Opactwo Kanoników Regularnych Lateraneńskich w Czerwińsku powstało w XII w., jego fundatorem był pochodzący z Belgii biskup płocki Aleksander z Malonne. Fundatorami byli również książęta mazowieccy. W 1155 r. papież Hadrian IV bullą objął opiekę nad klasztorem czerwińskim.
Klasztor pełnił również funkcje obronne, często bywali tu dostojnicy kościelni i władcy Polski.W 1361 r. do Czerwińska przybył król Kazimierz Wielki, zaś w lipcu 1410 r. Władysław Jagiełło, który modlił się tu o powodzenie swej wyprawy przeciwko Krzyżakom, a po bitwie pod Grunwaldem w podzięce ofiarował klasztorowi swój hełm. W 1651 r. król Jan Kazimierz po bitwie pod Beresteczkiem złożył w Czerwińsku chorągwie zdobyte na Kozakach.
W 1819 r.arcybiskup warszawski Franciszek Malczewski podjął decyzję o kasacji opactwa. Klasztor objęły norbertanki usunięte z Płocka. Następnie opiekę nad kościołem i klasztorem czerwińskim sprawowali księża diecezjalni, a od 1923 r.księża salezjanie, którzy są gospodarzamiobiektu do dnia dzisiejszego.
W latach 1903-1911przeprowadzono generalny remont kościoła i jego rewitalizację pod kierunkiem architekta Stefana Szyllera, przywracając świątyni cechy romańskie. Kolejny generalny remont, głównie klasztoru, wykonali księża salezjanie, sprawując opiekę nad historycznym zabytkiem. Salezjanie zgodnie ze swym charyzmatem prowadzą internat i szkołę dla chłopców oraz nowicjat. W czasie swojej działalności doprowadzili do papieskiej koronacji obrazu „Matka Boża Czerwińska” 6września 1970 r. Koronatorem wizerunku był kard. Stefan Wyszyński, prymas Polski. W roku 1968 papież Paweł VI nadał kościołowi pw. Nawiedzenia NMP tytuł bazyliki mniejszej.
Z okazji 400-lecianamalowania przez Łukasza z Łowicza obrazu „Zwycięska Matka Boża Pocieszenia”(zwana Matką Bożą Czerwińską), w 2012 r. wizerunek został gruntownie odnowiony i ponownie zainstalowany.
Bazylika mniejsza Zwiastowania Najświętszej Marii Panny w Czerwińsku stanowi bardzo cenny zabytek architektury romańskiej na Mazowszu. Na przestrzeni wieków świątynia była wielokrotnie przebudowywana i wyposażana, dlatego możemy tu odnaleźć również ślady architektury gotyckiej, renesansowej, barokowej i współczesnej.
Inicjatorem budowy opactwa (klasztoru i kościoła) dla kanoników regularnych był biskup płocki Aleksander z Mallone, który dokonał również przebudowy katedry w Płocku i był fundatorem słynnych brązowych drzwi płockich. Świątynię w Czerwińsku zaprojektowano na wzór kościołów budowanych w owym czasie w Europie Środkowej.
Kościół jest orientowany i został zbudowany z ciosów granitowych i cegieł romańskich w formie trójnawowej bazyliki. Nawy boczne i prezbiterium zakończone były od strony wschodniej absydami z których do dziś zachowały się tylko dwie, w XIII w. zburzono absydę południową i dobudowano zakrystię. Od strony zachodniej w fasadzie kościoła zostały wybudowane dwie potężne czworokątne wieże. Posiadają one na trzech górnych kondygnacjach charakterystyczne romańskie podwójne okna, zwane biforiami.
We wnętrzu kościoła sklepienia są kolebkowe z lunetami. Nawę główną od naw bocznych oddzielają półkoliste arkady wsparte na kolumnach i filarach. Wnętrze świątyni jest dobrze oświetlone przez romańskie okna umieszczone w ścianach naw bocznych i nawy głównej.
Pierwsza większa przebudowa świątyni miała miejsce na przełomie XV i XVI w., obejmowała ona dobudowanie kruchty, dzwonnicy i muru wokół kościoła. W XVI w. drewniany strop zastąpiono sklepieniem kolebkowym. W XVII w. otynkowano całe wnętrze świątyni, zakrywając surowość romańskich ścian i kolumn. W tym samym okresie wymieniono również dawne ołtarze na ołtarze w modnym wówczas stylu barokowym. Na początku XX w.wykonano prace budowlano-restauracyjne pod kierunkiem architekta Stefana Szyllera, przywracając bazylice architekturę romańską. Między innymi dokonano odkrywek fragmentów romańskich kolumn kamiennych.
XII w. - Budowa opactwa w Czerwińsku i sprowadzenie kanoników regularnych przez biskupa płockiego
Aleksandra z Malonne.
1155 r. - Papież Hadrian IV objął opiekę nad opactwem.
1328 r. - Pożar kościoła.
1361 r. - Pobyt króla Kazimierza Wielkiego w opactwie czerwińskim.
1410 r. - Król Władysław Jagiełło dokonał tu przeglądu wojsk przed bitwą pod Grunwaldem
1612 r. - Łukasz z Łowicza namalował obraz „Matka Boża Czerwińska”.
1648 r. - Kościół uznał obraz „Matka Boża z Dzieciątkiem” za cudowny.
1651 r. - Król Jan Kazimierz złożył tu chorągwie zdobyte na Kozakach w bitwie pod Beresteczkiem.
1819 r. - Kasacja opactwa kanoników regularnych i przejęcie klasztoru przez norbertanki z Płocka
1902 r. - Objęcie opactwa przez księży diecezjalnych.
1903-1911 - Gruntowna restauracja świątyni pod kierunkiem Stefana Szyllera.
1923 r. - Gospodarzami opactwa zostali księża salezjanie
1939 r. - Niemcy usunęli salezjanów z kościoła i klasztoru i urządzili w nimszkołę żandarmerii.
1951 r. - Odkrycie malowideł z XIII w. przedstawiających sceny biblijne, dziejeapostolskie i żywoty świętych.
1968 r. - Papież Paweł VI nadał kościołowi w Czerwińsku tytuł bazyliki mniejszej.
1970 r. - Koronacja papieska obrazu „Matka Boża Czerwińska”.
2012 r. - 400-lecie kultu obrazu „Matka Boża Czerwińska”.