Kościół pw. Matki Bożej Loretańskiej

Ratuszowa 5A, 03-461 Warszawa

Szlak: Bijące Serce Historii, pętla: Kościoły wotywne i pamiątki historii Polski na warszawskiej Pradze

  • Widok ogólny
  • Wieża
  • Tablica pamiątkowa
Następny

Bijące Serce Historii

Kościoły wotywne i pamiątki historii Polski na warszawskiej Pradze

Kościół pw. Matki Bożej Loretańskiej
Następny

Komentarze i materiały użytkowników


Podziel się materiałami lub linkami do tego obiektu

Aby przesyłać materiały dotyczące obiektów trzeba być zalogowanym!
LogowanieZaloguj się

Komentarze użytkowników 0

Twój komentarz będzie pierwszy. Zapraszamy Cię do wyrażenia swojej opinii!

Twój komentarz

Aby dzielić się opiniami nt poszczególnych obiektów trzeba być zalogowanym!
LogowanieZaloguj się

Opis


Informacje podstawowe

województwo mazowieckie, powiat warszawski, gmina Praga Północ

diecezja warszawsko-praska, dekanat praski


Współrzędne GPSGPS: N 52.256541, E 21.027810

Telefon226192737

Strona WWWWWW


KalendarzWydarzenia

10 grudnia

Odpust - NMP Loretańskiej

Kościół pw. Matki Bożej Loretańskiej  - Warszawa

HistoriaHistoria

W 1617 r. kanclerzowa Zofia Kryska sprowadziła na Pragę oo. bernardynów i jeszcze tego samego roku bp Henryk Firlej poświęcił kamień węgielny pod budowę klasztoru i kościoła . Budowę …


ArchitekturaArchitektura

Kościół przebudowany z kaplicy z „domkiem loretańskim”, wzorowanej na „Domu Marii” (Santa Casa) w Loreto we Włoszech, projektu Constantina Tencalli. „Domek” otoczony był krużgankami, których zadaszenie oparte na filarach …


ZabytkiZabytki

We wnętrzu kościoła:

  • Figura „Matka Boża Kamionkowska” - rzeźba Marii z Dzieciątkiem, drewno, gotyk (XV w.). Pochodzi ze zniszczonego przez Szwedów kościoła parafialnego pw. św. Stanisława biskupa na Kamionie. …

W otoczeniuW otoczeniu

  • Bazylika katedralna pw. św. Floriana męczennika i św. Michała Archanioła (XIX/XX w., neogotycka według projektu Józefa Dziekońskiego), ul. Floriańska 5
  • Pomnik ks. Ignacego Skorupki upamiętniający kapelana poległego 14 sierpnia 1920 …

Daty historyczneDaty historyczne

1617 r. - Sprowadzenie zakonu oo. bernardynów na Pragę.

1621 r. - Zwycięstwo wojsk polskich nad wojskami tureckimi pod Chocimiem.

1628-1638 - Budowa kościoła pod pierwotnym wezwaniem św. …


Na szlakuNa szlaku

Pętla „Kościoły Prawobrzeżnej Warszawy”:

  • Kościół pw. Matki Bożej Loretańskiej, ul. Ratuszowa 5a
  • Bazylika katedralna pw. św. Floriana Męczennika i św. Michała Archanioła, ul. Floriańska 5
  • Konkatedra pw. Matki Bożej Zwycięskiej, ul. Grochowska …
Bijące Serce Historii to zbiór tras i proponowanych sposobów zwiedzania warszawskich kościołów. Nazwa szlaku  wyraża przekonanie, że w warszawskich kościołach zapisana została historia stolicy i Polski.

W pierwszej fazie tej części projektu "Skarbiec Mazowiecki" proponujemy zwiedzanie 48 świątyń, uwzględniają one podstawowe kategorie zwiedzania, np."  kościoły wotywne, świątynie związane z kapłańską drogą bł. ks. Jerzego Popiełuszki, kościoły Traktu Królewskiego a także miejsca związane z bł. Janem Pawełem II.

W 1617 r. kanclerzowa Zofia Kryska sprowadziła na Pragę oo. bernardynów i jeszcze tego samego roku bp Henryk Firlej poświęcił kamień węgielny pod budowę klasztoru i kościoła . Budowę założenia kościelno-klasztornego rozpoczęto w 1628 r. z inicjatywy i fundacji króla Zygmunta III Wazy, a kontynuował ją i ukończył w 1648 r. jego syn Władysław IV. Fundacja ta była wotum dziękczynnym za zwycięstwo odniesione nad Turkami pod Chocimiem w 1621 r.

W latach 1640-1644 przy południowej ścianie kościoła, wtedy pw. św. Andrzeja,wzniesiono z inicjatywy o. Wincentego Morawskiego, przy wsparciu finansowym króla Władysława IV i wielu możnych, kaplicę z „domkiem loretańskim” wzorowanym na Domu Marii w Loreto, według przywiezionego z Włoch projektu Constantina Tencalli. Uroczystość poświęcenia kaplicy odbyła się w 1642 r., a jej wizerunek i obraz "Matka Boża z Dzieciątkiem" podtrzymywany przez anioły umieszczono w herbie Pragi po nadaniu jej w 1648 r. praw miejskich.

W kaplicy ustawiono figurę Matki Bożej Loretańskiej sprowadzoną z Włoch, którą dzięki fundacjom siostry i żony króla Władysława IV odziano w szaty z drogich tkanin i ozdobiono złotymi koronami. Od wiernych oddzielała ją krata, przed którą płonęło 14 pozłacanych lamp ze srebra. Wkrótce Kaplicę Loretańską zaczęto otaczać szczególnym kultem, przybywali tu z prośbami o łaski mieszkańcy Pragi,a zimą - po skutej lodem Wiśle - wierni z Warszawy i okolic. Niestety już w lipcu 1656 r. w bitwie o Warszawę, podczas potopu szwedzkiego, kościół, kaplica i zabudowania klasztorne zostały zniszczone i ograbione. Odbudowano je dzięki darowiźnie Stefana i Michała Warszyckich.

W czasie insurekcji kościuszkowskiej 4 listopada 1794 r. Rosjanie - mimo bohaterskiej obrony Pragi przez jej mieszkańców - zdobyli miasto, paląc je i bestialsko mordując ludność. Klasztor i kościół szczęśliwie ocalały z tej pożogi, ale w obawie przed spaleniem oo. bernardyni przenieśli cudowną figurę MB Loretańskiej do kościoła św. Anny przy klasztorze oo. bernardynów na przedmieściu Starej Warszawy.

Na początku XIX w. zabudowania bernardynów znalazły się w planowanym przez Napoleona pasie praskich umocnień i w 1811 r. rozebrano je. Na skutek sprzeciwu praskiej ludności udało się jednak zachować Kaplicę Loretańską, która po upadku Księstwa Warszawskiego była jedyną świątynią na Pradze. W miejsce wywiezionej figury wstawiono gotycką, drewnianą rzeźbę Marii z Dzieciątkiem pochodzącą z nieistniejącego kościoła św. Stanisława na Kamionie (stąd nazwa MB Kamionkowska).

Przez cały wiek XIX , aż do powstania kościoła św. Michała i św. Floriana, kaplica była świątynią parafialną. W 1843 r. przebudowano ją na kościół według projektu Alfonsa Kropiwnickiego. W latach 1939-1944 świątynia była dwukrotnie niszczona. Odbudowano ją w 1945 r.


Kościół przebudowany z kaplicy z „domkiem loretańskim”, wzorowanej na „Domu Marii” (Santa Casa) w Loreto we Włoszech, projektu Constantina Tencalli. „Domek” otoczony był krużgankami, których zadaszenie oparte na filarach chroniło pielgrzymów przed słotą (rozebrane w 1811r., odbudowane w 1960 r.) i od zewnętrznej strony czterema narożnymi, okrągłymi basztami, charakterystycznymi dla polskiej architektury barokowej.

W 1821 r. dobudowano do kaplicy kruchtę (przedsionek). Podczas przebudowy w 1853 r. według projektu Alfonsa Kropiwnickiego krużganki i „domek loretański” wraz kruchtą zostały przykryte wspólnym dachem zwieńczonym gloriettą (ażurową wieżyczką) z krzyżem, otoczoną czworoboczną, kamienną balustradą. Budynek poszerzono i od frontu dodano klasycystyczną fasadę dwukondygnacyjną, trójosiową, rozczłonkowaną pilastrami w porządku toskańskim o gładkich trzonach i skromnie dekorowanych głowicach,zwieńczoną tympanonem (trójkątnym naczółkiem) z krzyżem łacińskim na szczycie. Nad drzwiami wejściowymi i bocznymi oknami trójkątne naczółki,w górnej kondygnacji trzy okna o łukowym zwieńczeniu.

Z dawnych barokowych, narożnych baszt pozostawiono tylko dwie frontowe, w których znajdują się kaplice Matki Bożej Różańcowej i św. Andrzeja. Baszty przykryte są kopulastymi dachami z blachy i zwieńczone latarenkami (ażurowymi wieżyczkami) z krzyżami na szczycie, połączone z bryłą kościoła odbudowanymi krużgankami z zabudowanymi ścianami, których gładkie lica przecinają uproszczone pilastry.

Bryła kościoła pokryta jest tynkiem w kolorze brzoskwini, pilastry, gzymsy,obramienia i częściowo jedna z baszt - w kolorze białym. Centralne miejsce we wnętrzu świątyni zajmuje „domek loretański” zrekonstruowany przez prof. Stanisława Marzyńskiego. Wykonany jest częściowo z ciosu piaskowcowego, wejścia obramowane wczesnobarokowymi portalami z czarnego marmuru dębnickiego.

Nad ołtarzem głównym, w niszy znajduje się figura „Matka Boża Kamionkowska”. Ściany wewnętrzne pokryto współczesną polichromią autorstwa Bronisława Bryknera, przedstawiającą obrazy z życia Najświętszej Rodziny.

Wejście do świątyni prowadzi przez kute żelazne drzwi z herbem Wazów i wizerunkiem Najświętszej Marii Panny Ostrobramskiej. Kruchtę oddziela od nawy głównej kuta brama ozdobiona mosiężną dekoracją (wyk. Tadeusz Białowarczuk według projektu Lecha Dunina).


We wnętrzu kościoła:

  • Figura „Matka Boża Kamionkowska” - rzeźba Marii z Dzieciątkiem, drewno, gotyk (XV w.). Pochodzi ze zniszczonego przez Szwedów kościoła parafialnego pw. św. Stanisława biskupa na Kamionie. - w niszy nad ołtarzem głównym
  • Portal „domku loretańskiego”, czarny marmur, umieszczony tu w XVII w.
  • Ambona (XVII w.).
  • Obrazy: „Ukrzyżowanie”, „Najświętsza Maria Panna Niepokalanie Poczęta” (XVII w.), prawdopodobnie z warsztatu Michaela Willmanna, przywiezione po 1945 r. ze Śląska. - na ścianach zabudowujących krużganki, ponad nawami bocznymi
  • Polichromia „Sceny z życia Najświętszej Rodziny” (XIX w.), mal. Bronisław Brykner. - ściany wnętrza kościoła

Na zewnątrz:

  • Cmentarz przykościelny - spoczywają na nim żołnierze z okresu walk ze Szwedami w 1656 r. (m.in. znajduje się tu grób legendarnego Rocha Kowalskiego, poległego w bitwie o Warszawę i opisanego przez H. Sienkiewicza w „Potopie”), a także żołnierze insurekcji kościuszkowskiej i ofiary tzw. rzezi Pragi.
  • Dzwonnica (XIX w.). - przed kościołem
  • Figura „Madonna”wystawiona w podzięce za wyjście z Warszawy wojsk rosyjskich w 1915 r. i odzyskanie niepodległości przez Polskę, ufundowana w 1918 r.

  • Bazylika katedralna pw. św. Floriana męczennika i św. Michała Archanioła (XIX/XX w., neogotycka według projektu Józefa Dziekońskiego), ul. Floriańska 5
  • Pomnik ks. Ignacego Skorupki upamiętniający kapelana poległego 14 sierpnia 1920 r. w bitwie z Armią Czerwoną pod Ossowem; odsłonięty 13 sierpnia 2005 r., autor rzeźby Andrzej Renes. - na placu przed bazyliką katedralną
  • Kamień poświęcony ofiarom rzezi Pragi w 1794 r., odsłonięty w listopadzie 1994 r. - na placu przed bazyliką katedralną
  • Miejski Ogród Zoologiczny, ul. Ratuszowa 1/3


1617 r. - Sprowadzenie zakonu oo. bernardynów na Pragę.

1621 r. - Zwycięstwo wojsk polskich nad wojskami tureckimi pod Chocimiem.

1628-1638 - Budowa kościoła pod pierwotnym wezwaniem św. Andrzeja.

1640-1644 - Budowa Kaplicy Loretańskiej przy południowej ścianie kościoła, proj. ConstantinoTencalla.

1642 r. - Poświęcenie kaplicy Matki Bożej Loretańskiej.

1648 r. - Nadanie praw miejskich Pradze i ustanowienie herbu z wizerunkiem Kaplicy Loretańskiej.

1656 r. - Zniszczenie klasztoru i kościoła przez Szwedów.

1738 r. - Zmiana wezwania kościoła ze św. Andrzeja na Najświętszej Marii Panny Niepokalanie Poczętej.

4 listopada 1794 r. - Spalenie Pragi i rzeź ludności przez rosyjskie wojska Suworowa w czasie insurekcji kościuszkowskiej; zabranie figury Matki Bożej Loretańskiej do kościoła pw. św. Anny na przedmieściu Starej Warszawy.

1811 r. - Rozebranie przez wojska Napoleona klasztoru i kościoła pod fortyfikacje; pozostawiono na skutek sprzeciwu ludności Kaplicę Loretańską.

1821 r. - Do kaplicy dobudowano kruchtę.

1853 r. - Przebudowa kaplicy na kościół według projektu Alfonsa Kropiwnickiego.

1939-1944 - Zniszczenie kościoła podczas kampanii wrześniowej i powstania warszawskiego.

1945 r. - Odbudowa kościoła.

1960 r. - Odbudowa krużganków (z zabudowanymi ścianami) rozebranych w 1811 r.

1966 r. - Ufundowanie ołtarza głównego w zachodnim krużganku.

1968 r. - Badania archeologiczne na terenie cmentarza, odkrycie fundamentów klasztoru i kościoła oo. bernardynów rozebranych w 1811 r.

1961-1977 - Proboszczem parafii Matki Bożej Loretańskiej był ksiądz Stefan Niedzielak - kapelan Rodzin Katyńskich, twórca sanktuarium Poległych i Pomordowanych na Wschodzie na Cmentarzu Powązkowskim, zamordowany przez „nieznanych sprawców” w 1989 r.


Pętla „Kościoły Prawobrzeżnej Warszawy”:

  • Kościół pw. Matki Bożej Loretańskiej, ul. Ratuszowa 5a
  • Bazylika katedralna pw. św. Floriana Męczennika i św. Michała Archanioła, ul. Floriańska 5
  • Konkatedra pw. Matki Bożej Zwycięskiej, ul. Grochowska 367
  • Bazylika pw. Najświętszego Serca Jezusowego, ul. Kawęczyńska 53
  • Kościół pw. Chrystusa Króla Pokoju, ul. Skaryszewska 12
  • Kościół pw. św. Andrzeja Boboli, ul. Nobla 16
  • Kościół pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Zerzeniu, ul. Trakt Lubelski 157
  • Kościół pw. Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, ul. Kościuszkowców 85A
  • Kościół pw. Matki Bożej Anielskiej, ul. Wilgi 14
  • Kościół pw. Matki Bożej Różańcowej, ul. Wysockiego 8
  • Kościół pw. św. Michała Archanioła, ul. Głębocka 119 (szlak kościołów drewnianych)
  • Kościół pw. św. Jakuba na Tarchominie, ul. Mehoffera 4

Pętla„Kościoły wotywne”:

Prawobrzeżna Warszawa

  • Kościół pw. Matki Bożej Loretańskiej, ul. Ratuszowa 5a
  • Konkatedra pw. Matki Bożej Zwycięskiej, ul. Grochowska 367
  • Kościół pw. Chrystusa Króla Pokoju, ul. Skaryszewska 12
  • Kościół pw. Najczystszego Serca Maryi, ul. Chłopickiego 2
  • Kościół pw. Matki Bożej Zwycięskiej w Rembertowie, ul. Grzybowa 1
  • Kościół pw. o. Rafała Kalinowskiego w Rembertowie, ul. Czerwonych Beretów 3
  • Kościół pw. Matki Bożej Królowej Polskich Męczenników, al. Stanów Zjednoczonych 55
  • Kościół pw. Zmartwychwstania Pańskiego, ul. Ziemowita 39
  • Kościół pw. Chrystusa Króla na Targówku, ul. Tykocińska 27/35