Kaplica pw. Matki Bożej Anielskiej

Brzozowa 75, 05-080 Izabelin/Laski Izabelin

Szlak: Lokalny szlak powiatu warszawskiego zachodniego

  • Widok ogólny
  • Widok wnętrza
  • Organy
  • Figura św. Józefa
  • Cela Róży Czackiej
  • Cmentarz
Następny

Komentarze i materiały użytkowników


Podziel się materiałami lub linkami do tego obiektu

Aby przesyłać materiały dotyczące obiektów trzeba być zalogowanym!
LogowanieZaloguj się

Komentarze użytkowników 0

Twój komentarz będzie pierwszy. Zapraszamy Cię do wyrażenia swojej opinii!

Twój komentarz

Aby dzielić się opiniami nt poszczególnych obiektów trzeba być zalogowanym!
LogowanieZaloguj się

Opis


Informacje podstawowe

województwo mazowieckie, powiat warszawski zachodni, gmina Izabelin

archidiecezja warszawska, dekanat lasecki


Współrzędne GPSGPS: N 52.296722, E 20.837498

Telefon227523047


HistoriaHistoria

Historia wsi Laski powstałej na początku XVIII w. na terenie wyciętego lasu przy dworze rodziny Daszewskich, związała się na trwałe z Zakładem dla Ociemniałych Dzieci, prowadzonym przez Towarzystwo Opieki …


ArchitekturaArchitektura

Kaplica w stylu zakopiańskim, wykonana została w konstrukcji mieszanej, tj. ściany obwodowe w partii parteru są murowane, zaś ściany nad nawą oraz więźba - czyli konstrukcja dachu - drewniane, z …


ZabytkiZabytki

  • Figura Chrystusa z XVIII w.
  • Drewniany krucyfiks autorstwa Zofii Trzcińskiej-Kamińskiej. - nad ołtarzem z Najświętszym Sakramentem
  • Tablice poświęcone pamięci obrońców Ojczyzny poległych w Laskach w 1939 r. - w kruchcie kościoła
  • Cela matki …

W otoczeniuW otoczeniu

  • Cmentarz leśny w Laskach, nazywany cmentarzem zakładowym, znajduje się w północno-zachodniej części Zakładu dla Niewidomych. Powstał w latach 20. XX w. Znajdują się tu groby, m.in.: hr. Elżbiety Róży …

Daty historyczneDaty historyczne

Początek XVIII w. - Powstanie wsi Laski.

1923 r. - Rozpoczęto budo­wę Zakładu dla Ociemniałych Dzieci prowadzonego przez Zgromadzenie Sióstr Franciszkanek Służebnic Krzyża.

Wrzesień 1939 r. - W Laskach i …


Na szlakuNa szlaku

  • Błonie - kościół pw. Świętej Trójcy. Wczesnogotycki z elementami późnogotyckimi kościół Świętej Trójcy należy do najstarszych obiektów sakralnych na Mazowszu, przyjmuje się, że pochodzi sprzed 1257 r. Pomimo pożaru i …

Lokalny szlak powiatu warszawskiego zachodniego jest specyficznym szlakiem powiatowym. Umieszczono na nim 9 obiektów, które zostały oznakowane zewnętrznymi tablicami informacyjnymi. W projekcie "Skarbiec Mazowiecki" szlak ten pełnił funkcję testową. Jego walory historyczne sa nie do przecenienia. Dodatkowym jego atutem, zwłaszcza dla warszawian jest jego bliskie położenie w stosunku do Stolicy i zlokalizowanie na tzw. szlaku, trakcie królewskim, którego współczesną perłą jest Żelazowa Wola, miejsce narodzin Fryderyka Chopina.

Historia wsi Laski powstałej na początku XVIII w. na terenie wyciętego lasu przy dworze rodziny Daszewskich, związała się na trwałe z Zakładem dla Ociemniałych Dzieci, prowadzonym przez Towarzystwo Opieki nad Ociemniałymi i Zgromadzenie Sióstr Franciszkanek Służebnic Krzyża, kiedy to na początku XX w. spadkobierczyni majątku, matka Elżbieta Czacka, przekazała teren folwarku Zakładowi.

Róża Maria Czacka (1876-1961) była córką Feliksa Czackiego i Zofii z Ledóchowskich, a także prawnuczką założyciela Liceum Krzemienieckiego Tadeusza Czackiego. W wieku 22 lat straciła wzrok. Potraktowała to jako wezwanie do zajęcia się innymi niewidomymi. W 1910 r. otworzyła pierwszy dom dla grupki niewidomych dziewcząt w Warszawie, zaś w 1911 r. doprowadziła do zarejestrowania przez władze Towarzystwo Opieki nad Ociemniałymi. W 1918 r.utworzyła nowe zgromadzenie zakonne: Zgromadzenie Sióstr Franciszkanek Służebnic Krzyża. Dzięki działaniom podejmowanym przez matkę Elżbietę oraz ks. Władysława Korniłowicza, Laski i kościół św. Marcina w Warszawie, przy którym znajduje się klasztor sióstr Służebnic Krzyża, stały się wkrótce jednym z ważnych ośrodków inteligencji w Kościele warszawskim. W okresie II wojny światowej Laski były terenem działań silnej konspiracji, dwukrotnie zorganizowano tu szpital: dla żołnierzy września 1939 r. i powstańców w 1944 r. Także po wojnie, pomimo starań władz komunistycznych o upaństwowienie Zakładu, stał się on swoistym azylem dla ludzi prześladowanych przez reżim. W 1987 r. Prymas Józef Glemp otworzył proces beatyfikacyjny zmarłej w opinii świętości w 1961 r. Matki Elżbiety.

Drewniana kaplica pw. Matki Bożej Anielskiej zbudowana została w latach 1922-1925 według projektu Łukasza Wolskiego w południowej części Zakładu. W latach 2001-2002 została ona przebudowana z zachowaniem stanu pierwotnego.



Kaplica w stylu zakopiańskim, wykonana została w konstrukcji mieszanej, tj. ściany obwodowe w partii parteru są murowane, zaś ściany nad nawą oraz więźba - czyli konstrukcja dachu - drewniane, z nieokorowanych sosnowych bali. Wzniesiona została na planie prostokąta, w układzie trójnawowym, nakryta trójpołaciowym dachem. Na kalenicy umieszczona jest niewielka sygnaturka. Prezbiterium prosto zamknięte, zaakcentowane na osi wnęką w formie zbliżonej do konchy, tj. półkolistą, wspartą na słupach.


  • Figura Chrystusa z XVIII w.
  • Drewniany krucyfiks autorstwa Zofii Trzcińskiej-Kamińskiej. - nad ołtarzem z Najświętszym Sakramentem
  • Tablice poświęcone pamięci obrońców Ojczyzny poległych w Laskach w 1939 r. - w kruchcie kościoła
  • Cela matki Elżbiety Czackiej. - obok kaplicy
  • Cmentarz leśny w Laskach, nazywany cmentarzem zakładowym, znajduje się w północno-zachodniej części Zakładu dla Niewidomych. Powstał w latach 20. XX w. Znajdują się tu groby, m.in.: hr. Elżbiety Róży Czackiej, ks. Władysława Korniłowicza (grób symboliczny, ciało po ekshumacji przeniesiono do kościoła św. Marcina w Warszawie), pisarza Mariana Brandysa, poetów: Jana Lechonia i Antoniego Słonimskiego, ks. Jana Zieji - jednego z założycieli Komitetu Obrony Robotników, dramatopisarza Jerzego Zawieyskiego, filozofa Stefana Świeżawskiego, malarza i grafika Franciszka Starowieyskiego.
  • Kościół parafialny pw. Matki Bożej Królowej Meksyku, a w nim kopia cudownego obrazu Matki Bożej z Guadalupe. - we wsi
  • Na cmentarzu wojennym znajdują się mogiły żołnierzy polskich poległych we wrześniu 1939 r. oraz partyzantów Armii Krajowej poległych w latach 1943-1944.

Początek XVIII w. - Powstanie wsi Laski.

1923 r. - Rozpoczęto budo­wę Zakładu dla Ociemniałych Dzieci prowadzonego przez Zgromadzenie Sióstr Franciszkanek Służebnic Krzyża.

Wrzesień 1939 r. - W Laskach i okolicy trwały walki polskich oddziałów, przebijających się po bitwie nad Bzurą do Warszawy. Na terenie Zakładu istniał szpital polowy.

1944 r. - W czasie powstania warszawskiego w Zakładzie dla Ociemniałych znajdował się punkt łącznikowo-kontaktowy Zgrupowania "Kampinos" z do­wództwem powstania. Tu pod pseudonimem "Radwan III" kapelanem Zgrupowania był ks. Stefan Wyszyński, późniejszy Prymas Polski.


  • Błonie - kościół pw. Świętej Trójcy. Wczesnogotycki z elementami późnogotyckimi kościół Świętej Trójcy należy do najstarszych obiektów sakralnych na Mazowszu, przyjmuje się, że pochodzi sprzed 1257 r. Pomimo pożaru i zniszczeń wojennych, m.in. w XVII w., zachował XIII-wieczny układ architektoniczny. Starą zakrystię i prezbiterium przykrywa sklepienie kryształowe z 1. poł. XVI w., zaś w nawach bocznych oraz w części nawy głównej podziwiać można sklepienia krzyżowo-żebrowe z XIII w. W XVII w. był przebudowywany uzyskując cechy barokowe.
  • Borzęcin - kościół pw. św. Wincentego Ferreriusza. Jedna z najstarszych parafii na Mazowszu, powstała między rokiem 1166 a 1254. Murowany kościół z połowy XIX w., eklektyczny z dominującymi akcentami neorenesansu.
  • Kampinos - kościół pw. Wniebowzięcia NMP. Kościół w stylu polskiego baroku, wzniesiony pod koniec XVIII w. Wyposażenie, o dominującym białym kolorze i złoconych ornamentach, nosi cechy późnobarokowe. Wśród zabytków, m.in. pochodzący z początku XVII w. i otaczany lokalnym kultem obraz "Matka Boża z Dzieciątkiem"- Pani Kampinosu.
  • Leszno - kościół pw. Narodzenia św. Jana Chrzciciela. Murowany kościół, wzniesiony w latach 1894-1898 według projektu Konstantego Wojciechowskiego, utrzymany w stylu neogotyckim. Ciekawostką są secesyjne polichromie z początku XX w., prawdopodobnie inspirowane twórczością Józefa Mehoffera.
  • Lipków - kościół pw. św. Rocha. Otoczony sienkiewiczowską legendą ma stosunkowo krótką historię. Ufundowany w 1792 r. przez Ormianina Jakuba Paschalisa Jakubowicza, zbudowany został jako kaplica dworska. Przez ponad 100 lat nie użytkowany popadł w ruinę. Odbudowany w latach 50. XX w. ponownie opuszczony i zaniedbany. Obecnie podjęto prace remontowe.
  • Rokitno - kościół pw. Wniebowzięcia NMP. Barokowy kościół z końca XVIII w. zbudowany według projektu Jana Tomasza Bellottiego. Wewnątrz, m.in. łaskami słynący obraz Matki Bożej (XVI/XVII w.) malowany temperą na desce. Prymas Polski kard. Józef Glemp 8 września 2004 r. podniósł parafię Wniebowzięcia NMP do godności Sanktuarium Diecezjalnego Archidiecezji Warszawskiej.
  • Stare Babice - kościół pw. Wniebowzięcia NMP. Neobarokowy kościół z 1728 r., w latach 1899-1902 przebudowany. W pobliżu kościoła istnieje Aleja Dębów Katyńskich - powstała w kwietniu 2010 r. dla upamiętnienia ofiar polskiej Golgoty Wschodu oraz Katastrofy smoleńskiej.
  • Zaborów - kościół pw. św. Anny. Klasycystyczny, murowany, zbudowany w 1791 r. według projektu Hilarego Szpilowskiego, z fundacji właścicieli Zaborowa - Placyda i Karoliny Izbińskich herbu Prawdzic.