Dawna cerkiew i kościół

Seroczyn 8, 08-320 Sterdyń

Szlak: Drewniane Skarby Mazowsza, pętla: Pętla siedlecka

  • Widok ogólny kościoła
  • Wieżyczka na sygnaturkę
  • Krzyż na szczycie fasady
  • Drewniana dzwonnica
  • Fragment fasady
  • Drzwi wejściowe
  • Fasada kościoła
  • Drzwi drewnianej dzwonnicy
  • Widok ogólny kościoła
Następny

Komentarze i materiały użytkowników


Podziel się materiałami lub linkami do tego obiektu

Aby przesyłać materiały dotyczące obiektów trzeba być zalogowanym!
LogowanieZaloguj się

Komentarze użytkowników 0

Twój komentarz będzie pierwszy. Zapraszamy Cię do wyrażenia swojej opinii!

Twój komentarz

Aby dzielić się opiniami nt poszczególnych obiektów trzeba być zalogowanym!
LogowanieZaloguj się

Opis


Informacje podstawowe

województwo mazowieckie, powiat sokołowski, gmina Sterdyń

diecezja drohiczyńska, dekanat Sterdyń


Współrzędne GPSGPS: N 52.565511, E 22.344305

Telefon257870231

Strona WWWWWW


KalendarzWydarzenia

14 września

Odpust - Powdwyższenia Krzyża Świętego

Dawna cerkiew i kościół - Seroczyn Sterdyński

HistoriaHistoria

Wieś powstała na terenie Wielkiego Księstwa Litewskiego zapewne w 1. poł. XV w. Zasiedlono ją Rusinami, a pierwszym znanym jej właścicielem był Jan Chądzyński herbu Ciołek, który w 1463 r. …


ArchitekturaArchitektura

Świątynia jest dwudzielna. Składa się z nawy i węższego prezbiterium. Obie części zbudowano techniką zrębowa, na planie prostokątów. Ściany wzmocniono pionowymi lisicami i oszalowano deskami. W narożnikach między nawą a …


ZabytkiZabytki

Wyposażeniem kościoła były trzy ołtarze i ambona pochodzące z XVIII w. Gdy w 1993 r. ukończono nowy, murowany kościół przeniesiono do niego wszystkie ołtarze - główny, o wystroju rokokowym (2. …

W otoczeniuW otoczeniu

  • Drewniana, dwukondygnacyjna dzwonnica o konstrukcji słupowej, zbudowana w poł. XIX w. Kondygnacje rozdziela daszek okapowy, a całość wieńczy dach brogowy. Pod okapami dekoracje z ozdobnie wyciętych pionowych deszczułek. Dekoracja wejścia …

Daty historyczneDaty historyczne

1. poł. XV w. - Lokacja wsi w granicach Wielkiego Księstwa Litewskiego.

1463 r. - Dotychczasowy właściciel wsi, Jan Chądzyński, sprzedał ją Stanisławowi Karskiemu.

Pocz. XVI …


Na szlakuNa szlaku

  • Grodzisk k. Sterdyni - kościół parafialny pw. Trójcy Przenajświętszej, drewniany, zbudowany w 1778 r. jako cerkiew unicka.
  • Gródek nad Bugiem - kościół parafialny pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa, drewniany, …

Drewniane skarby Mazowsza - szlak drewnianej architektury sakralnej.

Mazowsze jest niezwykle bogate w przykłady sakralnego budownictwa drewnianego. Na terenie województwa odnotować można ponad 200 godnych uwagi obiektów.

Na obecnym etapie realizacji projektu "Skarbiec Mazowiecki - szlaki turystyczne obiektów sakralnych w Warszawie i na Mazowszu" pragniemy  zachęcić do odwiedzenia i poznania wybranych obiektów.

Na Mazowieckim Szlaku Drewnianej Architektury Sakralnej, któremu nadajemy nazwę Drewniane skarby Mazowsza, będziecie Państwo mogli zwiedzić aż 67 niezwykłych obiektów. Są to w większości mało znane i, choćby z tego powodu, rzadko odwiedzane kościoły i kaplice. Przy typowaniu obiektów braliśmy pod uwagę przede wszystkim ich historię, walory architektoniczne, rolę w lokalnym i ponadlokalnym życiu religijnym. Znajdujące się na szlakach świątynie pozwalają zapoznać się z różnorodnymi, zmieniającymi się w ciągu wieków, formami ich rozplanowania, kształtowania bryły, czy też wyposażenia i zdobienia wnętrza.

Na szlaku Drewniane skarby Mazowsza umieszczone zostały drewniane obiekty sakralne, podzielone na 6 tzw.  pętli: ciechanowską(14 obiektów), ostrołęcką (11), płocką (14), siedlecką (9), warszawską-wschodnią (8) i warszawską-zachodnią (10). W przygotowaniu - pętla radomska (7)

Dla zainteresowanych materiałami drukowanymi wydaliśmy miniprzewodnik "Drewniane skarby Mazowsza" z mapą.


Wieś powstała na terenie Wielkiego Księstwa Litewskiego zapewne w 1. poł. XV w. Zasiedlono ją Rusinami, a pierwszym znanym jej właścicielem był Jan Chądzyński herbu Ciołek, który w 1463 r. sprzedał ją Stanisławowi Karskiemu herbu Korab, dziedzicowi Miedzny. 

Kolejny właściciel wsi, Jakub Waszkiewicz, nosił już nazwisko Syroczyński, co odnotowano w dokumentach z 1479 r. W owym czasie nazwa wsi brzmiała Syroczyn lub Syroczyno. Poprzez Klimczyckich, na początku XVI w., trafiła w ręce właściciela Sterdyni - Piotra Kiszki, wojewody połockiego i starosty drohickiego. Zmarł on w 1534 r. Jego wnuk, starosta drohicki Mikołaj Kiszka, ufundował we wsi cerkiew prawosławną pw. Znalezienia Krzyża Świętego. Stało się to w 1596 r. W tym samym roku w Brześciu Litewskim dokonano połączenia Cerkwi prawosławnej z Kościołem łacińskim w Rzeczypospolitej Obojga Narodów, w wyniku czego część duchownych i wyznawców prawosławia uznała papieża za głowę Kościoła i przyjęła dogmaty katolickie, zachowując bizantyjski ryt liturgiczny. Tutejsza cerkiew przyjęła postanowienia unii brzeskiej dopiero w 1611 r. W tym samym roku erygowano tu unicką parafię. Mikołaj Kiszka nadał parafii grunty, a ponadto polecił, by dziesięciny oddawane dotychczas do kościoła w sąsiednim Łazówku były oddawane proboszczowi w Seroczynie.

Drogą małżeństwa Anny Kiszkówny - najmłodszej córki Mikołaja - ze Zbigniewem Ossolińskim, wieś wraz z innymi dobrami przeszła w ręce tego ostatniego w 1628 r. Ossoliński, który z czasem uzyskał godność starosty drohickiego, a później wojewody podlaskiego, ufundował w 1670 r. nową unicką cerkiew. W połowie XVIII w. Seroczyn znajdował się w rękach Jana Stanisława hr. Ossolińskiego, wnuka Zbigniewa. Drogą małżeństwa dobra sterdyńskie z Seroczynem przechodzą w 1809 r. na Józefa Wawrzyńca Krasińskiego. W 1829 r. Emilia z Ossolińskich i Józef Krasińscy sprzedają dobra sterdyńskie na licytacji. Nabywcami zostali Jan i Anna z Kleckich Łubieńscy. Jednak dziesięć lat później Józef Wawrzyniec Krasiński odkupuje od nich dobra sterdyńskie. Dziedziczy je Paulina, jedna z pięciorga jego dzieci, i w 1844 r. wnosi je w posagu Ludwikowi Górskiemu. Z ich inicjatywy w 1849 r. cerkiew w Seroczynie zostaje poddana renowacji. Dziś nie wiemy czy została ona gruntownie przebudowana czy wzniesiona od nowa. 

W tym czasie proboszczem był tu ks. Nikon Dyakowski, który z własnej inicjatywy zaczął latynizować obrządek. Zakupił organy, używał monstrancji i dzwonka, odprawiał różaniec i koronki, a wnętrze cerkwi upodobnił do kościelnego. W 1867 r. został on usunięty przez władze carskie za niesubordynację i zesłany w głąb Rosji. Jego następca usunął jedynie organy pozostawiając kościelny wystrój. 

W 1875 r. cerkiew zamieniono na prawosławną, a trzy lata później jej wnętrze urządzono w duchu prawosławia, usuwając poprzednie wyposażenie. Pod koniec 1918 r. cerkiew została przekazana przez siedleckiego biskupa łacińskiego rzymokatolikom. Urządzono w niej kościół filialny parafii w Sterdyni. W grudniu 1922 r. erygowano tu samodzielną parafię. W 1993 r. po ukończeniu nowego, murowanego kościoła przeniesiono do niego ołtarze pochodzące z XVIII w. Pozostała ambona z XVIII w. i ławki.

Świątynia jest dwudzielna. Składa się z nawy i węższego prezbiterium. Obie części zbudowano techniką zrębowa, na planie prostokątów. Ściany wzmocniono pionowymi lisicami i oszalowano deskami. W narożnikach między nawą a prezbiterium ulokowano skarbczyk (od południa) i zakrystię (od północy), a nad nimi loże kolatorskie otwarte do prezbiterium. Z czasem do starej zakrystii dobudowano nową, dużo obszerniejszą, nakrytą jednopołaciowym dachem. Nawa i prezbiterium mają wspólny dach pięciopołaciowy, zakończony od zachodu trójkątnym szczytem. Wnętrze przekryte stropem. Od zachodu znajduje się chór muzyczny wsparty na dwóch słupach, z tralkową balustradą.

Wyposażeniem kościoła były trzy ołtarze i ambona pochodzące z XVIII w. Gdy w 1993 r. ukończono nowy, murowany kościół przeniesiono do niego wszystkie ołtarze - główny, o wystroju rokokowym (2. poł. XVIII w.), z rzeźbami św. Ewangelistów po bokach i obrazem "Matka Boża z Dzieciątkiem" w centrum (XVII w.(?)), oraz dwa boczne, barokowe. Ambona pozostała w starym kościele.
  • Drewniana, dwukondygnacyjna dzwonnica o konstrukcji słupowej, zbudowana w poł. XIX w. Kondygnacje rozdziela daszek okapowy, a całość wieńczy dach brogowy. Pod okapami dekoracje z ozdobnie wyciętych pionowych deszczułek. Dekoracja wejścia do dzwonnicy imituje skromny, klasycystyczny portal. - na zachód od kościoła
  • Nowy murowany kościół zbudowany w latach 1991-1993. - na zachód od kościoła drewnianego
  • Piętrowa plebania zbudowana w latach 1986-1987. - pomiędzy kościołami

1. poł. XV w. - Lokacja wsi w granicach Wielkiego Księstwa Litewskiego.

1463 r. - Dotychczasowy właściciel wsi, Jan Chądzyński, sprzedał ją Stanisławowi Karskiemu.

Pocz. XVI w. - Klimczyccy sprzedają Seroczyn Piotrowi Kiszce, wojewodzie połockiemu i staroście drohickiemu.

1513 r. - Utworzenie województwa podlaskiego w granicach Wielkiego Księstwa Litewskiego. W jego skład weszła ziemia drohicka wraz z Sawicami.

1569 r. - Włączenie województwa podlaskiego do Korony.

1596 r. - Starosta drohicki Mikołaj Kiszka, ufundował we wsi cerkiew prawosławną.

1611 r. - Tutejsza cerkiew przyjęła postanowienia unii brzeskiej. W tym samym roku erygowano unicką parafię.

1628 r. - Zbigniew Ossoliński wchodzi w posiadanie wsi drogą małżeństwa.

1670 r. - Starosta drohicki, a później wojewoda podlaski, Zbigniew Ossoliński ufundował nową cerkiew unicką.

1795 r. - Wieś trafia do zaboru austriackiego.

1809 r. - Drogą małżeństwa, dobra sterdyńskie z Seroczynem, obejmuje Józef Wawrzyniec Krasiński.

1815 r. - Utworzenie Królestwa Polskiego (zabór rosyjski), które objęło także Seroczyn.

1829 r. - Dobra sterdyńskie kupują na licytacji Jan i Anna Łubieńscy.

1839 r. - Seroczyn i dobra sterdyńskie nabywa Józef Wawrzyniec Krasiński.

1844 r. - Paulina Krasińska wnosi dobra sterdyńskie w posagu Ludwikowi Górskiemu.

1849 r. - Ludwik i Paulina Górscy finansują renowację cerkwi.

1875 r. - Władze carskie przeprowadziły siłą zamianę cerkwi unickiej na prawosławną.

1918 r. - Wieś znalazła się w granicach odrodzonego Państwa Polskiego, a cerkiew została oddana w użytkowanie rzymskim katolikom, jako kościół filialny parafii Sterdyń.

1922 r. - Erygowano samodzielną parafię w Seroczynie.

1993 r. - Ukończenie budowy nowego, murowanego kościoła.

  • Grodzisk k. Sterdyni - kościół parafialny pw. Trójcy Przenajświętszej, drewniany, zbudowany w 1778 r. jako cerkiew unicka.
  • Gródek nad Bugiem - kościół parafialny pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa, drewniany, zbudowany w 1743 r. jako cerkiew unicka.
  • Paprotnia - kościół parafialny pw. św. Bartłomieja Apostoła, drewniany, zbudowany w 1761 r. Obecny kształt uzyskał podczas przebudowy w 1906 r.
  • Przesmyki - kościół parafialny pw. św. Jakuba Apostoła, drewniany, zbudowany w 1776 r.
  • Rogów - kościół parafialny pw. św. Anny, drewniany, zbudowany w 1815 r. jako cerkiew unicka.
  • Rozbity Kamień - kościół parafialny pw. Trójcy Przenajświętszej, drewniany, zbudowany w 1778 r.
  • Sawice - kościół parafialny pw. św. Jerzego, drewniany, zbudowany w 1815 r. (lub 1738 r.) jako cerkiew unicka.
  • Węgrów - zbór ewangelicki, drewniany, zbudowany w 1679 r. na cmentarzu z nagrobkami z XVII w.