Kościół pw. Matki Bożej Zwycięskiej Cudu nad Wisłą roku 1920

Ossów, 05-230 Kobyłka

Szlak: Sakralne Perły Mazowsza, pętla: Pętla północna

  • widok ogólny na Sanktuarium
  • Cmentarz poległych i Kaplica Matki Boskiej Zwycięskiej
  • Groby żołnierzy poległych w 1920 r.
Następny

Komentarze i materiały użytkowników


Podziel się materiałami lub linkami do tego obiektu

Aby przesyłać materiały dotyczące obiektów trzeba być zalogowanym!
LogowanieZaloguj się

Komentarze użytkowników 0

Twój komentarz będzie pierwszy. Zapraszamy Cię do wyrażenia swojej opinii!

Twój komentarz

Aby dzielić się opiniami nt poszczególnych obiektów trzeba być zalogowanym!
LogowanieZaloguj się

Opis


Informacje podstawowe

województwo mazowieckie, powiat wołomiński, gmina Kobyłka

diecezja warszawsko-praska, dekanat kobyłkowski


Współrzędne GPSGPS: N 52.305064, E 21.221783


KalendarzWydarzenia

15 sierpnia

Odpust - Wniebowzięcie NMP Matki Bożej Zwycięskiej

Kościół pw. Matki Bożej Zwycięskiej Cudu nad Wisłą roku 1920 - Ossów

HistoriaHistoria

W 1920 r. Ossów był areną Bitwy warszawskiej, zwanej Cudem nad Wisłą, zakończonej zwycięstwem Polaków nad bolszewikami. W bitwie tej zginął ks. Ignacy Skorupka, kapelan 236 pułku zapasowego piechoty Legii …


ArchitekturaArchitektura

Kaplica pw. Matki Bożej Zwycięskiej z 1928 r. przy cmentarzu żołnierzy poległych na polach Ossowa została zbudowana według projektu architekta Brunona Zborowskiego. Pod względem architektonicznym nawiązuje do epoki baroku z …


ZabytkiZabytki

  • W ołtarzu - kopia obrazu "Matka Boża Częstochowska" namalowana w 1932 r. przez paulina o. Franciszka Jędrzejczyka, która w latach 1939-1978 była przechowywana w kościele parafialnym w Kobyłce, oraz figura …

W otoczeniuW otoczeniu

  • Pomnik poświęcony Janowi Pawłowi II. - przy wejściu do kaplicy
  • Kapliczka z figurą Matki Bożej Niepokalanej i kapliczki Drogi krzyżowej. - w pobliżu kościoła
  • Pomnik gen. Józefa Hallera. - przed bramą cmentarza

W …


Daty historyczneDaty historyczne

1920 r. - Pod Ossowem rozegrała się Bitwa warszawska, zwana Cudem nad Wisłą.
1920 r. - Śmierć ks. kapelana Ignacego Skorupki.
1920 r. - Założenie cmentarza wojennego.
1928-1929

Szlak " Sakralne Perły Mazowsza" to pierwszy etap prezentacji najcenniejszych obiektów sakralnych na Mazowszu. Znajdą się na nim zarówno zabytki tej klasy, co katedra w Płocku, jak i sanktuarium w Loretto, czy kaplica w Choszczówce, związana ze sługa Bożym kard. Stefanem Wyszyńskim. O ich znaczeniu decydują zarówno walory historyczne, jak i religijne - wiele z nich to interesujące miejsca pielgrzymkowe lub związane z wybitnymi postaciami polskiego życia religijnego i patriotycznego.

W 1920 r. Ossów był areną Bitwy warszawskiej, zwanej Cudem nad Wisłą, zakończonej zwycięstwem Polaków nad bolszewikami. W bitwie tej zginął ks. Ignacy Skorupka, kapelan 236 pułku zapasowego piechoty Legii Akademickiej. Bitwę upamiętnia kaplica pw. Matki Bożej Zwycięskiej zbudowana w latach 1928-1929 i cmentarz poległych na polach Ossowa. W okresie międzywojennym teren bitwy był miejscem uroczystości religijno-patriotycznych.

W latach 1945-1978 za rządów komunistycznych, by zniszczyć pamięć o wojnie 1920 r., cmentarz z kaplicą został przyłączony do terenu poligonu wojskowego i był niedostępny dla cywilów. W 1969 r. o przywrócenie czci tego miejsca zabiegał proboszcz z Kobyłki, ks. prał. Kazimierz Konowrocki. Pierwsze nabożeństwo w kaplicy odbyło się w 1978 r.

W dniu 15 sierpnia 2007 r. abp Leszek Sławoj Głódź ustanowił parafię w Ossowie. 

Od 1999 r. w święto Matki Bożej Zwycięskiej, 15 sierpnia, odbywa się festyn religijno-patriotyczny z pokazem rekonstrukcji Bitwy warszawskiej.



Kaplica pw. Matki Bożej Zwycięskiej z 1928 r. przy cmentarzu żołnierzy poległych na polach Ossowa została zbudowana według projektu architekta Brunona Zborowskiego. Pod względem architektonicznym nawiązuje do epoki baroku z elementami klasycystycznymi. Jej prezbiterium jest skierowane na cmentarz wojenny. Trójkątny szczyt fasady wieńczy krzyż. Poniżej szczytu fasada posiada dwa symetryczne wyjścia na teren cmentarza. Dodatkowym elementem są dwa pilastry toskańskie na całej wysokości fasady. Przed fasadą widoczny jest pomnik ku czci poległych i ozdobna brama wejściowa na cmentarz.

W 1982 r. kaplica została rozbudowana według projektu architektów Lecha Dunina i Feliksa Dzierżanowskiego. Część rozbudowana nawiązuje swoją architekturą do tej z 1928 r. Wnętrze kaplicy jest jednolite. Kaplica z 1928 r. stanowi prezbiterium, zaś część dobudowana w 1982 r. jest przeznaczona dla wiernych. Dachy nad całą kaplicą są namiotowe i pokryte blachą. Dzwonnica pochodzi z 1932 r.

Do kaplicy przylega cmentarz wojenny, powstały w miejscu, gdzie po bitwie ciała poległych złożono w dziewięciu zbiorowych mogiłach. Pochowano tu ok. 100 polskich żołnierzy, w tym wielu w wieku 16-18 lat. W miejscu tym ustawiono krzyż poświęcony we wrześniu 1920 r. W 1924 r. w rocznicę bitwy odsłonięto pomnik ku czci poległych pod Ossowem. W 1929 r. wzniesiono obelisk z wyrytymi nazwiskami poległych i napisem: "14 sierpnia 1920 r. siedmiokroć odpieraliśmy hordy bolszewickie i tu padliśmy u wrót stolicy, a wróg odstąpił ...".


  • W ołtarzu - kopia obrazu "Matka Boża Częstochowska" namalowana w 1932 r. przez paulina o. Franciszka Jędrzejczyka, która w latach 1939-1978 była przechowywana w kościele parafialnym w Kobyłce, oraz figura Matki Bożej Fatimskiej.
  • Na ścianie kaplicy - kopia obrazu Jerzego Kossaka "Cud na Wisłą", ukazująca scenę śmierci ks. Ignacego Skorupki.
  • Fresk przedstawiający śmierć ks. Skorupki na polach bitwy pod Ossowem, namalowany przez artystkę malarkę Manuelę Kornacką. Fresk poświęcił 14 sierpnia 2005 r. abp Sławoj Leszek Głódź, ordynariusz diecezji warszawsko-praskiej.
  • Na ścianach kaplicy umieszczono: dokumenty, pamiątki, listy, zdjęcia i opisy sylwetek głównych bohaterów Bitwy warszawskiej oraz zdjęcia z uroczystości rocznicowych.
  •  Tablica z popiersiem Stefana kard. Wyszyńskiego, Prymasa Polski, projektu Jerzego Nowickiego wmurowana w 2003 r. Na tablicy są wypisane słowa Prymasa Tysiąclecia: "Kocham Ojczyznę więcej niż własne życie, wszystko co czynię dla Kościoła, czynię dla niej".
  • Tablica poświęcona ks. prał. Kazimierzowi Konowrockiemu.
  • Umieszczona na frontonie kaplicy tablica ku czci żołnierzy poległych w 1920 r. poświęcona w 2010 r. przez abp. Henryka Hosera. Obok - tablica ku czci ks. Ignacego Skorupki.
  • Pomnik poświęcony Janowi Pawłowi II. - przy wejściu do kaplicy
  • Kapliczka z figurą Matki Bożej Niepokalanej i kapliczki Drogi krzyżowej. - w pobliżu kościoła
  • Pomnik gen. Józefa Hallera. - przed bramą cmentarza

W Ossowie jest wiele pamiątek związanych z Bitwą warszawską 1920 r.:

  • W 1. rocznicę bitwy w miejscu śmierci ks. Ignacego Skorupki na polach Ossowa włościanie ustawili drewniany krzyż. W 1981 r. na tym miejscu ustawiono nowy drewniany krzyż.
  • Pomnik ks. Skorupki przy ul. Matarewicza w pobliżu chałupy, do której po bitwie przeniesiono zwłoki księdza. Pomnik ma kształt obelisku na czworobocznym postumencie. W 1981 r. pomnik został odnowiony.
  • Krzyż drewniany przy ul. Matarewicza od strony Turowa z wyrytą datą 1920. Według przekazów ustnych oznacza on miejsce, do którego w czasie bitwy najdalej doszli Rosjanie.
  • Krzyż drewniany przy zbiegu ul. Matarewicza z drogą prowadzącą na cmentarz, który według przekazów ustnych oznacza miejsce, na które po bitwie znoszono zwłoki zabitych.
  • Pomnik ks. Skorupki przed szkołą podstawową w Ossowie. Na wysokim granitowym cokole w formie obelisku zamontowano brązowy odlew orła z rozpostartymi skrzydłami zespolonego ze stojącą postacią ks. Skorupki. Na skrzydłach orła są płaskorzeźbione postacie walczących żołnierzy.
  • Pawilon Centrum Informacji Turystyczno Historycznej przy szkole podstawowej w Ossowie. W pawilonie znajdują się: sala kinowa, kabiny odsłuchowe, wirtualny prezenter oraz ekrany dotykowe.
  • Zegar słoneczny w formie głazu narzutowego przed remizą strażacką w Ossowie drogowskaz europejski upamiętniający przystąpienie Polski do Unii Europejskiej, za nim obelisk murowany, tynkowany z przytwierdzoną metalową wskazówką zegara, zwieńczony odlewaną figurką orła w koronie.

1920 r. - Pod Ossowem rozegrała się Bitwa warszawska, zwana Cudem nad Wisłą.
1920 r. - Śmierć ks. kapelana Ignacego Skorupki.
1920 r. - Założenie cmentarza wojennego.
1928-1929 - Budowa kaplicy pw. Matki Bożej Zwycięskiej.
1939-1978 - Kaplica była niedostępna dla zwiedzających.
1969-1978 - Starania ks. prał. Kazimierza Konowrockiego o udostępnienie kaplicy i cmentarza dla wiernych i zwiedzających.
1978 r. - Odprawiono pierwszą Mszę świętą w kaplicy.
1982 r. - Rozbudowa kaplicy.
2007 r. - Erygowanie parafii pw. Matki Bożej Zwycięskiej w Ossowie; kaplica staje się świątynią parafialną.

  • Bazylika pw. Trójcy Świętej w Kobyłce.