Kościół pw. Michała Archanioła

Czarnia 12, 07-420 Kadzidło

Szlak: Drewniane Skarby Mazowsza, pętla: Pętla ostrołęcka

 • Widok ogólny
 • Wnętrze kościoła
 • Ołtarz główny
 • Dzwonnica
Następny

Komentarze i materiały użytkowników


Podziel się materiałami lub linkami do tego obiektu

Aby przesyłać materiały dotyczące obiektów trzeba być zalogowanym!
LogowanieZaloguj się

Komentarze użytkowników 0

Twój komentarz będzie pierwszy. Zapraszamy Cię do wyrażenia swojej opinii!

Twój komentarz

Aby dzielić się opiniami nt poszczególnych obiektów trzeba być zalogowanym!
LogowanieZaloguj się

Opis


Informacje podstawowe

województwo mazowieckie, powiat ostrołęcki, gmina Kadzidło

diecezja łomżyńska, dekanat kadzidlański


Współrzędne GPSGPS: N 53.267217, E 21.612775


KalendarzWydarzenia

29 września

Odpust - św. Michała Archanioła

Kościół pw.św. Michała Archanioła  - Czarnia

HistoriaHistoria

Niewiele wiadomo o historii wsi, poza faktem, że w 1827 roku było w niej 39 domów, które zamieszkiwało 254 ludzi. Zatem już wtedy musiała to być jedna z większych wsi …

ArchitekturaArchitektura

Według projektu, zatwierdzonego w 1921 r., kościół miał być budowlą wzniesioną w konstrukcji zrębowej. Nie wiadomo, na jakim etapie budowy zdecydowano o zmianie, ale przez to jest jednym z nielicznych …

ZabytkiZabytki

Po wejściu do środka świątyni ukazuje się nam trójnawowe wnętrze, rozdzielone czterema parami słupów, wzmocnionych zastrzałami. Nad nawą główną i prezbiterium znajdują się oddzielne sklepienia kolebkowe, w nawach bocznych stropy …

W otoczeniuW otoczeniu

Teren przykościelny otoczony jest metalowym ogrodzeniem, na który prowadzą dwa wejścia: od zachodu brama z furtkami po bokach, od wschodu - brama z furtką.
 • Na północny-zachód od kościoła stoi drewniana …

Daty historyczneDaty historyczne

1795 r. - Czarnia jest jedną ze wsi w parafii Kadzidło, należącej do dużego dekanatu łomżyńskiego diecezji płockiej.
1818 r. - Na podstawie bulli papieża Piusa VII "Ex imposita nobis" …

Na szlakuNa szlaku

Kościół w Czarni jest jednym z 11 obiektów usytuowanych na "pętli ostrołęckiej" Szlaku Architektury Drewnianej. W jego najbliższym sąsiedztwie znajdują się kolejne kościoły drewniane, należące do tej samej pętli:
 
 • Brodowe …

Drewniane skarby Mazowsza - szlak drewnianej architektury sakralnej.

Mazowsze jest niezwykle bogate w przykłady sakralnego budownictwa drewnianego. Na terenie województwa odnotować można ponad 200 godnych uwagi obiektów.

Na obecnym etapie realizacji projektu "Skarbiec Mazowiecki - szlaki turystyczne obiektów sakralnych w Warszawie i na Mazowszu" pragniemy  zachęcić do odwiedzenia i poznania wybranych obiektów.

Na Mazowieckim Szlaku Drewnianej Architektury Sakralnej, któremu nadajemy nazwę Drewniane skarby Mazowsza, będziecie Państwo mogli zwiedzić aż 67 niezwykłych obiektów. Są to w większości mało znane i, choćby z tego powodu, rzadko odwiedzane kościoły i kaplice. Przy typowaniu obiektów braliśmy pod uwagę przede wszystkim ich historię, walory architektoniczne, rolę w lokalnym i ponadlokalnym życiu religijnym. Znajdujące się na szlakach świątynie pozwalają zapoznać się z różnorodnymi, zmieniającymi się w ciągu wieków, formami ich rozplanowania, kształtowania bryły, czy też wyposażenia i zdobienia wnętrza.

Na szlaku Drewniane skarby Mazowsza umieszczone zostały drewniane obiekty sakralne, podzielone na 6 tzw.  pętli: ciechanowską(14 obiektów), ostrołęcką (11), płocką (14), siedlecką (9), warszawską-wschodnią (8) i warszawską-zachodnią (10). W przygotowaniu - pętla radomska (7)

Dla zainteresowanych materiałami drukowanymi wydaliśmy miniprzewodnik "Drewniane skarby Mazowsza" z mapą.


Niewiele wiadomo o historii wsi, poza faktem, że w 1827 roku było w niej 39 domów, które zamieszkiwało 254 ludzi. Zatem już wtedy musiała to być jedna z większych wsi w okolicy. Zapewne od początku swego istnienia wieś należała do parafii Kadzidło, która była częścią dużego dekanatu łomżyńskiego w diecezji płockiej. Kiedy na podstawie bulli papieża Piusa VII "Ex imposita nobis" została erygowana w 1818 r. diecezja sejneńska, dekanat łomżyński (a w raz z nim Czarnia) był jednym z trzech, które zostały wyłączone z diecezji płockiej i włączone do nowo utworzonej diecezji. Taki stan utrzymał się przez ponad wiek. Dopiero w 1925 r. na podstawie bulli papieża Piusa XI "Vixdum Poloniae unitas" powstała nowa diecezja łomżyńska, a Czarnia (należąca już wówczas do parafii Lipniki) po raz trzeci w swojej historii zmieniła przynależność diecezjalną.
 
Na cztery lata przez powstaniem diecezji łomżyńskiej w Czarni - z inicjatywy mieszkańców wsi i sąsiedniej wsi Brzozowa -wybudowano w 1921 r. kościół drewniany według projektu architekta Rudolfa Macury. Przez kolejne 43 lata Msze św. odprawiali w nim księża z parafii Lipniki, a później z parafii Kuzie. Dopiero w 1964 r. zamieszkał w Czarni ksiądz, który sprawował opiekę duszpasterską nad mieszkańcami. Minęło kolejne 18 lat, zanim w Czarni powstała samodzielna parafia, a erygował ją 1 stycznia 1982 r. biskup łomżyński Mikołaj Sasinowski. Zatem dopiero po 60 latach swego istnienia kościół w Czarni stał się świątynią parafialną.
Według projektu, zatwierdzonego w 1921 r., kościół miał być budowlą wzniesioną w konstrukcji zrębowej. Nie wiadomo, na jakim etapie budowy zdecydowano o zmianie, ale przez to jest jednym z nielicznych na Mazowszu kościołów, wzniesionych w konstrukcji słupowo-ramowej, którą z zewnątrz oszalowano. Jest budowlą orientowaną, a więc usytuowaną na osi wschód-zachód, z prezbiterium skierowanym w kierunku wschodnim. Korpus nawowy wzniesiono na planie wydłużonego prostokąta, z węższym prezbiterium od wschodu, zamkniętym trójbocznie. Przy jego obu stronach dobudowane są symetrycznie dwa pomieszczenia: od północy zakrystię i od południa składzik poprzedzony kruchtą. Nad całością znajduje się wspólny dach dwuspadowy - naczółkowy nad początkową częścią nawy, przechodzący nad prezbiterium w wielopołaciowy. Oddzielne daszki dwuspadowe (przyczółkowe) znajdują się nad zakrystią i składzikiem. Wszystkie pokryte są blachą. Nad końcową częścią prezbiterium góruje czworoboczna wieżyczka na sygnaturkę, przechodząca w drugiej kondygnacji w ośmiobok.
Po wejściu do środka świątyni ukazuje się nam trójnawowe wnętrze, rozdzielone czterema parami słupów, wzmocnionych zastrzałami. Nad nawą główną i prezbiterium znajdują się oddzielne sklepienia kolebkowe, w nawach bocznych stropy płaskie. Elementy wyposażenia wnętrza:
 • Ołtarz główny niezabytkowy; w jego polu środkowym znajduje się obraz "Matka Boża Częstochowska".
 • Dwa ołtarze boczne niezabytkowe; w polach środkowych ołtarzy bocznych współczesne figury: w lewym - Serce Pana Jezusa, w prawym - Niepokalanego Poczęcia NMP.
 • Belka tęczowa, oddzielająca nawę od prezbiterium, z umieszczonym na niej współczesnym krucyfiksem.
Teren przykościelny otoczony jest metalowym ogrodzeniem, na który prowadzą dwa wejścia: od zachodu brama z furtkami po bokach, od wschodu - brama z furtką.
 • Na północny-zachód od kościoła stoi drewniana dzwonnica, pochodząca z 1921 r., która została wzniesiona na planie kwadratu. Jej konstrukcję stanowią drewniane słupy, które wzmocniono ryglami i zastrzałami. Dwukondygnacyjna, z dolną kondygnacją szerszą i wyższą, rozdzieloną daszkiem okapowym. Ściany z zewnątrz są oszalowane, w górnej części z każdej strony znajduje się po jednym otworze głosowym. Całość wieńczy dach namiotowy, kryty - podobnie jak i okap - blachą.
1795 r. - Czarnia jest jedną ze wsi w parafii Kadzidło, należącej do dużego dekanatu łomżyńskiego diecezji płockiej.
1818 r. - Na podstawie bulli papieża Piusa VII "Ex imposita nobis" została erygowana diecezja sejneńska, do której przyłączono trzy dekanaty z diecezji płockiej, w tym właśnie dekanat łomżyński i znajdującą się na jego terenie wieś Czarnia.
1827 r.  - We wsi Czarnia jest 39 domów i 254 mieszkańców.
1921 r.  - Z inicjatywy mieszkańców Czarni i sąsiedniej wsi Brzozowa wybudowano drewniany kościół według projektu arch. Rudolfa Macury. Przez kolejne 43 lata jest on obsługiwany przez duszpasterzy z parafii Lipniki, a później z parafii Kuzie. 
1925 r. - Na podstawie bulli papieża Piusa XI "Vixdum Poloniae unitas", parafia Lipniki (a wraz z nią Czarnia) została wyłączona z diecezji sejneńskiej i włączona do nowo utworzonej diecezji łomżyńskiej.
1964 r. - W Czarni na stałe zamieszkał ksiądz. I chociaż jeszcze nie istniała parafia, to miał on uprawnienia proboszcza. 
1982 r. - 1 stycznia, przy istniejącym od ponad 60 lat kościele drewnianym, samodzielną parafię w Czarni pw. św. Michała Archanioła erygował biskup łomżyński Mikołaj Sasinowski.
1995-2000 - Remont kościoła pod kierunkiem kolejnych proboszczów: ks. Marka Truszczyńskiego (remont wieżyczki na sygnaturkę) i ks. Krzysztofa Malinowskiego (remont dachu).
2006 r. - Parafia w Czarni koło Lipnik, którą tworzą 3 miejscowości, należy do dekanatu kadzidlańskiego diecezji łomżyńskiej i liczy 455 wiernych.
Kościół w Czarni jest jednym z 11 obiektów usytuowanych na "pętli ostrołęckiej" Szlaku Architektury Drewnianej. W jego najbliższym sąsiedztwie znajdują się kolejne kościoły drewniane, należące do tej samej pętli:
 
 • Brodowe Łąki - miejscowość położona 25 km na zachód od Czarni (dojazd przez Grale, kadzidło i Baranowo), z kościołem parafialnym pw. św. Michała Archanioła, pochodzącym z 1884 r.
 • Dąbrówka - miejscowość położona 7 km na południowy-wschód od Czarni (dojazd przez Grale), z kościołem parafialnym pw. św. Anny, pochodzącym z lat 1891-1892.
 • Łyse - miejscowość położona 10 km na północny-zachód od Łysych, z dawnym kościołem parafialnym pw. św. Anny, pochodzącym z 1882 r.