Kościół pw. św. Leonarda

Troszyn Polski 3, 09-522 Dobrzyków

Szlak: Drewniane Skarby Mazowsza, pętla: Pętla warszawska zachodnia

  • Widok ogólny
  • Ołtarz główny
  • Ambona
  • Organy
Następny

Komentarze i materiały użytkowników


Podziel się materiałami lub linkami do tego obiektu

Aby przesyłać materiały dotyczące obiektów trzeba być zalogowanym!
LogowanieZaloguj się

Komentarze użytkowników 0

Twój komentarz będzie pierwszy. Zapraszamy Cię do wyrażenia swojej opinii!

Twój komentarz

Aby dzielić się opiniami nt poszczególnych obiektów trzeba być zalogowanym!
LogowanieZaloguj się

Opis


Informacje podstawowe

województwo mazowieckie, powiat płocki, gmina Gąbin

diecezja płocka, dekanat gąbiński


Współrzędne GPSGPS: N 52.447690, E 19.832573


HistoriaHistoria

Wieś po raz pierwszy wzmiankowana była w 1239 r. Dopiero ponad sto lat później parafię pw. św. Leonarda erygował 16 czerwca 1341 …


ArchitekturaArchitektura

Świątynia pw. św. Leonarda jest jednym z najmniejszych kościołów drewnianych, jakie możemy spotkać na terenie Mazowsza. Jak wszystkie kościoły drewniane w tej dzielnicy, kościół w Troszynie został ustawiony …


ZabytkiZabytki

To rzadkość w drewnianych świątyniach mazowieckich, że zachowało się całe wyposażenie kościoła z okresu jego budowy. Tym bardziej, że dotyczy to 1. poł. XVII stulecia.

  • Późnorenesansowy ołtarz główny, datowany na …

W otoczeniuW otoczeniu

Teren przykościelny otoczony jest kamiennym murkiem z bramą główną od północy i boczną od zachodu.

  • Na północny-zachód od kościoła stoi współczesna …

Daty historyczneDaty historyczne

1239 r. - Pierwsza wzmianka o Troszynie.

1341 r. - 16 czerwca biskup poznański Jan Łodzia erygował w Troszynie parafię pw. …


Na szlakuNa szlaku

Kościół w Troszynie Polskim jest jednym z pięciu kolejnych obiektów, dodanych w projekcie „Skarbiec Mazowiecki 2 szlaki turystyczne obiektów sakralnych w Warszawie i na Mazowszu 

Drewniane skarby Mazowsza - szlak drewnianej architektury sakralnej.

Mazowsze jest niezwykle bogate w przykłady sakralnego budownictwa drewnianego. Na terenie województwa odnotować można ponad 200 godnych uwagi obiektów.

Na obecnym etapie realizacji projektu "Skarbiec Mazowiecki - szlaki turystyczne obiektów sakralnych w Warszawie i na Mazowszu" pragniemy  zachęcić do odwiedzenia i poznania wybranych obiektów.

Na Mazowieckim Szlaku Drewnianej Architektury Sakralnej, któremu nadajemy nazwę Drewniane skarby Mazowsza, będziecie Państwo mogli zwiedzić aż 67 niezwykłych obiektów. Są to w większości mało znane i, choćby z tego powodu, rzadko odwiedzane kościoły i kaplice. Przy typowaniu obiektów braliśmy pod uwagę przede wszystkim ich historię, walory architektoniczne, rolę w lokalnym i ponadlokalnym życiu religijnym. Znajdujące się na szlakach świątynie pozwalają zapoznać się z różnorodnymi, zmieniającymi się w ciągu wieków, formami ich rozplanowania, kształtowania bryły, czy też wyposażenia i zdobienia wnętrza.

Na szlaku Drewniane skarby Mazowsza umieszczone zostały drewniane obiekty sakralne, podzielone na 6 tzw.  pętli: ciechanowską(14 obiektów), ostrołęcką (11), płocką (14), siedlecką (9), warszawską-wschodnią (8) i warszawską-zachodnią (10). W przygotowaniu - pętla radomska (7)

Dla zainteresowanych materiałami drukowanymi wydaliśmy miniprzewodnik "Drewniane skarby Mazowsza" z mapą.


Wieś po raz pierwszy wzmiankowana była w 1239 r. Dopiero ponad sto lat później parafię pw. św. Leonarda erygował 16 czerwca 1341 r. biskup poznański Jan Łodzia. Stało się to przy okazji konsekracji wybudowanego wcześniej kościoła drewnianego. Ponowna erekcja parafii nastąpiła w 1556 r. Być może miało to związek z budową kolejnej świątyni drewnianej, wzmiankowanej sześćdziesiąt lat później.

W 1636 r. wybudowano zachowany do dzisiaj kościół drewniany. Z końca XIX w. pochodzi informacja, że w Troszynie znajduje się „kościółek drewniany, ale bardzo mały i opuszczony. Wszystko świadczy o tym kościółku, że tam życie dawno ustało, nabożeństwo bowiem raz na trzy tygodnie się odprawia”. Być może to spowodowało, że miejscowa parafia już po raz drugi w swej historii uległa likwidacji. Dopiero w 1974 r. biskup płocki Bogdan Sikorski ponownie erygował parafię w Troszynie.

Od tego momentu kościół tylko cudem uniknął zniszczenia, będąc dwukrotnie poważnie uszkodzony przez wylewające wody Wisły. Na szczęście z obu powodzi - zarówno tej z 1982 r. jak i z 2010 r. - wychodził zwycięsko, a parafianie robili wszystko, by jak najszybciej przywrócić mu dawny wygląd.

Świątynia pw. św. Leonarda jest jednym z najmniejszych kościołów drewnianych, jakie możemy spotkać na terenie Mazowsza. Jak wszystkie kościoły drewniane w tej dzielnicy, kościół w Troszynie został ustawiony na osi wschód-zachód z wejściem głównym od zachodu. Jest więc świątynią orientowaną, zbudowaną w konstrukcji zrębowej, którą wzmocniono lisicami i z zewnątrz oszalowano.

Wzniesiony został na planie prostokąta, z niewyodrębnionym wewnątrz prezbiterium, które zamknięte jest trójbocznie.Do północnej ściany kościoła dobudowano dwa pomieszczenia, mieszczące zakrystię i kruchtę boczną. Natomiast do nawy od zachodu dostawiono kruchtę główną.

Nad nawą i prezbiterium znajduje się wspólny dach dwuspadowy, nad kruchtą główną - daszek dwuspadowy, natomiast nad kruchtą boczną i zakrystią - daszki pulpitowe. Wszystkie pokryte są blachą. Na kalenicy, w jej środkowej części, została umieszczona czworoboczna wieżyczka na sygnaturkę.

Do kościoła możemy wejść z dwóch stron - od północy przez obszerną kruchtę boczną  i od zachodu. W tym drugim przypadku do jednoprzestrzennego wnętrza dostajemy się przechodząc pod chórem muzycznym, wspartym na dwóch słupach. Widzimy jednoprzestrzenne wnętrze, przekryte wspólnym dla nawy i prezbiterium sklepieniem kolebkowym o łuku koszowym.

To rzadkość w drewnianych świątyniach mazowieckich, że zachowało się całe wyposażenie kościoła z okresu jego budowy. Tym bardziej, że dotyczy to 1. poł. XVII stulecia.

  • Późnorenesansowy ołtarz główny, datowany na około 1640 r., w którego polu środkowym umieszczony jest obraz „Matka Boża Niepokalanie Poczęta” (około 1640 r.).
  • Późnorenesansowa ambona, pochodząca z tego samego okresu, co ołtarz główny.
  • Ołtarz boczny, również późnorenesansowy (około 1640 r.) z XIX-wiecznym obrazem „Św. Leonard” w polu środkowym.

Teren przykościelny otoczony jest kamiennym murkiem z bramą główną od północy i boczną od zachodu.

  • Na północny-zachód od kościoła stoi współczesna dzwonnica parawanowa. Wybudowana z cegły i otynkowana, w ostatnich latach została z zewnątrz oszalowana deskami.

1239 r. - Pierwsza wzmianka o Troszynie.

1341 r. - 16 czerwca biskup poznański Jan Łodzia erygował w Troszynie parafię pw. św. Leonarda.

1556 r. - Ponowna erekcja parafii.

1636 r. - Budowa zachowanego do dzisiaj kościoła drewnianego.

1827 r. - We wsi Troszyn było 28 domów i 286 mieszkańców.

1892 r. - Miejscowa parafia należała do dekanatu gostynińskiego archidiecezji warszawskiej i liczyła 2008 wiernych.

1892 r. - Troszyn liczył 32 domy i 312 mieszkańców.

1974 r. - Ponownej erekcji parafii dokonał biskup płocki Bogdan Sikorski.

1982 r. - Kościół nawiedziła powódź, która spowodowała znaczne jego uszkodzenia.

2006 r. - Parafia w Troszynie Polskim należała do dekanatu gąbińskiego diecezji płockiej i liczyła 730 wiernych.

2010 r. - W maju tego roku miała miejsce znacznie groźniejsza powódź. Woda wdarła się do wnętrza i zalała kościół na wysokość metra.

Kościół w Troszynie Polskim jest jednym z pięciu kolejnych obiektów, dodanych w projekcie „Skarbiec Mazowiecki 2 szlaki turystyczne obiektów sakralnych w Warszawie i na Mazowszu - rozwój i komercjalizacja produktu” do istniejącej już „Pętli warszawskiej-zachodniej” Szlaku drewnianej architektury sakralnej. Znalazły się na niej również:

● Chynów - miejscowość położona105 km od Troszyna Polskiego (dojazd przez Iłów, Sochaczew i Grójec), z kościołem parafialnym pw. Świętej Trójcy pochodzącym prawdopodobnie z połowy XVII w.

● Dobrzyków - miejscowość położona7 km od Troszyna Polskiego, z kościołem parafialnym pw. Narodzenia NMP,pochodzącym z lat 1775-1776.

● Iłów - miejscowość położona 20 km od Troszyna Polskiego (dojazd przez Słubice), z kaplicą usytuowaną na cmentarzu parafialnym, pochodzącą prawdopodobnie z przełomu XVIII i XIX w.

● Wilków - miejscowość położona90 km od Troszyna Polskiego (dojazd przez Iłów, Sochaczew i Żyrardów), z kościołem parafialnym pw. św. Wawrzyńca, pochodzącym z 1618 r.