Bijące Serce Historii to zbiór tras i proponowanych sposobów zwiedzania warszawskich kościołów. Nazwa szlaku wyraża przekonanie, że w warszawskich kościołach zapisana została historia stolicy i Polski.
W pierwszej fazie tej części projektu "Skarbiec Mazowiecki" proponujemy zwiedzanie 48 świątyń, uwzględniają one podstawowe kategorie zwiedzania, np." kościoły wotywne, świątynie związane z kapłańską drogą bł. ks. Jerzego Popiełuszki, kościoły Traktu Królewskiego a także miejsca związane z bł. Janem Pawełem II.
W 1617 r. kanclerzowa Zofia Kryska sprowadziła na Pragę oo. bernardynów i jeszcze tego samego roku bp Henryk Firlej poświęcił kamień węgielny pod budowę klasztoru i kościoła . Budowę założenia kościelno-klasztornego rozpoczęto w 1628 r. z inicjatywy i fundacji króla Zygmunta III Wazy, a kontynuował ją i ukończył w 1648 r. jego syn Władysław IV. Fundacja ta była wotum dziękczynnym za zwycięstwo odniesione nad Turkami pod Chocimiem w 1621 r.
W latach 1640-1644 przy południowej ścianie kościoła, wtedy pw. św. Andrzeja,wzniesiono z inicjatywy o. Wincentego Morawskiego, przy wsparciu finansowym króla Władysława IV i wielu możnych, kaplicę z „domkiem loretańskim” wzorowanym na Domu Marii w Loreto, według przywiezionego z Włoch projektu Constantina Tencalli. Uroczystość poświęcenia kaplicy odbyła się w 1642 r., a jej wizerunek i obraz "Matka Boża z Dzieciątkiem" podtrzymywany przez anioły umieszczono w herbie Pragi po nadaniu jej w 1648 r. praw miejskich.
W kaplicy ustawiono figurę Matki Bożej Loretańskiej sprowadzoną z Włoch, którą dzięki fundacjom siostry i żony króla Władysława IV odziano w szaty z drogich tkanin i ozdobiono złotymi koronami. Od wiernych oddzielała ją krata, przed którą płonęło 14 pozłacanych lamp ze srebra. Wkrótce Kaplicę Loretańską zaczęto otaczać szczególnym kultem, przybywali tu z prośbami o łaski mieszkańcy Pragi,a zimą - po skutej lodem Wiśle - wierni z Warszawy i okolic. Niestety już w lipcu 1656 r. w bitwie o Warszawę, podczas potopu szwedzkiego, kościół, kaplica i zabudowania klasztorne zostały zniszczone i ograbione. Odbudowano je dzięki darowiźnie Stefana i Michała Warszyckich.
W czasie insurekcji kościuszkowskiej 4 listopada 1794 r. Rosjanie - mimo bohaterskiej obrony Pragi przez jej mieszkańców - zdobyli miasto, paląc je i bestialsko mordując ludność. Klasztor i kościół szczęśliwie ocalały z tej pożogi, ale w obawie przed spaleniem oo. bernardyni przenieśli cudowną figurę MB Loretańskiej do kościoła św. Anny przy klasztorze oo. bernardynów na przedmieściu Starej Warszawy.
Na początku XIX w. zabudowania bernardynów znalazły się w planowanym przez Napoleona pasie praskich umocnień i w 1811 r. rozebrano je. Na skutek sprzeciwu praskiej ludności udało się jednak zachować Kaplicę Loretańską, która po upadku Księstwa Warszawskiego była jedyną świątynią na Pradze. W miejsce wywiezionej figury wstawiono gotycką, drewnianą rzeźbę Marii z Dzieciątkiem pochodzącą z nieistniejącego kościoła św. Stanisława na Kamionie (stąd nazwa MB Kamionkowska).
Przez cały wiek XIX , aż do powstania kościoła św. Michała i św. Floriana, kaplica była świątynią parafialną. W 1843 r. przebudowano ją na kościół według projektu Alfonsa Kropiwnickiego. W latach 1939-1944 świątynia była dwukrotnie niszczona. Odbudowano ją w 1945 r.
Kościół przebudowany z kaplicy z „domkiem loretańskim”, wzorowanej na „Domu Marii” (Santa Casa) w Loreto we Włoszech, projektu Constantina Tencalli. „Domek” otoczony był krużgankami, których zadaszenie oparte na filarach chroniło pielgrzymów przed słotą (rozebrane w 1811r., odbudowane w 1960 r.) i od zewnętrznej strony czterema narożnymi, okrągłymi basztami, charakterystycznymi dla polskiej architektury barokowej.
W 1821 r. dobudowano do kaplicy kruchtę (przedsionek). Podczas przebudowy w 1853 r. według projektu Alfonsa Kropiwnickiego krużganki i „domek loretański” wraz kruchtą zostały przykryte wspólnym dachem zwieńczonym gloriettą (ażurową wieżyczką) z krzyżem, otoczoną czworoboczną, kamienną balustradą. Budynek poszerzono i od frontu dodano klasycystyczną fasadę dwukondygnacyjną, trójosiową, rozczłonkowaną pilastrami w porządku toskańskim o gładkich trzonach i skromnie dekorowanych głowicach,zwieńczoną tympanonem (trójkątnym naczółkiem) z krzyżem łacińskim na szczycie. Nad drzwiami wejściowymi i bocznymi oknami trójkątne naczółki,w górnej kondygnacji trzy okna o łukowym zwieńczeniu.
Z dawnych barokowych, narożnych baszt pozostawiono tylko dwie frontowe, w których znajdują się kaplice Matki Bożej Różańcowej i św. Andrzeja. Baszty przykryte są kopulastymi dachami z blachy i zwieńczone latarenkami (ażurowymi wieżyczkami) z krzyżami na szczycie, połączone z bryłą kościoła odbudowanymi krużgankami z zabudowanymi ścianami, których gładkie lica przecinają uproszczone pilastry.
Bryła kościoła pokryta jest tynkiem w kolorze brzoskwini, pilastry, gzymsy,obramienia i częściowo jedna z baszt - w kolorze białym. Centralne miejsce we wnętrzu świątyni zajmuje „domek loretański” zrekonstruowany przez prof. Stanisława Marzyńskiego. Wykonany jest częściowo z ciosu piaskowcowego, wejścia obramowane wczesnobarokowymi portalami z czarnego marmuru dębnickiego.
Nad ołtarzem głównym, w niszy znajduje się figura „Matka Boża Kamionkowska”. Ściany wewnętrzne pokryto współczesną polichromią autorstwa Bronisława Bryknera, przedstawiającą obrazy z życia Najświętszej Rodziny.
Wejście do świątyni prowadzi przez kute żelazne drzwi z herbem Wazów i wizerunkiem Najświętszej Marii Panny Ostrobramskiej. Kruchtę oddziela od nawy głównej kuta brama ozdobiona mosiężną dekoracją (wyk. Tadeusz Białowarczuk według projektu Lecha Dunina).
1617 r. - Sprowadzenie zakonu oo. bernardynów na Pragę.
1621 r. - Zwycięstwo wojsk polskich nad wojskami tureckimi pod Chocimiem.
1628-1638 - Budowa kościoła pod pierwotnym wezwaniem św. Andrzeja.
1640-1644 - Budowa Kaplicy Loretańskiej przy południowej ścianie kościoła, proj. ConstantinoTencalla.
1642 r. - Poświęcenie kaplicy Matki Bożej Loretańskiej.
1648 r. - Nadanie praw miejskich Pradze i ustanowienie herbu z wizerunkiem Kaplicy Loretańskiej.
1656 r. - Zniszczenie klasztoru i kościoła przez Szwedów.
1738 r. - Zmiana wezwania kościoła ze św. Andrzeja na Najświętszej Marii Panny Niepokalanie Poczętej.
4 listopada 1794 r. - Spalenie Pragi i rzeź ludności przez rosyjskie wojska Suworowa w czasie insurekcji kościuszkowskiej; zabranie figury Matki Bożej Loretańskiej do kościoła pw. św. Anny na przedmieściu Starej Warszawy.
1811 r. - Rozebranie przez wojska Napoleona klasztoru i kościoła pod fortyfikacje; pozostawiono na skutek sprzeciwu ludności Kaplicę Loretańską.
1821 r. - Do kaplicy dobudowano kruchtę.
1853 r. - Przebudowa kaplicy na kościół według projektu Alfonsa Kropiwnickiego.
1939-1944 - Zniszczenie kościoła podczas kampanii wrześniowej i powstania warszawskiego.
1945 r. - Odbudowa kościoła.
1960 r. - Odbudowa krużganków (z zabudowanymi ścianami) rozebranych w 1811 r.
1966 r. - Ufundowanie ołtarza głównego w zachodnim krużganku.
1968 r. - Badania archeologiczne na terenie cmentarza, odkrycie fundamentów klasztoru i kościoła oo. bernardynów rozebranych w 1811 r.
1961-1977 - Proboszczem parafii Matki Bożej Loretańskiej był ksiądz Stefan Niedzielak - kapelan Rodzin Katyńskich, twórca sanktuarium Poległych i Pomordowanych na Wschodzie na Cmentarzu Powązkowskim, zamordowany przez „nieznanych sprawców” w 1989 r.