Bazylika Najświętszego Serca Jezusowego

Kawęczyńska 53, 03-775 Warszawa

Szlak: Bijące Serce Historii, pętla: Najstarsze kościoły warszawskiej Pragi

  • Widok ogólny
  • Nawa główna
  • Sklepienie
  • Organy
  • Witraże
Następny

Komentarze i materiały użytkowników


Podziel się materiałami lub linkami do tego obiektu

Aby przesyłać materiały dotyczące obiektów trzeba być zalogowanym!
LogowanieZaloguj się

Komentarze użytkowników 0

Twój komentarz będzie pierwszy. Zapraszamy Cię do wyrażenia swojej opinii!

Twój komentarz

Aby dzielić się opiniami nt poszczególnych obiektów trzeba być zalogowanym!
LogowanieZaloguj się

Opis


Informacje podstawowe

województwo mazowieckie, powiat warszawski, gmina Praga Północ

diecezja warszawsko-praska, dekanat praski


Współrzędne GPSGPS: N 52.258714, E 21.059170

Telefon228186551

Strona WWWWWW


KalendarzWydarzenia

w dniach czerwca

odpust - uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa

Bazylika Najświętszego Serca Jezusowego  - Warszawa
odpust przypada w pierwszy piątek po oktawie Bożego Ciała (w piatek po drugiej niedzieli po Zielonych Świątkach)

HistoriaHistoria

Jesienią 1902 r. para książęca Maria Radziwiłłowa z Zawiszów i jej mąż Michał zakupiła teren przy ul. Kawęczyńskiej i Siedleckiej z zamiarem budowy kościoła. W tym samym roku władze miejskie …


ArchitekturaArchitektura

Architektura bazyliki Najświętszego Serca Jezusowego nawiązuje do architektury starożytnych bazylik rzymskich. Architektami tej świątyni byli Łukasz Wolski i Hugon Kudera, który dokonał niewielkich zmian w projekcie. Okazały fronton bazyliki składa …


ZabytkiZabytki

Wyposażenie bazyliki wybudowanej w XX w. jest również współczesne. 

  • Na szczególną uwagę zasługuje pozłacana mozaika wykonana według projektu salezjanina ks. Wincentego Kiliana. Mozaika ta znajduje się w prezbiterium i nawiązuje do …

W otoczeniuW otoczeniu

  • Po obu stronach przy wejściu do bazyliki stoją dwie figury: św. Piotra i św. Pawła, które w białym szydłowieckim piaskowcu wykonał rzeźbiarz Zenon Kozakow. 
  • Po prawej stronie bazyliki znajduje się kamienna …

Daty historyczneDaty historyczne

30 marca 1904 r. - Księżna Maria z Zawiszów Radziwiłłowa otrzymała błogosławieństwo papieża Piusa X na budowę świątyni pw. Najświętszego Serca Jezusowego.

1907 r. - Rozpoczęcie budowy świątyni.

1911 …


Na szlakuNa szlaku

Bazylika pw. Najświętszego Serca Jezusowego należy do najpiękniejszych świątyń Pragi. W najbliższej odległości znajduje się:
  • Bazylika katedralna pw. św. Michała Archanioła i św. Floriana 
  • Kościół pw. Matki Bożej Loretańskiej   
Bijące Serce Historii to zbiór tras i proponowanych sposobów zwiedzania warszawskich kościołów. Nazwa szlaku  wyraża przekonanie, że w warszawskich kościołach zapisana została historia stolicy i Polski.

W pierwszej fazie tej części projektu "Skarbiec Mazowiecki" proponujemy zwiedzanie 48 świątyń, uwzględniają one podstawowe kategorie zwiedzania, np."  kościoły wotywne, świątynie związane z kapłańską drogą bł. ks. Jerzego Popiełuszki, kościoły Traktu Królewskiego a także miejsca związane z bł. Janem Pawełem II.

Jesienią 1902 r. para książęca Maria Radziwiłłowa z Zawiszów i jej mąż Michał zakupiła teren przy ul. Kawęczyńskiej i Siedleckiej z zamiarem budowy kościoła. W tym samym roku władze miejskie zatwierdziły projekt budowy świątyni. Po otrzymaniu wiosną 1904 r. odręcznie spisanego papieskiego błogosławieństwa (dokument do dziś istnieje) w trzy lata później rozpoczęto budowę. Kilkakrotnie ją przerywano. Ze względów technicznych pierwotny projekt został zmieniony przez architekta Łukasza Wolskiego. Przy dużych trudnościach związanych z warunkami terenowymi (wody podskórne) przed wybuchem I wojny światowej powstał dolny kościół. 

W związku z opóźnianiem się zakończenia budowy świątyni, na potrzeby wiernych wybudowano w 1911 r. kaplicę mogącą pomieścić ok. 1000 osób. 

Kolejna zmiana projektu została spowodowana zakupieniem przez księżnę Marię Radziwiłłową kolumn pierwotnie przeznaczonych do bazyliki św. Pawła za Murami w Rzymie. W czasie I wojny światowej księżna - używając swoich wpływów - przywiozła koleją z Włoch 24 monolitowe granitowe kolumny. W dniu 4 stycznia 1920 r. dolny kościół został poświęcony, a następnie, w tym samym roku, postawiono mury zewnętrzne kościoła górnego. 

Na prośbę księżnej papież Pius XI w dniu 23 sierpnia 1923 r. nadał znajdującej się jeszcze w budowie świątyni tytuł bazyliki mniejszej. Jednocześnie księżna Maria zabiegała o przekazanie przyszłej parafii pw. Najświętszego Serca Jezusowego księżom salezjanom. Wola księżnej została spełniona po jej śmierci. W dniu 18 listopada 1931 r. salezjanin ks. Antoni Hlond (Chlondowski) objął administrację parafii. W wyborze Zgromadzenia Salezjanów fundatorka kierowała się  pragnieniem, aby nowa parafia służyła nie tylko celom sakralnym, ale była także centrum wychowawczym dla dzieci i młodzieży. 

Prace wykończeniowe wewnątrz i na zewnątrz bazyliki przerwała II wojna światowa. Podczas działań wojennych świątynia nie uległa zniszczeniu. Niewielkie uszkodzenia zostały usunięte jesienią 1945 r. Ostatnim etapem budowy kościoła było postawienie w latach 1998-1999 pięciokondygnacyjnej wieży. 


Architektura bazyliki Najświętszego Serca Jezusowego nawiązuje do architektury starożytnych bazylik rzymskich. Architektami tej świątyni byli Łukasz Wolski i Hugon Kudera, który dokonał niewielkich zmian w projekcie. Okazały fronton bazyliki składa się z 3 części: schodów rozciągających się na całej szerokości fasady, kolumnowego portyku i części górnej zwieńczonej tympanonem. W części środkowej fasady dziesięć kolumn z korynckimi głowicami dźwiga klasyczne belkowanie. W górnej części fasady znajduje się wnęka z trzema oknami i dwiema korynckimi kolumnami. W trójkątnym szczycie, zwanym tympanonem, widzimy postać Chrystusa, który błogosławi duchownego, kobietę z dzieckiem, wieśniaka i żołnierza. 

Wnętrze bazyliki dzielą na 3 części 24 granitowe kolumny z korynckimi głowicami wykonanymi w szydłowieckim piaskowcu. Wysokość  kolumn wynosi 6,30 m. Kolumny podpierają arkady, nad którymi znajduje się belkowanie zakończone gzymsem. Nad gzymsem znajdują się półkoliste okna z witrażami, wpisane w arkady i doświetlające wnętrze świątyni. Ściany pomiędzy oknami zdobią pilastry zakończone korynckimi pseudogłowicami. Nawę o długości 65 m, szerokości 30 m i wysokości 22 m przykrywa kasetonowy strop. Pięć dużych pól w pasie środkowym wypełniają namalowane sceny z Nowego Testamentu. Nawę zamyka podwyższona absyda. W niej widzimy pozłacaną mozaikę. Nawy boczne powtarzają porządek architektoniczny nawy głównej, lecz nie posiadają okien. Organy znajdują się w chórze bocznej kaplicy, co zapewnia dobrą słyszalność instrumentu zarówno w kościele, jak i w kaplicy. 

Wyposażenie bazyliki wybudowanej w XX w. jest również współczesne. 

  • Na szczególną uwagę zasługuje pozłacana mozaika wykonana według projektu salezjanina ks. Wincentego Kiliana. Mozaika ta znajduje się w prezbiterium i nawiązuje do wezwania kościoła. Składa się ona z 3 części: w dolnej - zostały przedstawione naturalnej wielkości postacie czcicieli Serca Jezusowego: Jana Bosko, Piusa X, Franciszka Salezego, Jana Eudesa, Jana Ewangelisty, Małgorzaty Alacoque, Wojciecha męczennika i Władysława z Gielniowa. Nad postaciami znajduje się fryz z biblijnymi symbolami Chrystusa. W sklepieniu absydy widoczna jest postać Chrystusa z otwartym sercem, z którego do kielicha trzymanego przez klęczącą Matkę Bożą wypływa krew. Druga klęcząca postać kobieca symbolizuje Polskę. Korona, którą podaje Chrystusowi, jest symbolem ofiarowania Polski Najświętszemu Sercu Jezusowemu. 
  • W kaplicy Matki Bożej Wspomożycielki Wiernych znajdują się pamiątki zapisane w testamencie  ks. Marii Radziwiłłowej. Są to relikwiarz z kolcem korony cierniowej i relikwiarz z relikwiami świętych według porządku roku liturgicznego. Trzeci relikwiarz z dłonią św. Jozafata Kuncewicza na prośbę kard. Józefa Glempa, Prymasa Polski, został przekazany katedrze bizantyjsko-ukraińskiej w Przemyślu. Pozostałe pamiątki księżnej Marii - w tym świętego papieża Piusa X: piuska, koloratka i humerał, czyli chusta liturgiczna - znajdują się na terenie klasztoru salezjanów. 
  • Po obu stronach przy wejściu do bazyliki stoją dwie figury: św. Piotra i św. Pawła, które w białym szydłowieckim piaskowcu wykonał rzeźbiarz Zenon Kozakow. 
  • Po prawej stronie bazyliki znajduje się kamienna postać św. Jana Bosko autorstwa Krystyny Fałdygi-Solskiej. 
  • W zabudowaniach klasztoru księży salezjanów znajdują się oratoria dla młodzieży oraz kawiarenka i bufet. 












30 marca 1904 r. - Księżna Maria z Zawiszów Radziwiłłowa otrzymała błogosławieństwo papieża Piusa X na budowę świątyni pw. Najświętszego Serca Jezusowego.

1907 r. - Rozpoczęcie budowy świątyni.

1911 r. - Powstanie przy ul. Otwockiej filialnej kaplicy pw. Serca Jezusowego parafii Matki Bożej Loretańskiej.

25 października 1919 r. - Erygowanie parafii pw. Najświętszego Serca Jezusowego.

4 stycznia 1920 r. - Sufragan warszawski, bp Stanisław Gall dokonał poświęcenia dolnego kościoła.  

23 sierpnia 1923 r. - Papież Pius XI przyznał kościołowi tytuł bazyliki mniejszej.

16 września 1923 r. - Abp Aleksander Kakowski dokonał konsekracji świątyni.

18 listopada 1931 r. - Wydanie dekretu o przekazaniu parafii i kościoła Zgromadzeniu Salezjanów.

1938 r. - Na polecenie prezydenta Stefana Starzyńskiego fronton bazyliki został oświetlony.

Listopad 1945 r. - Usunięcie zniszczeń wojennych.

8 czerwca 1991 r. - Papież Jan Paweł II otworzył obrady II Ogólnopolskiego Synodu Plenarnego.

1998-1999 r. - Budowa wieży.





Bazylika pw. Najświętszego Serca Jezusowego należy do najpiękniejszych świątyń Pragi. W najbliższej odległości znajduje się:
  • Bazylika katedralna pw. św. Michała Archanioła i św. Floriana 
  • Kościół pw. Matki Bożej Loretańskiej