Lokalna Organizacja Turystyczna Skarbiec Mazowiecki

Stowarzyszenie Lokalna Organizacja Turystyczna Skarbiec Mazowiecki zostało zarejestrowane na początku 2012 roku. Jej celem jest zapewnienie ciągłości i rozwój projektu "Skarbiec Mazowiecki - szlaki turystyczne obiektów sakralnych w Warszawie i na Mazowszu".
 
Członkowie Stowarzyszenia chcą aktywizować rozwój mazowieckiej i warszawskiej turystyki, wspierać rozwój indywidualnych pasji i zainteresowań członków Stowarzyszenia, organizować promujące piękno i kulturową wartość Mazowsza i Stolicy, wystawy, szkolenia. W planach są także projekty wydawnicze i wystawiennicze.
 
Ważnym zadaniem będzie także współpraca z innymi Organizacjami Turystycznymi, Lokalnymi Grupami Działania, Stowarzyszeniami, Samorządami i instytucjami kultury.
 
Dotychczas podjeliśmy współpracę z:
  • Lokalną Grupą Działania "Równina Wołomińska" w Tłuszczu
  • Lokalną Grupą Działania "Bądźmy Razem" w Łochowie
Wspólnie zrealizowaliśmy umieszczenie szlaków turystycznych w krajoznawczych aplikacjach do nawigacji GPS.
 
Wszystkich zainteresowanych współpracą lub członkowstwem w Lokalnej Organizacji Turystycznej Skarbiec Mazowiecki (indywidualnym lub instytucjonalnym) - serdecznie zapraszamy i prosimy o kontakt: tel.: 22 621 43 12, e-mail: skarbiec@aci.waw.pl
 
 
 

Aktualności - zobacz wszystkie wiadomości...


E-learningiem w koronawirus

Zapraszamy na stronę e-skarbiecmazowiecki.pl do korzystania ze szkoleń e-learningowych opracowanych przez LOT SM.
Czytaj więcej

Św. Roch pomaga

W dalszym ciągu poznajemy Świętych Patronów od zarazy. Tym razem św. Roch, który żył w czasach, kiedy w średniowiecznej Europie panowała epidemia dżumy. Przez lata pomagał chorym we włoskich szpitalach, aż sam zaraził się chorobą. Wygnano go wówczas z miasta, a ten ukrył się w leśnej grocie, gdzie wkrótce cudownie wyzdrowiał.
W Polsce był czczony już w XV w. stając się patronem chroniącym od zarazy. Stąd były mu poświęcone liczne ołtarze, figury i kapliczki. Jest również czczony jako opiekun lekarzy, aptekarzy i chorych, a także zwierząt domowych. Wierzono, że jego wizerunek i modlitwa do niego uchroni od zarazy.
Foto: J.A. Wiśniewski.

Św. Andrzej Bobola kolejnym patronem w czasach zarazy

Św. Andrzej Bobola kolejnym patronem Polski i Warszawy, który przyczynił się do ratowania ludzi w czasach zarazy. W l. 1625-1629 Wilno nawiedziło kilka bardzo groźnych epidemii, które dziesiątkowały mieszkańców. Ludzie masowo opuszczali miasto, pozostawiając niejednokrotnie swych bliskich bez opieki, skazując ich na samotną śmierć. Chorzy często leżeli na ulicach lub w zamkniętych domach. Ks. Andrzej Bobola, wraz z innymi kapłanami, nieśli opuszczonym i porzuconym ofiarną pomoc duchową i materialną. Nie bacząc na możliwość zarażenia się, o. Andrzej opiekował się chorymi i głodnymi. Spowiadał, udzielał sakramentów świętych, a zmarłych grzebał. Wielu duchownych oddało swe życie w czasie tych straszliwych epidemii, służąc do końca potrzebującym pomocy. Tradycja przypisuje wstawiennictwu św. Andrzeja Boboli uratowanie Pińska i jego okolic od zarazy w latach 1709 – 1710.
Foto: Św. Andrzej Bobola wśród dotkniętych zarazą w Wilnie (obraz Jana Molgi)
http://swietyandrzejbobola.pl/…/nowenna-do-swietego-andrze…/