Czy znasz Irkuck?

Rosja Irkuck koronacja 20 sierpnia 2017 r.figury Matki Boskiej Fatimskiej
Uroczystości koronacji figury Matki Bożej Fatimskiej odbyły się w niedzielę 20 sierpnia 2017 r. w Irkucku. - Kościół katolicki w Rosji czekał na tę chwilę 15 lat - powiedział proboszcz irkuckiej katedry ksiądz Włodzimierz Siek.
"Historia tej figury jest bardzo symboliczna. Korona była gotowa już w 2002 r., ale doszło do wydarzeń, które uniemożliwiły wówczas koronację" - opowiada PAP ksiądz Siek, proboszcz parafii katedralnej pw. Niepokalanego Serca Najświętszej Marii Panny w Irkucku.W 2002 r. ówczesny biskup diecezji irkuckiej Jerzy Mazur nie został wpuszczony do Rosji. Przez kolejne lata diecezja, obejmująca terytorium o powierzchni 10 mln km kw., funkcjonowała bez biskupa.
"Jeszcze w 2002 r. biskup Jerzy Mazur zawiózł tę koronę do Rzymu, gdzie w Dzień Matki Bożej Różańcowej poświęcił ją ojciec święty, obecnie święty Jan Paweł II" - opowiada proboszcz parafii katedralnej w Irkucku.
"Wierni naszej parafii czekali na dzisiejszy dzień 15 lat. Koronacji dokonali obecny ordynariusz irkucki biskup Cyryl Klimowicz oraz właśnie biskup Jerzy Mazur, który był obecny przy początkach naszej diecezji" - powiedział ksiądz Siek.
By umieścić koronę na głowie figury Matki Bożej, dwaj hierarchowie musieli się wspiąć po specjalnych schodkach na wysokość sześciu metrów - wyjaśnił duchowny.W uroczystościach wzięli ponadto udział kapłani z wielu krajów i z różnych regionów Rosji, a także przedstawiciele środowisk polonijnych, dyplomaci oraz liczni wierni z Irkucka.Irkucka świątynia została konsekrowana we wrześniu 2000 r. W lutym 2002 r. powstała diecezja św. Józefa w Irkucku.
 
Katedra Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny w Irkucku  - główna świątynia diecezji Świętego Józefa w Irkucku kościoła rzymskokatolickiego w Rosji - świątynia została zaprojektowana w 1999roku. Projekt wykonano w 2000 roku. Konsekracja odbyła się 8 września 2000 roku. Projektantami katedry są architekci: A. Chwalibóg, D. Łuniewski, J. Zalewska i M. Matyszczyk, autorem wnętrz i rzeźb jest profesor W. Kućma, projekt wykonawczy opracowali rosyjscy architekci W. Stiegajło i A. Baduła. Mieści się przy ulicy Gribojedowa.
 
Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny – kościół w Irkucku wzniesiony w latach 1881-1884 na miejscu drewnianego kościoła katolickiego zbudowanego w 1826 roku, który spłonął w wielkim pożarze Irkucka w lipcu 1879 roku[1][2]. Kościół nazywany jest także „kościołem polskim” , gdyż powstał dzięki zamieszkałym w Irkucku zesłańcompowstania styczniowego (1863-1864)[3], oraz ze względu na zewnętrzne wykończenie z klinkieru„kościołem czerwonym”.W latach 1974-1978 został przerobiony na salę organową i obecnie stanowi drugi budynek irkuckiej filharmonii, jest również jedynym na Syberii obiektem architektonicznym urządzonym wewnątrz w stylu neogotyckim[2]. Budynek jest położony przy ul. Suche-Batora 1.

Aktualności - zobacz wszystkie wiadomości...