Kościół pw. św. Stanisława biskupa i męczennika

J. Bema 73/75, 01-244 Warszawa

Szlak: Bijące Serce Historii, pętla: Święci patroni polscy II

  • Glona fasada kościoła
  • Absyda
Następny

Komentarze i materiały użytkowników


Podziel się materiałami lub linkami do tego obiektu

Aby przesyłać materiały dotyczące obiektów trzeba być zalogowanym!
LogowanieZaloguj się

Komentarze użytkowników 0

Twój komentarz będzie pierwszy. Zapraszamy Cię do wyrażenia swojej opinii!

Twój komentarz

Aby dzielić się opiniami nt poszczególnych obiektów trzeba być zalogowanym!
LogowanieZaloguj się

Opis


Informacje podstawowe

województwo mazowieckie, powiat warszawski, gmina Wola

archidiecezja warszawska, dekanat wolski


Współrzędne GPSGPS: N 52.227332, E 20.958828

Telefon226323800

Strona WWWWWW

Emailswstanislaw_bm@tlen.pl


KalendarzWydarzenia

8 maja

odpust - św. Stanisława Biskupa i Męczennika

Kościół pw. św. Stanisława biskupa i męczennika - Warszwa

HistoriaHistoria

Już w XIV w. istniał na Woli kościół pw. św. Stanisława biskupa i męczennika oraz św. Wawrzyńca diakona, filia kolegiaty pw. św. Jana Chrzciciela. Wola w tym czasie nie należała …

ArchitekturaArchitektura

Kościół pw. św. Stanisława biskupa i męczennika został wzniesiony w modnym wówczas stylu neoromańskim, jako jednonawowy, z kwadratową wieżą i półokrągłą niszą ołtarzową. Projekt budowy świątyni wykonał arch. Józef Orłowski. 

Dobudowane …


ZabytkiZabytki

  • Najcenniejszym zabytkiem kościoła pw. św. Stanisława biskupa i męczennika jest wierna kopia obrazu "Matka Boża Pocieszenia", zwana Elekcyjną. Według tradycji obraz został namalowany prawdopodobniew latach 1620-1621. Podczas gruntownej konserwacji oryginalnego obrazu …

W otoczeniuW otoczeniu

W otoczeniu kościoła znajduje się krzyż misyjny, figura Matki Bożej Pocieszenia Strapionych z 1860 r., zespół edukacyjny im. ks. Piotra Skargi oraz dom parafialny z plebanią. Teren kościoła jest ogrodzony. …

Daty historyczneDaty historyczne

1831 r. - Rosjanie zamieniają kościół pw. św. Wawrzyńca na cerkiew.
1858-1861 - Budowa kościoła pw. św. Stanisława biskupa i męczennika.
1860 r. - Poświęcenie kościoła.
1917-1927 - …


Na szlakuNa szlaku

  • Kościół pw. św. Klemensa Dworzaka, ul. Karolkowa 49
  • Kościół pw. św. Faustyny, ul. Żytnia 1
  • Kościół pw. św. Wojciecha, ul. Wolska 76


Bijące Serce Historii to zbiór tras i proponowanych sposobów zwiedzania warszawskich kościołów. Nazwa szlaku  wyraża przekonanie, że w warszawskich kościołach zapisana została historia stolicy i Polski.

W pierwszej fazie tej części projektu "Skarbiec Mazowiecki" proponujemy zwiedzanie 48 świątyń, uwzględniają one podstawowe kategorie zwiedzania, np."  kościoły wotywne, świątynie związane z kapłańską drogą bł. ks. Jerzego Popiełuszki, kościoły Traktu Królewskiego a także miejsca związane z bł. Janem Pawełem II.

Już w XIV w. istniał na Woli kościół pw. św. Stanisława biskupa i męczennika oraz św. Wawrzyńca diakona, filia kolegiaty pw. św. Jana Chrzciciela. Wola w tym czasie nie należała do obszaru Warszawy, a w XVI w. była największą wsią królewską w okolicach miasta, zwaną Wielką Wolą Warszawską (dopiero w 1916 r. tereny Woli zostały administracyjnie włączone do Warszawy). 
 
W 1611 r. biskup poznański Andrzej Opaliński erygował samodzielną parafię pw. św. Stanisława biskupa i męczennika przy kościele, który znajdował się przy polu elekcyjnym. Drewniany kościół spłonął podczas potopu szwedzkiego. W latach 1695-1740  został wybudowany kościół murowany pw. św. Wawrzyńca, który w wyniku represji po powstaniu listopadowym zamieniono na cerkiew dla żołnierzy rosyjskich. Wtedy też parafia została pozbawiona kościoła. Dopiero dzięki staraniom Michała Biernackiego herbu Poraj, właściciela dóbr na Czystem i Woli, który pod budowę kościoła podarował teren i cegłę, rząd przeznaczył fundusze na budowę nowej świątyni. W latach 1858-1861 r. u zbiegu ówczesnych ulic Dworskiej (obecnie Kasprzaka) i Kościelnej (obecnie Bema) trwała budowa kościoła. Projekt kościoła opracował arch. Józef Orłowski, który również prowadził budowę przy ścisłej współpracy ks. Leopolda Rzecyckiego, pierwszego proboszcza. Poświęcenia kościoła dokonał w dniu 14 października 1860 r. bp Henryk hrabia Plater, sufragan łowicki. 
 
W latach 1917-1927 opiekę nad kościołem sprawowali oo. redemptoryści. W okresie międzywojennym w wyniku przyłączenia Woli do Warszawy arcybiskup warszawski Aleksander Kakowski utworzył na potrzeby wiernych trzy parafie: św. Wawrzyńca z kościołem pw. św. Wawrzyńca, św. Stanisława z kościołem pw. św.Stanisława biskupa i męczennika i św. Wojciecha z kościołem pw. św. Stanisława biskupa i męczennika (obecnie Sanktuarium św. Wojciecha). W latach 1928-1932 do kościoła przy ul. Bema zostały dobudowane dwie nawy boczne. 
 
Podczas okupacji Niemcy przeznaczyli wnętrze kościoła na stajnie dla koni i dzięki temu świątynia ocalała. W czasie walk w 1945 r. kościół został uszkodzony. Po wyzwoleniu przeprowadzono w świątyni niezbędne naprawy i przywrócono ją do kultu religijnego. W dniu 7 sierpnia 1947 r. abp Stefan Wyszyński, metropolita warszawski, dokonał konsekracji kościoła pw. św. Stanisława biskupa i męczennika. W 2009 r. abp Kazimierz Nycz, metropolita warszawski, poświęcił tablicę upamiętniającą ofiary obozu KL Warschau. Obóz ten mieścił się na terenie parafii (prawdopodobnie w okolicach Dworca Zachodniego).

Kościół pw. św. Stanisława biskupa i męczennika został wzniesiony w modnym wówczas stylu neoromańskim, jako jednonawowy, z kwadratową wieżą i półokrągłą niszą ołtarzową. Projekt budowy świątyni wykonał arch. Józef Orłowski. 

Dobudowane w latach 1928-1932 dwie nawy boczne reprezentują również styl neoromański. Fasadę zwieńczyła czworoboczna wieża. Nad wejściem głównym umieszczony został portal, w którym znajdują się dwie wykute w piaskowcu figury: św. Stanisława biskupa i męczennika i Jana Nepomucena z 1861 r., dzieło krakowskiego rzeźbiarza Faustyna Cenglera. Elewacja kościoła została wykonana z czerwonej cegły, która ostatnio została odnowiona, dzięki czemu kościół odzyskał dawne piękno. 

Wnętrze kościoła jest trójnawowe z osobną kaplicą, w której znajduje się kopia obrazu "Matka Boża", zwana Elekcyjną.       


  • Najcenniejszym zabytkiem kościoła pw. św. Stanisława biskupa i męczennika jest wierna kopia obrazu "Matka Boża Pocieszenia", zwana Elekcyjną. Według tradycji obraz został namalowany prawdopodobniew latach 1620-1621. Podczas gruntownej konserwacji oryginalnego obrazu zdjęto XIX-wieczną sukienkę i usunięto kilka warstw farby. Dzięki temu ukazał się pierwotny wizerunek Matki Bożej Pocieszenia, datowany na pocz. XVI w. Potwierdza to ustną tradycję, że obraz ten towarzyszył wszystkim dziesięciu elekcjom, które miały miejsce na Woli. Pierwsza z wolskich elekcji odbyła się w 1575 r. Na czas tego wydarzenia obraz przenoszono z kościoła pw. św. Stanisława i św. Wawrzyńca do kaplicy mieszczącej się w drewnianej szopie. Przed nim modlili się nowo wybrani królowie. Proboszcz parafii św. Stanisława biskupa i męczennika był zawsze kustoszem wizerunku. Po przejęciu świątyni na cerkiew obraz znalazł schronienie w kaplicy domowej rodziny Biernackich. Z okazji 400-lecia Stołeczności Warszawy na dawnym polu elekcyjnym uroczyście odsłonięto obelisk "Electio Viritam". Podczas tej uroczystości obecny był obraz "Matka Boża Pocieszenia". Po tym wydarzeniu oryginał obrazu poddano gruntownej konserwacji, podczas której wykonano jego wierną kopię, na którą nałożono srebrną sukienkę. Oryginał obrazu został przekazany w 2000 r. do kaplicy polskiego parlamentu, a kopia znalazła swoje miejsce w kościele pw. św. Stanisława biskupa i męczennika. Wychodząc z kościoła warto również zwrócić uwagę na dwie figury: św. Jana Złotoustego i św. Rocha autorstwa rzeźbiarza Zajferta.
W otoczeniu kościoła znajduje się krzyż misyjny, figura Matki Bożej Pocieszenia Strapionych z 1860 r., zespół edukacyjny im. ks. Piotra Skargi oraz dom parafialny z plebanią. Teren kościoła jest ogrodzony.     
1831 r. - Rosjanie zamieniają kościół pw. św. Wawrzyńca na cerkiew.
1858-1861 - Budowa kościoła pw. św. Stanisława biskupa i męczennika.
1860 r. - Poświęcenie kościoła.
1917-1927 - Pierwszymi administratorami kościoła byli oo. redemptoryści.
1928-1932 - Dobudowa dwóch naw bocznych.
1931-1933 - Budowa plebanii.
1939-1945 - Niemcy zajmują kościół na stajnie dla koni.
7 sierpnia 1947 r. - Konsekracja kościoła przez abp. Stefana Wyszyńskiego.
1987-1992 - Budowa domu administracyjno-katechetycznego.
2000 r. - Przekazanie oryginału obrazu "Matka Boża Elekcyjna" do siedziby polskiego parlamentu. 
2006 r. - Kościół zyskuje iluminację.
2009 r. - Poświęcenie tablicy upamiętniającej Polaków zamordowanych w KL Warschau.

  • Kościół pw. św. Klemensa Dworzaka, ul. Karolkowa 49
  • Kościół pw. św. Faustyny, ul. Żytnia 1
  • Kościół pw. św. Wojciecha, ul. Wolska 76