Szlak " Sakralne Perły Mazowsza" to pierwszy etap prezentacji najcenniejszych obiektów sakralnych na Mazowszu. Znajdą się na nim zarówno zabytki tej klasy, co katedra w Płocku, jak i sanktuarium w Loretto, czy kaplica w Choszczówce, związana ze sługa Bożym kard. Stefanem Wyszyńskim. O ich znaczeniu decydują zarówno walory historyczne, jak i religijne - wiele z nich to interesujące miejsca pielgrzymkowe lub związane z wybitnymi postaciami polskiego życia religijnego i patriotycznego.
Pierwsze wzmianki o kościele pw. św. Magdaleny w Pułtusku pochodzą z ok. 1230 r. W latach 1443-1448 wybudowano obecną świątynię kolegiacką pw. Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny, dla której dokument erekcyjny wystawił 5 lutego 1449 r. bp Paweł Giżycki. Pierwotnie świątynia była jednonawowa z dość długim, nieco węższym prezbiterium i drewnianym sklepieniem. W 2. poł. XV w. dobudowano do niej trzy kaplice: Jana Poddembka, Mikołaja Węża z Dobrzankowa i bp. Piotra z Chodkowa. W XVI w. kościół został przebudowany przez Jana Baptystę z Wenecji na świątynię trójnawową ze sklepieniem kolebkowym. W 1613 r. jej wnętrze strawił pożar. Po odbudowie kościół otrzymał wystrój barokowy, zmodernizowany w połowie XVIII w. przez bp. Ludwika Załuskiego. Dalsze remonty prowadzono w kolejnych latach i po zniszczeniach z okresu II wojny światowej. Papież Paweł VI w 1974 r. nadał kościołowi tytuł bazyliki mniejszej. Ostatnio przeprowadzono gruntowną konserwację fresków pochodzących z XVI w.
Kolegiata pw. Zwiastowania NMP jest najciekawszym zabytkiem XV-wiecznej architektury i sztuki w Pułtusku. Fundatorem świątyni był bp Paweł Giżycki. Zbudowana została na planie prostokąta w stylu gotyckim. W późniejszych latach dobudowano do niej kaplice. Obecnie posiada formę bazylikową. Świątynia trójnawowa, z nawą główną łącznie z prezbiterium o tej samej wysokości, jest dwukrotnie wyższa od naw bocznych i posiada na całej długości sklepienie kolebkowe z bogatą ornamentyką wykonaną przez Jana Baptystę z Wenecji, zatrudnionego przy jej rozbudowie w latach 1551-1560, który nadał kolegiacie ostateczny kształt.
Obecnie jest to budowla gotycka z elementami renesansowymi, z prezbiterium dłuższym od nawy głównej, murowana, tynkowana i oszkarpowana. W ścianie dwuwieżowej fasady wmurowana jest kamienna maska przedstawiająca być może bóstwo pogańskie z czasów przedchrześcijańskich. W nawach bocznych i kaplicach znajdują się sklepienia gwiaździste.
Ten sam architekt, Jan Baptysta, zbudował z fundacji bp. Andrzeja Noskowskiego, którego pomnik stoi przed kościołem, kaplicę grobową fundatora wzorowaną na kaplicy zygmuntowskiej na Wawelu.
Nieco dalej stoi dzwonnica zbudowana na planie kwadratu nawiązująca do stylu klasycystycznego.
W bazylice kolegiackiej możemy dopatrzeć się wielu elementów architektury gotyckiej, renesansowej, barokowej i klasycystycznej nagromadzonych w ciągu prawie sześciuset lat.
Około 1230 r. - Pierwsza historyczna wzmianka o kościele pw. Marii Magdaleny w Pułtusku.
1413-1448 - Budowa świątyni kolegiackiej Zwiastowania NMP.
1449 r. - Dokument erekcyjny ustanawiający kolegiatę wystawił bp Paweł Giżycki.
1453-1480 - Dobudowanie trzech kaplic.
XVI w. - Przebudowa świątyni w stylu renesansowym.
1553-1554 - Budowa kaplicy grobowej bp. Andrzeja Noskowskiego.
1613 r. - Świątynię strawił pożar.
Po 1945 r. - Odbudowa kolegiaty po zniszczeniach II wojny światowej.
1974 r. - Nadanie świątyni godności bazyliki mniejszej przez papieża Pawła VI.
1975 r. - Uroczyste ogłoszenie tytułu bazyliki mniejszej podczas odpustu św. Mateusza.
1994-2011 - Rewitalizacja świątyni, m.in. odnowiono freski.