Kościół pw. św. Wawrzyńca

Wilków Pierwszy 50, 05-620 Błędów

Szlak: Drewniane Skarby Mazowsza, pętla: Pętla radomska

Kościół pw. św. Wawrzyńca
Następny

Komentarze i materiały użytkowników


Podziel się materiałami lub linkami do tego obiektu

Aby przesyłać materiały dotyczące obiektów trzeba być zalogowanym!
LogowanieZaloguj się

Komentarze użytkowników 0

Twój komentarz będzie pierwszy. Zapraszamy Cię do wyrażenia swojej opinii!

Twój komentarz

Aby dzielić się opiniami nt poszczególnych obiektów trzeba być zalogowanym!
LogowanieZaloguj się

Opis


Informacje podstawowe

województwo mazowieckie, powiat grójecki, gmina Błędów

diecezja łowicka, dekanat Biała Rawska


Współrzędne GPSGPS: N 51.809698, E 20.623351

Telefon486681580


HistoriaHistoria

Parafia pw. św. Wawrzyńca diakona i męczennika powstała na przełomie XIV i XV w., a miejscowy pleban (Jan) po raz pierwszy wzmiankowany był w 1447 r.


ArchitekturaArchitektura

Jak wszystkie kościoły drewniane na Mazowszu, kościół w Wilkowie został ustawiony na osi wschód-zachód z wejściem głównym od zachodu. Jest więc świątynią orientowaną, zbudowaną w konstrukcji zrębowej, którą …


ZabytkiZabytki

  • Późnoklasycystyczny ołtarz główny, ufundowany przez ks. Antoniego Dołęgowskiego, który był proboszczem wilkowskim w latach 1859-1887. W jego …

W otoczeniuW otoczeniu

Teren przykościelny otoczony jest kamiennym murkiem z bramą główną od zachodu i boczną od wschodu. Jeszcze do końca lat 80. XX w. w sąsiedztwie kościoła znajdowała się drewniana …


Daty historyczneDaty historyczne

XIV/XV w. - Powstanie parafii pw. św. Wawrzyńca diakona i męczennika.

1447 r. - Po raz pierwszy wzmiankowany był miejscowy pleban …


Na szlakuNa szlaku

Kościół w Wilkowie jest jednym z pięciu kolejnych obiektów, dodanych w projekcie „Skarbiec Mazowiecki 2 szlaki turystyczne obiektów sakralnych w Warszawie i na Mazowszu

Drewniane skarby Mazowsza - szlak drewnianej architektury sakralnej.

Mazowsze jest niezwykle bogate w przykłady sakralnego budownictwa drewnianego. Na terenie województwa odnotować można ponad 200 godnych uwagi obiektów.

Na obecnym etapie realizacji projektu "Skarbiec Mazowiecki - szlaki turystyczne obiektów sakralnych w Warszawie i na Mazowszu" pragniemy  zachęcić do odwiedzenia i poznania wybranych obiektów.

Na Mazowieckim Szlaku Drewnianej Architektury Sakralnej, któremu nadajemy nazwę Drewniane skarby Mazowsza, będziecie Państwo mogli zwiedzić aż 67 niezwykłych obiektów. Są to w większości mało znane i, choćby z tego powodu, rzadko odwiedzane kościoły i kaplice. Przy typowaniu obiektów braliśmy pod uwagę przede wszystkim ich historię, walory architektoniczne, rolę w lokalnym i ponadlokalnym życiu religijnym. Znajdujące się na szlakach świątynie pozwalają zapoznać się z różnorodnymi, zmieniającymi się w ciągu wieków, formami ich rozplanowania, kształtowania bryły, czy też wyposażenia i zdobienia wnętrza.

Na szlaku Drewniane skarby Mazowsza umieszczone zostały drewniane obiekty sakralne, podzielone na 6 tzw.  pętli: ciechanowską(14 obiektów), ostrołęcką (11), płocką (14), siedlecką (9), warszawską-wschodnią (8) i warszawską-zachodnią (10). W przygotowaniu - pętla radomska (7)

Dla zainteresowanych materiałami drukowanymi wydaliśmy miniprzewodnik "Drewniane skarby Mazowsza" z mapą.


Parafia pw. św. Wawrzyńca diakona i męczennika powstała na przełomie XIV i XV w., a miejscowy pleban (Jan) po raz pierwszy wzmiankowany był w 1447 r.

Zapewne pierwszy kościół w Wilkowie powstał wraz z erekcją parafii, a miało to miejsce pod koniec XIV w. Kolejny, który istnieje do dzisiaj, został wzniesiony w 1618 r. staraniem Krzysztofa Ciborowicza Wilskiego, znanego przede wszystkim jako fundatora w 1628 r. Akademii Bialskiej.

Przez kolejne dwa stulecia kościół służył wiernym, dopiero w okresie Księstwa Warszawskiego został zamknięty, gdyż jego zły stan zagrażał życiu parafian.

W 1821 r. remontu świątyni podjął się Jakub Kubicki. Ten jeden z najwybitniejszych ówczesnych architektów zainteresował się świątynią, która znajdowała się na dzierżawionym przez niego terenie (ostatecznie wykupił wieś na rok przed śmiercią) i po trzech latach dokonał generalnego remontu świątyni.

Jak wszystkie kościoły drewniane na Mazowszu, kościół w Wilkowie został ustawiony na osi wschód-zachód z wejściem głównym od zachodu. Jest więc świątynią orientowaną, zbudowaną w konstrukcji zrębowej, którą z zewnątrz oszalowano.

Jest to świątynia trójnawowa, w której nawa główna została zbudowana na planie prostokąta, zaś równej szerokości i wysokości prezbiterium zamknięte jest trójbocznie.Po obu stronach nawy głównej znajdują się niższe nawy boczne, od zachodu dostawiona jest kruchta główna. Do prezbiterium od północy przylega zakrystia z lożą w górnej kondygnacji, zaś od południa - kruchta boczna.

Nad nawą główną i prezbiterium znajduje się wspólny dach dwuspadowy, nad nawami bocznymi - oddzielne daszki trójpołaciowe.Oddzielny daszek dwuspadowy chroni kruchtę główną, zaś daszek pulpitowy - kruchtę boczną. Wszystkie pokryte są blachą. Na kalenicy, w początkowej części nawy,umieszczona została niewielka czworoboczna wieżyczka na sygnaturkę.

Po wejściu do świątyni zobaczymy trójnawowe wnętrze, rozdzielone dwoma parami kolumn toskańskich, pochodzących z okresu remontu kościoła w latach 1821-1824.Nawę główną i prezbiterium przekrywa wspólne sklepienie pozorne o łuku koszowym, w nawach bocznych znajdują się obniżone stropy płaskie.

Ciekawy efekt uzyskano dzięki niezwykle barwnej polichromii, wykonanej około roku 1950przez Stanisława Konarzewskiego.

  • Późnoklasycystyczny ołtarz główny, ufundowany przez ks. Antoniego Dołęgowskiego, który był proboszczem wilkowskim w latach 1859-1887. W jego polu środkowym znajduje się obraz „Matka Boża z Dzieciątkiem”, namalowany w 1861 r. przez Józefa Wernera.
  • W prawym ołtarzu bocznym, późnorenesansowym, datowanym na początek XVII w., znajduje się XIX-wieczny wizerunek patrona, św. Wawrzyńca.
  • Niezwykle oryginalna chrzcielnica barokowa, pochodząca z przełomu XVII i XVIII w., przedstawiająca anioła trzymającego misę z wodą święconą.
  • Prospekt organowy, usytuowany na chórze muzycznym, pochodzący z 1. poł. XIX stulecia.

Teren przykościelny otoczony jest kamiennym murkiem z bramą główną od zachodu i boczną od wschodu. Jeszcze do końca lat 80. XX w. w sąsiedztwie kościoła znajdowała się drewniana dzwonnica z początków XIX w., którą w 1991 r.zastąpiono niezbyt oryginalnym potężnym obiektem murowanym.

·        Na cmentarzu parafialnym znajduje się klasycystyczny nagrobek z piaskowca w kształcie doryckiej kolumny z wazą.Poświęcony jest on znanemu architektowi Królestwa Polskiego, Jakubowi Kubickiemu (zmarłemu w 1833 r.), który od 1832 r. był właścicielem majątku Wilków.

Na terenie Wilkowa zachowało się niewiele zabytków. Jedne z cenniejszych - ekonomia (gdzie mieszkał ekonom,zarządca majątku ziemskiego w Wilkowie) z końca XVIII w. oraz spichlerz dworski z 2. poł. XIX w. - zostały przeniesione do skansenu w Radomiu. Obecnie w budynku ekonomii ma swoją siedzibę dyrekcja Muzeum Wsi Radomskiej, natomiast w spichlerzu urządzane są wystawy czasowe.

XIV/XV w. - Powstanie parafii pw. św. Wawrzyńca diakona i męczennika.

1447 r. - Po raz pierwszy wzmiankowany był miejscowy pleban (Jan).

1821-1824 - Gruntowny remont kościoła, dokonany przez  wybitnego architekta  Jakuba Kubickiego.

1827 r. - We wsi Wilków było 56domów i 508 mieszkańców.

1898 r. - Miejscowa parafia należała do dekanatu grójeckiego archidiecezji warszawskiej i liczyła 1532wiernych.

1898 r. - Wilków liczył 618 mieszkańców.

2006 r. - Parafia w Wilkowie należała do dekanatu Biała Rawska diecezji łowickiej i liczyła 2181 wiernych.

Kościół w Wilkowie jest jednym z pięciu kolejnych obiektów, dodanych w projekcie „Skarbiec Mazowiecki 2 szlaki turystyczne obiektów sakralnych w Warszawie i na Mazowszu - rozwój i komercjalizacja produktu” do istniejącej już „Pętli warszawskiej-zachodniej” Szlaku drewnianej architektury sakralnej. Znalazły się na niej również:

● Chynów - miejscowość położona 35 km od Wilkowa (dojazd przez Grójec), z kościołem parafialnym pw. Świętej Trójcy pochodzącym prawdopodobnie z połowy XVII w.

● Dobrzyków - miejscowość położona95 km od Wilkowa (dojazd przez Żyrardów, Sochaczew i Iłów), z kościołem parafialnym pw. Narodzenia NMP, pochodzącym z lat 1775-1776.

● Iłów - miejscowość położona 70 kmod Wilkowa (dojazd przez Żyrardów i Sochaczew), z kaplicą usytuowaną na cmentarzu parafialnym, pochodzącą prawdopodobnie z przełomu XVIII i XIX w.

● Troszyn Polski - miejscowość położona90 km od Wilkowa (dojazd przez Żyrardów, Sochaczew i Iłów), z kościołem parafialnym pw. św. Leonarda, pochodzącym z 1636 r.