Bijące Serce Historii to zbiór tras i proponowanych sposobów zwiedzania warszawskich kościołów. Nazwa szlaku wyraża przekonanie, że w warszawskich kościołach zapisana została historia stolicy i Polski.
W pierwszej fazie tej części projektu "Skarbiec Mazowiecki" proponujemy zwiedzanie 48 świątyń, uwzględniają one podstawowe kategorie zwiedzania, np." kościoły wotywne, świątynie związane z kapłańską drogą bł. ks. Jerzego Popiełuszki, kościoły Traktu Królewskiego a także miejsca związane z bł. Janem Pawełem II.
Siostry Miłosierdzia św. Wincentego a Paulo, potocznie zwane szarytkami, sprowadziła do Warszawy w 1652 r. królowa Maria Ludwika Gonzaga, która wraz z mężem królem Janem Kazimierzem zakupiła dla potrzeb klasztoru i prowadzonego przez siostry zakładu wychowawczego posiadłość na skarpie wiślanej, położoną między ulicami Tamka, Czerwonego Krzyża, Solec i brzegiem Wisły. Siostry wraz z 15 podopiecznymi zamieszkały w drewnianych dworkach w dawnym folwarku Kałęczyn. Zakład na Tamce - nazywany początkowo Szpitalem Sierot - przekształcono z czasem w Instytut św. Kazimierza.
Podczas zarazy morowej w 1677 r., znalazło tutaj opiekę i odizolowanie od zdrowego społeczeństwa ok. 4000 chorych. W końcu XVII w. utworzono przy Instytucie szkołę dla dziewcząt, w której uczennice z ubogich rodzin były zwalniane z obowiązkowych opłat.
Dzięki fundacjom kard. Michała Radziejowskiego, bp. Mikołaja Święcickiego i ks. Michała Bartłomieja Tarły w latach 1697-1699 zbudowano murowany klasztor z wirydarzem oraz kaplicą. Nowa świątynia otrzymała wezwanie św. Kazimierza Królewicza (podobnie jak zakład wychowawczy), oddano w ten sposób hołd patronowi króla Jana Kazimierza.
W kilkadziesiąt lat później powstał istniejący do dzisiaj spichlerz murowany (wtedy jeden z wielu nad brzegiem Wisły).
Działania wojenne we wrześniu 1939 r. oraz w czasie powstania warszawskiego zniszczyły zarówno klasztor jak też świątynię. Odbudowa według projektu Stanisława Marzyńskiego trwała do 1956 r. Zrekonstruowano lub wyremontowano wszystkie budynki klasztorne oraz szpitalne, a szarytki nadal służą tu ubogim i potrzebującym, zgodnie ze swoim powołaniem.
W latach 1697-1699 wzniesiono klasztor murowany z wirydarzem (ogrodem kwiatowym na wewnętrznym dziedzińcu) i kaplicą. W końcu XIX w. obiekt przebudowano według projektu Władysława Marconiego i Franciszka Tournelle. Dodano boczną nawę oraz wzniesiono dwa dwupiętrowe skrzydła od wschodniej i południowej strony, zmieniając w ten sposób kaplicę w mały kościół.
Bryła dwunawowej obecnie świątyni jest wkomponowana w zabudowę czworobocznego klasztoru z wysokimi dachami, wzniesioną na planie kwadratu z wewnętrznym dziedzińcem i wirydarzem. Główne wejście usytuowane w ryzalicie zwieńczonym tympanonem pokrytym płaskorzeźbą. Nad dachem kościoła góruje wieżyczka z sygnaturką.
Wnętrze świątyni utrzymane jest w stylistyce barokowej, ozdobione sztukaterią w naturalnym kolorze drewna i biało-złotą snycerką. Ołtarz z drewna z niszą, w której figura „Najświętsza Maria Panna”, zakrywana obrazem „Św. Kazimierza”. W klasztornych korytarzach zachowane krzyżowe sklepienia i szachownicowe, kamienne posadzki.
1652 r. - Maria Ludwika Gonzaga sprowadziła do Warszawy Siostry Miłosierdzia św. Wincentego a Paulo zwane szarytkami.
1659 r. - Maria Ludwika Gonzaga i Jan Kazimierz zakupili dla potrzeb klasztoru i prowadzonego przez siostry zakładu wychowawczego posiadłość na skarpie wiślanej, położoną miedzy ulicami Tamka, Czerwonego Krzyża, Solec i brzegiem Wisły.
1677 r. - Zaraza morowa w Warszawie, w Zakładzie sióstr szarytek znalazło opiekę ok. 4000 chorych.
Koniec XVII w.- Utworzenie zakładu naukowego dla dziewcząt.
1697-1699 - Budowa klasztoru i kaplicy.
1712 r. - Fundacja zegara na wieży klasztoru dla upamiętnienia erygowania prowincji warszawskiej Sióstr Miłosierdzia św. Wincentego a Paulo.
1778 r. - Budowa spichlerza murowanego.
1859 r. - Wzniesiono budynek zakładu wychowawczego według projektu Franciszka Tournelle.
1880 r. - Przebudowa kaplicy według projektu Władysława Marconiego.
1891 r. - Odnowienie kaplicy. Ołtarz murowany zastąpiono drewnianym z niszą na figurę NMP przesłanianą obrazem „Św. Kazimierz”.
1898 r. - Budowa nowej zakrystii.
1939 r., 1944 r. - Zniszczono zabudowę klasztorną i szpitalną podczas działań wojennych.
1946-1956 - Odbudowa klasztoru, kościoła i zakładu opiekuńczego.