województwo mazowieckie, powiat warszawski, gmina Targówek
diecezja warszawsko-praska, dekanat praski
GPS: N 52.268595, E 21.052557
22 6792551
WWW
Bijące Serce Historii to zbiór tras i proponowanych sposobów zwiedzania warszawskich kościołów. Nazwa szlaku wyraża przekonanie, że w warszawskich kościołach zapisana została historia stolicy i Polski.
W pierwszej fazie tej części projektu "Skarbiec Mazowiecki" proponujemy zwiedzanie 48 świątyń, uwzględniają one podstawowe kategorie zwiedzania, np." kościoły wotywne, świątynie związane z kapłańską drogą bł. ks. Jerzego Popiełuszki, kościoły Traktu Królewskiego a także miejsca związane z bł. Janem Pawełem II.
W okresie międzywojennym dzisiejszy Targówek zaczynał się rozbudowywać i zachodziła konieczność erygowania nowej parafii, gdyż tereny te podlegały parafii w Ząbkach (obecnie miejscowość poza granicami miasta). Staraniem arcybiskupa warszawskiego Aleksandra Kakowskiego zostały zakupione dwie działki. Jedną opłacili tutejsi właściciele kamienic Roch i Florentyna Krzeszewscy, zaś drugą arcybiskup Aleksander Kakowski.
Wzorując się na konkursowym projekcie budowy Świątyni Opatrzności Bożej według arch. Bohdana Pniewskiego, arch. Bronisław Colona Czosnowski zaprojektował świątynię, która miała być wotum dziękczynnym za zwycięstwo w bitwie pod Radzyminem i Ossowem w dniach 14-15 sierpnia 1920 r. (bitwa znana jako Cud nad Wisłą). Z tego względu ofiary na budowę kościoła płynęły z całego kraju. Wśród ofiarodawców byli m.in. Józef Beck i Ignacy Mościcki.
Trudne warunki gruntowe opóźniały realizację budowy kościoła, do wybuchu II wojny światowej mury sięgały, jak mówiono, chóru kościelnego. W czasie powstania warszawskiego 1944 r. i działań wojennych istniejące mury dały schronienie mieszkańcom Targówka. Po 1945 r. kontynuowano prace przy budowie kościoła pod kierunkiem arch. Władysława Koziejowskiego, który zmienił pierwotny projekt, m.in. nadając fasadzie cechy neoromańskie. W 1954 r. budowa kościoła została ukończona. W latach 70. XX w. przeprowadzono generalny remont świątyni, przy czym zmieniono architekturę fasady na modernistyczną.
Kościół pw. Chrystusa Króla został wybudowany w stylu modernistycznym na wzór średniowiecznych kościołów lombardzkich. Po remoncie fasady w latach 70. XX w. i otynkowaniu, świątynia zatraciła cechy budowli średniowiecznej.
Na uwagę zasługuje fasada kościoła z rozetą pośrodku. Nad głównym wejściem widoczna jest współczesna mozaika przedstawiająca Chrystusa, zaś pod szczytem fasady korona cierniowa. Wstępny projekt przewidywał budowę wolno stojącej wyniosłej dzwonnicy-kampanili z tabliczkami żołnierzy poległych w Bitwie warszawskiej. Po wojnie władze komunistyczne nie wyraziły zgody na zrealizowanie tego projektu.
Trójdzielne wnętrze ma przekrój bazylikowy. Cała świątynia jest wybudowana w konstrukcji żelbetowej. Kolebkowe stropy nad nawą główną i nawami bocznymi oraz nad prezbiterium posiadają sklepienie kasetonowe. Wnętrze świątyni jest dobrze oświetlone przez rząd okien w nawach bocznych i w nawie środkowej. Współczesne witraże w oknach naw bocznych przedstawiają sceny biblijne ze Starego Testamentu oraz kolejne tajemnice różańca. Marmurową ambonę zaprojektował arch. Leszek Dunin.
- Dwa XVII-wieczne obrazy malarza Michała Willmanna sprowadzone po 1945 r. z klasztoru w Lubiążu.
- Płaskorzeźby w ołtarzu głównym - przedstawiające w sposób alegoryczny zrywane przez Polskę jarzmo niewoli - autorstwa rzeźbiarza Henryka Tarkowskiego.
- Miejsce poświęcone bohaterom wojny polsko-bolszewickiej 1920 r.
- W kaplicy bocznej znajduje się przyozdobiony koronami biskupimi obraz "Matka Boża Częstochowska", przed którym okoliczna ludności modliła się o zwycięstwo nad bolszewikami.
W narożnikach ogrodzonego terenu otaczającego kościół znajduje się krzyż misyjny oraz figury: Matki Bożej Niepokalanej, św. Antoniego z Dzieciątkiem Jezus, Matki Bożej z Dzieciątkiem Jezus i wolno stojąca dzwonnica, obok której stoi pomnik bł. Jana Pawła II. Z drugiej strony dzwonnicy znajdują się dwa krzyże i kamień - upamiętniające pomordowanych w czasie II wojny światowej. Za ogrodzeniem od strony ul. Tykocińskiej postawiono metalowy krzyż z fragmentami pierwszego drewnianego krzyża z 1931 r. Dom parafialny i plebania znajdują się z tyłu kościoła za ogrodzeniem.
1931 r. - Poświęcenie placu pod budowę kościoła.
1932 r. - Erygowanie parafii pw. Chrystusa Króla dekretem abp. Aleksandra Kakowskiego.
1934 r. - Poświęcenie kamienia węgielnego.
1946-1954 - Budowa kościoła według zmienionego projektu arch. Władysława Koziejowskiego.
1977-1978 - Remont fasady kościoła i nadanie jej cech modernistycznych.
- Kościół pw. Zmartwychwstania Pańskiego, ul. Ziemowita 39
- Kościół pw. Najczystszego Serca Jezusowego, ul. Kawęczyńska 53
- Kościół pw. MB Loretańskiej, ul. Ratuszowa 5a
- Kościół pw. MB Różańcowej, ul. Wysockiego 8
W pobliżu kościoła pw. Chrystusa Króla znajdują się także dwa interesujące kościoły: pw. św. Marka Ewangelisty z kopią obrazu "Matka Boża Trocka" (Troki k/Wilna) oraz Sanktuarium Matki Bożej z Lourdes.