Kobylniki - kościół parafialny pw. św. Anny; Szreńsk – kościół Niepokalanego Poczęcia NMP
 
Barokowe osobliwości Mazowsza - barokowe kościoły, przy których projektowaniu i wznoszeniu uczestniczyli najwybitniejsi architekci epoki, m.in. Tomasz Belotti i Jakub Fontana. Większość z nich to sanktuaria maryjne, słynące poza granicami Mazowsza. Obiekty na trasie: Jasieniec- kościół parafialny pw. Wniebowzięcia NMP; Góra Kalwaria - sanktuarium Maryjne Matki Bożej Górskiej i św. Antoniego; Miedniewice – sanktuarium Matki Bożej Świętorodzinnej; Rokitno – sanktuarium Matki Bożej Prymasowskiej Wspomożycielki.
 
Neogotyk Józefa Piusa Dziekońskiego - Józef Pius Dziekoński – czołowy polski architekt przełomu XIX i XX wieku pozostawił po sobie kilkadziesiąt zaprojektowanych kościołów murowanych, wznoszonych w stylu neogotyckim (czasami również określanego jako prekursora stylu wiślano-bałtyckigo). Wiele z nich zostało wybudowanych na Mazowszu. Nasza wycieczka prowadzi do kilku z nich, znajdujących się na terenach wschodniego Mazowsza. Obiekty na trasie: kościół parafialny św. Anny w Jakubowie, kościół parafialny Wniebowzięcia NMP w Kałuszynie; kościół parafialny Świętej Trójcy w Kołbieli; sanktuarium św. Walentego w Latowiczu.
 
ŚLADAMI ŚW. FAUSTYNY PRZEZ MAZOWSZE - TRASY
Święta Faustyna w Warszawie -Warszawa – to niezwykle ważne miejsce w życiu siostry Faustyny. Właśnie tutaj rozpoczęła swoje życie zakonne i tutaj doznała kolejnych wizji. Obiekty na trasie warszawskiej: kościół Najświętszej Maryi Panny (par. św. Jakuba) na Ochocie,; Dom Zgromadzenia Matki Bożej Miłosierdzia przy ul. Hetmańskiej; Dom Generalny Zgromadzenia Matki Bożej Miłosierdzia i sanktuarium Miłosierdzia Bożego i św. Faustyny przy ul. Żytniej.
 
Święta Faustyna na Mazowszu - na Mazowszu znajdziemy miejsca, gdzie późniejsza św. Faustyna pracowała przed wstąpieniem do zakonu (m.in. zbierając środki na wyprawkę klasztorną), jak również miejscowości, które są związane z umacnianiem jej powołania i późniejszym leczeniem.
Obiekty na trasie mazowieckiej:Ostrówek,Klembów, Skolimów,Walendów, Derdy, Płock, Biała k/Płocka
 
W/w propozycje realizujemy w przypadku zebrania grupy chętnych liczących minimum  15  osób w terminie dogodnym dla grupy. Orientacyjny koszt wyjazdu: 95 - 60 zł/os, w przypadku grupy 40 osób: 65- 50 zł, obejmuje przejazd w obie strony, ubezpieczenie NNW, opiekę przewodnika.
 
 
 

Aktualności - zobacz wszystkie wiadomości...