Pieśń Gielniowczyka - opowieść o Patronie Warszawy

Bosy asceta, wybitny kaznodzieja i spowiednik, kompozytor i poeta - bł. Władysław. Jego niezwykłą drogę z Gielniowa do Warszawy, którą jako jej patron chronił przed niebezpieczeństwami, poznamy na spotkaniu w siedzibie LOT SM (II p. korytarz na wprost windy)
 Wykład poprowadzi Edyta Pasek - Paszkowska.
 
Zapraszamy!

Aktualności - zobacz wszystkie wiadomości...


O Mazowszu i jego osobliwościach - darmowy quiz online

Zapraszamy do rozwiązywania cyklicznych quizów z wiedzy o Mazowszu i jego zabytkach, zwłaszcza sakralnych. W naszym regionie jest wiele atrakcji i ciekawych obiektów. Warto zmierzyć się z wiedzą na ich temat. A dotyczy ona historii, architektury, ważnych postaci z naszych dziejów i polskiej kultury.
Czytaj więcej

E-learningiem w koronawirus

Zapraszamy na stronę e-skarbiecmazowiecki.pl do korzystania ze szkoleń e-learningowych opracowanych przez LOT SM.
Czytaj więcej

Św. Roch pomaga

W dalszym ciągu poznajemy Świętych Patronów od zarazy. Tym razem św. Roch, który żył w czasach, kiedy w średniowiecznej Europie panowała epidemia dżumy. Przez lata pomagał chorym we włoskich szpitalach, aż sam zaraził się chorobą. Wygnano go wówczas z miasta, a ten ukrył się w leśnej grocie, gdzie wkrótce cudownie wyzdrowiał.
W Polsce był czczony już w XV w. stając się patronem chroniącym od zarazy. Stąd były mu poświęcone liczne ołtarze, figury i kapliczki. Jest również czczony jako opiekun lekarzy, aptekarzy i chorych, a także zwierząt domowych. Wierzono, że jego wizerunek i modlitwa do niego uchroni od zarazy.
Foto: J.A. Wiśniewski.