Kościół pw. Chrystusa Króla Pokoju

Skaryszewska 12, 03-802 Warszawa

Szlak: Bijące Serce Historii, pętla: Kościoły wotywne i pamiątki historii Polski na warszawskiej Pradze

  • Widok ogólny
  • Widok od frontu
  • Wnętrze kościoła
  • Obraz Chrystusa Króla
  • Tablice pamiątkowe
Następny

Bijące Serce Historii

Kościoły wotywne i pamiątki historii Polski na warszawskiej Pradze

Kościół pw. Chrystusa Króla Pokoju
Następny

Komentarze i materiały użytkowników


Podziel się materiałami lub linkami do tego obiektu

Aby przesyłać materiały dotyczące obiektów trzeba być zalogowanym!
LogowanieZaloguj się

Komentarze użytkowników 0

Twój komentarz będzie pierwszy. Zapraszamy Cię do wyrażenia swojej opinii!

Twój komentarz

Aby dzielić się opiniami nt poszczególnych obiektów trzeba być zalogowanym!
LogowanieZaloguj się

Opis


Informacje podstawowe

województwo mazowieckie, powiat warszawski, gmina Praga Południe

diecezja warszawsko-praska, dekanat grochowski


Współrzędne GPSGPS: N 52.247778, E 21.049167

Telefon228186369

Strona WWWWWW

Emailkancelaria@skaryszewska.pl


KalendarzWydarzenia

w dniach stycznia

odpust św. Wincentego Pallottiego

Kościół pw. Chrystusa Króla Pokoju  w Warszawie

w dniach listopada

Odpust w święto Chrystusa Króla Wszechświata

 
Uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata obchodzona w czwartą niedzielę listopada.

HistoriaHistoria

Skaryszew to miasteczko założone w 1591 r. przez kanonika płockiego Skarszewskiego. Położone na gruntach kamionkowskich pomiędzy prawym brzegiem Wisły a jej łachą, przez ponad dwa stulecia należało do biskupów płockich. …


ArchitekturaArchitektura

Bryła świątyni według projektu Janusza Maliszewskiego, na planie ośmioboku przykrytego wielospadowym dachem zwieńczonym oszkloną gloriettą (ażurową wieżyczką) z krzyżem na szczycie. Pozostałą po dawnym kościele fasadę, zwieńczoną trójkątnym naczółkiem z …


ZabytkiZabytki

  • Obraz „Chrystus Król”, autorstwa Krzysztofa Antoniego Kudelskiego, poświęcony 25 listopada 2007 r. przez Nuncjusza Apostolskiego abp. Józefa Kowalczyka. Jest to kopia …

W otoczeniuW otoczeniu

  • Obóz przejściowy - punkt etapowy niemieckiego Urzędu Pracy (Arbeitsamt), skąd w latach 1941-1944 wywożono Polaków na przymusowe …

Daty historyczneDaty historyczne

XV w. - Powstanie pierwszego drewnianego kościoła na Skaryszewie.

1591 r. - Skaryszew otrzymał prawa miejskie.

1641 r. - Nadanie przywilejów miejskich Skaryszewowi należącemu wówczas do biskupów płockich.

1656 …


Na szlakuNa szlaku

Pętla „Kościoły Prawobrzeżnej Warszawy”

  • Kościół pw. Matki Bożej Loretańskiej, ul. Ratuszowa 5a
  • Bazylika katedralna pw. św. Floriana męczennika i św. Michała Archanioła, …
Bijące Serce Historii to zbiór tras i proponowanych sposobów zwiedzania warszawskich kościołów. Nazwa szlaku  wyraża przekonanie, że w warszawskich kościołach zapisana została historia stolicy i Polski.

W pierwszej fazie tej części projektu "Skarbiec Mazowiecki" proponujemy zwiedzanie 48 świątyń, uwzględniają one podstawowe kategorie zwiedzania, np."  kościoły wotywne, świątynie związane z kapłańską drogą bł. ks. Jerzego Popiełuszki, kościoły Traktu Królewskiego a także miejsca związane z bł. Janem Pawełem II.

Skaryszew to miasteczko założone w 1591 r. przez kanonika płockiego Skarszewskiego. Położone na gruntach kamionkowskich pomiędzy prawym brzegiem Wisły a jej łachą, przez ponad dwa stulecia należało do biskupów płockich. Gdy w 1641 r. Skaryszew otrzymał prawa miejskie, na jego terenie znajdował się już drewniany kościół parafialny pochodzący zapewne z XV w. Przez krótki czas po zniszczeniu Pragi przez wojska szwedzkie w 1656 r. była to jedyna działająca świątynia na terenie praskiej parafii. Niebawem biskup płocki podjął decyzję o budowie na terenie Pragi nowego kościoła pw. św. Stanisława. Ukończono go w 1681 r. i pełnił funkcje liturgiczne oraz parafialne do końca XVIII w., czyli do zniszczenia przez wojska rosyjskie w czasie insurekcji kościuszkowskiej.

W 1811 r. żołnierze napoleońscy rozebrali to, co jeszcze pozostało ze skaryszewskiej parafii, gdyż teren znalazł się w granicach fortyfikacji wojskowych. Życie religijne na Skaryszewie zamarło na sto lat i odrodziło się dopiero przed wybuchem I wojny światowej, kiedy to powstała tu kaplica mariawitów.

W 1920 r. nabył ją niejaki Szulc i urządził w niej magazyn drewna budowlanego. W siedem lat później zgromadzenie księży pallotynów odkupiło niszczejący magazyn i wyremontowało go urządzając na kościół rzymskokatolicki.

We wrześniu 1939 r. świątynia spłonęła, ale wkrótce rozpoczęto budowę nowej według proj. Stanisława Marzyńskiego. W listopadzie 1941 r. odbyła się uroczystość poświęcenia kościoła pw. Chrystusa Króla Pokoju.

W latach 80. XX w. budynek rozebrano, pozostała jedynie fasada główna i dzwonnica, inne części kościoła i plebanii zostały wybudowane na nowo według projektu Janusza Maliszewskiego.

W styczniu 2007 r. w kościele wybuchł pożar, w czasie którego spłonął obraz Adama Styki „Chrystus Król”, zastąpiono go kopią wykonaną przez Krzysztofa Kudelskiego.


Bryła świątyni według projektu Janusza Maliszewskiego, na planie ośmioboku przykrytego wielospadowym dachem zwieńczonym oszkloną gloriettą (ażurową wieżyczką) z krzyżem na szczycie. Pozostałą po dawnym kościele fasadę, zwieńczoną trójkątnym naczółkiem z murowaną gloriettą z krzyżem, połączono z nowym dwoma ścianami tworząc kruchtę (przedsionek) na planie zbliżonym do kwadratu, przykrytą dwuspadowym dachem.

Nad wejściem w obramieniu dwa małe, wąskie, pionowe otwory okienne. Z lewej strony dzwonnica, powstała w czasie II wojny światowej, z ażurową gloriettą na szczycie, przykrytą dachem z krzyżem. Ściany rozczłonkowane piętrowo ułożonymi pionowymi,wąskimi otworami okiennymi. Narożniki budynków oraz obramienia otworów okiennych i drzwiowych boniowane, czyli obłożone ciosami o profilowanych krawędziach. Całość pokryta beżowym tynkiem, boniowania białe.

Na fasadzie kościoła znajduje się tablica poświęcona żołnierzom VI Obwodu Praskiego AK poległym w latach 1939-1944.

Wnętrze świątyni dwukondygnacyjne na planie zbliżonym do koła.

W górnym kościele marmurowy ołtarz na wprost wejścia, za nim obraz „Chrystus Król”, z prawej strony pozłacana nisza z tabernakulum, w mniejszej niszy chrzcielnica. Na ścianie freski „Niebieska Jerozolima” Michała Zaborowskiego, w oknach witraże tego samego autora. W bocznych ołtarzach rzeźby „Matka Boża Fatimska”przywieziona z Portugalii oraz „Św. Wincenty Pallotti”. Bliżej wejścia rzeźby„Św. Józef”i „Św. Antoni”.

W dolnym kościele kaplica MB Częstochowskiej z kopią obrazu z Jasnej Góry w ołtarzu i z tabernakulum ozdobionym witrażem i konfesją (rodzaj baldachimu) stylizowaną na wzór konfesji z grobowca św. Piotra w Rzymie. W ołtarzach bocznych obrazy: „Św. Wincenty Pallotti”, „Bł. ks. Józef Stanek” i „Bł. ks. Józef Jankowski”. W dolnym kościele umieszczono także trumnę z prochami bł. ks. Józefa Stanka.

Z prawej strony świątyni oszklony budynek mieszkalny i klasztorny, w którym mieści się obecnie siedziba pallotyńskiego Zarządu Prowincjalnego Prowincji Chrystusa Króla Stowarzyszenia Apostolstwa Katolickiego (Pallotynów). W Domu Parafialnym Zarząd Środowiska Armii Krajowej, V Rejonu Warszawa Praga, Obwodu XXVI urządził salę, w której prezentowane są w gablotach pamiątki z powstania warszawskiego.


  • Obraz „Chrystus Król”, autorstwa Krzysztofa Antoniego Kudelskiego, poświęcony 25 listopada 2007 r. przez Nuncjusza Apostolskiego abp. Józefa Kowalczyka. Jest to kopia obrazu, który spłonął w styczniu 2007 r., autorstwa znanego malarza Adama Styki (1890-1959).

Pallotyni zamówili wizerunek swojego patrona w 1942 r., niedługo po zbudowaniu nowego kościoła. Adam Styka znany był z twórczości o tematyce orientalnej, jest autorem, m.in. ilustracji do W pustyni i w puszczy oraz Quovadis H. Sienkiewicza. Pracę nad obrazem rozpoczął w 1944 r., na krótko przed wybuchem powstania warszawskiego, poprzedził ją wnikliwym poznaniem Ewangelii, szukając w niej konceptu na realizację dzieła. Duży wpływ na kształt obrazu wywarł jego osobisty dramat, syn twórcy został bowiem w tym czasie aresztowany przez Niemców.

Styka przedstawił Chrystusa w momencie przemienienia na górzeTabor, w towarzystwie Eliasza i Mojżesza. Jezus w złotej koronie cierniowej unosi prawą rękę w geście Pankreatora, czyli Władcy, a oczy wznosi ku górze jako Sługa Boży. Na jego kolanach kula ziemska, którą osłania berłem trzymanym w lewej ręce. Gest ten odczytywano jako opiekę Jezusa nad zaatakowanymi i okupowanymi przez Niemców krajami, także Polską.

W trakcie pracy nad obrazem w malarzu dokonywały się przemiany wewnętrzne, dzięki pogłębionej wierze zwrócił się ku Bogu. Obraz - zgodnie z życzeniem autora, by warszawiacy mogli uczestniczyć w jego duchowych przeżyciach - był początkowo wystawiony w witrynie jednego ze sklepów przy Nowym Świecie. Wzbudzał duże zainteresowanie, dając nadzieję na zwycięstwo i wiarę w Opatrzność Bożą. Przechowywany później w Jabłonnie, wrócił do Warszawy po upadku powstania warszawskiego, zawieszono go w ołtarzu głównym kościoła pw. Chrystusa Króla Pokoju, gdzie przebywał do spalenia w styczniu 2007 r.

  • Freski „Niebieska Jerozolima” (lata 80. XX w.) autorstwa Michała Zaborowskiego. - ściany wewnętrzne
  • Rzeźby:„Św. Józef”, „Św. Antoni”. - we wnętrzu kościoła, blisko wejścia
  • Rzeźby: „Matka Boża Fatimska”(przywieziona z Portugalii), „Św. Wincenty Pallotti”. - w ołtarzach bocznych górnego kościoła
  • Obrazy: „Św. Wincenty Pallotti”, „Bł. ks. Józef Stanek”, „Bł. ks. Józef Jankowski”. - w ołtarzach bocznych kaplicy MB Częstochowskiej (dolny kościół)

  • Obóz przejściowy - punkt etapowy niemieckiego Urzędu Pracy (Arbeitsamt), skąd w latach 1941-1944 wywożono Polaków na przymusowe roboty do Niemiec. Mieścił się w gmachu IV Gimnazjum Miejskiego im. Jakuba Jasińskiego (obecnie ZSZ nr 53), przy ul. Skaryszewskiej 8. W kwietniu 1944 r. grupa bojowa AK dokonała u zbiegu ulic Targowej i Skaryszewskiej udanego zamachu na komendanta obozu. Była to największa akcja podziemia na terenie Pragi Południe.
  • Cmentarz (XIII/XIV w.) i kościół pw. Matki Bożej Zwycięskiej na Kamionku (ul. Grochowska) wzniesiony w latach 1929-1931 jako wotum dziękczynne za zwycięską Bitwę warszawską, stoczoną w sierpniu 1920 r.
  • Dawna Fabryka Gils „Dzwon” H. Jeżewskiego - kamienica przy ul. Grochowskiej 354, obecnie restauracja „Galeria Smaków”.
  • Rogatki Grochowskie - u zbiegu ulic Zamoyskiego, Lubelskiej i Grochowskiej, ustawione w 1823 r. u wylotu z miasta głównych szlaków komunikacyjnych dla kontrolowania wwożonych i wywożonych towarów. Dwa klasycystyczne budynki według projektu Jakuba Kubickiego.
  • Park Skaryszewski im. Ignacego Jana Paderewskiego, zabytkowy park krajobrazowy założony w latach 1905-1922 przez Franciszka Szaniora. Na jego terenie znajdują się rzeźby i pomniki: popiersie I. J. Paderewskiego; rzeźba „Rytm” Henryka Kuny (1929 r.); rzeźba „Tancerka” Stanisława Jackowskiego (1927 r.); rzeźba „Kąpiąca się” Olgi Niewskiej (1929 r.); pomnik E. M. House'a (1932 r., rekonstrukcja 1992 r.); pomnik Żołnierzy Radzieckich (1945 r.); płyta pamięci Poległych Lotników Brytyjskich 1944 (1988 r.); płyta pamięci Saperów Polskich Armii Krajowej; płyta pamięci poległych w II wojnie światowej Sportowców-Akademików; kapliczka wykonana przez architekta Janusza Alchimowicza; płyta pamięci Polaków poległych 11 września 2001 w World Trade Center w Nowym Jorku (2002 r.).
  • Fabryka czekolady E. Wedel - ul. Zamoyskiego róg Lubelskiej, obiekt wzniesiony w 1927 r. nad Jeziorkiem kamionkowskim przez Jana Wedla.
  • Dworzec PKP Warszawa-Wschodnia - ul.Kijowska.

XV w. - Powstanie pierwszego drewnianego kościoła na Skaryszewie.

1591 r. - Skaryszew otrzymał prawa miejskie.

1641 r. - Nadanie przywilejów miejskich Skaryszewowi należącemu wówczas do biskupów płockich.

1656 r. - Mimo zniszczenia kościoła w czasie potopu szwedzkiego, przejmuje on funkcje świątyni parafialnej na Pradze, gdyż kościół na Kamionku został w tym czasie całkowicie spalony.

1681 r. - Ukończono budowę nowego kościoła parafialnego (po zniszczeniu przez Szwedów) i nadano mu wezwanie św. Stanisława biskupa.

1780 r. - Skaryszew został nabyty przez króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, który przekazał go bratankowi Stanisławowi Poniatowskiemu.

1773-1794 - Proboszczem parafii na Skaryszewie był Jan Chryzostom Bohomolec, brat Franciszka Bohomolca.

4 listopada 1794 r. - Rzeź Pragi, czyli wymordowanie cywilnej ludności przez rosyjskie wojska Suworowa po zdobyciu przez nie Pragi. W czasie walk spalony został kościół pw. św. Stanisława.

1811 r . - Rozbiórka pozostałych na terenie parafii św. Stanisława obiektów dokonana przez wojska napoleońskie(m.in. cmentarza, dzwonnicy, szkoły, plebanii i szpitala) z powodu budowy fortyfikacji przedmostowej szańca napoleońskiego.

Przed 1914 r. - Wzniesienie na Skaryszewie kaplicy przez mariawitów.

1920 r. - Mariawici sprzedali teren z kaplicą niejakiemu Szulcowi, który umieścił tu magazyn materiałów budowlanych.

25 marca 1927 r. - Zgromadzenie Księży Pallotynów odkupiło dawną kaplicę mariawicka i ponownie przeznaczyło ją do celów sakralnych.

30 kwietnia 1927 r. - Uroczyste poświęcenie świątyni przez bp. Stanisława Galla.

Wrzesień 1939 r.- Zniszczenie kaplicy w czasie walk o Warszawę.

1939-1941 - Odbudowa i rozbudowa kościoła według projektu Stanisława Marzyńskiego.

Listopad 1941 r. - Poświęcenie nowej świątyni pw. Chrystusa Króla Pokoju.

1942 r. - Zamówienie u Adama Styki (syna Jana) obrazu „Chrystus Król”.

1 VIII-2 X 1944 r. - Powstanie warszawskie. Kapelanem zgrupowania AK Kryska został ks. pallotyn Józef Stanek ps. Rudy.

23 września 1944 r. - Hitlerowcy bestialsko zamordowali ks. J. Stanka.

1985 r. - Wybudowanie nowego kościoła na fundamentach dawnej kaplicy według projektu inż. Janusza Maliszewskiego, pod kierunkiem inż. Sławomira Studniarza.

19 listopada 1985 r. - Poświęcenie kościoła.

22 stycznia 1989 r. - Ks. kard. Józef Glemp uroczyście konsekrował świątynię.

26 sierpnia 1989 r. - Poświęcenie dolnego kościoła z kaplicą MB Częstochowskiej, gdzie w ołtarzu znajduje się kopia obrazu jasnogórskiego, a pod ołtarzem trumienka z relikwiami ks. J. Stanka.

23 września 1999 r. - Jan Paweł II ogłosił błogosławionymi i wyniósł do chwały ołtarzy 108 męczenników za wiarę w okresie II wojny światowej, m.in. dwóch pallotynów: bł. ks.Józefa Stanka i bł. ks. Józefa Jankowskiego.

14 stycznia 2007 r. - Pożar w kościele; płonie obraz A. Styki „Chrystus Król”.

25 listopada 2007 r. - Poświęcenie kopii spalonego obrazu „Chrystus Król” wykonanej przez Krzysztofa Antoniego Kudelskiego.


Pętla „Kościoły Prawobrzeżnej Warszawy”

  • Kościół pw. Matki Bożej Loretańskiej, ul. Ratuszowa 5a
  • Bazylika katedralna pw. św. Floriana męczennika i św. Michała Archanioła, ul. Floriańska
  • Konkatedra pw. Matki Bożej Zwycięskiej, ul. Grochowska 367
  • Bazylika pw. Najświętszego Serca Jezusowego, ul. Kawęczyńska 53
  • Kościół pw. Chrystusa Króla Pokoju, ul. Skaryszewska 12
  • Kościół pw. św. Andrzeja Boboli, ul. Nobla 16
  • Kościół pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Zerzeniu, ul. Trakt Lubelski 157
  • Kościół pw. NMP Królowej Polski, ul. Kościuszkowców 85A
  • Kościół pw. Matki Bożej Anielskiej, ul. Wilgi 14
  • Kościół pw. Matki Bożej Różańcowej, ul. Wysockiego 8
  • Kościół pw. św. Michała Archanioła, ul. Głębocka 119 ( szlak kościołów drewnianych)
  • Kościół pw. św. Jakuba na Tarchominie, ul. Mehoffera 4

Pętla „Kościoły wotywne”:

Prawobrzeżna Warszawa

  • Kościół pw. Matki Bożej Loretańskiej, ul. Ratuszowa 5a
  • Konkatedra pw. Matki Bożej Zwycięskiej, ul. Grochowska 367
  • Kościół pw. Chrystusa Króla Pokoju, ul. Skaryszewska 12
  • Kościół pw. Najczystszego Serca Maryi, ul. Chłopickiego 2
  • Kościół pw. Matki Bożej Zwycięskiej w Rembertowie, ul. Grzybowa 1
  • Kościół pw. o. Rafała Kalinowskiego w Rembertowie, ul. Czerwonych Beretów 3
  • Kościół pw. Matki Bożej Królowej Polskich Męczenników, al. Stanów Zjednoczonych 55
  • Kościół pw. Zmartwychwstania Pańskiego, ul. Ziemowita 39
  • Kościół pw. Chrystusa Króla na Targówku, ul. Tykocińska 27/35