Kościół pw. św. Anny

Krakowskie Przedmieście 68, 00-322 Warszawa

Szlak: Bijące Serce Historii, pętla: Kościoły Krakowskiego Przedmieścia

  • Widok od frontu
  • Widok od strony pl. Zamkowego
  • Widok od strony trasy W-Z
  • Wieża
Następny

Komentarze i materiały użytkowników


Podziel się materiałami lub linkami do tego obiektu

Aby przesyłać materiały dotyczące obiektów trzeba być zalogowanym!
LogowanieZaloguj się

Komentarze użytkowników 0

Twój komentarz będzie pierwszy. Zapraszamy Cię do wyrażenia swojej opinii!

Twój komentarz

Aby dzielić się opiniami nt poszczególnych obiektów trzeba być zalogowanym!
LogowanieZaloguj się

Opis


Informacje podstawowe

województwo mazowieckie, powiat warszawski, gmina Śródmieście

archidiecezja warszawska, dekanat staromiejski


Współrzędne GPSGPS: N 52.246172, E 21.014081

Telefon228268991

Strona WWWWWW

Emailkancelaria@swanna.waw.pl


KalendarzWydarzenia

26 lipca

Odpust - św. Anny

Kościół pw. św. Anny - Warszawa
 
Odpust odbywa się w pierwszą  niedzielę po 26 lipca.

25 września

Odpust - wspomnienie bł. Władysława z Gielniowa

Kościół pw. św. Anny - Warszawa
 
Odpust odbywa się w pierwszą niedzielę po 25 września.

HistoriaHistoria

Bernardynów sprowadziła do Warszawy w 1454 r. księżna Anna Fiodorówna (wdowa po księciu  mazowieckim Bolesławie III). Dzięki jej fundacji  niezwłocznie przystąpiono do budowy świątyni i klasztoru, do którego już w …

ArchitekturaArchitektura

Kościół i budynki poklasztorne z wirydarzem (ogrodem na wewnętrznym dziedzińcu) i krużgankami na kolumnach obiegającymi budynki od strony wewnętrznego dziedzińca, wielokrotnie przebudowywane z zachowanymi elementami różnorodnej stylistyki architektonicznej. Najstarsze partie …

ZabytkiZabytki

  • Barokowe freski iluzjonistyczne na ścianach i sklepieniach (XVIII w.), autorstwa W. Żebrowskiego (bernardyn): sceny z życia św. Anny, postacie biblijne, pejzaże, czternaście stacji Drogi krzyżowej.
  • Barokowy ołtarz główny (pocz. XVIII w.) …

W otoczeniuW otoczeniu

  • Dzwonnica (1578 r.) wzniesiona z fundacji Anny Jagiellonki, przebudowana w latach 1819-1821 według projektu Ch. P. Aignera (wcześniej barokowa). Boniowane elewacje dzwonnicy, na szczycie profilowany gzyms, nad nim taras …

Daty historyczneDaty historyczne

1453 r. - Przybycie bernardynów do Polski.

1454 r. - Budowa na przedmieściu Warszawy kościoła św. Bernardyna ze Sieny.

4 grudnia 1454 r. - Uroczyste wprowadzenie bernardynów do klasztoru przez bp. Jędrzeja …


Na szlakuNa szlaku

Pętla „Kościoły Krakowskiego Przedmieścia”:

  • Kościół pw. św. Anny, ul. Krakowska Przedmieście 66
  • Rzymskokatolicka kaplica rektorska pw. Niepokalanego Poczęcia NMP, Krakowskie Przedmieście 62
  • Kościół Seminaryjny pw. Wniebowzięcia NMP i św. Józefa Oblubieńca Niepokalanej …
Bijące Serce Historii to zbiór tras i proponowanych sposobów zwiedzania warszawskich kościołów. Nazwa szlaku  wyraża przekonanie, że w warszawskich kościołach zapisana została historia stolicy i Polski.

W pierwszej fazie tej części projektu "Skarbiec Mazowiecki" proponujemy zwiedzanie 48 świątyń, uwzględniają one podstawowe kategorie zwiedzania, np."  kościoły wotywne, świątynie związane z kapłańską drogą bł. ks. Jerzego Popiełuszki, kościoły Traktu Królewskiego a także miejsca związane z bł. Janem Pawełem II.

Bernardynów sprowadziła do Warszawy w 1454 r. księżna Anna Fiodorówna (wdowa po księciu  mazowieckim Bolesławie III). Dzięki jej fundacji  niezwłocznie przystąpiono do budowy świątyni i klasztoru, do którego już w grudniu tego samego roku wprowadzono zakonników.
 
Na początku XVI w., podczas dwóch z wielu wówczas wzniecanych  pożarów w Warszawie,  kościół i klasztor uległy spaleniu. Odbudowano je w 1518 i 1533 r. dzięki fundacji  księżnej Anny, tym razem Radziwiłłówny (matki ostatnich książąt mazowieckich). Kolejna Anna - królowa Jagiellonka ufundowała w 1578 r. dzwonnicę.
 
Od  1586 r. kościół stał się siedzibą Arcybractwa św. Anny. Świątynia była  świadkiem ważnych wydarzeń, np. hołdów lennych składanych królom Polski: Stefanowi Batoremu i Zygmuntowi III Wazie, jako suwerenom Prus. W czasie potopu szwedzkiego klasztor był fortecą dla wojsk króla Gustawa, w 1656 r. odbiły ją wojska hetmana Stefana Czarnieckiego. W następnym roku bernardyni, podobnie jak cała Warszawa, byli oblegani przez sprzymierzone ze Szwecją wojska Rakoczego, które  zdewastowały zabudowania klasztorne. Odbudowano je według projektu G. Gisleniniego i T. Burattiniego.
 
Za panowania króla Stanisława Augusta, przy wsparciu finansowym  mieszczanina Józefa Kwiecińskiego, kościół otrzymał nową fasadę zbudowaną według projektu Ch. P. Aignera. Po rozbiorach Prusacy przebudowali klasztor na odwach (siedzibę wojskowej komendy miasta) oraz więzienie. Po upadku powstania 1863 r. zakon, w ramach represji carskich, uległ kasacie, a kościół oddano w zarząd diecezji.
 
W czasie okupacji niemieckiej świątynia słynęła z  urządzanych tu grobów wielkanocnych o patriotycznej tematyce. W latach 1939-1944 kościół częściowo spalono, zniszczono dach, ocalały mury i dzwonnica. Odbudowę utrudniło naruszenie w trakcie budowy Trasy W-Z stabilności skarpy, w wyniku czego pękła ściana świątyni. Budowlę uratowano wzmacniając skarpę metodą prof. R. Cebertowicza.
 
Od 1928 r. kościół św. Anny jest świątynią  rektorską i ośrodkiem Duszpasterstwa Akademickiego. Każdego roku na początku sierpnia wyrusza stąd Akademicka Pielgrzymka Metropolitalna na Jasną Górę. Tutaj Ojciec Święty Jan Paweł II spotkał się z młodzieżą w czasie pierwszej swojej pielgrzymki do Ojczyzny, tutaj też młodzież czuwała na modlitwie po Jego śmierci.
Kościół i budynki poklasztorne z wirydarzem (ogrodem na wewnętrznym dziedzińcu) i krużgankami na kolumnach obiegającymi budynki od strony wewnętrznego dziedzińca, wielokrotnie przebudowywane z zachowanymi elementami różnorodnej stylistyki architektonicznej. Najstarsze partie późnogotyckie to prezbiterium zamknięte wielobocznie absydą, zakrystia, fragment wieży od strony północno-zachodniej i portal (obramienie wejścia) świątyni w północnej elewacji.
 
Zasadnicza część jednonawowej bryły kościoła utrzymana jest w stylu barokowym. Przysłania ją od strony Krakowskiego Przedmieścia monumentalna, klasycystyczna fasada (według projektu Christiana Piotra Aignera): trójkondygnacyjna, pięcioosiowa, podzielona półkolumnami z głowicami w porządku korynckim (dekoracja w formie kosza z liści akantu) i skrajnymi pilastrami (filarami przyściennymi), zwieńczona trójkątnym naczółkiem z tympanonem, w którym widnieją inicjały S.A. (Stanislaus Augustus lub Santa Anna) wpisane w okrąg. We wnękach utworzonych z zamurowanych otworów okiennych, pozostałych z barokowej fasady, posągi czterech ewangelistów: św. Łukasz, św. Jan (z twarzą króla Poniatowskiego), św. Mateusz, św. Marek - będące darem króla Stanisława Augusta Poniatowskiego oraz nad nimi w otworach mezzanina (półpiętra dawnej kruchty) alegorie: Sprawiedliwość i Pokój, Obfitość, Opieka, Ofiarowanie. Nad wejściem tablica fundacyjna wymieniająca fundatorów  fasady: króla Stanisława Augusta oraz Józefa Kwiecińskiego i wizerunek orła z rozpostartymi skrzydłami w wieńcu laurowym. Z lewej strony tablica upamiętniająca bł. Władysława z Gielniowa jako pierwszego znanego z imienia twórcę pieśni religijnych, z prawej tablica upamiętniająca spotkanie Ojca Świętego Jana Pawła II z młodzieżą w kościele podczas pierwszej pielgrzymki do Ojczyzny w 1979 r. Przedłużeniem fasady są boniowane (obłożone ciosami o profilowanych krawędziach), arkadowe podcienia i półkolumnowe arkady elewacji dawnego klasztoru. Do wnętrza świątyni prowadzi poziomo usytuowana prostokątna kruchta (przedsionek).
 
W prezbiterium zamkniętym absydą (półkolista tylna część świątyni) ołtarz główny (pocz. XVIII w.) oraz wzdłuż bocznych ścian trzy pary ołtarzy bocznych (pocz. XVIII w.), od prezbiterium: ołtarz NMP i św. Józefa, dalej - św. Franciszka z Asyżu i św. Antoniego Padewskiego, bliżej kruchty - św. Stanisława biskupa i św. Wojciecha.
 
Po lewej stronie dwie kaplice dobudowane od strony północnej: bł. Władysława z Gielniowa (barokowa), za nią Matki Bożej Loretańskiej (klasycystyczna). W zakrystii i korytarzu w byłym budynku klasztornym częściowo zachowane gotyckie  stropy kryształowe w formie przenikających się elementów sklepiennych.
  • Barokowe freski iluzjonistyczne na ścianach i sklepieniach (XVIII w.), autorstwa W. Żebrowskiego (bernardyn): sceny z życia św. Anny, postacie biblijne, pejzaże, czternaście stacji Drogi krzyżowej.
  • Barokowy ołtarz główny (pocz. XVIII w.) z elementów ołtarza według projektu Tylmana z Gameren. Obraz„Matka Boża z Dzieciątkiem”; tabernakulum tzw. chonoiserie (stylistyka chińska). W prezbiterium: lawaterz (umywalnia kapłańska), marmur dębnicki, ozdobiony Snopkiem Wazów i orderem Złotego Runa. W absydzie: figura „Matka Boża z Dzieciątkiem”(1643 r.) z kolumny w wirydarzu, drewno; obraz „Mała Święta Rodzina” przedstawiający Matkę Bożą z Dzieciątkiem i jej rodzicami: Anną i Joachimem.
  • Ambona (ok. 1680 r.), drewno pomalowane na brązowo, częściowo pozłacane; posągi zakonników: Bernardyna, Jana Kapistrana, Szymona z Lipnicy, Jana z Dukli, których okalający napis określa: „Błogosławionymi Kaznodziejami Zakonu Serafickiego Bernardynów”; symbol franciszkanów: skrzyżowane ręce ze stygmatami na dłoniach i krzyż; posąg Władysława z Gielniowa.
  • Kaplica bł. Władysława z Gielniowa, wczesnobarokowa, freski brata W. Żebrowskiego na temat błogosławionego; rzeźby cnót kardynalnych: wymowa, roztropność, milczenie oraz stałość, nad wejściem sława dmąca w trąbę.
  • Kaplica Matki Bożej Loretańskiej: figura „Matka Boża Loretańska”(ok.1640 r.), czarne drewno, z kościoła Bernardynów pw. NMP na Pradze; pomnik kawalerii i artylerii konnej; epitafium angielskich i polskich lotników niosących pomoc Warszawie w latach 1940-1944, z odznak jednostek lotniczych; pomnik pomordowanych w Katyniu; krzyż harcerzy z 10 kwietnia 2010 r.
  • Obraz „Matka Boża Śnieżna”. - kaplica NMP
  • Pozostałe wyposażenie kościoła, m.in. wykonane przez bernardynów: szafy na paramenty i naczynia liturgiczne (1733 r., 1734 r., 1739 r.), drewno, rzeźbione; boazeria w zakrystii, obejmująca drzwi do skarbca i do zakonnego chóru (1737 r.).
  • Konfesjonały z wizerunkiem św. Piotra, św. Jana Nepomucena i ze scenami z legendy o nim (XVIII w.); portal wejściowy do zakrystii skomponowany z detali architektonicznych, dekoracji rzeźbiarskich i intarsjowanych, w supraporcie wizerunek św. Paschalisa.

  • Dzwonnica (1578 r.) wzniesiona z fundacji Anny Jagiellonki, przebudowana w latach 1819-1821 według projektu Ch. P. Aignera (wcześniej barokowa). Boniowane elewacje dzwonnicy, na szczycie profilowany gzyms, nad nim taras widokowy  przykryty miedzianym  dachem w formie hełmu. Z tarasu można oglądać panoramę Starego Miasta i Pragi. - od strony Zamku Królewskiego
  • Kolumna Matki Bożej z Dzieciątkiem (1643 r.) w 1885 r. przeniesiona z wirydarza klasztornego po południowej stronie kościoła na plac kościelny po drugiej stronie świątyni. Na kolumnie kamienna figura w pełnej postaci - Matka Boża trzymająca Dzieciątko - zastąpiła wcześniejszą, wykonaną w drewnie.
  • Figura Matki Bożej Pasawskiej (1683 r.) na Krakowskim Przedmieściu przed skwerem, rzeźba Józefa Bellottiego, wzorowana na słynącym cudami obrazie Matki Bożej z kościoła pielgrzymkowego Matki Bożej Wspomożenia Wiernych w niemieckiej Pasawie (niem. Passau ) - kopii obrazu Lucasa Cranacha Starszego; wotum wdzięczności za ocalenie od zarazy Bellottiego i jego rodziny, a także dziękczynienie Jana III za zwycięstwo pod Wiedniem.
  • Centralna Biblioteka Rolnicza zbudowana w latach 1818-1821 w miejsce skrzydła klasztoru bernardynów jako odwach, czyli siedziba wojskowej komendy miasta oraz więzienia. W 1881 r. siedziba Muzeum Przemysłu i Rolnictwa, gdzie pracowała Maria Skłodowska, w 1906 r. - siedziba Towarzystwa Krajoznawczego, obecnie Centralna Biblioteka Rolnicza. - ul. Krakowskie Przedmieście 66
  • Wyższe Metropolitalne Seminarium Duchowne św. Jana Chrzciciela. - ul. Krakowskie Przedmieście 52/54
  • Wspólnota Polska - budynek z 1861 r. mieszczący istniejącą od 1827 r. Resursę Obywatelską, czyli stowarzyszenie kupców i małych przedsiębiorstw. - ul. Krakowskie Przedmieście 64
  • Zamek Królewski (XIV w.) gotycko-barokowy, siedziba władców Mazowsza i Polski, miejsce obrad sejmu. Tu uchwalono w 1791 r. Konstytucję 3 Maja.
  • Kolumna Zygmunta III Wazy (1644 r.) - pierwszy pomnik świecki w Warszawie, barokowy, z fundacji Władysława IV, koncepcja urbanistyczna Augustyna Locciego, architektoniczna Constantina Tencalli, rzeźba Clemente Molli. - Plac Zamkowy
  • Trasa W-Z (1947-1949) - pierwsza trasa komunikacyjna łącząca wschodnią i zachodnią Warszawę.
 

1453 r. - Przybycie bernardynów do Polski.

1454 r. - Budowa na przedmieściu Warszawy kościoła św. Bernardyna ze Sieny.

4 grudnia 1454 r. - Uroczyste wprowadzenie bernardynów do klasztoru przez bp. Jędrzeja z Bnina.

1467 r. - Powstanie pierwszej prowincji zakonu bernardynów w Polsce, pierwszym prowincjałem był o. Marian z Jeziorka, drugim bł. Władysław z Gielniowa.

1462-1505 - Służba zakonna bł. Władysława z Gielniowa.

1507 r. - Pożar ceglano-drewnianego budynku klasztornego bernardynów i budowa nowego klasztoru.

30-31 maja 1515 r. - Wielki pożar starej Warszawie, spłonęło m.in. przedmieście z klasztorem i kościołem św. Bernardyna.

1515-1533 - Budowa nowej świątyni bernardynów.

1518 r. - Nowa świątynia otrzymała podwójne wezwanie: św. Bernardyna i św. Anny.

1533 r. - Zakończenie odbudowy klasztoru z kościołem.

20 lutego 1578 r. - Pruski margrabia Jerzy Fryderyk von Ansbach złożył hołd lenny królowi Polski Stefanowi Batoremu przed kościołem św. Anny.

1578 r. - Królowa Anna Jagiellonka ufundowała dzwonnicę ze słynnymi w całej Koronie dzwonami.

22 października 1586 r. - Sykstus V wydał bullę papieską wprowadzającą do kościoła Arcybractwo św. Anny.

16 listopada 1611 r. - Margrabia brandenburski, elektor Jan Zygmunt Hohenzollern (regent księstwa pruskiego) złożył hołd lenny królowi Polski Zygmuntowi III Wazie przed kościołem św. Anny.

1630 r. - Rozpoczęcie procesu beatyfikacyjnego Władysława z Gielniowa.

1655-1660 - Wojska szwedzkie w Warszawie (potop szwedzki).

1656 r. - Zdobycie klasztoru i kościoła bernardyńskiego z rąk szwedzkich przez polskie wojska hetmana Stefana Czarnieckiego.

1657 r. - Zniszczenie kościoła i klasztoru w czasie walk wojsk polskich z oblegającymi Warszawę, sprzymierzonymi ze Szwecją, wojskami Jerzego Rakoczego.

1658-1667 - Odbudowa kościoła św. Anny i klasztoru.

1750 r. - Beatyfikacja Władysława z Gielniowa.

1753 r. - Uroczyste obchody 300-lecia bernardynów w Polsce i beatyfikacji Władysława z Gielniowa.

1864 r. - Kasata zakonu bernardynów w Warszawie w ramach represji za sprzyjanie powstaniu styczniowemu. Kościół św. Anny stał się świątynią rektorską.

1928 r. - Kościół stał się ośrodkiem Duszpasterstwa Akademickiego. 

1939-1945 r. - Dwukrotne spalenie części kościoła podczas wojny.

1946-1962 - Renowacja kościoła.

2 czerwca 1979 r. - Spotkanie Jana Pawła II z młodzieżą w kościele św. Anny podczas pierwszej pielgrzymki Ojca Świętego do Ojczyzny.

2 kwietnia 2005 r. - W Watykanie umarł Jan Paweł II; modlitewne czuwanie młodzieży w kościele św. Anny.


Pętla „Kościoły Krakowskiego Przedmieścia”:

  • Kościół pw. św. Anny, ul. Krakowska Przedmieście 66
  • Rzymskokatolicka kaplica rektorska pw. Niepokalanego Poczęcia NMP, Krakowskie Przedmieście 62
  • Kościół Seminaryjny pw. Wniebowzięcia NMP i św. Józefa Oblubieńca Niepokalanej Bogurodzicy Maryi, Krakowskie Przedmieście 52/54
  • Kościół pw. Opieki św. Józefa Oblubieńca Niepokalanej Bogurodzicy Maryi, Krakowskie Przedmieście 34
  • Bazylika Mniejsza pw. św. Krzyża, Krakowskie Przedmieście 3

Pętla „Święci patroni polscy”:

  • Zakład Sióstr Miłosierdzia św. Wincentego a Paulo i kościół pw. św. Kazimierza Królewicza, ul. Tamka 35
  • Kościół pw. św. Anny, ul. Krakowska Przedmieście 66
  • Kaplica rektorska pw. Niepokalanego Poczęcia NMP, ul. Krakowskie Przedmieście 62
  • Bazylika Archikatedralna pw. Męczeństwa św. Jana Chrzciciela, ul. Świętojańska 8
  • Kościół pw. św. Jacka, ul. Freta 8/10
  • Kościół pw. św. Kazimierza Królewicza, Rynek Nowego Miasta 2
  • Kościół pw. św. Benona, ul. Piesza 1
  • Kościół pw. Przemienienia Pańskiego, ul. Miodowa 13
  • Kościół środowisk twórczych pw. św. Brata Alberta i św. Andrzeja Apostoła, pl. Teatralny 18