Kościół pw. św. Władysława z Gielniowa

Przy Bażantarni 3, 02-793 Warszawa

Szlak: Bijące Serce Historii, pętla: Święci patroni polscy II

  • Widok ogólny
  • Wnętrze
  • Ołtarz Bożego Miłosierdzia
Następny

Komentarze i materiały użytkowników


Podziel się materiałami lub linkami do tego obiektu

Aby przesyłać materiały dotyczące obiektów trzeba być zalogowanym!
LogowanieZaloguj się

Komentarze użytkowników 0

Twój komentarz będzie pierwszy. Zapraszamy Cię do wyrażenia swojej opinii!

Twój komentarz

Aby dzielić się opiniami nt poszczególnych obiektów trzeba być zalogowanym!
LogowanieZaloguj się

Opis


Informacje podstawowe

województwo mazowieckie, powiat warszawski, gmina Warszawa

archidiecezja warszawska, dekanat ursynowski


Współrzędne GPSGPS: N 52.137432, E 21.065812

Telefon6485911

Strona WWWWWW


KalendarzWydarzenia

25 września

odpust - bł. Władysława z Gielniowa

Kościół pw. św. Władysława z Gielniowa - Warszawa

HistoriaHistoria

W dniu 2 maja 1988 r. kard. Józef Glemp, metropolita warszawski, wydał dekret powołujący nową parafię pw. bł. Władysława z Gielniowa na terenie nowo powstającej dzielnicy w paśmie Ursynów-Natolin. Teren …

ArchitekturaArchitektura

Kościół pw. bł. Władysława z Gielniowa swą interesującą architekturą współczesną nawiązuje do świątyń starożytnego Rzymu i Bizancjum. Główną nawę kościoła wraz z prezbiterium obiega znacznie niższa nawa boczna tworząca z …

ZabytkiZabytki

Do zabytków kościoła pw. bł. Władysława z Gielniowa zalicza się krzyż w prezbiterium podarowany przez parafię św. Katarzyny oraz dwa relikwiarze: bł. Władysława z Gielniowa w ołtarzu głównym i św. …

W otoczeniuW otoczeniu

  • Na placu przed kościołem znajduje się: krzyż misyjny, pomnik bł. Władysława z Gielniowa, patrona świątyni i Warszawy, oraz popiersie Janosa (1901-1957), potomka rodu Tarnowskich i Esterhazy, więźnia obozów sowieckich i …

Daty historyczneDaty historyczne

1985-1987 - Msze św. "pod chmurką" odprawia ks. kanonik Eugeniusz Ledwoch.
1987 r. - Rozpoczęcie budowy kaplicy.
1988 r. - Dekret kard. Józefa Glempa, metropolity warszawskiego, powołujący …

Na szlakuNa szlaku

  • Kościół pw. św. Andrzeja Boboli, ul. Rakowiecka 61
W pobliżu kościoła pw. bł. Władysława z Gielniowa w paśmie Ursynów-Natolin znajduje się kilka świątyń o współczesnej architekturze, które warto zwiedzić, m.in …
Bijące Serce Historii to zbiór tras i proponowanych sposobów zwiedzania warszawskich kościołów. Nazwa szlaku  wyraża przekonanie, że w warszawskich kościołach zapisana została historia stolicy i Polski.

W pierwszej fazie tej części projektu "Skarbiec Mazowiecki" proponujemy zwiedzanie 48 świątyń, uwzględniają one podstawowe kategorie zwiedzania, np."  kościoły wotywne, świątynie związane z kapłańską drogą bł. ks. Jerzego Popiełuszki, kościoły Traktu Królewskiego a także miejsca związane z bł. Janem Pawełem II.

W dniu 2 maja 1988 r. kard. Józef Glemp, metropolita warszawski, wydał dekret powołujący nową parafię pw. bł. Władysława z Gielniowa na terenie nowo powstającej dzielnicy w paśmie Ursynów-Natolin. Teren parafii został wydzielony z jednej z najstarszych warszawskich parafii św. Katarzyny na Służewie i parafii św. Elżbiety w Powsinie. Przed erygowaniem parafii ks. kan. Eugeniusz Ledwoch przez dwa lata odprawiał niedzielne Msze św. "pod chmurką", zanim uzyskał zgodę na lokalizacją i budowę kościoła. Po przyznaniu terenu przy ul. Bażantarii w 1987 r. najpierw wybudowano kaplicę na potrzeby kultu religijnego, jednocześnie rozpoczęto budowę świątyni według projektu architektów Jerzego Czerwińskiego i Zbigniewa Wawrzeńskiego. Duszą budowy kościoła był pierwszy proboszcz parafii, ks. kan. Eugeniusz Ledwoch. W dniu 2 października 1993 r. metropolita warszawski, kard. Józef Glemp wbudował kamień węgielny pobrany z fundamentów kościoła św. Katarzyny, który poświęcił papież Jan Paweł II w archikatedrze warszawskiej w 1991 r.
 
Budowę świątyni w ostatecznym kształcie zakończyło wybudowanie dzwonnicy w 2004 r. Ksiądz kan. Eugeniusz Ledwoch nie doczekał się zakończenia budowy świątyni i jej wyposażenia, zmarł w 2002 r. i zgodnie z tradycją został pochowany pod posadzką świątyni jako pierwszy proboszcz i budowniczy.
Kościół pw. bł. Władysława z Gielniowa swą interesującą architekturą współczesną nawiązuje do świątyń starożytnego Rzymu i Bizancjum. Główną nawę kościoła wraz z prezbiterium obiega znacznie niższa nawa boczna tworząca z nawą główną formę bazylikową. Kopuły nawy głównej i dwie kopuły naw bocznych posiadają charakterystyczne kształty odbiegające od rozwiązań tradycyjnych. Zakończeniem każdej kopuły jest krzyż.
 
Wnętrze świątyni jest oświetlone przez duże okna nawy głównej oraz przez latarnię w kopule środkowej. Nawę główną zamyka półkoliste obszerne prezbiterium. Jego ściany pokrywa polichromia wykonana w technice fresku przedstawiająca siedem sakramentów świętych. W centralnej części prezbiterium widoczna jest postać Chrystusa Pantokratora otoczona symbolicznymi postaciami czterech Ewangelistów. Tabernakulum ma formę latarni morskiej.
 
Nawy boczne oddzielają od nawy głównej arkady oparte na prostych kolumnach. Ten sam porządek architektoniczny został powtórzony wyżej, gdzie znajdują się balkony dla wiernych i prospekt organowy. Nad nawami bocznymi i nawą główną jest charakterystyczne sklepienie o tym samym wzorze.
 
W technice fresku wykonane zostały również stacje Drogi krzyżowej, postać patrona parafii i wizerunek Matki Bożej Nieustającej Pomocy.
 
Świątynia posiada dwie kaplice boczne, w jednej znajduje się obraz "Matka Boża Częstochowska" na tle panoramy Jasnej Góry, zaś w drugiej kopia obrazu "Jezus Miłosierny".
Do zabytków kościoła pw. bł. Władysława z Gielniowa zalicza się krzyż w prezbiterium podarowany przez parafię św. Katarzyny oraz dwa relikwiarze: bł. Władysława z Gielniowa w ołtarzu głównym i św. Faustyny w kaplicy Bożego Miłosierdzia.
  • Na placu przed kościołem znajduje się: krzyż misyjny, pomnik bł. Władysława z Gielniowa, patrona świątyni i Warszawy, oraz popiersie Janosa (1901-1957), potomka rodu Tarnowskich i Esterhazy, więźnia obozów sowieckich i komunistycznych, obrońcy Żydów, Polaków, Słowaków, Czechów i Węgrów.
  • Na fasadzie kościoła wmurowana jest tablica poświęcona prezydentowi Polski Lechowi Kaczyńskiemu, który zginął w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem.
  • Kościół wkomponowany jest w zespół leśny z placem zabaw dla dzieci i obiektami sportowymi.
1985-1987 - Msze św. "pod chmurką" odprawia ks. kanonik Eugeniusz Ledwoch.
1987 r. - Rozpoczęcie budowy kaplicy.
1988 r. - Dekret kard. Józefa Glempa, metropolity warszawskiego, powołujący parafię pw. bł. Władysława z Gielniowa.
1991 r. - Poświęcenie kamienia węgielnego przez papieża Jana Pawła II.
1993 r. - Wmurowanie kamienia węgielnego w fundamenty budowanej świątyni.
2002 r. - Śmierć pierwszego proboszcza parafii ks. Eugeniusza Ledwocha.
2004 r. - Zakończenie budowy kościoła.
  • Kościół pw. św. Andrzeja Boboli, ul. Rakowiecka 61
W pobliżu kościoła pw. bł. Władysława z Gielniowa w paśmie Ursynów-Natolin znajduje się kilka świątyń o współczesnej architekturze, które warto zwiedzić, m.in . kościół pw. Ofiarowania Pańskiego.