Kościół pw. św. Andrzeja Boboli

Nobla 16, 03-930 Warszawa

Szlak: Bijące Serce Historii, pętla: Style architektoniczne kościołów warszawskiej Pragi w okresie międzywojennym

  • Widok od frontu
  • Widok ogólny
Następny

Bijące Serce Historii

Style architektoniczne kościołów warszawskiej Pragi w okresie międzywojennym

Kościół pw. św. Andrzeja Boboli
Następny

Komentarze i materiały użytkowników


Podziel się materiałami lub linkami do tego obiektu

Aby przesyłać materiały dotyczące obiektów trzeba być zalogowanym!
LogowanieZaloguj się

Komentarze użytkowników 0

Twój komentarz będzie pierwszy. Zapraszamy Cię do wyrażenia swojej opinii!

Twój komentarz

Aby dzielić się opiniami nt poszczególnych obiektów trzeba być zalogowanym!
LogowanieZaloguj się

Opis


Informacje podstawowe

województwo mazowieckie, powiat warszawski, gmina Praga Południe

diecezja warszawsko-praska, dekanat grochowski


Współrzędne GPSGPS: N 52.233831, E 21.059374

Telefon226172650

Strona WWWWWW


KalendarzWydarzenia

16 maja

Odpust - św. Andrzeja Boboli

Kościół pw. św. Andrzeja Boboli - Warszawa

27 czerwca

Odpust - NMP Nieustającej Pomocy

Kościół pw. św. Andrzeja Boboli - Warszawa

HistoriaHistoria

W latach 30. XX w. na terenie osiedla Saska Kępa, położonego na prawym brzegu Wisły, rozpoczęto realizację modnej wówczas koncepcji założenia architektonicznego Miasta OgroduNowoczesne wille i kamienice projektowane często przez …


ArchitekturaArchitektura

Bryła świątyni oparta na żelbetowej konstrukcji nawiązuje do budowli gotyckich :fasada z rzędem smukłych kolumn nad wysokimi portykami osłaniających wejścia, zwieńczona trójkątnym, schodkowym szczytem. Tylna elewacja z półokrągłą absydą również …


ZabytkiZabytki

  • Freski: „Życie Świętej Rodziny” upozorowane na mozaikę, na ścianach wnętrza kościoła, autorstwa Marii i Jerzego Ostrowskich.
  • Tablica pamiątkowa poświęcona żołnierzom 336. Pułku Piechoty, który …

W otoczeniuW otoczeniu

  • Dom Jana Cybisa (1897-1972, wybitny malarz kolorysta), pracownia malarska - ul. Walecznych 28.
  • Pomnik Agnieszki Osieckiej (1936-1997, poetka, autorka tekstów wielu przebojów), obok kawiarni  "Rue de Paris", autorstwa Teresy i Dariusza …

Daty historyczneDaty historyczne

17 kwietnia 1938 r. - Kard. Aleksander Kakowski erygował parafię pw. MB Nieustającej Pomocy w Warszawie na Saskiej Kępie.

30 kwietnia 1939 r. - Abp Stanisław Gall, w obecności wiernych i …


Na szlakuNa szlaku

Pętla „Kościoły Prawobrzeżnej Warszawy”:

  • Kościół pw. Matki Bożej Loretańskiej, ul. Ratuszowa 5a
  • Bazylika katedralna pw. św. Floriana męczennika i św. Michała Archanioła, …
Bijące Serce Historii to zbiór tras i proponowanych sposobów zwiedzania warszawskich kościołów. Nazwa szlaku  wyraża przekonanie, że w warszawskich kościołach zapisana została historia stolicy i Polski.

W pierwszej fazie tej części projektu "Skarbiec Mazowiecki" proponujemy zwiedzanie 48 świątyń, uwzględniają one podstawowe kategorie zwiedzania, np."  kościoły wotywne, świątynie związane z kapłańską drogą bł. ks. Jerzego Popiełuszki, kościoły Traktu Królewskiego a także miejsca związane z bł. Janem Pawełem II.

W latach 30. XX w. na terenie osiedla Saska Kępa, położonego na prawym brzegu Wisły, rozpoczęto realizację modnej wówczas koncepcji założenia architektonicznego Miasta OgroduNowoczesne wille i kamienice projektowane często przez wybitnych architektów w otoczeniu przyrody komponowanej przez architektów zieleni stanowią zwarty kompleks, w którym przyjemnie jest mieszkać, pracować i odpoczywać. Jednym z ważnych elementów tego założenia miała być świątynia zaspakajająca potrzeby religijne mieszkańców osiedla.

Już w kwietniu 1938 r. Prymas Aleksander Kakowski erygował parafię pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Pierwsze prace nad budową kościoła podjęte zostały w 1938 r. według proj. Piotra Lubińskiego, który przewidywał modernistyczny, nawiązujący do włoskiego romanizmu obiekt stylistycznie dostosowany do charakteru osiedla. Nabożeństwa i Msze św.odprawiano w prowizorycznej, drewnianej kaplicy. 30 kwietnia 1939 r. odbyło się poświęcenie kamienia węgielnego przez abp. Stanisława Galla w obecności m.in. prezydenta miasta Stefana Starzyńskiego. W 1939 r. mury świątyni osiągnęły wysokość 3 m (niektóre źródła podają nawet 10), ale prace budowlane przerwał wybuch II wojny światowej. W wyniku bombardowań nieukończony kościół spłonął.

W 1940 r. wzniesiono nową, prowizoryczną kaplicę. W 1948 r. rozpoczęto odbudowę świątyni według zmodyfikowanego przez prof. Jana Bogusławskiego i Józefa Łowińskiego projektu architektonicznego. Nieukończoną jeszcze świątynię poświecił 3 października 1952 r. Prymas kard. Stefan Wyszyński. Prace budowlane zostały ukończone w 1956 r.

13 czerwca 1979 r. świątynia została wpisana do rejestru zabytków, a konsekrowano ją dopiero w 1980 r.


Bryła świątyni oparta na żelbetowej konstrukcji nawiązuje do budowli gotyckich :fasada z rzędem smukłych kolumn nad wysokimi portykami osłaniających wejścia, zwieńczona trójkątnym, schodkowym szczytem. Tylna elewacja z półokrągłą absydą również zwieńczona trójkątnym, schodkowym szczytem.

Trójnawowe,eklektyczne wnętrze halowe o równej wysokości naw, łączy nowatorstwo konstrukcji i materiału (beton jako element dekoracyjny) z formą odwołującą się do związku z gotykiem, zwłaszcza francuskim. Widoczne jest to w sklepieniu rozpiętym na krzyżujących się łukach, wspartych na wysokich, cienkich kolumnach, czy raczej słupach przypominających las palm, w ołtarzu zamkniętym absydą oraz dwóch bocznych absydach.

Ściany pokryte freskami z 1960 r. przedstawiającymi sceny z życia Świętej Rodziny (w bocznych nawach) oraz patronkę parafii Matkę Bożą Nieustającej Pomocy (w prezbiterium) autorstwa małżonków Marii i Jerzego Ostrowskich oraz Henryka Musiałowicza. Freski pozorują mozaikę. Efekt taki otrzymano dzięki położeniu farby na siatce bruzd wykonanych w tynku. Wnętrze zaaranżowane według projektu Anny i Jana Bogusławskich.

Przed kościołem usytuowano w 2009 r. pomniki przedstawiające Jana Pawła II oraz Stefana kard. Wyszyńskiego.

Z boku świątyni po lewej stronie znajdują się kamienno-drewniana dzwonnica, rzeźba Matki Bożej z wizerunkiem orła w koronie i napisem „Opiekuj się nami” oraz rzeźba przedstawiająca św. Annę z małą Marią.


  • Freski: „Życie Świętej Rodziny” upozorowane na mozaikę, na ścianach wnętrza kościoła, autorstwa Marii i Jerzego Ostrowskich.
  • Tablica pamiątkowa poświęcona żołnierzom 336. Pułku Piechoty, który bronił Saskiej Kępy we wrześniu 1939 r., we wnętrzu kościoła.

  • Dom Jana Cybisa (1897-1972, wybitny malarz kolorysta), pracownia malarska - ul. Walecznych 28.
  • Pomnik Agnieszki Osieckiej (1936-1997, poetka, autorka tekstów wielu przebojów), obok kawiarni  "Rue de Paris", autorstwa Teresy i Dariusza Kowalskich. - róg ul. Francuskiej i ul. Obrońców
  • Dom Agnieszki Osieckiej - na ścianie tablica w formie zeszytu z  piórem wiecznym i cytatem z piosenki Osieckiej: To był maj, pachniała Saska Kępa. - ul. Dąbrowiecka
  • Kolonia Łaskiego - najstarszy  na Saskiej Kępie zespół szeregowych domów mieszkalnych o willowym charakterze odwołującym się do architektury polskiego baroku i klasycyzmu. Kolonia powstała w latach 1926-1929 według projektu Włodzimierza Galla.
  • Pomnik Bolesława Prusa, autorstwa Stanisława Sikory. - przed  liceum imienia pisarza
  • Pomnik Stefana Żeromskiego (1865-1925, pisarz) odlany ze spiżu, autorstwa Stanisława Sikory, odsłonięty w 1987 r. przez córkę pisarza Monikę Żeromską. - róg ul. Paryskiej i ul. Zwycięzców
  • Dom Witolda Lutosławskiego (1913-1994, kompozytor, dyrygent), który mieszkał  na Saskiej Kępie  w latach 1946-1968. - ul. Zwycięzców 39
  • Pablo Picasso (znany malarz  hiszpański)  gościł tu 31 sierpnia 1948 r. w związku z  udziałem  w Światowym Kongresie Intelektualistów. Tablicę pamiątkową na budynku ozdobioną aplikacjami z kolorowych emalii odsłoniła w 1989 r. hiszpańska para królewska. - dom przy ul. Obrońców 28/30, niegdyś siedziba  Związku Polskich Artystów Plastyków
  • Centrum Promocji Kultury. - ul. Brukselska 23
  • Stadion Narodowy - wybudowany w ramach przygotowań do EURO 2012, w miejscu Stadionu X-lecia   oddanego do  użytku 22 lipca 1945 r. w 10. rocznicę powstania PRL, korona usypana z gruzów zniszczonej Warszawy w latach II wojny światowe. - Rondo Waszyngtona
  • Prawosławne Seminarium Duchowne w Warszawie.  - ul. Paryska 27                                   


17 kwietnia 1938 r. - Kard. Aleksander Kakowski erygował parafię pw. MB Nieustającej Pomocy w Warszawie na Saskiej Kępie.

30 kwietnia 1939 r. - Abp Stanisław Gall, w obecności wiernych i prezydenta Warszawy Stefana Starzyńskiego poświęcił kamień węgielny pod budowę kościoła.

1939 r. - Niemcy spalili kościół. Msze św. celebrowano w domach prywatnych i w szkole.

Kwiecień 1940 r. - Parafianie postawili kolejną prowizoryczną kaplicę.

1946 r. - Wznowiono budowę świątyni, według projektu zmodyfikowanego przez inż. J. Łowińskiego i J. Bogusławskiego.

3 października 1952 r. - Kard. Stefan Wyszyński dokonał poświęcenia świątyni.

13 czerwca 1979 r. - Wpisanie świątyni do rejestru zabytków.

1980 r. - Konsekracja świątyni.


Pętla „Kościoły Prawobrzeżnej Warszawy”:

  • Kościół pw. Matki Bożej Loretańskiej, ul. Ratuszowa 5a
  • Bazylika katedralna pw. św. Floriana męczennika i św. Michała Archanioła, ul. Floriańska
  • Konkatedra pw. Matki Bożej Zwycięskiej, ul. Grochowska 367
  • Bazylika pw. Najświętszego Serca Jezusowego, ul. Kawęczyńska 53
  • Kościół pw. Chrystusa Króla Pokoju, ul. Skaryszewska 12
  • Kościół pw. św. Andrzeja Boboli, ul. Nobla 16
  • Kościół pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Zerzeniu, ul. Trakt Lubelski 157
  • Kościół pw. Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, ul. Kościuszkowców 85A
  • Kościół pw. Matki Bożej Anielskiej, ul. Wilgi 14
  • Kościół pw. Matki Bożej Różańcowej, ul. Wysockiego 8
  • Kościół pw. św. Michała Archanioła, ul. Głębocka 119 ( szlak kościołów drewnianych)
  • Kościół pw. św. Jakuba na Tarchominie, ul. Mehoffera 4


Pętla „Święci patroni polscy”

  • Kościół pw. św. Władysława z Gielniowa, ul. Przy Bażantarni 3
  • Kościół pw. św. Andrzeja Boboli, ul. Rakowiecka 61
  • Kościół pw. św. Stanisława Biskupa Męczennika, ul. Bema 73/75
  • Kościół pw. św. Wojciecha, ul. Wolska 76
  • Kościół pw. św. Klemensa, ul. Karolkowa 49
  • Kościół pw. św. Faustyny, ul. Żytnia 1
  • Kościół pw. św. Stanisława Kostki, ul. Kard. Stanisława Hozjusza 2
  • Kościół pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, ul. Dewajtis 3
  • Kościół pw. św. Andrzeja Boboli, ul. A. Nobla 16