Kolejny wykład za nami

Na ostatnim wykładzie, który odbył się we wtorek 16 stycznia Wiesia Dłubak Bełdycka odsłoniła nam 5 tajemnic Starego Miasta, a jest ich podobno znacznie więcej.
Poznaliśmy legendę rzeźby postaci o dwóch twarzach, która znajduje się w kaplicy bł. Władysława (Ładysława ) z Gielniowa w kościele św. Anny na Krakowskim Przedmieściu, dowiedzieliśmy się dlaczego kościół jezuitów p.w. Matki Bożej Łaskawej został wzniesiony w tak bliskim sąsiedztwie archikatedry św. Jana.
„Popatrzyliśmy” także, wspólnie z Zygmuntem III Wazą na wydarzenie , które widział on ze swojej kolumny w dniu 12 sierpnia 1943 r. (Akcja Góral).
Historii trzech postaci na attyce domu Falkiewiczów przy Rynku Starego Miasta także wcześniej nie znaliśmy, ale za to zdaliśmy egzamin z piątej tajemnicy Starego Miasta tzn. historii związanej z godziną 11.15 na zegarze Wieży Zygmuntowskiej Zamku Królewskiego.
Nie obyło się także bez zabawnych historyjek z przeszłości , które Wiesia zgrabnie przemyciła podczas wykładu.
 
Zapraszamy na kolejny wykład, który odbędzie się 20 lutego o godz. 17.00 w biurze LOT SM na Nowogrodzkiej.Nasza koleżanka przewodniczka Regina Madej Janiszek proponuje spotkanie ze św. Stanisławem Kostką.
 
 
 

Aktualności - zobacz wszystkie wiadomości...


O Mazowszu i jego osobliwościach - darmowy quiz online

Zapraszamy do rozwiązywania cyklicznych quizów z wiedzy o Mazowszu i jego zabytkach, zwłaszcza sakralnych. W naszym regionie jest wiele atrakcji i ciekawych obiektów. Warto zmierzyć się z wiedzą na ich temat. A dotyczy ona historii, architektury, ważnych postaci z naszych dziejów i polskiej kultury.
Czytaj więcej

E-learningiem w koronawirus

Zapraszamy na stronę e-skarbiecmazowiecki.pl do korzystania ze szkoleń e-learningowych opracowanych przez LOT SM.
Czytaj więcej

Św. Roch pomaga

W dalszym ciągu poznajemy Świętych Patronów od zarazy. Tym razem św. Roch, który żył w czasach, kiedy w średniowiecznej Europie panowała epidemia dżumy. Przez lata pomagał chorym we włoskich szpitalach, aż sam zaraził się chorobą. Wygnano go wówczas z miasta, a ten ukrył się w leśnej grocie, gdzie wkrótce cudownie wyzdrowiał.
W Polsce był czczony już w XV w. stając się patronem chroniącym od zarazy. Stąd były mu poświęcone liczne ołtarze, figury i kapliczki. Jest również czczony jako opiekun lekarzy, aptekarzy i chorych, a także zwierząt domowych. Wierzono, że jego wizerunek i modlitwa do niego uchroni od zarazy.
Foto: J.A. Wiśniewski.