Kościół pw. Matki Bożej Różańcowej

Targowa 2, 09-210 Drobin

Szlak: Sakralne Perły Mazowsza, pętla: Gotyckie Perły Mazowsza

Szlak: Szlaki rowerowe Mazowsza

  • Widok ogólny
  • Ołtarz boczny
  • Ołtarz główny
  • Widok z boku
Następny

Komentarze i materiały użytkowników


Podziel się materiałami lub linkami do tego obiektu

Aby przesyłać materiały dotyczące obiektów trzeba być zalogowanym!
LogowanieZaloguj się

Komentarze użytkowników 0

Twój komentarz będzie pierwszy. Zapraszamy Cię do wyrażenia swojej opinii!

Twój komentarz

Aby dzielić się opiniami nt poszczególnych obiektów trzeba być zalogowanym!
LogowanieZaloguj się

Opis


Informacje podstawowe

województwo mazowieckie, powiat płocki, gmina Drobin

diecezja płocka, dekanat raciążski


Współrzędne GPSGPS: N 52.738813, E 19.989756

Telefon242601053


HistoriaHistoria

Prawdopodobnie już na przełomie XIII i XIV w. została erygowana parafia w Drobinie, ale pierwsza informacja o miejscowym plebanie pochodzi z roku 1333. Od początku Drobin był …


ArchitekturaArchitektura

Kościół pw. Matki Bożej Różańcowej, jak zdecydowana większość świątyń na Mazowszu, został ustawiony na osi wschód-zachód, z wejściem głównym od zachodu. Jest więc obiektem orientowanym.

Zachowana do …


ZabytkiZabytki

Chociaż po wejściu do świątyni naszym oczom nie ukaże się wnętrze gotyckiej katedry, ale niewielki, jednak niezwykle malowniczy kościółek wiejski (przekryty sufitem z fasetą), to i tak będziemy …


W otoczeniuW otoczeniu

Teren przykościelny otoczony jest kamiennym murkiem z bramą główną od zachodu  i boczną od południa. Od wschodu, w mur została wkomponowana dzwonnica parawanowa o trzech arkadach. …


Daty historyczneDaty historyczne

1333 r. - Pierwsza informacja o miejscowym plebanie Hermanie, kanoniku płockim.

Około 1477 r. - Rozpoczęcie budowy obecnego kościoła, który ostatecznie …


Na szlakuNa szlaku

Kościół w Drobinie jest jednym z sześciu obiektów  w projekcie „Skarbiec Mazowiecki 2 szlaki turystyczne obiektów sakralnych w Warszawie i na Mazowszu - rozwój i komercjalizacja …

Szlak " Sakralne Perły Mazowsza" to pierwszy etap prezentacji najcenniejszych obiektów sakralnych na Mazowszu. Znajdą się na nim zarówno zabytki tej klasy, co katedra w Płocku, jak i sanktuarium w Loretto, czy kaplica w Choszczówce, związana ze sługa Bożym kard. Stefanem Wyszyńskim. O ich znaczeniu decydują zarówno walory historyczne, jak i religijne - wiele z nich to interesujące miejsca pielgrzymkowe lub związane z wybitnymi postaciami polskiego życia religijnego i patriotycznego.

Szlak " Sakralne Perły Mazowsza" to pierwszy etap prezentacji najcenniejszych obiektów sakralnych na Mazowszu. Znajdą się na nim zarówno zabytki tej klasy, co katedra w Płocku, jak i sanktuarium w Loretto, czy kaplica w Choszczówce, związana ze sługa Bożym kard. Stefanem Wyszyńskim. O ich znaczeniu decydują zarówno walory historyczne, jak i religijne - wiele z nich to interesujące miejsca pielgrzymkowe lub związane z wybitnymi postaciami polskiego życia religijnego i patriotycznego.

Uwaga!
Szlaki rowerowe są w trakcie opracowywania. Wprowadzone zostały jedynie dane poglądowe...

Prawdopodobnie już na przełomie XIII i XIV w. została erygowana parafia w Drobinie, ale pierwsza informacja o miejscowym plebanie pochodzi z roku 1333. Od początku Drobin był w posiadaniu Gulczewskich i Kryskich, później natomiast - aż do końca XVII w. - jego właścicielami byli już tylko Kryscy.

Zapewne pierwszą świątynią w Drobinie był obiekt drewniany, który w 2. poł. XV w. został zastąpiony budowlą murowaną. Prace przy wznoszeniu nowej świątyni rozpoczęto około 1477 r., a budowę zakończono ostatecznie w 1507 r. Wzmiankowany prawie sto lat później (w 1597 r.), kościół pw. św. św. Marii Magdaleny, Wojciecha i Stanisława był murowany. Posiadał m.in. wieżę, przez którą prowadziło wejście do wnętrza.

Gdy około 1770 r. zawalił się dach, a ściany uległy zniszczeniu, dziesięć lat później odbudowano kościół, ale przy okazji - zapewne ze względu na stan zachowania - rozebrano wieżę. Wtedy świątynia zyskała obecny wygląd.

Warto przypomnieć, że swój małomiasteczkowy układ Drobin zawdzięcza faktowi, że w latach 1487-1869 posiadał on prawa miejskie. Odzyskał je dopiero 1 lipca 1994 r.

Kościół pw. Matki Bożej Różańcowej, jak zdecydowana większość świątyń na Mazowszu, został ustawiony na osi wschód-zachód, z wejściem głównym od zachodu. Jest więc obiektem orientowanym.

Zachowana do naszych czasów świątynia to budowla gotycko-neobarokowa, murowana z cegły. Została wzniesiona na planie wydłużonego prostokąta, z przyporami w narożach (czyli pionowymi elementami konstrukcyjnymi w postaci filara przyściennego) o boku uskokowym, z wyodrębnionym wewnątrz prezbiterium, zamkniętym ścianą prostą. Do prezbiterium od północy przylega prostokątna zakrystia z kruchtą, od południa prostokątna kaplica.

Chociaż jest to budowla gotycka, nie zobaczymy tutaj charakterystycznych dla tego stylu schodkowych szczytów, przechodzących w sterczyny. Ich miejsce zastąpiły - mające związek z późniejszą przebudową - neobarokowe szczyty ze spływami wolutowymi po bokach, które wieńczą faliste naczółki. Podobne szczyty zobaczymy również w kaplicy i w zakrystii.

Nad nawą i prezbiterium znajduje się wspólny dla obu części dach dwuspadowy, nad kaplicą i przybudówką - oddzielne daszki dwuspadowe. Wszystkie pokryte są blachą. Na kalenicy, w miejscu łączenia nawy z prezbiterium, zobaczymy ośmioboczną wieżyczkę na sygnaturkę, zwieńczoną sterczyną w formie obelisku.

Chociaż po wejściu do świątyni naszym oczom nie ukaże się wnętrze gotyckiej katedry, ale niewielki, jednak niezwykle malowniczy kościółek wiejski (przekryty sufitem z fasetą), to i tak będziemy pełni zachwytu. Wszystko za sprawą dwóch architektonicznych nagrobków, pochodzących z XVI i XVII w., które umieszczono w bocznych ścianach prezbiterium. Te najcenniejsze elementy wyposażenia poświęcone są rodzinie Kryskich, fundatorom kościoła.

  • Na południowej ścianie prezbiterium - późnorenesansowy nagrobek Pawła i Anny ze Szreńskich Kryskich oraz ich syna, Wojciecha. Rodzice zostali umieszczeni w części przyściennej w dwóch głębokich wnękach - Paweł z lewej strony, Anna z prawej. Przed nimi usytuowany jest sarkofag, na którym spoczywa półleżąca postać Wojciecha w zbroi.

Fundatorem nagrobka - wykonanego  pomiędzy rokiem 1572 a 1576 - był Stanisław Kryski, syn Pawła i Anny, a zarazem brat Wojciecha.

  • Na północnej ścianie prezbiterium - nagrobek poświęcony Stanisławowi (a więc fundatorowi powyżej opisanego nagrobka) i Małgorzacie z Uchańskich oraz ich synowi Piotrowi. Chociaż powstawał on już w epoce wczesnego baroku, to jego twórca starał się stworzyć dzieło nawiązujące formą do znajdującego się naprzeciwko wcześniejszego nagrobka: figury rodziców umieszczone w głębokich wnękach, syn w zbroi, spoczywający na sarkofagu. Nagrobek ufundował w latach 1609-1613 swoim rodzicom i bratu Wojciech Kryski, kasztelan sierpecki.
  • W prezbiterium - ołtarz główny o charakterze barokowym, datowany na 2. poł. XIX w. W jego polu środkowym znajduje się namalowany przez Wojciecha Gersona w 1892 r. obraz „Św. Stanisław”.
  • Ołtarze boczne o charakterze barokowym, pochodzą z końca XVIII w. W polu głównym ołtarza lewego umieszczony jest obraz „Św. Antoni Padewski”, w polu głównym ołtarza lewego - obraz „Serce Jezusa”.

Teren przykościelny otoczony jest kamiennym murkiem z bramą główną od zachodu  i boczną od południa. Od wschodu, w mur została wkomponowana dzwonnica parawanowa o trzech arkadach. Murowana z cegły, wzniesiona została pod koniec XIX w.

1333 r. - Pierwsza informacja o miejscowym plebanie Hermanie, kanoniku płockim.

Około 1477 r. - Rozpoczęcie budowy obecnego kościoła, który ostatecznie ukończono w 1507 r.

1487 r. - Nadanie praw miejskich Drobinowi.

1827 r. - W Drobinie było 105 domów i 1314 mieszkańców.

1860 r. - Drobin liczył 1352 mieszkańców i 87 domów „przeważnie drewnianych”.

1869 r. - Utrata praw miejskich.

1881 r.  - Miejscowa parafia należała do dekanatu płockiego diecezji płockiej i liczyła 1900 wiernych.

1881 r. - W Drobinie było 2625 mieszkańców (1250 mężczyzn i 1375 kobiet), „głównie izraelitów”. Spośród 145 domów tylko 9 było murowanych.

1994 r. - Drobin ponownie otrzymał prawa miejskie.

2006 r. - Parafia w Drobinie należała do dekanatu Raciąż diecezji płockiej i liczyła 5050 wiernych.

Kościół w Drobinie jest jednym z sześciu obiektów  w projekcie „Skarbiec Mazowiecki 2 szlaki turystyczne obiektów sakralnych w Warszawie i na Mazowszu - rozwój i komercjalizacja produktu”, które znajdują się na szlaku „Perły Mazowsza”. Wśród świątyń północnej części Mazowsza znalazły się na nim również:

● Bożewo - miejscowość położona 26 km na południowy-zachód od Sierpca (dojazd przez Mochowo), z kościołem parafialnym pw. św. Andrzeja Apostoła, pochodzącym z przełomu XV i XVI w.

● Brok - miejscowość położona 18 km na południe od Ostrowi Mazowieckiej, z kościołem parafialnym pw. św. Andrzeja Apostoła,  pochodzącym z poł. XVI w.

● Giżyce - miejscowość położona 15 km na północny-zachód od Sochaczewa (dojazd przez Sarnów), z kościołem parafialnym pw. św. św. Piotra i Pawła, pochodzącym z 1439 r.

● Kleczkowo - miejscowość położona 25 km na wschód od Ostrołęki (dojazd przez Troszyn), z kościołem parafialnym pw. św. Wawrzyńca, pochodzącym z lat 1512-1518, odbudowanym w latach 1951-1954.

● Kobylniki - miejscowość położona 48 km na wschód od Płocka (dojazd przez Wyszogród), z kościołem parafialnym pw. św. Anny, pochodzącym z 1. poł. XVI w.