Bijące Serce Historii to zbiór tras i proponowanych sposobów zwiedzania warszawskich kościołów. Nazwa szlaku wyraża przekonanie, że w warszawskich kościołach zapisana została historia stolicy i Polski.
W pierwszej fazie tej części projektu "Skarbiec Mazowiecki" proponujemy zwiedzanie 48 świątyń, uwzględniają one podstawowe kategorie zwiedzania, np." kościoły wotywne, świątynie związane z kapłańską drogą bł. ks. Jerzego Popiełuszki, kościoły Traktu Królewskiego a także miejsca związane z bł. Janem Pawełem II.
Jesienią 1902 r. para książęca Maria Radziwiłłowa z Zawiszów i jej mąż Michał zakupiła teren przy ul. Kawęczyńskiej i Siedleckiej z zamiarem budowy kościoła. W tym samym roku władze miejskie zatwierdziły projekt budowy świątyni. Po otrzymaniu wiosną 1904 r. odręcznie spisanego papieskiego błogosławieństwa (dokument do dziś istnieje) w trzy lata później rozpoczęto budowę. Kilkakrotnie ją przerywano. Ze względów technicznych pierwotny projekt został zmieniony przez architekta Łukasza Wolskiego. Przy dużych trudnościach związanych z warunkami terenowymi (wody podskórne) przed wybuchem I wojny światowej powstał dolny kościół.
W związku z opóźnianiem się zakończenia budowy świątyni, na potrzeby wiernych wybudowano w 1911 r. kaplicę mogącą pomieścić ok. 1000 osób.
Kolejna zmiana projektu została spowodowana zakupieniem przez księżnę Marię Radziwiłłową kolumn pierwotnie przeznaczonych do bazyliki św. Pawła za Murami w Rzymie. W czasie I wojny światowej księżna - używając swoich wpływów - przywiozła koleją z Włoch 24 monolitowe granitowe kolumny. W dniu 4 stycznia 1920 r. dolny kościół został poświęcony, a następnie, w tym samym roku, postawiono mury zewnętrzne kościoła górnego.
Na prośbę księżnej papież Pius XI w dniu 23 sierpnia 1923 r. nadał znajdującej się jeszcze w budowie świątyni tytuł bazyliki mniejszej. Jednocześnie księżna Maria zabiegała o przekazanie przyszłej parafii pw. Najświętszego Serca Jezusowego księżom salezjanom. Wola księżnej została spełniona po jej śmierci. W dniu 18 listopada 1931 r. salezjanin ks. Antoni Hlond (Chlondowski) objął administrację parafii. W wyborze Zgromadzenia Salezjanów fundatorka kierowała się pragnieniem, aby nowa parafia służyła nie tylko celom sakralnym, ale była także centrum wychowawczym dla dzieci i młodzieży.
Prace wykończeniowe wewnątrz i na zewnątrz bazyliki przerwała II wojna światowa. Podczas działań wojennych świątynia nie uległa zniszczeniu. Niewielkie uszkodzenia zostały usunięte jesienią 1945 r. Ostatnim etapem budowy kościoła było postawienie w latach 1998-1999 pięciokondygnacyjnej wieży.
Architektura bazyliki Najświętszego Serca Jezusowego nawiązuje do architektury starożytnych bazylik rzymskich. Architektami tej świątyni byli Łukasz Wolski i Hugon Kudera, który dokonał niewielkich zmian w projekcie. Okazały fronton bazyliki składa się z 3 części: schodów rozciągających się na całej szerokości fasady, kolumnowego portyku i części górnej zwieńczonej tympanonem. W części środkowej fasady dziesięć kolumn z korynckimi głowicami dźwiga klasyczne belkowanie. W górnej części fasady znajduje się wnęka z trzema oknami i dwiema korynckimi kolumnami. W trójkątnym szczycie, zwanym tympanonem, widzimy postać Chrystusa, który błogosławi duchownego, kobietę z dzieckiem, wieśniaka i żołnierza.
Wnętrze bazyliki dzielą na 3 części 24 granitowe kolumny z korynckimi głowicami wykonanymi w szydłowieckim piaskowcu. Wysokość kolumn wynosi 6,30 m. Kolumny podpierają arkady, nad którymi znajduje się belkowanie zakończone gzymsem. Nad gzymsem znajdują się półkoliste okna z witrażami, wpisane w arkady i doświetlające wnętrze świątyni. Ściany pomiędzy oknami zdobią pilastry zakończone korynckimi pseudogłowicami. Nawę o długości 65 m, szerokości 30 m i wysokości 22 m przykrywa kasetonowy strop. Pięć dużych pól w pasie środkowym wypełniają namalowane sceny z Nowego Testamentu. Nawę zamyka podwyższona absyda. W niej widzimy pozłacaną mozaikę. Nawy boczne powtarzają porządek architektoniczny nawy głównej, lecz nie posiadają okien. Organy znajdują się w chórze bocznej kaplicy, co zapewnia dobrą słyszalność instrumentu zarówno w kościele, jak i w kaplicy.
30 marca 1904 r. - Księżna Maria z Zawiszów Radziwiłłowa otrzymała błogosławieństwo papieża Piusa X na budowę świątyni pw. Najświętszego Serca Jezusowego.
1907 r. - Rozpoczęcie budowy świątyni.
1911 r. - Powstanie przy ul. Otwockiej filialnej kaplicy pw. Serca Jezusowego parafii Matki Bożej Loretańskiej.
25 października 1919 r. - Erygowanie parafii pw. Najświętszego Serca Jezusowego.
4 stycznia 1920 r. - Sufragan warszawski, bp Stanisław Gall dokonał poświęcenia dolnego kościoła.
23 sierpnia 1923 r. - Papież Pius XI przyznał kościołowi tytuł bazyliki mniejszej.
16 września 1923 r. - Abp Aleksander Kakowski dokonał konsekracji świątyni.
18 listopada 1931 r. - Wydanie dekretu o przekazaniu parafii i kościoła Zgromadzeniu Salezjanów.
1938 r. - Na polecenie prezydenta Stefana Starzyńskiego fronton bazyliki został oświetlony.
Listopad 1945 r. - Usunięcie zniszczeń wojennych.
8 czerwca 1991 r. - Papież Jan Paweł II otworzył obrady II Ogólnopolskiego Synodu Plenarnego.
1998-1999 r. - Budowa wieży.