Szlak " Sakralne Perły Mazowsza" to pierwszy etap prezentacji najcenniejszych obiektów sakralnych na Mazowszu. Znajdą się na nim zarówno zabytki tej klasy, co katedra w Płocku, jak i sanktuarium w Loretto, czy kaplica w Choszczówce, związana ze sługa Bożym kard. Stefanem Wyszyńskim. O ich znaczeniu decydują zarówno walory historyczne, jak i religijne - wiele z nich to interesujące miejsca pielgrzymkowe lub związane z wybitnymi postaciami polskiego życia religijnego i patriotycznego.
Historia Sanktuarium Matki Bożej Jazłowieckiej jest ściśle związana z bł. Marceliną Darowską, założycielką zgromadzenia zakonnego sióstr niepokalanek, z figurą Matki Bożej dłuta Tomasza Oskara Sosnowskiego oraz z dziejami 14 Pułku Ułanów, który 11 lipca 1919 r. odniósł zwycięstwo w bitwie pod Jazłowcem.
W 1863 r. w opuszczonym pałacu przy kresowej twierdzy w Jazłowcu na Podolu (wówczas zabór austriacki) powstał pierwszy klasztor sióstr niepokalanek. Dla tego klasztoru na prośbę m. Marceliny Darowskiej Tomasz Oskar Sosnowski wyrzeźbił w marmurze karraryjskim posąg Matki Bożej Niepokalanej. 10 sierpnia 1883 r. figurę poświęcił abp Zygmunt Szczęsny Feliński.
Podczas bombardowań Jazłowca w czasie I wojny światowej klasztor nie został zniszczony. W bitwie na polach jazłowieckich w lipcu 1919 r. 14 Pułk Ułanów stoczył zwycięską bitwę z bolszewikami i na pamiątkę tego zwycięstwa ułani zostali nazwani Ułanami Jazłowieckimi. Siostry niepokalanki i ich wychowanki oraz ułani rozsławili wizerunek Pani Jazłowieckiej. Uwieńczeniem rozwoju tego kultu była papieska koronacja, której 9 lipca 1939 r. w imieniu Ojca Świętego dokonał kard. August Hlond, Prymas Polski.
W maju 1946 r. siostry niepokalanki - zmuszone do opuszczenia Jazłowca, który wówczas znalazł się poza granicami Polski - przewiozły cudowny posąg do założonego w 1908 r. klasztoru w Szymanowie. Jego sprowadzenie do Szymanowa zawdzięczamy s. Mariannie Budzik, której radzieccy saperzy i miejscowa ludność pomogła w transporcie posągu z Jazłowca do Polski. Kard. August Hlond jako pierwszy pielgrzym 25 czerwca 1946 r. przywitał Panią Jazłowiecką w Szymanowie. Ponad pół wieku posąg znajdował się w klasztornej kaplicy mieszczącej się w pałacu. W lipcu 2002 r. zakończono budowę i poświęcono nowe sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Jazłowieckiej i bł. Marceliny Darowskiej.
Serce sanktuarium, figura Matki Bożej Niepokalanej, znajduje się w nowej kaplicy wybudowanej w latach 1999-2002 r. według projektu architekta Konrada Kuczy Kuczyńskiego, który zaprojektował, m.in. kościół Nawrócenia św. Pawła i kościół Dobrego Pasterza w Warszawie. Współczesna budowla z niewielkimi okienkami przypomina twierdzę nawiązującą do twierdzy kresowej w Jazłowcu na Podolu. Jednocześnie kaplica została zbudowana dla figury Matki Bożej Niepokalanej, którą wierni nazywają twierdzą chroniącą od wszelkich nieszczęść. Kamień węgielny pod Sanktuarium poświęcił papież Jan Paweł II w Krośnie 9 czerwca 1997 r.
Przy kaplicy znajduje się mniejsza - bł. m. Marceliny Darowskiej oraz bł. sióstr męczennic: Ewy od Opatrzności Noiszewskiej i Marty od Jezusa Wołowskiej, obok zaś - sala pamięci 14 Pułku Ułanów Jazłowieckich.
Kaplica jest połączona z pochodzącym z końca XIX w. pałacem w stylu neorenesansowo-klasycystycznym, zbudowanym dla rodziny Lubomirskich prawdopodobnie według projektu Konstantego Wojciechowskiego. Na początku XX w. pałac został rozbudowany i przystosowany do potrzeb sióstr niepokalanek, które prowadzą tu liceum z internatem dla dziewcząt.
W elewacji frontowej znajdują się trzy ryzality. Środkowy jest poprzedzony portykiem o czterech filarach, które podtrzymują taras pierwszego piętra, i zwieńczony kartuszem z herbem Szreniawa - rodziny Lubomirskich.
1857 r. - Założenie zgromadzenia zakonnego sióstr niepokalanek w Rzymie.
1863 r. - Powstanie pierwszej placówki sióstr niepokalanek w Jazłowcu na Podolu.
1883 r. - Poświęcenie figury Niepokalanej, patronki zgromadzenia.
1907 r. - Powstanie kolejnej placówki sióstr niepokalanek - w Szymanowie.
1919 r. - Zwycięstwo 14 Pułku Ułanów w bitwie pod Jazłowcem.
1930 r. - Abp Bolesław Twardowski zatwierdza tytuł: Najświętsza Maryja Panna Jazłowiecka i wezwanie: Pani nasza Jazłowiecka, módl się za nami (300 dni odpustu).
1939 r. - Koronacja papieska figury Matki Bożej Jazłowieckiej.
1946 r. - Siostry niepokalanki opuszczają Jazłowiec i przewożą cudowny posąg do Szymanowa.
1989 r. - Uroczyste obchody 50. rocznicy koronacji NMP Jazłowieckiej pod przewodnictwem Prymasa Józefa Glempa.
1996 r. - Beatyfikacja m. Marceliny Darowskiej (1827-1911) założycielki Zgromadzenia Sióstr Niepokalanego Poczęcia NMP.
1999 r. - Beatyfikacja sióstr męczennic: Ewy Noiszewskiej i MartyWołowskiej.
2002 r. - Poświęcenie nowego Sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Jazłowieckiej.