Kościół pw. św. Jakuba

Płocka 11, 09-431 Góra

Szlak: Drewniane Skarby Mazowsza, pętla: Pętla płocka

  • Widok ogólny kościoła
  • Widok ogólny kościoła, elewacja boczna
  • Widok ogólny kościoła
  • Fasada kościoła
  • Wejście główne do kościoła
  • Murowana dzwonnica
  • Ambona
  • Obraz św. Józefa z Dzieciątkiem w kaplicy
Następny

Komentarze i materiały użytkowników


Podziel się materiałami lub linkami do tego obiektu

Aby przesyłać materiały dotyczące obiektów trzeba być zalogowanym!
LogowanieZaloguj się

Komentarze użytkowników 0

Twój komentarz będzie pierwszy. Zapraszamy Cię do wyrażenia swojej opinii!

Twój komentarz

Aby dzielić się opiniami nt poszczególnych obiektów trzeba być zalogowanym!
LogowanieZaloguj się

Opis


Informacje podstawowe

województwo mazowieckie, powiat płocki, gmina Staroźreby

diecezja radomska, dekanat drzewicki


Współrzędne GPSGPS: N 52.646995, E 20.095295


KalendarzWydarzenia

25 lipca

Odpust - św. Jakuba

Kościół pw. św. Jakuba  - Góra

w dniach października

Odpust - Matki Bożej Różańcowej

Kościół pw. św. Jakuba  - Góra
Odpust odbywa się w pierwszą niedzielę października.

HistoriaHistoria

Dogodne położenie przy drodze krajowej nr 10 (na odcinku łączącym Płońsk z Sierpcem) i dochodzącej do niej w Górze drogi wojewódzkiej nr 560 (biegnącej z Brodnicy do Bielska) sprawia, że nie sposób …


ArchitekturaArchitektura

Z zewnątrz kościół w Górze nie wyróżnia się niczym szczególnym, chyba jedynie tym, że nie można zobaczyć wyraźnego podziału na nawę i prezbiterium. Korpus świątyni wzniesiono bowiem na planie wydłużonego …


ZabytkiZabytki

  • Matka Boża Goźlińska została nazwana Bolesną ze względu na stojących po bokach aniołów trzymających symbole męki pańskiej. Wokół słynącego łaskami obrazu wiszą dziękczynne i błagalne wota.
  • W transepcie warto odszukać …

W otoczeniuW otoczeniu

Teren kościoła otoczony jest kamiennym murem z nowszą bramą główną od zachodu.

  • Na północ od kościoła, sprzężona z ogrodzeniem, znajduje się murowana z cegły dzwonnica parawanowa o trzech prześwitach dzwonowych, …

Daty historyczneDaty historyczne

1349 r. - Pierwsza wzmianka o wsi Góra.

XIV/XV w. - Prawdopodobna erekcja parafii pw. św. Jakuba. Wówczas też został wzniesiony pierwszy kościół drewniany.

1410 r. - Pierwsza wzmianka …


Na szlakuNa szlaku

Kościół w Górze jest jednym z 14 obiektów usytuowanych na "pętli płockiej" Szlaku Architektury Drewnianej. W jego najbliższym sąsiedztwie znajdują się kolejne kościoły drewniane, należące do tej samej pętli:

  • Kucice

Drewniane skarby Mazowsza - szlak drewnianej architektury sakralnej.

Mazowsze jest niezwykle bogate w przykłady sakralnego budownictwa drewnianego. Na terenie województwa odnotować można ponad 200 godnych uwagi obiektów.

Na obecnym etapie realizacji projektu "Skarbiec Mazowiecki - szlaki turystyczne obiektów sakralnych w Warszawie i na Mazowszu" pragniemy  zachęcić do odwiedzenia i poznania wybranych obiektów.

Na Mazowieckim Szlaku Drewnianej Architektury Sakralnej, któremu nadajemy nazwę Drewniane skarby Mazowsza, będziecie Państwo mogli zwiedzić aż 67 niezwykłych obiektów. Są to w większości mało znane i, choćby z tego powodu, rzadko odwiedzane kościoły i kaplice. Przy typowaniu obiektów braliśmy pod uwagę przede wszystkim ich historię, walory architektoniczne, rolę w lokalnym i ponadlokalnym życiu religijnym. Znajdujące się na szlakach świątynie pozwalają zapoznać się z różnorodnymi, zmieniającymi się w ciągu wieków, formami ich rozplanowania, kształtowania bryły, czy też wyposażenia i zdobienia wnętrza.

Na szlaku Drewniane skarby Mazowsza umieszczone zostały drewniane obiekty sakralne, podzielone na 6 tzw.  pętli: ciechanowską(14 obiektów), ostrołęcką (11), płocką (14), siedlecką (9), warszawską-wschodnią (8) i warszawską-zachodnią (10). W przygotowaniu - pętla radomska (7)

Dla zainteresowanych materiałami drukowanymi wydaliśmy miniprzewodnik "Drewniane skarby Mazowsza" z mapą.


Dogodne położenie przy drodze krajowej nr 10 (na odcinku łączącym Płońsk z Sierpcem) i dochodzącej do niej w Górze drogi wojewódzkiej nr 560 (biegnącej z Brodnicy do Bielska) sprawia, że nie sposób przeoczyć kościoła drewnianego, stojącego w centrum miejscowości. Warto więc zrobić przerwę w podróży, by zobaczyć tę jedną z ciekawszych XIX-wiecznych świątyń mazowieckich.

HISTORIA

Gdy wieś w 1349 r. pojawiła się na kartach historii, zapewne nie było w niej jeszcze ani parafii, ani kościoła. Dopiero prawdopodobnie na przełomie XIV i XV w. zostaje w Górze erygowana parafia pw. św. Jakuba i wtedy też powstaje pierwszy kościół drewniany. Z 1410 r. pochodzi pierwsza wzmianka o miejscowym proboszczu, który miał na imię Szczepan. Wówczas wieś znajdowała się w rękach drobnej szlachty herbu Bogoria, która z czasem przyjęła nazwisko Górskich. Warto dodać, że w latach 1572-1578 jednym z miejscowych proboszczów był Jan Górski herbu Bogoria, sekretarz króla Zygmunta Augusta. Rok przed objęciem przez niego tej funkcji, właśnie z fundacji rodziny Górskich, stanął kolejny kościół drewniany, który przetrwał do początków XVIII w.

Nowa świątynia drewniana została wzniesiona w 1738 r., a jej konsekracji rok później dokonał biskup sufragan płocki, Marcin Załuski. Wzmiankowana w 1817 r. znajdowała się w bardzo złym stanie, określanym jako "niebezpieczny". Dlatego w 1839 r. wybudowano zachowany do dzisiaj kościół drewniany, który powstał staraniem miejscowego proboszcza ks. Stanisława Osieckiego, dzięki funduszom ówczesnych właścicieli wsi, rodziny Kołaczkowskich. Restaurowany w 1894 r., natomiast po uszkodzeniach z okresu II wojny światowej (przez wiele miesięcy kościół był zamknięty, pełnił też rolę magazynu), został odremontowany w 1955 r.

Z zewnątrz kościół w Górze nie wyróżnia się niczym szczególnym, chyba jedynie tym, że nie można zobaczyć wyraźnego podziału na nawę i prezbiterium. Korpus świątyni wzniesiono bowiem na planie wydłużonego prostokąta, a dopiero wewnątrz wyodrębniono prezbiterium.

Kościół jest budowlą orientowaną, a więc usytuowaną na osi wschód-zachód, z prezbiterium zwróconym w kierunku wschodnim. Podobnie, jak praktycznie wszystkie kościoły drewniane na Mazowszu, został wzniesiony w konstrukcji zrębowej, którą z zewnątrz oszalowano, a w późniejszych czasach wzmocniono lisicami, aby uniemożliwić rozsuwanie się belek na boki.

Do prezbiterium od północy została dobudowana zakrystia, a od południa kaplica zamknięta trójbocznie. Natomiast przy nawie od południa umieszczona jest kruchta boczna.

Nad całością znajduje się wspólny dach dwuspadowy, nad kruchtą boczną i zakrystią daszki pulpitowe, zaś nad kaplicą daszek trójpołaciowy. Wszystkie pokryte są blachą. Nad środkową częścią nawy góruje wydatna ośmioboczna wieżyczka na sygnaturkę.

  • Matka Boża Goźlińska została nazwana Bolesną ze względu na stojących po bokach aniołów trzymających symbole męki pańskiej. Wokół słynącego łaskami obrazu wiszą dziękczynne i błagalne wota.
  • W transepcie warto odszukać postać św. Józefa oraz bardzo rzadko przedstawianego w kościołach św. Dyzmę-dobrego łotra.
  • Dziesięcioramienna gwiazda mariańska symbolizująca cnoty Matki Bożej - symbol reguły Zakonu Marianów. - na suficie w skrzyżowaniu nawy głównej i transeptu
  • Medaliony z postaciami ewangelistów - na ścianach nawy głównej. Poniżej loże z balustradami w półkolistej formie.
  • W całym kościele wśród motywów architektonicznych przewijają się girlandy roślinne, kwiaty, groteski i putta.
We wnętrzu świątyni znajduje się również rzeczywiste wyposażenie:
  • Po lewej stronie - rokokowa ambona zwieńczona postacią św. Pawła.
  • Po prawej stronie - rokokowa chrzcielnica z postacią św. Jana Chrzciciela.
  • W chórze muzycznym - barokowe organy z 2. poł. XVIII w.
  • Stacje Męki Pańskiej, będące miedziorytami (niektóre umieszczono za starym, lanym szkłem.).

Teren kościoła otoczony jest kamiennym murem z nowszą bramą główną od zachodu.

  • Na północ od kościoła, sprzężona z ogrodzeniem, znajduje się murowana z cegły dzwonnica parawanowa o trzech prześwitach dzwonowych, zbudowana pod koniec XIX w.
  • Na północny-zachód od kościoła stoi późnoklasycystyczna plebania, zbudowana w 2. poł. XIX w. Jest ona murowana z cegły i otynkowana, zbudowana na planie prostokąta z ryzalitem w części środkowej. Parterowa, z mieszkalnym poddaszem, siedmioosiowa. Osłonięta dachem naczółkowym, pokrytym blachą.
  • Po drugiej stronie drogi krajowej nr 10, w niewielkim oddaleniu od kościoła, zachował się eklektyczny dwór, wzniesiony w 1880 r. Jest on murowany z cegły i otynkowany, zbudowany na planie prostokąta, z ryzalitami środkowymi od frontu i od ogrodu, wspartymi na czterech kolumnach. Dachy dwuspadowe pokryte są blachą.

1349 r. - Pierwsza wzmianka o wsi Góra.

XIV/XV w. - Prawdopodobna erekcja parafii pw. św. Jakuba. Wówczas też został wzniesiony pierwszy kościół drewniany.

1410 r. - Pierwsza wzmianka o miejscowym plebanie (Szczepan).

1571 r. - Budowa drugiego kościoła drewnianego. Ten obiekt, wzniesiony staraniem właścicieli wsi - Górskich, przetrwał do początków XVIII w.

1572-1578 - Jednym z miejscowych proboszczów jest Jan Górski herbu Bogoria, sekretarz króla Zygmunta Augusta.

1738 r. - Zostaje wzniesiona trzecia z kolei świątynia drewniana, którą w następnym roku konsekruje biskup sufragan płocki Marcin Załuski.

1827 r. - We wsi Góra jest 12 domów i 91 mieszkańców.

1839 r. - Popadający z każdym rokiem w ruinę kościół zastępuje kolejna świątynia drewniana, wzniesiona z fundacji ówczesnych właścicieli wsi, rodziny Kołaczkowskich.

1881 r. - Wieś liczy 210 mieszkańców.

1894 r. - Restauracja kościoła, który w tym czasie zyskał m.in. neogotyckie ozdoby wnętrza.

1939-1945 - Przez wiele miesięcy kościół jest zamknięty, pełni też rolę magazynu.

2006 r. - Parafia w Górze, którą tworzy 15 miejscowości, należy do dekanatu raciąskiego diecezji płockiej i liczy 2173 wiernych.

Kościół w Górze jest jednym z 14 obiektów usytuowanych na "pętli płockiej" Szlaku Architektury Drewnianej. W jego najbliższym sąsiedztwie znajdują się kolejne kościoły drewniane, należące do tej samej pętli:

  • Kucice - miejscowość położona 12 km na południe od Góry (dojazd przez Dzierżążnię), z kościołem parafialnym pw. św. Michała Archanioła, pochodzącym z 1783 r.
  • Płock Trzepowo - miejscowość położona 25 km na południowy-zachód od Góry (dojazd przez Staroźreby i Ciachcin), z kościołem parafialnym pw. św. Aleksego, pochodzącym prawdopodobnie z 2. poł. XVI w.

oraz obiekty należące do "pętli ciechanowskiej":

  • Sarbiewo - miejscowość położona 18 km na północny-wschód od Góry (dojazd przez Płońsk), z kościołem parafialnym pw. św. Stanisława, pochodzącym prawdopodobnie z przełomu XVII i XVIII w.
  • Strzegowo - miejscowość położona 30 km na północny-wschód od Góry (dojazd przez Gralewo i Raciąż), z dawnym kościołem parafialnym pw. św. Anny, pochodzącym z lat 1755-1756.