Kaplica pw. Jasnogórskiej Matki Kościoła

Świerkowa 4, 03-054 Warszawa

Szlak: Sakralne Perły Mazowsza, pętla: Pętla północna

 • Widok ogólny kaplicy
 • Fragment werandy
 • Fragment elewacji
 • Zadaszenie
 • Widok ogólny
 • Widok ogólny kościoła
 • Widok ogólny
 • Tablica pamiątkowa
 • Wnętrze
 • Ołtarz główny
 • Stacje drogi krzyżowej
 • Stacje drogi krzyżowej
 • Ołtarz główny
 • Obrazy przedstawiające życie Jezusa
Następny

Komentarze i materiały użytkowników


Podziel się materiałami lub linkami do tego obiektu

Aby przesyłać materiały dotyczące obiektów trzeba być zalogowanym!
LogowanieZaloguj się

Komentarze użytkowników 0

Twój komentarz będzie pierwszy. Zapraszamy Cię do wyrażenia swojej opinii!

Twój komentarz

Aby dzielić się opiniami nt poszczególnych obiektów trzeba być zalogowanym!
LogowanieZaloguj się

Opis


Informacje podstawowe

województwo mazowieckie, powiat warszawski, gmina Warszawa

diecezja warszawsko-praska, dekanat legionowski


Współrzędne GPSGPS: N 52.361132, E 20.956673

Telefon226146513


KalendarzWydarzenia

3 maja

Matki Bożej Królowej Polski

26 sierpnia

Matki Bożej Częstochowskiej


HistoriaHistoria

W 1969 r. Kuria warszawska nabyła w Choszczówce od Eugeniusza Pietrusińskiego dom z ogrodem z przeznaczeniem na miejsce wypoczynku dla schorowanego po uwięzieniu Stefana kard. Wyszyńskiego, Prymasa Polski. Koszty zakupu domu …


ArchitekturaArchitektura

Dom Instytutu pod względem architektonicznym jest współczesnym budynkiem mieszkalnym i nie wyróżnia się niczym szczególnym. 

Kaplica dla wiernych to zwykła chata kurpiowska z wszelkimi ozdobami, które możemy podziwiać jeszcze dziś na …


ZabytkiZabytki

W kaplicy dla wiernych znajduje się: Droga krzyżowa, obraz "Chrystus Zmartwychwstały", tryptyk poświęcony osobom Trójcy Przenajświętszej znanej malarki na szkle Eweliny Pęksowej z Zakopanego, portrety bł. Jana Pawła II i …

W otoczeniuW otoczeniu

 • Figura św. Anny z Maryją. - na terenie Instytutu, obok zabudowań
 • Klasycystyczny zespół dworski "Choszczówka" z 1. poł. XIX w., wpisany do rejestru zabytków (nie udostępniony do zwiedzania). - Choszczówka, ul. …

Daty historyczneDaty historyczne

1942 r. - Utworzenie przez Marię Okońską Instytutu Świeckich Pomocnic Maryi Jasnogórskiej, Matki Kościoła,  i przekazanie go pod opiekę ks. prof. Stefanowi Wyszyńskiemu.

1969 r. - Instytut otrzymuje dom w Choszczówce …


Na szlakuNa szlaku

 • Kościół parafialny pw. Królowej Polski w Jabłonnie.

Szlak " Sakralne Perły Mazowsza" to pierwszy etap prezentacji najcenniejszych obiektów sakralnych na Mazowszu. Znajdą się na nim zarówno zabytki tej klasy, co katedra w Płocku, jak i sanktuarium w Loretto, czy kaplica w Choszczówce, związana ze sługa Bożym kard. Stefanem Wyszyńskim. O ich znaczeniu decydują zarówno walory historyczne, jak i religijne - wiele z nich to interesujące miejsca pielgrzymkowe lub związane z wybitnymi postaciami polskiego życia religijnego i patriotycznego.

W 1969 r. Kuria warszawska nabyła w Choszczówce od Eugeniusza Pietrusińskiego dom z ogrodem z przeznaczeniem na miejsce wypoczynku dla schorowanego po uwięzieniu Stefana kard. Wyszyńskiego, Prymasa Polski. Koszty zakupu domu pokryła mieszkanka Rzymu Angelika Lady Milington, wielka zwolenniczka Prymasa Wyszyńskiego. Jednocześnie była to jego fundacja dla Instytutu Pomocnic Matki Jasnogórskiej.

Dom został zmodernizowany, m.in. na parterze urządzono kaplicę, a na piętrze pokój Prymasa. W 1973 r. z jego inicjatywy na terenie ogrodu powstała kaplica dla wiernych w adaptowanej chacie przywiezionej z Zalasa na Kurpiach. Jej poświęcenia dokonał Prymas Wyszyński w 1975 r.

W Choszczówce Prymas nie tylko odpoczywał, ale przede wszystkim pracował. Tu odbywały się zebrania Rady Stałej Episkopatu Polski i tu Prymas przyjmował dostojników Kościoła. Częstym gościem był kard. Karol Wojtyła, który właśnie w Choszczówce spędził ostatni dzień swego pobytu w Polsce przed wyjazdem do Rzymu na konklawe, na którym został wybrany papieżem. Z tego względu Choszczówka została nazwana polskim Castel Gandolfo.

Stefan Wyszyński po raz ostatni przebywał w Choszczówce 25 marca 1981 r., na dwa miesiące przed śmiercią.

Historia Choszczówki jest ściśle związana z historią Instytutu, który swoimi początkami sięga dramatycznych czasów II wojny światowej. Instytut został założony w okupowanej Warszawie w 1942 r. przez Marię Okońską, która pragnęła odrodzenia Ojczyzny poprzez odnowę polskiej kobiety. Miała temu służyć systematyczna praca wychowawcza w tzw. Mieście Dziewcząt. Pierwsza wspólnota kierowana planami Opatrzności Bożej spotkała ukrywającego się w podwarszawskich Laskach ks. prof. Stefana Wyszyńskiego, późniejszego Prymasa Polski, który stał się ojcem i kierownikiem duchowym Instytutu. W okresie komunistycznym Instytut stanął do dyspozycji Kościoła w osobie Prymasa Polski. Obecnie celem Instytutu jest zachowanie i upowszechnianie dziedzictwa Prymasa Tysiąclecia.


Dom Instytutu pod względem architektonicznym jest współczesnym budynkiem mieszkalnym i nie wyróżnia się niczym szczególnym. 

Kaplica dla wiernych to zwykła chata kurpiowska z wszelkimi ozdobami, które możemy podziwiać jeszcze dziś na Kurpiach Zielonych. Szczególną uwagę zwracają szparogi na szczycie kaplicy oraz bogato rzeźbione obramowania okien i drzwi.  Kaplica jest na podmurówce, a jej balkon został osobiście zaprojektowany przez Prymasa Tysiąclecia. Wnętrze kaplicy przypomina wiejski kościółek drewniany.


W kaplicy dla wiernych znajduje się: Droga krzyżowa, obraz "Chrystus Zmartwychwstały", tryptyk poświęcony osobom Trójcy Przenajświętszej znanej malarki na szkle Eweliny Pęksowej z Zakopanego, portrety bł. Jana Pawła II i sł. Bożego Stefana kard. Wyszyńskiego.
 
W kaplicy Instytutu znajduje się: Najświętszy Sakrament oraz obraz "Matka Boża Częstochowska" podarowany przez paulinów z Jasnej Góry. Na uwagę zasługuje pokój Prymasa z kopią obrazu "Matka Boża Częstochowska" namalowaną przez prof. Leonarda Torwida, podarowaną Prymasowi z okazji 15-lecia sakry biskupiej. Z obrazem tym Prymas nigdy się nie rozstawał, zabrał go także na konklawe, na którym kard. Wojtyła został wybrany papieżem. We wszystkich pomieszczeniach Instytutu i w kaplicy znajdują się portrety bł. Jana Pawła II i sł. Bożego Prymasa Stefana Wyszyńskiego.
 • Figura św. Anny z Maryją. - na terenie Instytutu, obok zabudowań
 • Klasycystyczny zespół dworski "Choszczówka" z 1. poł. XIX w., wpisany do rejestru zabytków (nie udostępniony do zwiedzania). - Choszczówka, ul. Dębowa 12

1942 r. - Utworzenie przez Marię Okońską Instytutu Świeckich Pomocnic Maryi Jasnogórskiej, Matki Kościoła,  i przekazanie go pod opiekę ks. prof. Stefanowi Wyszyńskiemu.

1969 r. - Instytut otrzymuje dom w Choszczówce podarowany przez Prymasa Stefana Wyszyńskiego.

1973 r. - Powstanie kaplicy dla wiernych w adaptowanej chacie kurpiowskiej.

1978 r. - Ostatni pobyt kard. Karola Wojtyły w Choszczówce przed wyborem na papieża.

1981 r. - Ostatni pobyt Prymasa Stefana Wyszyńskiego w Choszczówce.

1988 r. - Zatwierdzenie Instytutu na prawie diecezjalnym przez ks. kard. Józefa Glempa, Prymasa Polski i zatwierdzenie Instytutu na prawie papieskim przez papieża Jana Pawła II.

2006 r. - Zatwierdzenie nowej nazwy Instytutu.


 • Kościół parafialny pw. Królowej Polski w Jabłonnie.