Kościół pw. Michała Archanioła

Kucice, 09-164 Dzierżążnia

Szlak: Drewniane Skarby Mazowsza, pętla: Pętla płocka

 • Widok ogólny kościoła
 • Widok ogólny kościoła od strony wschodniej
 • Kruchta
 • Wieżyczka na sygnaturkę
 • Widok ogólny kościoła od strony wschodniej
 • Detal elewacji
 • Murowana dzwonnica
 • Dzwon im. Jana Pawła II
 • Dzwon w murowanej dzwonnicy
 • Kamie pamiątkowy poległym w walkach 1914-1920
 • Fragment kamienia pamiątkowego
Następny

Komentarze i materiały użytkowników


Podziel się materiałami lub linkami do tego obiektu

Aby przesyłać materiały dotyczące obiektów trzeba być zalogowanym!
LogowanieZaloguj się

Komentarze użytkowników 0

Twój komentarz będzie pierwszy. Zapraszamy Cię do wyrażenia swojej opinii!

Twój komentarz

Aby dzielić się opiniami nt poszczególnych obiektów trzeba być zalogowanym!
LogowanieZaloguj się

Opis


Informacje podstawowe

województwo mazowieckie, powiat płoński, gmina Dzierżążnia

diecezja płocka, dekanat płoński


Współrzędne GPSGPS: N 52.571317, E 20.216836


KalendarzWydarzenia

15 czerwca

Odpust - Świętej Trójcy

Kościół pw. Michała Archanioła  - Kucice
 
Odpust odbywa się w niedzielę po Zesłaniu Ducha Świętego

29 września

Odpust - św. Michała Archanioła

Kościół pw. Michała Archanioła  - Kucice

HistoriaHistoria

Do Kucic, wsi położonej zaledwie 12 km na południowy-zachód od Płońska warto się wybrać, by zobaczyć jeden z najmniejszych kościołów na Mazowszu i jednocześnie najbardziej oryginalny, ponieważ został on wzniesiony …


ArchitekturaArchitektura

Na pierwszy rzut oka kościół w Kucicach - ze względu na swoje rozmiary i rozplanowanie - wygląda jak kaplica. Choćby ta, którą spotkamy podczas zwiedzania miejscowości Grzebsk, znajdującej się na …


ZabytkiZabytki

 • Belka tęczowa z XVII-wieczną grupą Ukrzyżowania (pochodzącą prawdopodobnie z poprzedniej świątyni) i napisem dotyczącym budowy obecnego kościoła: "ROKU 1783".
 • Wczesnobarokowy ołtarz główny, pochodzący z ok. poł. XVII w. W jego polu …

W otoczeniuW otoczeniu

Teren przykościelny otoczony jest kamienno-ceglanym murkiem, z bramą główną od zachodu i furtką od wschodu.

 • W północno-wschodnim narożniku, sprzężona z ogrodzeniem, stoi murowana dzwonnica parawanowa z dwoma prześwitami dzwonowymi, zbudowana …

Daty historyczneDaty historyczne

XIV/XV w. - Prawdopodobna erekcja parafii w Kucicach, wówczas też został zbudowany pierwszy kościół drewniany.

1492 r. - Po raz pierwszy wymieniony jest miejscowy pleban (Maciej).

1598 r. - …


Na szlakuNa szlaku

Kościół w Kucicach jest jednym z 14 obiektów usytuowanych na "pętli płockiej" Szlaku Architektury Drewnianej. W jego najbliższym sąsiedztwie znajdują się kolejne kościoły drewniane, należące do tej samej pętli:
 • Góra …

Drewniane skarby Mazowsza - szlak drewnianej architektury sakralnej.

Mazowsze jest niezwykle bogate w przykłady sakralnego budownictwa drewnianego. Na terenie województwa odnotować można ponad 200 godnych uwagi obiektów.

Na obecnym etapie realizacji projektu "Skarbiec Mazowiecki - szlaki turystyczne obiektów sakralnych w Warszawie i na Mazowszu" pragniemy  zachęcić do odwiedzenia i poznania wybranych obiektów.

Na Mazowieckim Szlaku Drewnianej Architektury Sakralnej, któremu nadajemy nazwę Drewniane skarby Mazowsza, będziecie Państwo mogli zwiedzić aż 67 niezwykłych obiektów. Są to w większości mało znane i, choćby z tego powodu, rzadko odwiedzane kościoły i kaplice. Przy typowaniu obiektów braliśmy pod uwagę przede wszystkim ich historię, walory architektoniczne, rolę w lokalnym i ponadlokalnym życiu religijnym. Znajdujące się na szlakach świątynie pozwalają zapoznać się z różnorodnymi, zmieniającymi się w ciągu wieków, formami ich rozplanowania, kształtowania bryły, czy też wyposażenia i zdobienia wnętrza.

Na szlaku Drewniane skarby Mazowsza umieszczone zostały drewniane obiekty sakralne, podzielone na 6 tzw.  pętli: ciechanowską(14 obiektów), ostrołęcką (11), płocką (14), siedlecką (9), warszawską-wschodnią (8) i warszawską-zachodnią (10). W przygotowaniu - pętla radomska (7)

Dla zainteresowanych materiałami drukowanymi wydaliśmy miniprzewodnik "Drewniane skarby Mazowsza" z mapą.


Do Kucic, wsi położonej zaledwie 12 km na południowy-zachód od Płońska warto się wybrać, by zobaczyć jeden z najmniejszych kościołów na Mazowszu i jednocześnie najbardziej oryginalny, ponieważ został on wzniesiony na planie ośmioboku.

HISTORIA

Nie do końca wiadomo, kiedy dokładnie powstała parafia w Kucicach. Przyjmuje się, że musiało to nastąpić na przełomie XIV i XV stulecia, chociaż pierwsza informacja o miejscowym proboszczu - plebanie Macieju - pojawia się dopiero w 1492 r. Wówczas też istniał kościół drewniany, a kolejny, pw. Świętej Trójcy, wzmiankowany jest w 1598 r.

O kolejnej świątyni parafialnej, zapewne trzeciej w kolejności, pw. św. Marcina, informuje wizytacja z 1775 r., według której jest ona "w pierwszym chórze węższa, w drugim szersza, dachu równego". Ponieważ, jak napisano w dalszej części, jej stan "upadkowi ostatniemu podlega", w 1782 r. kościół prawdopodobnie został rozebrany, by ustąpić miejsca kolejnemu obiektowi. Nowy kościół wystawił w 1783 r. właściciel wsi, kasztelan wyszogrodzki Franciszek Kanigowski.

Obiekt ten w niezmienionej formie szczęśliwie przetrwał do naszych czasów, a jego ostatni gruntowny remont przeprowadzono w latach 1974-1975. Za względu na zbyt małą liczbę wiernych, obecnie duszpasterską opiekę nad kościołem i parafią w Kucicach sprawuje proboszcz parafii Gumino.

Na pierwszy rzut oka kościół w Kucicach - ze względu na swoje rozmiary i rozplanowanie - wygląda jak kaplica. Choćby ta, którą spotkamy podczas zwiedzania miejscowości Grzebsk, znajdującej się na "pętli ciechanowskiej".

Faktycznie, jest to jeden z najmniejszych kościołów na Mazowszu i do tego jedyny, który został zbudowany na planie ośmioboku. W jego wschodnim zamknięciu, za ołtarzem głównym, została wydzielona zakrystia, natomiast do samego kościoła dostawiono dwie kruchty: jedną do nawy od północy i drugą do prezbiterium od południowego-wschodu.

Podobnie jak zdecydowana większość świątyń mazowieckich, tak i ten obiekt usytuowano na osi wschód-zachód, z prezbiterium zwróconym w kierunku wschodnim. Jest zatem budowlą orientowaną. Został wzniesiony w konstrukcji zrębowej, którą z zewnątrz oszalowano, a dodatkowo wzmocniono lisicami, mającymi zapobiegać rozsuwaniu się belek na boki.

Nad całością znajduje się wspólny dach ośmiopołaciowy, nad kruchtą przy nawie daszek trójpołaciowy, nad kruchtą przy prezbiterium - dwuspadowy. Wszystkie pobite są gontem. Nad środkową częścią dachu góruje ośmioboczna wieżyczka na sygnaturkę.

Po wejściu do świątyni widzimy skromne, jednonawowe wnętrze, przekryte wspólnym stropem płaskim.

 • Belka tęczowa z XVII-wieczną grupą Ukrzyżowania (pochodzącą prawdopodobnie z poprzedniej świątyni) i napisem dotyczącym budowy obecnego kościoła: "ROKU 1783".
 • Wczesnobarokowy ołtarz główny, pochodzący z ok. poł. XVII w. W jego polu środkowym umieszczony jest obraz "Koronacja Matki Bożej", prawdopodobnie z XVII w., natomiast na zasuwie znajduje się XIX-wieczny obraz "Św. Marcin".
 • Dwa barokowe ołtarze boczne pochodzą z 1. poł. XVIII w. W polu środkowym ołtarza lewego umieszczony jest XVIII-wieczny obraz "Św. Jan Chrzciciel", natomiast w polu środkowy ołtarza prawego - również XVIII-wieczny obraz "Św. Antoni Padewski".
 • Późnorenesansowa ambona (pocz. XVII w.) i pochodząca z tego samego okresu późnorenesansowa chrzcielnica.
 • Chór muzyczny, wsparty na dwóch słupach, umieszczony jest przy zachodniej ścianie nawy.
 

Teren przykościelny otoczony jest kamienno-ceglanym murkiem, z bramą główną od zachodu i furtką od wschodu.

 • W północno-wschodnim narożniku, sprzężona z ogrodzeniem, stoi murowana dzwonnica parawanowa z dwoma prześwitami dzwonowymi, zbudowana w 2. poł. XIX w.
 • Będąc w Kucicach warto odwiedzić, znajdujący się ok. 3 km na wschód, kościół w Guminie. Nie tylko z tego powodu, że tamtejszy proboszcz sprawuje również opiekę duszpasterska nad parafią w Kucicach, ale przede wszystkim po to, by zobaczyć murowaną świątynię  pw. św. Pankracego. Chociaż została wzniesiona w 1. poł. XVI w., to jednak na skutek zniszczeń i przebudów w kolejnych stuleciach, zatraciła cechy stylu gotyckiego.

XIV/XV w. - Prawdopodobna erekcja parafii w Kucicach, wówczas też został zbudowany pierwszy kościół drewniany.

1492 r. - Po raz pierwszy wymieniony jest miejscowy pleban (Maciej).

1598 r. - Wzmiankowany jest, zapewne drugi w kolejności, kościół drewniany pw. Świętej Trójcy

1775 r. - W przeprowadzonej wówczas wizytacji opisana jest świątynia parafialna św. Marcina, która jest "w pierwszym chórze węższa, w drugim szersza".

1782 r. - Wspomniana wcześniej świątynia, zapewne trzecia w kolejności, ulega zniszczeniu lub zostaje rozebrana, ponieważ już siedem lat wcześniej pisano o niej, że "upadkowi ostatniemu podlega".

1783 r. - Nowy kościół wystawia właściciel wsi, kasztelan wyszogrodzki Franciszek Kanigowski.

1827 r. - We wsi Kucice są 32 domy i 294 mieszkańców.

1883 r. - Miejscowa parafia należy do dekanatu płońskiego diecezji płockiej i liczy 397 wiernych.

1883 r. - We wsi jest 61 domów i 648 mieszkańców.

1974-1975 - Gruntowne odnowienie kościoła.

2006 r. - Parafia w Kucicach, którą tworzą dwie miejscowości, należy do dekanatu płońskiego diecezji płockiej i liczy 564 wiernych.

Kościół w Kucicach jest jednym z 14 obiektów usytuowanych na "pętli płockiej" Szlaku Architektury Drewnianej. W jego najbliższym sąsiedztwie znajdują się kolejne kościoły drewniane, należące do tej samej pętli:
 • Góra - miejscowość położona 12 km na północny-zachód od Kucic (dojazd przez Dzierżążnię), z kościołem parafialnym pw. św. Jakuba, pochodzącym z 1839 r.
 • Naruszewo - miejscowość położona 10 km na południowy-wschód od Kucic (dojazd przez Nacpolsk), z kościołem parafialnym pw. św. Tekli, pochodzącym z 1786 r.
 • Rębowo - miejscowość położona 18 km na południowy-zachód od Kucic (dojazd przez Nacpolsk), z kościołem parafialnym pw. św. Jana Chrzciciela, pochodzącym z XVI w.
oraz obiekt należący do "pętli ciechanowskiej":
 • Sarbiewo - miejscowość położona 17 km na północny-wschód od Kucic (dojazd przez Ilinko i Płońsk), z kościołem parafialnym pw. św. Stanisława, pochodzącym prawdopodobnie z przełomu XVII i XVIII w.