województwo mazowieckie, powiat szydłowiecki, gmina Szydłowiec
diecezja radomska, dekanat szydłowiecki
GPS: N 51.223080, E 20.857217
486171648
Szlak " Sakralne Perły Mazowsza" to pierwszy etap prezentacji najcenniejszych obiektów sakralnych na Mazowszu. Znajdą się na nim zarówno zabytki tej klasy, co katedra w Płocku, jak i sanktuarium w Loretto, czy kaplica w Choszczówce, związana ze sługa Bożym kard. Stefanem Wyszyńskim. O ich znaczeniu decydują zarówno walory historyczne, jak i religijne - wiele z nich to interesujące miejsca pielgrzymkowe lub związane z wybitnymi postaciami polskiego życia religijnego i patriotycznego.
W XIII w.powstało prywatne miasto Szydłowiec. Jego pierwszymi właścicielami byli Odrowążowie, którzy przyjęli potem nazwisko Szydłowieccy. Następnie miasto było własnością Radziwiłłów i Sapiehów.
Pierwszy kościół pw. św. Zygmunta został wybudowany z drewna. Dokument erekcyjny świątyni wystawili 1 stycznia 1401 r. jej fundatorzy Jakub i Sławek Odrowążowie. W miejsce kościoła drewnianego w końcu XV w. Jakub Szydłowiecki rozpoczął budowę murowanego kościoła farnego pod tym samym wezwaniem, który został ukończony przez jego brata Mikołaja Szydłowieckiego przed rokiem 1525. Kościół ten znajduje się w południowej pierzei Rynku Wielkiego. Mikołaj Szydłowiecki wyposażyłświątynię i wzniósł kaplicę - nekropolię rodową, w której spoczęły prochy jego,jego ojca Stanisława oraz brata Jakuba. W celu dekoracji kościoła oraz kaplicy najprawdopodobniej sprowadził z Mogiły sławnego cystersa Stanisława Samostrzelnika.
W 1563r. fara została zamknięta i zamieniona na zbór protestancki przez Mikołaja Radziwiłła Czarnego, zagorzałego kalwina. Cztery lata później, dzięki staraniom sławnego Mikołaja Krzysztofa Radziwiłła, zwanego Sierotką, świątynia została przywrócona katolikom. Kościół przetrwał w niezmienionym stanie potop szwedzki, I i II wojnę światową, dzięki czemu możemy obecnie podziwiać jego gotyckie mury i renesansowe wnętrze.
Szydłowiec został założony na prawie magdeburskim, posiada trzy rynki połączone ze sobą główną ulicą.
Kościół farny pw.św. Zygmunta został wybudowany na Rynku Wielkim. Świątynia jest gotycka, murowana z miejscowego piaskowca i orientowana. Składa się z trójprzęsłowego prezbiterium oraz prostokątnej nawy, dużo szerszej i wyższej. Do prezbiterium przylega dwuprzęsłowa gotycka zakrystia.
i jednoprzęsłowy skarbczyk. Po obu stronach nawy głównej zostały dobudowane dwie kaplice: Najświętszej Marii Panny i św. Stanisława z kruchtą boczną.
W fasadzie kościoła znajduje się główne wejście z kruchtą, pochodzącą z czasów przebudowy radziwiłłowskiej. Mury kościoła opięte są skarpami. Klasycznym rozwiązaniem gotyckim są gzymsy profilowane:cokołowy, okapnikowy i wieńczący (koronujący) obiegające cały kościół. Ceglane szczyty nawy zawierają blendy arkadowe oraz kamienne tarcze zherbami Mikołaja Szydłowieckiego. Wieżyczka (sygnaturka) pochodzi z połowy XVIII w.
W prezbiterium przesklepienie jest gwiaździste, wykonano je według projektu rozrysowanego na północnej ścianie nawy. Nawa główna posiada strop z 1. poł. XVIII w.
- Gotyckie portale drzwiowe wiodące do zakrystii i do krucht.
- Płyta nagrobna Mikołaja Szydłowieckiego wykonana z czerwonego marmuru, pochodząca prawdopodobnie z warsztatu Berrecciego w ścianie prezbiterium
- Polichromia autorstwa artysty malarza Stanisława Samostrzelnika.
- Zwornik z herbem Odrowąż oraz cztery narożne wsporniki z herbami Odrowąż, Abdank, Jastrzębiec i Trąby - w kaplicy Najświętszej Marii Panny
- Późnogotycka kamienna chrzcielnica fundacji Mikołaja Szydłowieckiego, udekorowana herbami.
- Z przełomu XVI i XVII w. pochodzą ciekawe rysunki i napisy na kamiennych ciosach prezbiterium i południowej ściany nawy z przedstawieniami budowli świeckich i kościelnych, z nazwiskami i datami. Szczególną uwagę zwracają rysunki: budowli z chorągiewkami, wieżami i herbem Odrowąż dwuwieżowej fasady kościoła, rycerza w zbroi i domu zwieńczonego kulą.
- Krypta grobowa właścicieli miasta i zasłużonych dla kościoła. - pod kaplicą Najświętszej Maryi Panny
- Dzwonnica z XVI w. - na terenie przykościelnym
- Dwa pomniki figuralne: św. Jana Pawła II i św. Jana Niepomucena. - na terenie przykościelnym
- Głowa meduzy z XVII w. - w murze cmentarnym, pośród płyt epitafijnych
- Zegar słoneczny z 1632 r. - na południowej ścianie kościoła
- Późnorenesansowy ratusz miejski. - na Rynku Wielkim w Szydłowcu
- Wczesnorenesansowy zamek położony na sztucznej wyspie, otoczony fosą i parkiem. W zamku mieści się Muzeum Instrumentów Ludowych.
- Cmentarz żydowski „kirkut” ze starymi, zabytkowymi nagrobkami.
1401 r. - Budowa pierwszego drewnianego kościoła.
XV w. - Budowa murowanego kościoła farnego.
1525 r. - Ukończenie budowy i wyposażenia świątyni przez Mikołaja Szydłowieckiego.
1563 r.- Przejecie kościoła przez kalwinów.
1567 r. - Przywrócenie kościoła katolikom.
Z Szydłowca możemy pojechać do cysterskiego Wąchocka, do bazyliki na Świętym Krzyżu, do klasztoru w Świętej Katarzynie oraz do dworu Odrowążów w Chlewiskach.
Przy drodze z Warszawy do Szydłowca warto nawiedzić kościoły opisane w Skarbcu Mazowieckim:
- Sanktuarium Matki Bożej Lewiczyńskiej
- Kościół bernardynów w Radomiu