Kościół pw. Matki Bożej Pocieszenia

Żeromskiego 18, 05-070 Sulejówek

Szlak: Sakralne Perły Mazowsza, pętla: Pętla wschodnia

  • widok ogólny na Sanktuarium
  • wejście główne do kościoła
  • Murowana dzwonnica
  • Ołtarz główny
  • Jedna ze stacji drogi krzyżowej w otoczeniu kościoła
  • Obraz przedstawiający św. Antoniego z Padwy
Następny

Komentarze i materiały użytkowników


Podziel się materiałami lub linkami do tego obiektu

Aby przesyłać materiały dotyczące obiektów trzeba być zalogowanym!
LogowanieZaloguj się

Komentarze użytkowników 0

Twój komentarz będzie pierwszy. Zapraszamy Cię do wyrażenia swojej opinii!

Twój komentarz

Aby dzielić się opiniami nt poszczególnych obiektów trzeba być zalogowanym!
LogowanieZaloguj się

Opis


Informacje podstawowe

województwo mazowieckie, powiat miński, gmina Sulejówek

diecezja warszawsko-praska, dekanat Sulejówek


Współrzędne GPSGPS: N 52.244616, E 21.272581

Telefon227833528


KalendarzWydarzenia

14 sierpnia

Odpust - Zaśnięcie Matki Bożej

Kościół pw. Matki Bożej Pocieszenia - Sulejówek
 
Odpust w dniach 14 - 15 sierpnia

8 września

Odpust - Święto Narodzenia NMP

Kościół pw. Matki Bożej Pocieszenia - Sulejówek

11 listopada

Święto Niepodległości

Kościół pw. Matki Bożej Pocieszenia
 
Odpust w związku z pobytem marszałka Józefa Piłsudskiego w Sulejówku

HistoriaHistoria

Dekret Stefana kard. Wyszyńskiego, Prymasa Polski, z 1958 r. o powołaniu filii parafii Cechówka w Sulejówku to początek historii organizacji parafialnej, która koncentrowała się w małej kaplicy Sióstr Wspomożycielek Dusz …


ArchitekturaArchitektura

Kościół pw. Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła projektu architekta Władysława Pieńkowskiego składa się z dwóch części, z dolnej i górnej świątyni oraz wolno stojącej dzwonnicy. Górna część świątyni posiada większą …


ZabytkiZabytki

Wystrój wnętrza i wyposażenie kościół zawdzięcza proboszczom parafii: ks. Wacławowi Korysiowi i ks. Janowi Gołębiewskiemu.

  • Nad wnętrzem kościoła pracowali znani artyści: Anna Ślesińska zaprojektowała wystrój świątyni, Hanna Szczypińska wykonała projekt witraży, …

W otoczeniuW otoczeniu

Wokół kościoła znajdują się: kapliczki Drogi krzyżowej, wolno stojąca dzwonnica z czterema dzwonami oraz krzyż pochodzący z placu budowy.

W Sulejówku znajduje się wiele obiektów związanych z wybitnymi postaciami II Rzeczypospolitej, …


Daty historyczneDaty historyczne

1958 r. - Powołanie w Sulejówku filii parafii Cechówka.

1971 r. - Uzyskanie pozwolenia na budowę kościoła.

1983 r. - Poświęcenie górnego kościoła przez Prymasa Józefa Glempa.

1995 r. …


Na szlakuNa szlaku

  • Bazylika pw. Wniebowzięcia NMP w Węgrowie. 
  • Katedra pw. Niepokalanego Poczęcia NMP i Muzeum Diecezjalne w Siedlcach.
  • Sanktuarium św. Walentego w Latowiczu.

Szlak " Sakralne Perły Mazowsza" to pierwszy etap prezentacji najcenniejszych obiektów sakralnych na Mazowszu. Znajdą się na nim zarówno zabytki tej klasy, co katedra w Płocku, jak i sanktuarium w Loretto, czy kaplica w Choszczówce, związana ze sługa Bożym kard. Stefanem Wyszyńskim. O ich znaczeniu decydują zarówno walory historyczne, jak i religijne - wiele z nich to interesujące miejsca pielgrzymkowe lub związane z wybitnymi postaciami polskiego życia religijnego i patriotycznego.

Dekret Stefana kard. Wyszyńskiego, Prymasa Polski, z 1958 r. o powołaniu filii parafii Cechówka w Sulejówku to początek historii organizacji parafialnej, która koncentrowała się w małej kaplicy Sióstr Wspomożycielek Dusz Czyśćcowych.

W 1959 r. władze państwowe wyraziły zgodę na budowę kościoła, jednakże później ją cofnęły. Ksiądz Wacław Koryś (rektor, a następnie pierwszy proboszcz parafii w Sulejówku) po kilkuletnich staraniach dopiero 30 marca 1971 r. uzyskał pozwolenie na budowę kościoła. W następnym roku uzyskano teren pod jego budowę. Projekt kościoła wykonał arch. Władysław Pieńkowski (jego dziełem jest m.in. kościół pw. św. Dominika na Służewie, największy kościół w Warszawie).

Najpierw wybudowano kościół dolny, który poświęcił Prymas Stefan Wyszyński, a następnie kościół górny, którego konsekracji dokonał 15 maja 1983 r. Prymas Józef Glemp. Kościół otrzymał tytuł Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła.

Będący od 1993 r. proboszczem parafii w Sulejówku ks. Jan Gołębiewski, ofiarował świątyni XVII-wieczny obraz "Matka Boża Pocieszenia", przyczyniając się do rozwoju kultu maryjnego. Uwieńczeniem tego kultu była dokonana przez bp. Kazimierza Romaniuka, ordynariusza warszawsko-praskiego, 31 maja 1998 r. koronacja wizerunku Matki Bożej Pocieszenia.

Kościół pw. Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła projektu architekta Władysława Pieńkowskiego składa się z dwóch części, z dolnej i górnej świątyni oraz wolno stojącej dzwonnicy. Górna część świątyni posiada większą powierzchnię niż część dolna, dzięki czemu powstały podcienie stanowiące osłonę przed deszczem i słońcem dla wchodzących do dolnej części kościoła. Interesujące jest rozwiązanie konstrukcyjne w postaci żelbetonowych ram łączących obie części kościoła.

Świątynia posiada dwuspadowy dach o ciekawej konstrukcji. Dach nad nawą główną jest niższy niż nad prezbiterium. Między dachami jest przeszklona ściana pozwalająca na lepsze poranne oświetlenie skierowanego na zachód prezbiterium.

Wnętrze górnego kościoła jest wykonane w duchu II Soboru Watykańskiego. Ołtarz główny umiejscowiony jest centralnie, za nim jest ściana z krzyżem stanowiąca współczesne rozwiązanie nastawy ołtarza. W dolnym kościele znajduje się kaplica z obrazem "Matka Boża Pocieszenia" z osobnym wejściem oraz kilka dodatkowych pomieszczeń niezbędnych dla działalności wspólnoty parafialnej. Przeszklone otwory okienne pozwalają na dobre oświetlenie nawy głównej, zaś kolorowe witraże dają dodatkowe efekty świetlne. Do kościoła górnego prowadzą wysokie schody podkreślające wielkość świątyni. Teren kościoła jest ogrodzony.



Wystrój wnętrza i wyposażenie kościół zawdzięcza proboszczom parafii: ks. Wacławowi Korysiowi i ks. Janowi Gołębiewskiemu.

  • Nad wnętrzem kościoła pracowali znani artyści: Anna Ślesińska zaprojektowała wystrój świątyni, Hanna Szczypińska wykonała projekt witraży, zaś Jerzy Machaj wyrzeźbił wielki krzyż nad ołtarzem. Po lewej stronie krzyża umieszczono malowidła związane z postacią Pana Jezusa przedstawiające w górnej części Chrystusa tronującego jako Pantokrator, zaś w dolnej na linii tabernakulum Ostatnią Wieczerzę. Po prawej stronie krzyża - 21 postaci polskich świętych z różnych okresów historii Polski.
  • Kaplica z obrazem przedstawiającym Najświętszą Maryję Pannę Matkę Kościoła, patronkę parafii. - w górnej części świątyni
  • Otoczony wielkim kultem obraz "Matka Boża Pocieszenia" z XVII w., intronizowany w 1995 r. i koronowany w 1998 r. Na zasłonie obrazu przedstawiono moment zwiastowania Najświętszej Maryi Panny, zaś boczne skrzydła obrazu w formie tryptyku zawierają sceny z Nowego Testamentu i wizerunek Maryi z Józefem. - w dolnej kaplicy
  • Płaskorzeźba "Maryja Matka Kościoła" dłuta Anny Grabskiej, córki prof. Stanisława Grabskiego, wybitnej postaci II Rzeczypospolitej. - w dolnej kaplicy
  • Tablice poświęcone marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu i ks. Wacławowi Korysiowi - budowniczemu kościoła. - w kruchcie

Ks. Jan Gołębiewski, proboszcz i kustosz Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia, jest znanym kolekcjonerem obrazów religijnych prezentowanych w sali w dolnym kościele.


Wokół kościoła znajdują się: kapliczki Drogi krzyżowej, wolno stojąca dzwonnica z czterema dzwonami oraz krzyż pochodzący z placu budowy.

W Sulejówku znajduje się wiele obiektów związanych z wybitnymi postaciami II Rzeczypospolitej, m.in.: dworek marszałka Józefa Piłsudskiego; willa "Helin" będąca niegdyś własnością rodziny Paderewskich oraz szkoła fundacji żony marszałka Józefa Piłsudskiego.


1958 r. - Powołanie w Sulejówku filii parafii Cechówka.

1971 r. - Uzyskanie pozwolenia na budowę kościoła.

1983 r. - Poświęcenie górnego kościoła przez Prymasa Józefa Glempa.

1995 r. - Intronizacja obrazu "Matka Boża Pocieszenia".

1998 r. - Koronacja obrazu "Matka Boża Pocieszenia".

2000 r. - Ustanowienie kościoła w Sulejówku świątynią jubileuszową.


  • Bazylika pw. Wniebowzięcia NMP w Węgrowie. 
  • Katedra pw. Niepokalanego Poczęcia NMP i Muzeum Diecezjalne w Siedlcach.
  • Sanktuarium św. Walentego w Latowiczu.