Sanktuaria św. Jakuba w Polsce


 
JAKUB SYN ZEBEDEUSZA, apostoł (Apostoł Iakow Ziewiediejew)
Był synem rybaka Zebedeusza i Salome, rodzonym bratem św. JANA TEOLOGA, jednym z dwunastu apostołów. Jakub wraz ze swym bratem jako pierwsi (zaraz po apostołach ANDRZEJU i PIOTRZE) zostali powołani przez Chrystusa do służby apostolskiej. Stało się to, gdy łowili ryby w Jeziorze Galilejskim.
 
Jakub był jednym z najbliższych uczniów Chrystusa, świadkiem Jego wielkich cudów, m.in. wskrzeszenia córki Jaira oraz Przemienienia na górze Tabor. Znajdował się też w Sadzie Getsemańskim, gdy Chrystus modlił się przed mękami na Krzyżu. Za swój popędliwy charakter, podobnie jak apostoł Jan, otrzymał od Zbawiciela przydomek "Syn Gromu".
 
Po Wniebowstąpieniu Chrystusa i zesłaniu Świętego Ducha na apostołów, Jakub głosił Słowo Boże m.in. w Hiszpanii i Judei. Później został podobno biskupem Jerozolimy. Śmiało nauczał ludzi o Jezusie jako Mesjaszu - Zbawicielu świata. Bez bojaźni prowadził dyskusje z faryzeuszami, demaskując ich ślepą niewiarę. Wielu akceptowało naukę przedstawianą przez apostoła i przyjmowało chrzest. Zaślepieni władcy żydowscy doprowadzili do jego osądzenia przed Herodem Agryppą I, który skazał apostoła na śmierć przez ścięcie mieczem. Tradycja podaje, iż św. Jakub ucałował i tak wzruszył swojego kata, że oprawca również nawrócił się, za co poniósł męczeńską śmierć. Miało to miejsce w Jerozolimie w 44 r.
 
Apostoł Jakub zginął jako pierwszy z dwunastu apostołów. Został pochowany w Jerozolimie. W VII w., gdy Palestynę opanowali Arabowie, jego relikwie przeniesiono do Compostelli w Hiszpanii, gdzie w ich obecności doszło do wielu cudownych uzdrowień. Tam też znajdują się do dzisiaj. Pielgrzymki do grobu apostoła były w średniowieczu wielką manifestacją uczuć religijnych. Dzięki nim Hiszpanię zaczęto nazywać "krajem św. Jakuba". Uznano go też za patrona Portugalii.
 
Dla odróżnienia od innego z dwunastu apostołów JAKUBA SYNA ALFEUSZA, zwanego Jakubem Młodszym lub Mniejszym, Jakub syn Zebedeusza nazywany jest Jakubem Starszym lub Większym.
Święty uważany jest za patrona rybaków, którzy zanoszą do niego modlitwy o obfite połowy i szczęśliwe wiatry.
 
Na ikonach apostoł najczęściej przedstawiany jest z księgą lub zwojem. Jest mężczyzną w średnim wieku, z ciemną, niedługą brodą. Odziany w typowe dla apostołów szaty i sandały. Poza scenami, na których obecni są inni spośród dwunastu apostołów (głównie Wjazd Pański do Jerozolimy, Ostatnia Wieczerza, Zmartwychwstanie Pańskie, Wniebowstąpienie Pańskie, Zesłanie Świętego Ducha na Apostołów czy Zaśnięcia Matki Bożej) Jakub obecny jest na ikonach Przemienienia Pańskiego (gdzie klęczy lub leży u stóp Chrystusa) oraz w scenie wskrzeszenia córki Jaira.
 
Sztuka zachodnia przedstawia go jako starca o silnej budowie ciała, w tunice i płaszczu lub jako pielgrzyma w miękkim kapeluszu z szerokim rondem. Jako atrybut przypisuje się mu odznakę lub laskę pielgrzyma i muszlę na kapeluszu, a niekiedy również bukłak, torbę i turban turecki. Na Zachodzie uznawany jest za patrona zakonów rycerskich, czapników, hospicjów, szpitali, kapeluszników, pielgrzymów i sierot.
Imię Jakub wywodzi się z języka hebrajskiego i oznacza "ten, którego Bóg wspiera, ochrania".
 
Sanktuaria św. Jakuba apostoła patrona pielgrzymów i szlaki św. Jakuba
Jakubów, diecezja: zielonogórsko-gorzowska.Sanktuarium św. Jakuba Apostoła, Bractwo św. Jakuba i źródełko - parafia Św. Jakuba Apostoła, Jakubów 34; 59-160; Radwanice.
W Jakubowie znajdują się relikwie św. Jakuba, istnieje od 2004 roku Bractwo św. Jakuba, i został wytyczony szlak św. Jakuba od Jakubowa do Zgorzelca.
 
Lębork , diecezja pelplińska.Sanktuarium św. Jakuba - parafia Świętego Jakuba Apostoła, ul. Basztowa 8; 84-300 Lębork
 
Szczyrk, diecezja bielsko-żywiecka.Sanktuarium św. Jakuba - parafia św. Jakuba Apostoła, ul. Kolorowa 1, 43-370 SzczyrkTel. 33-817 84 29 parafia@szczyrk.wiara.org.plW niedzielę wielkanocną 24 kwietnia 2013 r. oficjalnie przybyło w Polsce nowe sanktuarium św. Jakuba.
 
Więcławice Stare, diecezja krakowska.Sanktuaria św. Jakuba i Bractwo św. Jakuba - parafia Św. Jakuba Apostoła. Więcławice Stare 20, 32-091 Michałowice
 
Małujowice k. Brzegu, archidiecezja wrocławska.Sanktuarium św. Jakuba - parafia św. Jakuba Apostoła, Małujowice 65, 49-318
W Małujowicach  znajdują się relikwie I stopnia Św. Jakuba Apostoła i  przebiega tędy nitka Camino de Santiago (Szlak św. Jakuba Via Regia Brzeg – Małujowice – Oleśnica Mała)oraz znajduje się wyjątkowy, w ostatnich latach odrestaurowany, kościół słynący z niezwykłych malowideł ściennych. Freski są XII-wiecznym zabytkiem. Dzięki nim świątynia jest nazywana "śląską Sykstyną".
 

Aktualności - zobacz wszystkie wiadomości...


Życzymy pełnych nadziei i radości Świąt Zmartwychwstania Pańskiego

Tradycyjnie w Wielką Sobotę, LOT Skarbiec Mazowiecki zachęca do podjęcia, indywidualnie lub w grupie, wyjątkowej i jedynej tego rodzaju wędrówki w ciągu roku. 

Polecamy nawiedzanie Grobów Pańskich w kościołach położonych przy Trakcie Królewskim oraz w obrębie Starego i Nowego Miasta. Spacer najlepiej rozpocząć od  kościoła pw. św. Aleksandra na Placu Trzech Krzyży.

W trakcie wędrówki, przypomnijmy sobie historie związane nie tylko z tą Wielkanocną tradycją, ale także z samymi obiektami sakralnymi, kryjącymi wiele tajemnic.