Historia parafii i kościoła w Jasieńcu rozpoczyna się w XII w. za sprawą zamieszkałych na tym terenie rodów rycerskich, m.in. Jasieńczyków, które prawdopodobnie zbudowały i wyposażyły pierwszą drewnianą świątynię.
Najwcześniejsza historyczna data dotycząca kościoła pochodzi z 1208 r. W archiwach XV-wiecznych zachowało się wiele dokumentów, które poświadczają donacje i patronaty okolicznych rodów nad kościołem i parafią. Znany jest protokół bp. Wawrzyńca Gorlickiego sporządzony po wizytacji parafii pw. Zesłania Ducha Świętego w Jasieńcu w 1603 r., który zawiera wzmiankę o modrzewiowej świątyni. Do tej terytorialnie dużej parafii należało wówczas ok. 30 wsi. W księgach biskupich od 1443 r. pojawiają się zapisy dotyczące plebanów jasieńskich: Stefana, Mikołaja, kanonika warszawskiego Andrzeja, Piotra Warpąża (Jasieńskiego), Hieronima Jasieńskiego, Andrzeja Jasieńskiego, Wawrzyńca z Goszczyna i in. W poł. XVI w. rody Oczesalskich i Warpążów ufundowały altarię.
Obecnie istniejący murowany kościół pochodzi z poł. XVIII w. Kościół parafialny pw. Wniebowzięcia NMP ufundował generał wojsk polskich Władysław Grzegorzewski, kasztelan ciechanowski.
Kościół zaprojektował włoski nadworny architekt polskich królów Jakub Fontana (1710-1773), w którego dorobku jest m.in. kościół pobernardyński w Górze Kalwarii i fasada kościoła Świętego Krzyża w Warszawie.
Monumentalna świątynia została zbudowana w latach 1740-1747 w stylu barokowym. Zewnętrzną ozdobą tej perły architektury barokowej jest fasada z dwoma ukośnie ustawionymi wieżami, wnękami z figurami świętych oraz artystycznie wykonanym obramowaniem wejścia do kościoła.
Pierwsze kondygnacje wież są zbudowane na rzucie prostokąta i z bryłą kościoła stanowią jedną całość. Druga kondygnacja wież jest ośmiokątna i jest oddzielona od kościoła. Hełmy wież są barokowe.
Fasada świątyni składa się z dwóch kondygnacji i szczytu. Pierwsza kondygnacja ograniczona dwiema opisanymi powyżej wieżami posiada obramowane wejście z tympanonem i dwie pary pilastrów z głowicami doryckimi. W drugiej kondygnacji fasady w osi symetrii umieszczono duże okno, obok którego znajdują się dwie pary wnęk z figurami świętych, a za nimi dwie pary kolumn z głowicami jońskimi. Szczyt fasady ze spływami i niewielkim okrągłym oknem wieńczy krzyż. Pilastry i kolumny z głowicami, płyciny, wnęki, wielostopniowe proste i łamane gzymsy, obramowania okien i portalu pozwalają na uzyskanie efektu światłocienia, tak charakterystycznego w architekturze barokowej.
Wnętrze świątyni jest również barokowe. Posiada ona trzy nawy z transeptem, prezbiterium i chór muzyczny. Charakterystycznym elementem architektury barokowej są galerie usytuowane nad nawami.
Murowane ogrodzenie terenu kościoła zostało wykonane w XIX w. Poza ogrodzeniem znajduje się murowana plebania z 1933 r.
XII w. - Erygowanie parafii i budowa drewnianego kościoła w Jasieńcu.
1208 r. - Pierwsza historyczna data dotycząca kościoła.
XV w. - Dokumenty poświadczające donacje i patronaty okolicznych rodów.
1603 r. - Wzmianka o modrzewiowym kościele w protokole powizytacyjnym.
XVIII w. - Budowa obecnego kościoła pw. Wniebowzięcia NMP.
1737 r. - Wzniesienie figury św. Rocha.