Piekary Śląskie, trzy różańce od trzech papieży

 

- Sanktuarium Maryjne Matki Bożej Piekarskiej,  Kalwaria i źródełko
- Kalwaria i źródełko
Parafia Imienia NMP i św. Bartłomieja, ul. Ks. Jana Ficka 7, 41-940 Piekary Śląskie Tel. 32-287 22 70, fax 32-768 00 38. Obraz z. XVII wieku. Koronacja papieska 15 sierpnia 1925 roku, koronator abp Lorenzo Lauri, nuncjusz apoostolski Tytuł bazyliki mniejszej nadał papież bł. Jan XXIII w dniu 1 grudnia 1962r., gdy ordynariuszem był bp Stanisław Adamski, a proboszczem parafii ks. Antoni Godziek. Tytuł ogłoszono w dniu 15 kwietnia 1963r. podczas uroczystej Mszy świętej W drugi dzień Wielkanocy. Uroczystościom przewodniczył ks. bp Józef Kurpas. Dom Pielgrzyma na 50 os. z całodziennym wyżywieniem (56 zł) tel. 32-281 03 20 Centrum Pielgrzymkowe 32-767 99 81, Przewodnik po Sanktuarium (50 zł od grupy – ofiara), kiosk i kawiarenka. Czasopismo „Z piekarskich wież” wychodzi od 1995 roku.
- Bazylika mniejsza Imienia Najświętszej Maryi Panny i św. Bartłomieja
 
Papież Benedykt XVI przekazał różaniec dla sanktuarium, 12.02.2017

W obchodzony 11 lutego 2017 r. Światowy Dzień Chorego bp Marek Szkudło przekazał ks. prał. Władysławowi Nieszporkowi, kustoszowi piekarskiego Sanktuarium Matki Sprawiedliwości i Miłości Społecznej, dar od papieża Benedykta XVI – perłowy różaniec. Przekazanie szczególnego prezentu poprzedziła Msza św. w intencji chorych i starszych parafian.

– Wspomnienie Matki Bożej z Lourdes przypomina nam o objawieniu, które tam miało miejsce, ale również o nieprzeliczonym tłumie chorych, którzy przyjeżdżają do tego sanktuarium, aby wypraszać uzdrowienie ze swoich dolegliwości. To miejsce jest również znakiem szczególnej służby potrzebującym, miejscem, w którym wyzwala się ogrom miłości – powiedział w trakcie homilii bp Szkudło.

Pomocniczy biskup katowicki podziękował także chorym za ofiarowane modlitwy i znoszone z pokorą cierpienia. Nawiązał także do orędzie papieża Franciszka na XXV Światowy dzień Chorego, zwracając szczególnie uwagę na myśl, że „chorzy i cierpiący noszą w sobie nie tylko pragnienie uleczenia, ale także przeżywania po chrześcijańsku swego życia”.

Po zakończonej Eucharystii zgromadzeni w bazylice wierni modlili się na papieskim różańcu rozważając tajemnice radosne.

Różaniec papieża Benedykta XVI jest trzecim papieskim różańcem ofiarowanym piekarskiemu sanktuarium. Wcześniej taki dar przekazał Ojciec Święty Jan Paweł II w 1983 r. oraz papież Franciszek, który również pobłogosławił korony cudownego obrazu Matki Bożej Piekarskiej. Miało to miejsce w 2015 roku.
 
Nowoczesne audioprzewodniki umożliwiające zwiedzanie m.in. sanktuarium maryjnego trafiły do Piekar Śląskich (Śląskie). Są one częścią wprowadzanego w województwie - Śląskiego Systemu Informacji Turystycznej.
 

Licząca ok. 2 km trasa zwiedzania rozpoczyna się w przed siedzibą Miejskiego Centrum Informacji i Turystyki w Piekarach Śląskich, następnie prowadzi do sanktuarium maryjnego - jednego z najbardziej znanych miejsc kultu maryjnego w kraju. Na trasie zwiedzania znajdują się m.in.: Bazylika Najświętszej Maryi Panny, Kalwaria, pomnik Jana Pawła II. Szlak zwiedzania historycznego centrum miasta wiedzie na dziedziniec kamienicy Szeferów, pod pamiątkowy krzyż przy ulicy pod Lipami a kończy się pod pomnikiem "Ku czci poległych w walkach o społeczne i narodowe wyzwolenie".

 

 

 

 

 

Aktualności - zobacz wszystkie wiadomości...


X Edycja Świątecznego Spaceru i Konkursu z cennymi nagrodami

„Pójdźmy wszyscy do …. warszawskich stajenek pełnych historii” – już po raz dziesiąty Lokalna Organizacja Turystyczna „Skarbiec Mazowiecki” we współpracy z Biurem Edukacji m.st. Warszawy, zaprasza do wspólnego odwiedzania szopek. Szczegóły dotyczące konkursu na stronie www.historiawkosciolach.pl
Czytaj więcej