E-learningiem w koronawirus

Oczekując powrotu na turystyczne szlaki, zapoznajcie się z propozycjami zwiedzania Mazowsza i Warszawy wg ciekawych kluczy tematycznych. Nie trzeba zakładać konta – pełną ofertę kursów udostępniono na haśle „demo”. Oto tematy szkoleń:
- Gwiazdy seriali filmowych (obiekty sakralne które "zagrały" w filmach);
- Drewniane świątynie różnych wyznań;
- Sanktuaria Maryjne zachodniego Mazowsza;
- Wielcy święci i błogosławieni (ich życie i działalność na terenie Mazowsza);
- Bijące serce historii (zbiór tras i sposoby zwiedzania kościołów warszawskich);
- Warszawa egzotyczna (najciekawsze obiekty sakralne wielowyznaniowej i wielonarodowej Warszawy);
- Zamki mazowieckiej Loary (odcinek Bzury od Łęczycy, aż do ujścia do Wisły pod Wyszogrodem);
- Kultura i przyroda środkowej Wisły (unikatowy krajobrazu dużej, meandrującej rzeki w sercu Europy);
- Szlakiem Józefa Piusa Dziekońskiego (jego główne budowle charakterystyczne dla stylu, który trwale wpisał się w krajobraz Mazowsza).
Foto: J. A.Wiśniewski

Aktualności - zobacz wszystkie wiadomości...


E-learningiem w koronawirus

Zapraszamy na stronę e-skarbiecmazowiecki.pl do korzystania ze szkoleń e-learningowych opracowanych przez LOT SM.
Czytaj więcej

Św. Roch pomaga

W dalszym ciągu poznajemy Świętych Patronów od zarazy. Tym razem św. Roch, który żył w czasach, kiedy w średniowiecznej Europie panowała epidemia dżumy. Przez lata pomagał chorym we włoskich szpitalach, aż sam zaraził się chorobą. Wygnano go wówczas z miasta, a ten ukrył się w leśnej grocie, gdzie wkrótce cudownie wyzdrowiał.
W Polsce był czczony już w XV w. stając się patronem chroniącym od zarazy. Stąd były mu poświęcone liczne ołtarze, figury i kapliczki. Jest również czczony jako opiekun lekarzy, aptekarzy i chorych, a także zwierząt domowych. Wierzono, że jego wizerunek i modlitwa do niego uchroni od zarazy.
Foto: J.A. Wiśniewski.

Św. Andrzej Bobola kolejnym patronem w czasach zarazy

Św. Andrzej Bobola kolejnym patronem Polski i Warszawy, który przyczynił się do ratowania ludzi w czasach zarazy. W l. 1625-1629 Wilno nawiedziło kilka bardzo groźnych epidemii, które dziesiątkowały mieszkańców. Ludzie masowo opuszczali miasto, pozostawiając niejednokrotnie swych bliskich bez opieki, skazując ich na samotną śmierć. Chorzy często leżeli na ulicach lub w zamkniętych domach. Ks. Andrzej Bobola, wraz z innymi kapłanami, nieśli opuszczonym i porzuconym ofiarną pomoc duchową i materialną. Nie bacząc na możliwość zarażenia się, o. Andrzej opiekował się chorymi i głodnymi. Spowiadał, udzielał sakramentów świętych, a zmarłych grzebał. Wielu duchownych oddało swe życie w czasie tych straszliwych epidemii, służąc do końca potrzebującym pomocy. Tradycja przypisuje wstawiennictwu św. Andrzeja Boboli uratowanie Pińska i jego okolic od zarazy w latach 1709 – 1710.
Foto: Św. Andrzej Bobola wśród dotkniętych zarazą w Wilnie (obraz Jana Molgi)
http://swietyandrzejbobola.pl/…/nowenna-do-swietego-andrze…/