Szlak " Sakralne Perły Mazowsza" to pierwszy etap prezentacji najcenniejszych obiektów sakralnych na Mazowszu. Znajdą się na nim zarówno zabytki tej klasy, co katedra w Płocku, jak i sanktuarium w Loretto, czy kaplica w Choszczówce, związana ze sługa Bożym kard. Stefanem Wyszyńskim. O ich znaczeniu decydują zarówno walory historyczne, jak i religijne - wiele z nich to interesujące miejsca pielgrzymkowe lub związane z wybitnymi postaciami polskiego życia religijnego i patriotycznego.
Loretto założył bł. Ignacy Kłopotowski (1866-1931) z przeznaczeniem dla sióstr loretanek. W 1928 r. nabył on od dziedzica Ziatkowskiego majątek Zenówka, który następnie nazwał Loretto. Siostry adaptowały istniejący budynek na klasztor, wzniosły kamienną grotę dla figury Matki Bożej Opiekuńczej i w jednym z istniejących domów urządziły kaplicę.
W 1959 r. z uwagi na wzrastającą liczbę wiernych powstała nowa murowana kaplica. Prace nad jej wykończeniem trwały przez wiele lat. Kaplica początkowo pw. Matki Bożej Różańcowej po intronizacji figury przywiezionej z włoskiego Loreto otrzymała wezwanie Matki Bożej Loretańskiej. Poświęcenia kaplicy dokonał 19 lutego 1984 r. ks. bp Jerzy Modzelewski. Wielkim wydarzeniem była koronacja biskupia figury Matki Bożej Loretańskiej 7 września 2008 r.
Obecnie w Loretto mieści się: klasztor sióstr loretanek, dom nowicjatu, dom dla starców "Dzieło Miłości im. ks. Ignacego Kłopotowskiego", domy rekolekcyjne, wypoczynkowe i kolonijne.
Sercem Loretta jest kaplica przylegająca do klasztoru. Jest to współczesna budowla jednonawowa, z jednowieżową fasadą z charakterystycznymi okienkami. W bocznej elewacji, nawiązującej do jednopiętrowego klasztoru, dwa rzędy okien zapewniają bardzo dobre oświetlenie wnętrza. Skromne rozwiązanie architektoniczne jest bardzo wymowne.
W osi wejścia do kaplicy stoi na podwyższeniu ołtarz polowy z napisem "Magnificat wyśpiewaj z Maryją". Po prawej jego stronie znajduje się duży obraz beatyfikacyjny ks. Ignacego Kłopotowskiego, założyciela zgromadzenia sióstr loretanek.
Prosta w swej bryle fasada kaplicy jest zwieńczona wieżą z krzyżem, widocznym z daleka. W ozdobnym portalu uwagę przykuwa wizerunek Matki Bożej Loretańskiej wykonany na elewacji w technice sgraffito. Nad portalem kaplicy widnieje napis: "Bogu w Trójcy Świętej Jedynemu i Matce Bożej Loretańskiej 1971". W jasnym wnętrzu jednonawowej kaplicy, otoczona złotymi promieniami, króluje Matka Boża Loretańska w kopii figury z włoskiego Loreto.
1928 r. - Początki sanktuarium maryjnego w Loretto.
1929 r. - Zmiana urzędowa nazwy miejscowości z Zenówka na Loretto.
1952-1959 - Budowa istniejącej obecnie kaplicy.
1981 r. - Sprowadzenie z włoskiego Loreto figury Matki Bożej.
1984 r. - Poświęcenie kaplicy pw. Matki Bożej Loretańskiej.
1986/1987 - Rok Maryjny - podniesienie Loretto dorangi sanktuarium.
1987 r. - Inauguracja pieszych pielgrzymek do sanktuarium z okolicznychdekanatów
na doroczny odpust.
1999 r. - Wydanie dekretu ustanawiającego sanktuarium diecezjalne MatkiBożej Loretańskiej.
2000 r. - Ustanowienie Loretto jako kościoła stacyjnego w Roku WielkiegoJubileuszu 2000.
2000 r. - Ekshumacja i przeniesienie doczesnych szczątków ks. IgnacegoKłopotowskiego
z cmentarza do kaplicy Matki Bożej Loretańskiej.
2005 r. - Beatyfikacja bł. Ignacego Kłopotowskiego.
2008 r. - Koronacja - na prawie diecezjalnym - figury Matki BożejLoretańskiej.
2008 r. - Koronacja- na prawie diecezjalnym - figury Matki Bożej Loretańskiej.