Kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa

Gródek 24, 08-304 Jabłonna Lacka

Szlak: Drewniane Skarby Mazowsza, pętla: Pętla siedlecka

  • Widok ogólny kościoła
  • Fasada kościoła
  • Kruchta kościoła
  • Elewacja boczna
  • Elewacja boczna, widok od strony prezbiterium
  • Ośmioboczna wieżyczka na sygnaturkę
  • Elewacja boczna
  • Drewniana dzwonnica
  • Pomnik Jana Pawła II w otoczeniu kościoła
  • Krzyż poświęcony przez Jana Pawła II w otoczeniu kościoła
  • Krzyż poświęcony przez Jana Pawła II w otoczeniu kościoła
  • Nagrobek na przykościelnym cmentarzu
  • Nagrobek na przykościelnym cmentarzu
  • Tablica informacyjna
Następny

Komentarze i materiały użytkowników

    Galeria zdjęć


    ~abcdef, Pobierz

    ~abcdef, Pobierz


Podziel się materiałami lub linkami do tego obiektu

Aby przesyłać materiały dotyczące obiektów trzeba być zalogowanym!
LogowanieZaloguj się

Komentarze użytkowników 0

Twój komentarz będzie pierwszy. Zapraszamy Cię do wyrażenia swojej opinii!

Twój komentarz

Aby dzielić się opiniami nt poszczególnych obiektów trzeba być zalogowanym!
LogowanieZaloguj się

Opis


Informacje podstawowe

województwo mazowieckie, powiat sokołowski, gmina Jabłonna Lacka

diecezja drohiczyńska, dekanat Nadbużański


Współrzędne GPSGPS: N 52.479338, E 22.509723

Telefon257814067

Strona WWWWWW


KalendarzWydarzenia

27 czerwca

Odpust - Uroczystość Serca Jezusowego

Kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa - Gródek
 
Uroczystość przypada w pierwszy piątek po oktawie Bożego Ciała

6 sierpnia

Odpust - Święto Przemienienia Pańskiego

Kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa - Gródek

HistoriaHistoria

Wieś powstała najprawdopodobniej w XV w. w granicach Wielkiego Księstwa Litewskiego, jako własność wielkoksiążęca. W tym czasie zamieszkiwali ją Rusini wyznania prawosławnego. Przed powstaniem wsi w tym miejscu znajdował się …


ArchitekturaArchitektura

Drewniana, dwudzielna świątynia jest orientowana, ale jej prezbiterium skierowane jest na północny wschód. Ściany wzniesiono techniką zrębową i wzmocniono pionowymi belkami (tzw. lisicami).
 
Nawa na planie prostokąta rozdzielona jest dwoma …

ZabytkiZabytki

Nastawy ołtarzowe skomponowano z fragmentów ikonostasu, który zainstalowano w świątyni po 1875 r. Mają kolor biały, a dekorujące je elementy zostały pozłocone.
  • Ołtarz główny jest trzyczęściowy. W środkowej arkadzie znajduje …

W otoczeniuW otoczeniu

  • Drewniana dzwonnica pochodząca z XVIII w., wzniesiona na planie kwadratu, o konstrukcji słupowej. Górna kondygnacja otwarta jest na cztery strony parami arkadowych przeźroczy. Całość wieńczy namiotowy dach kryty blachą. Ściany dzwonnicy oszalowano …

Daty historyczneDaty historyczne

XV w. - Założenie wsi w miejscu niewielkiego grodu średniowiecznego, w granicach Wielkiego Księstwa Litewskiego. Utworzenie włości gródecko-grodziskiej, której Gródek był stolicą.

Koniec XV w. - Aleksander Jagiellończyk nadał …


Na szlakuNa szlaku

  • Grodzisk k. Sterdyni - kościół parafialny pw. Trójcy Przenajświętszej, drewniany, zbudowany w 1778 r. jako cerkiew unicka.
  • Paprotnia - kościół parafialny pw. św. Bartłomieja Apostoła, drewniany, zbudowany w 1761 …

Drewniane skarby Mazowsza - szlak drewnianej architektury sakralnej.

Mazowsze jest niezwykle bogate w przykłady sakralnego budownictwa drewnianego. Na terenie województwa odnotować można ponad 200 godnych uwagi obiektów.

Na obecnym etapie realizacji projektu "Skarbiec Mazowiecki - szlaki turystyczne obiektów sakralnych w Warszawie i na Mazowszu" pragniemy  zachęcić do odwiedzenia i poznania wybranych obiektów.

Na Mazowieckim Szlaku Drewnianej Architektury Sakralnej, któremu nadajemy nazwę Drewniane skarby Mazowsza, będziecie Państwo mogli zwiedzić aż 67 niezwykłych obiektów. Są to w większości mało znane i, choćby z tego powodu, rzadko odwiedzane kościoły i kaplice. Przy typowaniu obiektów braliśmy pod uwagę przede wszystkim ich historię, walory architektoniczne, rolę w lokalnym i ponadlokalnym życiu religijnym. Znajdujące się na szlakach świątynie pozwalają zapoznać się z różnorodnymi, zmieniającymi się w ciągu wieków, formami ich rozplanowania, kształtowania bryły, czy też wyposażenia i zdobienia wnętrza.

Na szlaku Drewniane skarby Mazowsza umieszczone zostały drewniane obiekty sakralne, podzielone na 6 tzw.  pętli: ciechanowską(14 obiektów), ostrołęcką (11), płocką (14), siedlecką (9), warszawską-wschodnią (8) i warszawską-zachodnią (10). W przygotowaniu - pętla radomska (7)

Dla zainteresowanych materiałami drukowanymi wydaliśmy miniprzewodnik "Drewniane skarby Mazowsza" z mapą.


Wieś powstała najprawdopodobniej w XV w. w granicach Wielkiego Księstwa Litewskiego, jako własność wielkoksiążęca. W tym czasie zamieszkiwali ją Rusini wyznania prawosławnego. Przed powstaniem wsi w tym miejscu znajdował się niewielki gród, od którego wzięła nazwę. 

Gródek stanowił centrum włości gródecko-grodziskiej, w skład której wchodził także Grodzisk, Hołowienki, Sabnie i Suchowierzchy. Włość ta, wchodząca w skład starostwa drohickiego, nadawana była w dzierżawę zasłużonym dla państwa osobom. Z końcem XV w. Aleksander Jagiellończyk nadał ją Jakubowi Dowojnowiczowi. Po jego śmierci włość przeszła w ręce wdowy po nim, Anny z Korczewskich. W 1510 r. wykupił ją starosta drohicki Jan Litawor Chreptowicz. Decyzją Zygmunta Starego włość gródecko-grodziska została w 1530 r. wydzierżawiona wojskiemu mielnickiemu Stanisławowi Olędzkiemu. Gdy ten zmarł, trzy lata później, włość przeszła w ręce również wojskiego mielnickiego, Wawrzyńca Wolskiego, lecz tylko na dwa lata. Kolejnych kilku dzierżawców użytkowało włość jedynie przez kilka lat. W 1569 r. Zygmunt August dał ją na własność Mikołajowi Krzysztofowi Radziwiłłowi "Sierotce". Między rokiem 1591 a 1604 Radziwiłł sprzedał włość gródecko-grodziską biskupowi płockiemu Wojciechowi Baranowskiemu. Od tego czasu, aż do rozbiorów Gródek i inne wsie tej włości, należały do biskupów płockich. 

Najstarsza wzmianka o tutejszej cerkwi unickiej pw. św. Mikołaja pochodzi z 1607 r., gdy bp Baranowski uposażył ją dwoma włókami ziemi. Kolejna cerkiew powstała w 1743 r. z fundacji bp. Antoniego Sebastiana Dembowskiego. Świątynia ta istnieje do dziś. 

Wieś odebraną biskupom władze austriackie sprzedały w 1808 r. Wincentemu hr. Załuskiemu. Od 1825 r. jej właścicielem był Andrzej Ksawery Chojecki. W 1874 r. tutejszą cerkiew unicką władze carskie siłą zamieniły na prawosławną. Za opór stawiany przez wiernych wieś poniosła karę: w lutym i marcu 1875 r. musiała wyżywić pięciuset rosyjskich żołnierzy, a dwóch parafian zesłano na Sybir. 

Edykt tolerancyjny z 1905 r. umożliwił przejście tutejszym unitom na obrządek łaciński. W tym samym roku zostali włączeni do parafii łacińskiej w Jabłonnie Lackiej. W 1915 r. niemieckie władze okupacyjne przekazały cerkiew tejże parafii. Trzy lata później została rekoncyliowana, a w 1919 r. powołano tu do życia parafię pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa.

Drewniana, dwudzielna świątynia jest orientowana, ale jej prezbiterium skierowane jest na północny wschód. Ściany wzniesiono techniką zrębową i wzmocniono pionowymi belkami (tzw. lisicami).
 
Nawa na planie prostokąta rozdzielona jest dwoma rzędami słupów (po trzy) wspierającymi płaski strop. Taki sam strop kryje węższe od nawy prezbiterium, założone również na planie prostokąta. Od jego północnej strony znajduje się zakrystia z umieszczoną nad nią lożą kolatorską. Nawę oświetlają prostokątne okna. Dachy - dwuspadowy nad nawą i trójpołaciowy nad prezbiterium - kryte są blachą. Wejście do nawy osłania dwuspadowy daszek wsparty na czterech słupach. Nad nawą znajduje się ośmioboczna wieżyczka na sygnaturkę, zwieńczona cebulastym hełmem z krzyżem. W zachodnim szczycie nad nawą umieszczono niewielkie okrągłe okienko (oculus). Zewnętrzne ściany świątyni oszalowane są pionowymi deskami. Wnętrze świątyni pomalowane jest na biało.
Nastawy ołtarzowe skomponowano z fragmentów ikonostasu, który zainstalowano w świątyni po 1875 r. Mają kolor biały, a dekorujące je elementy zostały pozłocone.
  • Ołtarz główny jest trzyczęściowy. W środkowej arkadzie znajduje się ikona Matki Bożej Nieustającej Pomocy. W bocznych arkadach umieszczono kopie obrazów: "Św. Józef" i "Św. Teresa z Lisieux".
  • W prawym bocznym ołtarzu znajduje się ikona Matki Bożej otoczona fragmentami carskich wrót.
  • Lewy ołtarz boczny zawiera barokowy krucyfiks z XVIII w.
  • Obrazy z 2. poł. XIX w. przedstawiające: Michała Archanioła, Archanioła Gabriela, Ukrzyżowanie i Trójcę Świętą.
  • Feretron do noszenia w czasie procesji, z obrazami: "Matka Boża z Dzieciątkiem" w drewnianej sukience (1. poł. XVIII w.) oraz "Św. Jozafat".
  • Ambona, biała ze złoceniami, pochodząca z początku XX w.
  • Granitowa kropielnica, mogąca pochodzić z najstarszej tutejszej cerkwi (XVI w.). - przed wejściem, pod daszkiem
  • Drewniana dzwonnica pochodząca z XVIII w., wzniesiona na planie kwadratu, o konstrukcji słupowej. Górna kondygnacja otwarta jest na cztery strony parami arkadowych przeźroczy. Całość wieńczy namiotowy dach kryty blachą. Ściany dzwonnicy oszalowano pionowymi deskami. - cmentarz kościelny, jego zachodni narożnik
  • Pomnik Jana Pawła II. - przy zachodniej ścianie kościoła
  • Drewniana plebania, której gruntowną restaurację przeprowadzono w latach 1994-1997. - w pobliżu kościoła, na północny zachód 
  • Pozostałości średniowiecznych umocnień, prawdopodobnie niewielkiego zamku. Zachowały się fundamenty baszty na rzucie koła i relikty piwnic na powierzchni 20 arów. - 200 m na północ od kościoła.

XV w. - Założenie wsi w miejscu niewielkiego grodu średniowiecznego, w granicach Wielkiego Księstwa Litewskiego. Utworzenie włości gródecko-grodziskiej, której Gródek był stolicą.

Koniec XV w. - Aleksander Jagiellończyk nadał włość Jakubowi Dowojnowiczowi.

1510 r. - Włość nabył starosta drohicki Jan Litawor Chreptowicz.

1513 r. - Utworzenie województwa podlaskiego, w skład którego weszła włość gródecko-grodziska, jako część ziemi drohickiej.

1530 r. - Włość gródecko-grodziska została w 1530 r. wydzierżawiona wojskiemu mielnickiemu Stanisławowi Olędzkiemu.

1533-1535 - Włość w rękach wojskiego mielnickiego Wawrzyńca Wolskiego.

1569 r. - Zygmunt August nadał Grodzisk na własność Mikołajowi Krzysztofowi Radziwiłłowi "Sierotce". W tym samym roku nastąpiło włączenie województwa podlaskiego do Korony.

Między 1591 a 1604 r. - Mikołaj Radziwiłł sprzedał włość gródecko-grodziską biskupowi płockiemu Wojciechowi Baranowskiemu.

1607 r. - Najstarsza wzmianka o tutejszej cerkwi unickiej pw. św. Mikołaja.

1743 r. - Budowa obecnie istniejącej świątyni jako cerkwi unickiej.

1795 r. - Wieś trafia do zaboru austriackiego.

1808 r. - Gródek, odebrany biskupom, władze austriackie sprzedały Wincentemu hr. Załuskiemu.

1815 r. - Wieś znalazła się w granicach Królestwa Polskiego (zabór rosyjski).

1874 r. - Władze carskie zamieniły cerkiew unicką na prawosławną.

1905 r. - Na podstawie edyktu tolerancyjnego wydanego przez władze carskie tutejsi unici przechodzą na obrządek łaciński. W tym samym roku zostali włączeni do parafii łacińskiej w Jabłonnie Lackiej.

1915 r. - Niemieckie władze okupacyjne przekazały cerkiew parafii łacińskiej w Jabłonnie Lackiej.

1919 r. - Erekcja samodzielnej parafii łacińskiej w Gródku.
  • Grodzisk k. Sterdyni - kościół parafialny pw. Trójcy Przenajświętszej, drewniany, zbudowany w 1778 r. jako cerkiew unicka.
  • Paprotnia - kościół parafialny pw. św. Bartłomieja Apostoła, drewniany, zbudowany w 1761 r. Obecny kształt uzyskał podczas przebudowy w 1906 r.
  • Przesmyki - kościół parafialny pw. św. Jakuba Apostoła, drewniany, zbudowany w 1776 r.
  • Rogów - kościół parafialny pw. św. Anny, drewniany, zbudowany w 1815 r. jako cerkiew unicka.
  • Rozbity Kamień - kościół parafialny pw. Trójcy Przenajświętszej, drewniany, zbudowany w 1778 r.
  • Sawice - kościół parafialny pw. św. Jerzego, drewniany, zbudowany w 1815 r. (lub 1738 r.) jako cerkiew unicka.
  • Seroczyn k. Sterdyni - kościół parafialny pw. Podwyższenia Krzyża Świętego, zbudowany w 1849 r. (lub 1670 r.) jako cerkiew unicka.
  • Węgrów - zbór ewangelicki, drewniany, zbudowany w 1679 r. na cmentarzu z nagrobkami z XVII w.