Sanktuarium pw. Matki Bożej Królowej Polskich Męczenników

Al. Stanów Zjednoczonych 55, 04-028 Warszawa

Szlak: Bijące Serce Historii, pętla: Kościoły wotywne i pamiątki historii Polski na warszawskiej Pradze

  • Widok ogólny
  • Tablica pamiątkowa
  • Widok od frontu
  • Wnętrze kościoła
  • Ołtarz boczny
  • Organy
Następny

Bijące Serce Historii

Kościoły wotywne i pamiątki historii Polski na warszawskiej Pradze

Sanktuarium pw. Matki Bożej Królowej Polskich Męczenników
Następny

Komentarze i materiały użytkowników


Podziel się materiałami lub linkami do tego obiektu

Aby przesyłać materiały dotyczące obiektów trzeba być zalogowanym!
LogowanieZaloguj się

Komentarze użytkowników 0

Twój komentarz będzie pierwszy. Zapraszamy Cię do wyrażenia swojej opinii!

Twój komentarz

Aby dzielić się opiniami nt poszczególnych obiektów trzeba być zalogowanym!
LogowanieZaloguj się

Opis


Informacje podstawowe

województwo mazowieckie, powiat warszawski, gmina Praga Południe

diecezja warszawsko-praska, dekanat grochowski


Współrzędne GPSGPS: N 52.239701, E 21.080980

Telefon228133344

Strona WWWWWW


KalendarzWydarzenia

3 maja

odpust - uroczystość MB Królowej Polski

Sanktuarium pw. Matki Bożej Królowej Polskich Męczenników - Warszawa

11 listopada

odpust - Święto Niepodległości

Sanktuarium pw. Matki Bożej Królowej Polskich Męczenników - Warszawa

HistoriaHistoria

Sanktuarium polskiego męczeństwa ustanowione przez bp. Kazimierza Romaniuka powstało według zamysłu ks. Krzysztofa Jackowskiego, który w 1985 r. otrzymał zadanie zorganizowania parafii i zbudowania kościoła dla mieszkańców osiedla Kinowa na …


ArchitekturaArchitektura

Kościół zbudowany według projektu arch. Jerzego Kumelowskiego i konstrukcji inż. Krzysztofa Guraja, na planie prostokąta przykrytego dwuspadowym dachem z rodzajem lunety kolebkowej na kalenicy, biegnącej przez całą szerokość dachu, która …


ZabytkiZabytki

  • Figura „Matka Boża z Dzieciątkiem na tle krzyża” (wyk. Andrzej Bargieł według rzeźby z grobu profesora Politechniki Lwowskiej Stanisława Kępińskiego na Cmentarzu Łyczakowskim we Lwowie), marmur.
  • Obraz „Matka Boża Królowa …

W otoczeniuW otoczeniu

  • Pomnik Budowy Szosy Brzeskiej, ul. Grochowska - obelisk powstały z inicjatywy Stanisława Staszica, odsłonięty w 1825 r. dla uczczenia budowanej w latach 1820-1823 brukowanej szosy Warszawa-Brześć.
  • Kościół pw. Najczystszego …

Daty historyczneDaty historyczne

1829 r. - Powstanie kapliczki na Grochowie u zbiegu dzisiejszej al. Stanów Zjednoczonych i ul. Międzyborskiej.

1830-1831 - Powstanie listopadowe, podczas którego grzebano powstańców przy kapliczce i modlono się w …


Na szlakuNa szlaku

Pętla „Kościoły Prawobrzeżnej Warszawy”:

  • Kościół pw. Matki Bożej Loretańskiej, ul. Ratuszowa 5a
  • Bazylika katedralna pw. św. Floriana męczennika i św. Michała Archanioła, ul. Floriańska 5
  • Konkatedra pw. Matki Bożej Zwycięskiej, ul. Grochowska …
Bijące Serce Historii to zbiór tras i proponowanych sposobów zwiedzania warszawskich kościołów. Nazwa szlaku  wyraża przekonanie, że w warszawskich kościołach zapisana została historia stolicy i Polski.

W pierwszej fazie tej części projektu "Skarbiec Mazowiecki" proponujemy zwiedzanie 48 świątyń, uwzględniają one podstawowe kategorie zwiedzania, np."  kościoły wotywne, świątynie związane z kapłańską drogą bł. ks. Jerzego Popiełuszki, kościoły Traktu Królewskiego a także miejsca związane z bł. Janem Pawełem II.

Sanktuarium polskiego męczeństwa ustanowione przez bp. Kazimierza Romaniuka powstało według zamysłu ks. Krzysztofa Jackowskiego, który w 1985 r. otrzymał zadanie zorganizowania parafii i zbudowania kościoła dla mieszkańców osiedla Kinowa na Saskiej Kępie. W dniu 1 maja następnego roku na placu przed kapliczką z 1829 r. odprawiono nabożeństwo majowe, a 3 maja pierwszą Mszę św. Wkrótce placyk stał się miejscem regularnie odprawianych Mszy niedzielnych i okazjonalnych nabożeństw, a w 1987 r. powstała tu prowizoryczna kaplica.

Jednocześnie podjęto starania o uzyskanie pozwolenia na wzniesienie świątyni. 15 marca 1988 r. Prymas Polski ks. Józef kard. Glemp erygował parafię pw. MB Królowej Polskich Męczenników. Budowę rozpoczęto w marcu 1989 r. i realizowano etapami, zgodnie z udzielanymi pozwoleniami. Najpierw powstał dom parafialny, później sala katechetyczna, wreszcie w maju 1994 r. rozpoczęto budowę kościoła. 31 grudnia 2000 r. - w uroczystość Świętej Rodziny pierwszy biskup diecezji warszawsko-praskiej Kazimierz Romaniuk konsekrował świątynię jako wotum. Zgodnie z wezwaniem parafii ma ona sławić imię Maryi, Królowej naszego Narodu oraz przypominać i dawać poznać tych, którzy zawierzając się Matce Bożej Królowej Polski, poświęcili swoje życie Ojczyźnie. Są wśród nich święci i błogosławieni, wyniesieni przez Kościół na ołtarze, ale także ci, których prochy spoczywają w różnych zakątkach świata, często bezimiennie, o których cierpieniu oraz o świadectwie wiary i miłości mówią przekazy historii i tradycji. Nieliczni, którzy przetrwali Polską Golgotę żyją wśród nas i są żywą historią martyrologii naszego Narodu, dając świadectwo o czasach ostatnich dziesięcioleci.

Dekoracja wnętrza kościoła podporządkowana jest pamięci o martyrologii Narodu polskiego. Na ścianach umieszczono tablice memoratywne poświęcone bojownikom o wolność i ofiarom totalitaryzmów hitlerowskiego oraz komunistycznego i pamiątki przeszłości. Tę bogato rozbudowaną symbolikę patriotyczną dekoracji kościoła i cel jaki przyświecał jego twórcom wymownie tłumaczy tekst zacytowany na jednej z tablic: „Ojczyzna to ziemia i groby. Narody tracąc pamięć - tracą życie. Męczennikom polskim 1939. 1 IX 1989”.


Kościół zbudowany według projektu arch. Jerzego Kumelowskiego i konstrukcji inż. Krzysztofa Guraja, na planie prostokąta przykrytego dwuspadowym dachem z rodzajem lunety kolebkowej na kalenicy, biegnącej przez całą szerokość dachu, która obejmuje szczyty wertykalnych (pionowych) okien z dwu stron budynku. Na skrajach lunety krzyże. Elewacje pionowo profilowane czerwoną cegłą lub płytami żelbetowymi.

Portal wejściowy poprzez ażurową wieżę skonstruowaną z pięciu żelbetowych łuków o różnej wysokości, w trzech najwyższych zamontowano dzwony, w średniej - zegar wpisany w okrąg, w najniższej, będącej obudową wejścia - obraz „Jezu ufam Tobie”, również wpisany w okrąg. Nad wejściem tabliczka z tekstem: „To jest Dom Boży tu jest Brama Nieba”.

Elewacja od strony ul. Stanów Zjednoczonych utrzymana w kolorystyce biało-czerwonej (na białych ścianach profile z czerwonej cegły i fragmenty ściany wyłożone czerwonymi płytkami klinkierowymi.).

Wejście do zakrystii schodami pomiędzy dwoma pawilonami na planie sześciokątów, z czerwonej cegły z owalnymi oknami. Pawilony i schody przykryte wspólnym, trójłukowym zadaszeniem. Ponad wejściem pionowo położone okno obramione łukowo lunetą na dachu. Przedłużeniem tej elewacji jest budynek kaplicy (powstał zanim zbudowano kościół) o prostej konstrukcji, przykrytej dwuspadowym dachem. Biała ściana przecięta drzwiami z drewna z dwuspadowym zadaszeniem, zwieńczonym wysokim, wystającym ponad dach krzyżem.

Do wnętrza prowadzą oszklone żeliwne drzwi. Na przeciwko wejścia marmurowy prosty ołtarz, nad nim rzeźba „Matka Boża z Dzieciątkiem na tle krzyża”.

Tabernakulum wmontowane w drewnianą płytę w formie tory. Na mosiężnych drzwiczkach tabernakulum wizerunek krzyża równoramiennego z promieniami pomiędzy ramionami. Poniżej tablica z kamieniem węgielnym położonym pod budowę kościoła. Na ścianie po lewej stronie od wejścia obraz „Miłosierdzie Boże”, namalowany przez Jana Molgę oraz stacje Drogi krzyżowej w kształcie krzyża rycerskiego. Na przeciwległej ścianie marmurowe tablice poświęcone Orlętom lwowskim, Sybirakom, żołnierzom Armii Krajowej, grenadierom Armii Polskiej we Francji oraz zbiorcza tablica upamiętniająca ofiary hitleryzmu i stalinizmu.

Ponadto w kaplicach ustawiono figury czterech polskich męczenników biskupów i kapłanów. W kaplicy chrzcielnej - św. Wojciecha i św. Stanisława, a w kaplicy Matki Bożej Nieustającej Pomocy - św. Maksymiliana i ks. Jerzego. Autorem rzeźb jest Andrzej Bargieł.


  • Figura „Matka Boża z Dzieciątkiem na tle krzyża” (wyk. Andrzej Bargieł według rzeźby z grobu profesora Politechniki Lwowskiej Stanisława Kępińskiego na Cmentarzu Łyczakowskim we Lwowie), marmur.
  • Obraz „Matka Boża Królowa Polskich Męczenników”(mal. Krystyna Borowicz-Żmijewska). Na wizerunku głowę Czarnej Madonny otaczają twarze i popiersia polskich męczenników: pięciu braci z Międzyrzecza, św. Wojciecha, św. Stanisława, św. Jozafata Kuncewicza, św. Andrzeja Boboli, bł. bp. Kozali i św. Maksymiliana Marii Kolbego, popiersia sług Bożych: kard. Stefana Wyszyńskiego i ks. Jerzego Popiełuszki oraz twarz ks. Ignacego Skorupki. Wymowę obrazu pogłębiają symbole martyrologii: kolczaste druty, zakrwawione sztandary, hełmy powstańców warszawskich, krzyże gdańskie z kotwicami, krzyż z Placu Zwycięstwa, a także kapliczka z czasów powstania listopadowego, związana z początkiem parafii i kościoła na Grochowie.
  • Obraz „Matka Boża Kozielska” ofiarowany przez kapelana Rodzin Katyńskich, wykonany na desce z cerkwi w Kozielsku.
  • Różaniec złożony z wagoników, na których są wyryte nazwy miejsc zesłania (proj. Marian Jonkajtys) , oplata tablicę memoratywną poświęconą pamięci Polaków wywiezionych w głąb ZSRR.
  • Obraz „Matka Boża Sybiracka” (mal. Mirosława Machaj) ufundowany przez Członków Związku Sybiraków, koła Praga Południe, poświęcony 21 grudnia 2002 r.
  • Kapliczka przydrożna (1829 r.), murowana, na ulicy Międzyborskiej przy alei Stanów Zjednoczonych na Grochowie; dach dwuspadowy, zamykane metalowe drzwiczki, wewnątrz figura Matki Bożej Niepokalanej. Według tradycji w miejscu tym żegnano i grzebano Polaków poległych podczas bitwy pod Olszynką Grochowską w 1831 r. W latach 80. XX w. okoliczna ludność modliła się przed kapliczką o pozwolenie na budowę kościoła.

  • Pomnik Budowy Szosy Brzeskiej, ul. Grochowska - obelisk powstały z inicjatywy Stanisława Staszica, odsłonięty w 1825 r. dla uczczenia budowanej w latach 1820-1823 brukowanej szosy Warszawa-Brześć.
  • Kościół pw. Najczystszego Serca Maryi, ul. Chłopickiego 2, powstał w latach 1934-1941 jako wotum za zwycięską dla Polaków bitwę powstania listopadowego pod Olszynką Grochowską stoczoną 25 lutego 1831 r.
  • Dawny Instytut Weterynaryjny SGGW, ul. Grochowska 272, wybudowany w latach 1899-1900 według projektu rosyjskiego architekta Władimira Pokrowskiego.
  • Gmach zakładu wychowawczego braci albertynów (Dom Słowa Bożego), ul. Grochowska 194/196, budynek wybudowany w latach 1931-1934 dla braci albertynów według projektu Stefana Szyllera.

1829 r. - Powstanie kapliczki na Grochowie u zbiegu dzisiejszej al. Stanów Zjednoczonych i ul. Międzyborskiej.

1830-1831 - Powstanie listopadowe, podczas którego grzebano powstańców przy kapliczce i modlono się w intencji powstania.

Czerwiec 1985 r. - Mieszkańcy Osiedla Kinowa wraz z ks. Krzysztofem Jackowskim, oddelegowanym przez arcybiskupa warszawskiego, podejmują starania u ówczesnych władz o uzyskanie zezwolenia na budowę kościoła na Osiedlu.

Maj 1986-październik 1987 - Modlitwy przed kapliczką z 1829 r. aby wesprzeć wysiłki i starania o uzyskanie decyzji zezwalającej na budowę świątyni.

14-17 stycznia 1987 r. - Uzyskano zgodę Wydziału Architektury na lokalizację kościoła.

10 czerwca 1987 r. - Zatwierdzono plany i uzyskano zezwolenie na budowę prowizorycznej kaplicy.

28 października 1987 r. - Poświęcenie prowizorycznej kaplicy przez Sekretarza Episkopatu Polski ks. abp. Bronisława Dąbrowskiego.

1 grudnia 1987 r. - Prymas Polski ks. Józef kard. Glemp na prośbę ks. Krzysztofa Jackowskiego nadaje tytuł kaplicy - Matki Bożej Królowej Polskich Męczenników.

15 marca 1988 r. - Dekret Prymasa Polski erygujący parafię Matki Bożej Królowej Polskich Męczenników. Pierwszym proboszczem parafii zostaje mianowany ks. Krzysztof Jackowski.

20 marca 1989 r. - Zatwierdzenie części planów budowy kościoła i pozwolenie na budowę plebanii, rozpoczęcie budowy.

19 października 1989 r. - Zatwierdzenie dalszej części planów budowy kościoła, wzniesienie murów budynku parafialnego, rozpoczęcie budowy części katechetycznej.

4 maja 1994 r. - Zatwierdzenie przez Wydział Architektury ostatniej części planów budowy rozpoczęcie budowy kościoła.

31 grudnia 2000 r. - W święto Świętej Rodziny ordynariusz diecezji warszawsko-praskiej bp Kazimierz Romaniuk dokonał konsekracji kościoła jako wotum jubileuszowego parafii i diecezji.

30 grudnia 2001 r. - W święto Świętej Rodziny: Jezusa, Maryi i Józefa na prośbę ks. proboszcza Krzysztofa Jackowskiego ordynariusz diecezji warszawsko-praskiej ks. bp Kazimierz Romaniuk ogłosił uroczyście kościół parafialny Sanktuarium Matki Bożej Królowej Polskich Męczenników.


Pętla „Kościoły Prawobrzeżnej Warszawy”:

  • Kościół pw. Matki Bożej Loretańskiej, ul. Ratuszowa 5a
  • Bazylika katedralna pw. św. Floriana męczennika i św. Michała Archanioła, ul. Floriańska 5
  • Konkatedra pw. Matki Bożej Zwycięskiej, ul. Grochowska 367
  • Bazylika pw. Najświętszego Serca Jezusowego, ul. Kawęczyńska 53
  • Kościół pw. Chrystusa Króla Pokoju, ul. Skaryszewska 12
  • Kościół pw. św. Andrzeja Boboli, ul. Nobla 16
  • Kościół pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Zerzeniu, ul. Trakt Lubelski 157
  • Kościół pw. NMP Królowej Polski, ul. Kościuszkowców 85A
  • Kościół pw. Matki Bożej Anielskiej, ul. Wilgi 14
  • Kościół pw. Matki Bożej Różańcowej, ul. Wysockiego 8
  • Kościół pw. św. Michała Archanioła, ul. Głębocka 119 ( szlak kościołów drewnianych)
  • Kościół pw. św. Jakuba na Tarchominie, ul. Mehoffera 4

Pętla „Kościoły wotywne”:
Prawobrzeżna Warszawa

  • Kościół pw. Matki Bożej Loretańskiej, ul. Ratuszowa 5a
  • Konkatedra pw. Matki Bożej Zwycięskiej, ul. Grochowska 367
  • Kościół pw. Chrystusa Króla Pokoju, ul. Skaryszewska 12
  • Kościół pw. Najczystszego Serca Maryi, ul. Chłopickiego 2
  • Kościół pw. Matki Bożej Zwycięskiej w Rembertowie, ul. Grzybowa 1
  • Kościół pw. o. Rafała Kalinowskiego w Rembertowie, ul. Czerwonych Beretów 3
  • Kościół pw. Matki Bożej Królowej Polskich Męczenników, al. Stanów Zjednoczonych 55
  • Kościół pw. Zmartwychwstania Pańskiego, ul. Ziemowita 39
  • Kościół pw. Chrystusa Króla na Targówku, ul.Tykocińska 27/35