Kościół pw. św. Anny

Kobylniki 50, 09-450 Wyszogród

Szlak: Sakralne Perły Mazowsza, pętla: Pętla północna

 • Widok ogólny
 • Wnętrze
 • Ołtarz główny
 • Organy
Następny

Komentarze i materiały użytkowników


Podziel się materiałami lub linkami do tego obiektu

Aby przesyłać materiały dotyczące obiektów trzeba być zalogowanym!
LogowanieZaloguj się

Komentarze użytkowników 0

Twój komentarz będzie pierwszy. Zapraszamy Cię do wyrażenia swojej opinii!

Twój komentarz

Aby dzielić się opiniami nt poszczególnych obiektów trzeba być zalogowanym!
LogowanieZaloguj się

Opis


Informacje podstawowe

województwo mazowieckie, powiat płocki, gmina Wyszogród

diecezja płocka, dekanat wyszogrodzki


Współrzędne GPSGPS: N 52.469190, E 20.224312

Telefon242311314


HistoriaHistoria

Kobylniki po raz pierwszy pojawiają się na kartach historii w roku 1394. Wówczas były wsią znajdującą się w dobrach klasztoru z niedalekiego Czerwińska. W XV w. jej …


ArchitekturaArchitektura

Kościółpw. św. Anny w Kobylnikach, jak zdecydowana większość świątyń na Mazowszu,został wybudowany na osi wschód-zachód z wejściem głównym od zachodu. Jest więc świątynią orientowaną.

Późnogotycka …


ZabytkiZabytki

Najcenniejszymi,a zarazem najbardziej przykuwającymi wzrok zabytkami, są dwa XVI-wieczne nagrobki członków rodziny Kobylnickich, przeniesione na obecne miejsca z kaplicy pw. Świętego Krzyża.

 • Renesansowy nagrobek, …

W otoczeniuW otoczeniu

Teren przykościelny otoczony jest ażurowym, ceglanym murem na kamiennej podmurówce z bramą główną od południa.

 • Od wschodu w ogrodzenie wkomponowana …

Daty historyczneDaty historyczne

Połowa XIV w. - Prawdopodobnie wtedy została erygowana parafia pw. św. Anny.

1394 r. - Pierwsza wzmianka o Kobylnikach.


Na szlakuNa szlaku

Kościół w Kobylnikach jest jednym z sześciu obiektów w projekcie „Skarbiec Mazowiecki 2 - rozwój i komercjalizacja produktu”, które znajdują się na szlaku „Perły Mazowsza”. Wśród świątyń północnej …

Szlak " Sakralne Perły Mazowsza" to pierwszy etap prezentacji najcenniejszych obiektów sakralnych na Mazowszu. Znajdą się na nim zarówno zabytki tej klasy, co katedra w Płocku, jak i sanktuarium w Loretto, czy kaplica w Choszczówce, związana ze sługa Bożym kard. Stefanem Wyszyńskim. O ich znaczeniu decydują zarówno walory historyczne, jak i religijne - wiele z nich to interesujące miejsca pielgrzymkowe lub związane z wybitnymi postaciami polskiego życia religijnego i patriotycznego.

Kobylniki po raz pierwszy pojawiają się na kartach historii w roku 1394. Wówczas były wsią znajdującą się w dobrach klasztoru z niedalekiego Czerwińska. W XV w. jej właścicielami byli Kobylniccy herbu Prawda,w których rękach wieś pozostawała do końca XVIII stulecia.

Prawdopodobnie już w 1. poł. XIV w. w Kobylnikach została erygowana parafia. Wtedy też zbudowano kościół drewniany, który w 1.poł. XVI w. (około 1520 r.) został zastąpiony zachowaną do dzisiaj świątynią murowaną. Powstała ona z fundacji Mikołaja, kanclerza płockiego, kanonika płockiego i pułtuskiego, zarazem sekretarza króla Zygmunta I Starego oraz Stanisława, starosty przasnyskiego i chorążego zakroczymskiego.

Na początku XVIII w. kościół był w stanie ruiny,ale już w latach 1725-1728 został wyremontowany. Po 1817 r. kolejni właściciele Kobylnik zdecydowali o rozebraniu kaplicy pw. Świętego Krzyża, która pełniła rolę kaplicy grobowej Kobylnickich. Wówczas do wnętrza kościoła przeniesiono dwa zachowane nagrobki, pochodzące z 2. poł. XVI w.

Kościółpw. św. Anny w Kobylnikach, jak zdecydowana większość świątyń na Mazowszu,został wybudowany na osi wschód-zachód z wejściem głównym od zachodu. Jest więc świątynią orientowaną.

Późnogotycka budowla murowana z cegły, charakterystyczna dla terenów północnego Mazowsza,została wzniesiona na planie wydłużonego prostokąta z przyporami (czyli pionowymi elementami konstrukcyjnymi w postaci filara przyściennego) o bokuuskokowym, rozmieszczonymi w narożach oraz wzdłuż ściany północnej i południowej. Prezbiterium, niewyodrębnione wewnątrz, zamknięte jest ścianą prostą. Do niego od północy przylega prostokątna zakrystia. W elewacji północnej widoczna jest zamurowana arkada, która przed 1817 r. stanowiła przejście do kaplicy pw. Świętego Krzyża.

We fragmentach ścian północnej i zachodniej zachowały się charakterystyczne dla gotyku romby, układane z ciemno palonej cegły, zwanej zendrówką. Poprzez tworzenie takich geometrycznych wzorów starano się urozmaicać powierzchnie ścian kościołów murowanych z cegły. Tył prezbiterium i szczyt od zachodu zostały otynkowane po II wojnie światowej.

Nad nawą i prezbiterium znajduje się wspólny dla obu części nowo ukształtowany dach dwuspadowy, pierwotnie zapewne ujęty był z obu stron w schodkowe szczyty,przechodzące w sterczyny. Dzisiaj z obu stron zamykają go trójboczne szczyty z okulusami.Nad zakrystią znajduje się daszek pulpitowy, będący przedłużeniem dachu głównego. Wszystkie pokryte są dachówką.Na kalenicy, nad początkową częścią nawy, została umieszczona ośmioboczna wieżyczk ana sygnaturkę, z dachem ostrosłupowym, zwieńczonym krzyżem. 

Świątynia posiada układ salowy - jednoprzestrzenne wnętrze na planie prostokąta, z nawą i prezbiterium równej szerokości, bez wyraźnego rozgraniczenia pomiędzy tymi częściami.Nad nawą i prezbiterium znajduje się wspólny dla obu części strop z fasetą, w zakrystii - sklepienie kolebkowo-krzyżowe.

Najcenniejszymi,a zarazem najbardziej przykuwającymi wzrok zabytkami, są dwa XVI-wieczne nagrobki członków rodziny Kobylnickich, przeniesione na obecne miejsca z kaplicy pw. Świętego Krzyża.

 • Renesansowy nagrobek, wykonany zapewne w latach 1560-1570 z piaskowca dla Mikołaja Kobylnickiego (zmarłego w 1558 r.), kanclerza płockiego, kanonika płockiego i pułtuskiego, a także sekretarza króla Zygmunta I Starego. W jego centralnej części zmarły został przedstawiony jako drzemiący na tumbie (czyli renesansowym grobowcu w kształcie kamiennej skrzyni), trzymający w ręku kielich mszalny (dzisiaj zachowana tylko jego podstawa). Ponad postacią zmarłego znajduje się płaskorzeźba przedstawiająca postać błogosławiącego Boga Ojca. - na północnej ścianie prezbiterium
 • Manierystyczny, piętrowy nagrobek z piaskowca, który powstał około 1590 r. Został wykonany dla upamiętnienia drugiego z fundatorów kościoła - Stanisława Kobylnickiego, starosty przasnyskiego i chorążego zakroczymskiego (zmarłego w 1576 r.) oraz jego dwóch kolejnych żon - Zofii ze Szreńskich i Izabelli z Trzcińskich. Na wyższej kondygnacji przedstawiono zmarłego jako półleżącego rycerza w zbroi, natomiast w niższej kondygnacji - postacie obu zmarłych żon Stanisława Kobylnickiego, ubrane w szaty zakonne. - na północnej ścianie nawy

Autorstwo tego nagrobka przypisywane jest Santi Gucciemu, znanemu rzeźbiarzowi i architektowi pochodzenia włoskiego, który byłm.in. nadwornym artystą królów: Zygmunta Augusta, Henryka Walezego i Stefana Batorego.

 • Barokowy ołtarz główny, datowany na 2. ćw. XVIII w. (być może jego pojawienie się ma związek z gruntownym remontem świątyni, przeprowadzonym w latach 1725-1728) został umieszczony w niewielkiej półkoliście zamkniętej wnęce, usytuowanej w ścianie wschodniej prezbiterium.  W jego polu środkowym znajduje się gotycko-renesansowa rzeźbiona grupa św. Anna Samotrzecia (czyli przedstawienie św. Anny z Matką Bożą i małym Jezusem), datowana na 1. poł. XVI w. (około 1530-1540).
 • W polu głównym ołtarza bocznego, pochodzącego z XVII w., a przerobionego w XIX w., znajduje się XVII-wieczny obraz „Matka Boża z Dzieciątkiem”.
 • Drugi ołtarz boczny - umieszczony we wnęce północnej ściany nawy - z figurą Ukrzyżowanego Jezusa Chrystusa w otoczeniu naturalnej wielkości postaci Matki Bożej i św. Jana.
 • Drewniany chór muzyczny z 2. poł. XIX w., wsparty na dwóch słupach. Na nim umieszczone zostały organy, wykonane w 1904 r. w firmie Leopolda Hartmana w Warszawie.

Teren przykościelny otoczony jest ażurowym, ceglanym murem na kamiennej podmurówce z bramą główną od południa.

 • Od wschodu w ogrodzenie wkomponowana jest parawanowa dzwonnica o dwóch arkadach, pochodząca z 1880 r. Podobnie jak ogrodzenia jest ona murowana z cegły i częściowo tynkowana.
 • Nad wejściem bocznym do kościoła, usytuowanym w ścianie południowej nawy, możemy zobaczyć kartusz kamienny z herbem Prawda, którym pieczętowali się Kobylniccy.
 • Nad wejściem głównym umieszczony jest kamienny element z datą 1728, na pamiątkę zakończonego wówczas gruntownego remontu świątyni.
 • Na południe od ogrodzenia kościelnego, przy drodze prowadzącej do bramy głównej, na wysokim kamiennym fundamencie stoi figura Matki Bożej, ufundowana przez parafian w 1955 r.

Połowa XIV w. - Prawdopodobnie wtedy została erygowana parafia pw. św. Anny.

1394 r. - Pierwsza wzmianka o Kobylnikach.

1725-1728 - Gruntowny remont kościoła po zniszczeniach dokonanych na początku XVIII w.

Po 1817 r. - Rozebranie kaplicy grobowej Kobylnickich pw. Świętego Krzyża i przeniesienie zabytkowych nagrobków do wnętrza kościoła.

1827 r. - We wsi Kobylniki było 14 domów i 127 mieszkańców.

1883 r. - Miejscowa parafia należała do dekanatu płockiego diecezji płockiej i liczyła 900 wiernych.

1883 r. - Kobylniki liczyły 24 domy i 401 mieszkańców.

2006 r. - Parafia w Kobylnikach należała do dekanatu Wyszogród diecezji płockiej i liczyła 1100  wiernych.

 

Kościół w Kobylnikach jest jednym z sześciu obiektów w projekcie „Skarbiec Mazowiecki 2 - rozwój i komercjalizacja produktu”, które znajdują się na szlaku „Perły Mazowsza”. Wśród świątyń północnej części Mazowsza znalazły się na nim również:

● Bożewo - miejscowość położona26 km na południowy-zachód od Sierpca (dojazd przez Mochowo), z kościołem parafialnym pw. św. Andrzeja Apostoła, pochodzącym z przełomu XV i XVI w.

● Brok - miejscowość położona 18 km na południe od Ostrowi Mazowieckiej, z kościołem parafialnym pw. św. Andrzeja Apostoła,  pochodzącym z połowy XVI w.

● Drobin - miejscowość położona35 km na południowy-zachód od Płocka (dojazd przez Bielsk), z kościołem parafialnym pw. Matki Bożej Różańcowej, pochodzącym prawdopodobnie z 2. poł. XV w.

● Giżyce - miejscowość położona15 km na północny-zachód od Sochaczewa (dojazd przez Sarnów), z kościołem parafialnym pw. św. św. Piotra i Pawła, pochodzącym z 1439 r.

● Kleczkowo - miejscowość położona25 km na wschód od Ostrołęki (dojazd przez Troszyn), z kościołem parafialnym pw. św. Wawrzyńca, pochodzącym z lat 1512-1518, odbudowanym w latach 1951-1954.