Kościół pw. Matki Bożej Niepokalanej

3-go Maja 34, 06-300 Przasnysz

Szlak: Sakralne Perły Mazowsza, pętla: Pętla północna

  • widok ogólny na Sanktuarium
  • Elewacja boczna
  • wejście do kościoła
  • nawa główna
  • prospekt organowy
  • Obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem
Następny

Komentarze i materiały użytkowników


Podziel się materiałami lub linkami do tego obiektu

Aby przesyłać materiały dotyczące obiektów trzeba być zalogowanym!
LogowanieZaloguj się

Komentarze użytkowników 0

Twój komentarz będzie pierwszy. Zapraszamy Cię do wyrażenia swojej opinii!

Twój komentarz

Aby dzielić się opiniami nt poszczególnych obiektów trzeba być zalogowanym!
LogowanieZaloguj się

Opis


Informacje podstawowe

województwo mazowieckie, powiat przasnyski, gmina Przasnysz

diecezja płocka, dekanat przasnyski


Współrzędne GPSGPS: N 53.020206, E 20.875821

Telefon297522525


KalendarzWydarzenia

7 grudnia

Oktawa ku czci Niepokalanego Poczęcia NMP

Kościół pw. Matki Bożej Niepokalanej - Pszasnysz

HistoriaHistoria

Parafia pw. św. Stanisława Kostki została erygowana 26 września 1982 r. przez bp. Bogdana Sikorskiego, który jednocześnie ustanowił późnogotycki kościół pobernardyński, obecnie ojców pasjonistów, kościołem parafialnym.

Świątynia została zbudowany w …


ArchitekturaArchitektura

Zespół klasztorno-kościelny pochodzi z okresu późnego gotyku, tworzy harmonijną całość i jest perłą architektury na północnym Mazowszu.

Kościół na planie prostokąta z wysuniętą kaplicą, wzniesiony został w latach 1588-1618 z cegły …


ZabytkiZabytki

  • Piękna kowalskiej roboty krata oddzielająca kruchtę od nawy głównej. Podobna krata zamyka wejście do kaplicy cudownego obrazu "Matka Boża" z wieczystą adoracją Najświętszego Sakramentu.
  • Wewnątrz kościoła bogaty wystrój malarski i rzeźbiarski.
  • Świątynia …

W otoczeniuW otoczeniu

  • Pomnik sł. Bożego o. Bernarda Kryszkiewicza projektu Jana Stępkowskiego. - przed wejściem na teren kościelny
  • Tryptyk wotywny wykonany i ofiarowany przez znanego rzeźbiarza Edwarda Majkowskiego (pochodzącego z Przasnysza) w podzięce za …

Daty historyczneDaty historyczne

1588 r. - Przybycie do Przasnysza bernardynów z Bydgoszczy.

1618 r. - Rozpoczęcie budowy kościoła dla bernardynów z fundacji Pawła Kostki.

1635 r. - Konsekracja kościoła przez biskupa płockiego …


Na szlakuNa szlaku

  • Kościół w Rostkowie - miejsce urodzenia św. Stanisława Kostki.
  • Kościół w Bogatem - sanktuarium św. Anny.
  • Bazylika  Zwiastowania NMP w Pułtusku.



Szlak " Sakralne Perły Mazowsza" to pierwszy etap prezentacji najcenniejszych obiektów sakralnych na Mazowszu. Znajdą się na nim zarówno zabytki tej klasy, co katedra w Płocku, jak i sanktuarium w Loretto, czy kaplica w Choszczówce, związana ze sługa Bożym kard. Stefanem Wyszyńskim. O ich znaczeniu decydują zarówno walory historyczne, jak i religijne - wiele z nich to interesujące miejsca pielgrzymkowe lub związane z wybitnymi postaciami polskiego życia religijnego i patriotycznego.

Parafia pw. św. Stanisława Kostki została erygowana 26 września 1982 r. przez bp. Bogdana Sikorskiego, który jednocześnie ustanowił późnogotycki kościół pobernardyński, obecnie ojców pasjonistów, kościołem parafialnym.

Świątynia została zbudowany w 1618 r. z fundacji wicekasztelana ciechanowskiego Pawła Kostki, który chciał w ten sposób odpokutować za krzywdy wyrządzone swemu bratu, św. Stanisławowi Kostce. Ponadto sprowadził on z Bydgoszczy do Przasnysza bernardynów i - jak podaje tradycja - przywiózł z Rzymu kopię obrazu "Ocalenie Ludu Rzymskiego". W 1635 r. kościół konsekrował biskup płocki Stanisław Starczewski. W latach 1637-1671 do kościoła został dobudowany murowany klasztor dla bernardynów, fundacji Jana i Barbary Nowodworskich. Zarówno kościół jak i klasztor należał do bernardynów do czasu kasaty klasztoru w 1864 r. w ramach represji po powstaniu styczniowym.

W latach 1864-1923 opiekę nad obiektem sprawowali księża diecezjalni, a następnie biskup diecezji przekazał zespół klasztorno-kościelny ojcom pasjonistom sprowadzonym z Rzymu w 1923 r.

Uszkodzony w czasach potopu szwedzkiego oraz podczas I i II wojny światowej zespół klasztorno-kościelny po usunięciu szkód odzyskał swoje dawne piękno.

W czasie okupacji niemieckiej w latach 1939-1945 większość pasjonistów poniosła śmierć męczeńską w obozie w Działdowie. Z klasztorem przasnyskim związany jest wybitny pasjonista, sł. Boży ojciec Bernard Kryszkiewicz od Matki Pięknej Miłości (1915-1945).

Kościół jest miejscem kultu Matki Bożej Niepokalanej. Wraz z jego rozwojem, w 1651 r., powstało Bractwo Niepokalanego Poczęcia NMP, a następnie Bractwo Różańcowe. Ukoronowaniem wielowiekowego kultu było nałożenie na główkę Pana Jezusa i głowę Maryi diademów papieskich - 18 września 1977 r. - przez bp. Bogdana Sikorskiego. Od czasu koronacji w sanktuarium trwa wieczysta adoracja Najświętszego Sakramentu.


Zespół klasztorno-kościelny pochodzi z okresu późnego gotyku, tworzy harmonijną całość i jest perłą architektury na północnym Mazowszu.

Kościół na planie prostokąta z wysuniętą kaplicą, wzniesiony został w latach 1588-1618 z cegły gotyckiej. Zgodnie ze średniowieczną regułą budowla jest orientowana, tzn. prezbiterium jest zwrócone na wschód, jednonawowa z węższym prezbiterium, basztą obronną i wysoką, 32 metrową, wieżą usytuowaną na styku nawy z prezbiterium od strony północnej. W 1637 r. dobudowano wielką kruchtę. Po I wojnie światowej, w 1923 r., przy odbudowie kościoła dobudowano szczyt wieńczący kruchtę, który swoim skromnym architektonicznym rozwiązaniem nawiązuje do gotyckiego szczytu kaplicy Matki Bożej. Nad wejściem do kruchty jest napis "SANKTUARIUM MB NIEPOKALANEJ O.O. PASJONIŚCI". 

Architektura całej budowli przypomina bydgoski zespół kościelno-klasztorny, z którego bernardyni przybyli do Przasnysza.

Świątynia, uszkodzona w czasie II wojny światowej została odremontowana i ozdobiona polichromią w latach 1952-1953. Zachwycają piękne dekoracje szczytów ze sterczynami kontrastującymi z czerwienią ceglanego muru, blendami, przyporami, ostrołukowymi oknami, okrągłymi przeźroczami - tymi wszystkimi elementami, które zostały stworzone przez budowniczych średniowiecznych katedr, aby ożywić surowe mury świątyń.

Duże gotyckie otwory okienne nie tylko oświetlają wnętrze świątyni, ale także stwarzają wrażenie lekkości całej budowli. Przestronna jednonawowa świątynia z prezbiterium i dobudowaną kaplicą jest przesklepiona stropem gotyckim krzyżowo-żebrowym. Żebra są wsparte na lekko wystających z muru konstrukcyjnych filarach. Całość wnętrza jest otynkowana i pomalowana w jasnych kolorach, z wyjątkiem nośnych filarów i żeber stropowych, których czerwień cegieł pięknie kontrastuje z bielą ścian i stropów. Szczególnie imponujące wrażenie robi widok tej późnogotyckiej budowli od strony zachodniej.


  • Piękna kowalskiej roboty krata oddzielająca kruchtę od nawy głównej. Podobna krata zamyka wejście do kaplicy cudownego obrazu "Matka Boża" z wieczystą adoracją Najświętszego Sakramentu.
  • Wewnątrz kościoła bogaty wystrój malarski i rzeźbiarski.
  • Świątynia posiada dwa ołtarze: ołtarz posoborowy w prezbiterium i ołtarz w kaplicy.
  • Obraz patrona parafii - św. Stanisława Kostki, oraz obraz założyciela pasjonistów - św. Pawła od Krzyża. - w prezbiterium
  • Kaplica z cudownym wizerunkiem Matki Bożej z Dzieciątkiem. Według znawców sztuki obraz ten pochodzi z przełomu XVI i XVII w. i został przywieziony z Rzymu przez Pawła Kostkę, brata św. Stanisława Kostki.
  • Drugim obrazem otoczonym kultem wiernych jest wizerunek św. Anny Samotrzeć. - przy prezbiterium
  • Renesansowe epitafium rycerza Adriana Szumskiego z 1632 r. oraz tablica z nazwiskami ojców pasjonistów zamordowanych w czasie II wojny światowej w obozie karnym w Działdowie i w obozie koncentracyjnym w Dachau. - po prawej stronie nawy
  • Cudowny krucyfiks z 1630 r. - w kruchcie kościoła
  • Sarkofag sł. Bożego Bernarda Kryszkiewicza (jego pomnik stoi przy wejściu na teren sanktuarium). Nad sarkofagiem wykonanym z czerwonego marmuru widnieje herb pasjonistów, z prawej strony znajduje się figura Matki Bożej Niepokalanej, zaś z lewej - portret Bernarda Kryszkiewicza. Miejsce to jest otoczone czcią wiernych, którzy modlą się o rychłą beatyfikację o. Kryszkiewicza. - w kruchcie kościoła
  • Organy 17-głosowe.
  • Tablica upamiętniająca 80. rocznicę przybycia pasjonistów do Przasnysza. - w kruchcie kościoła

  • Pomnik sł. Bożego o. Bernarda Kryszkiewicza projektu Jana Stępkowskiego. - przed wejściem na teren kościelny
  • Tryptyk wotywny wykonany i ofiarowany przez znanego rzeźbiarza Edwarda Majkowskiego (pochodzącego z Przasnysza) w podzięce za cudowne uleczenie rany ręki za przyczyną Matki Bożej Przasnyskiej. - w pobliżu kościoła
  • Pomnik ku czci pomordowanych w Katyniu polskich oficerów, wzniesiony przez wiernych. - w pobliżu kościoła
  • Dąb papieski dla uczczenia papieża Jana Pawła II posadzony przez wiernych. - w pobliżu kościoła
  • Ciekawostką jest urządzony przy kościele ogródek rekreacyjny, gdzie można się zatrzymać i odpocząć. 
  • Zespół klasztorny z kaplicą sióstr kapucynek - z barokowym wyposażeniem i bogatą historię - dostępną dla zwiedzających. - poza terenem kościoła 
  • Gotycki kościół farny pw. Wniebowzięcia NMP, ufundowany przez Jana Kostkę, dziadka św. Stanisława. W tym kościele św. Stanisław - patron polskiej młodzieży - został ochrzczony. Znajduje się tu również kaplica rodziny Kostków. - w pobliżu rynku

1588 r. - Przybycie do Przasnysza bernardynów z Bydgoszczy.

1618 r. - Rozpoczęcie budowy kościoła dla bernardynów z fundacji Pawła Kostki.

1635 r. - Konsekracja kościoła przez biskupa płockiego Stanisława Starczewskiego.

1651 r. - Powstanie Bractwa Niepokalanego Poczęcia NMP.

1744 r. - Powstanie Bractwa Różańcowego.

1864 r. - Kasata klasztoru bernardynów w ramach represji po powstaniu styczniowym, przejęcie kościoła przez księży diecezjalnych.

1923 r. - Objęcie kościoła i klasztoru przez ojców pasjonistów sprowadzonych z Rzymu.

1945 r. - Zmarł w opinii świętości Bernard Kryszkiewicz, pasjonista.

1977 r. - Koronacja obrazu "Matka Boża".

1982 r. - Erygowanie parafii pw. św. Stanisława Kostki.

2009 r. - Poświęcenie tryptyku wotywnego autorstwa Edwarda Majkowskiego.


  • Kościół w Rostkowie - miejsce urodzenia św. Stanisława Kostki.
  • Kościół w Bogatem - sanktuarium św. Anny.
  • Bazylika  Zwiastowania NMP w Pułtusku.