Kościół pw. Matki Bożej Pani Jazłowieckiej i bł. Marceliny Darowskiej

Szkolna 1, 96-516 Szymanów

Szlak: Sakralne Perły Mazowsza, pętla: Pętla zachodnia

  • Wnętrze
  • Ołtarz główny
  • Ściana różańcowa
  • Wnętrze
Następny

Komentarze i materiały użytkowników


Podziel się materiałami lub linkami do tego obiektu

Aby przesyłać materiały dotyczące obiektów trzeba być zalogowanym!
LogowanieZaloguj się

Komentarze użytkowników 0

Twój komentarz będzie pierwszy. Zapraszamy Cię do wyrażenia swojej opinii!

Twój komentarz

Aby dzielić się opiniami nt poszczególnych obiektów trzeba być zalogowanym!
LogowanieZaloguj się

Opis


Informacje podstawowe

województwo mazowieckie, powiat sochaczewski, gmina Teresin

diecezja warszawsko-praska, dekanat praski


Współrzędne GPSGPS: N 52.163048, E 20.379606

Telefon468649110


KalendarzWydarzenia

9 sierpnia

Odpust - Matki Bożej Jazłowieckiej

Kościół pw. Matki Bożej Pani Jazłowieckiej i bł. Marceliny Darowskiej - Szymanów

8 grudnia

Odpust - Niepokalanego Poczęcia NMP

Kościół pw. Matki Bożej Pani Jazłowieckiej i bł. Marceliny Darowskiej - Szymanów

HistoriaHistoria

Historia Sanktuarium Matki Bożej Jazłowieckiej jest ściśle związana z bł. Marceliną Darowską, założycielką zgromadzenia zakonnego sióstr niepokalanek, z figurą Matki Bożej dłuta Tomasza Oskara Sosnowskiego oraz z dziejami 14 Pułku …


ArchitekturaArchitektura

Serce sanktuarium, figura Matki Bożej Niepokalanej, znajduje się w nowej kaplicy wybudowanej w latach 1999-2002 r. według projektu architekta Konrada Kuczy Kuczyńskiego, który zaprojektował, m.in. kościół Nawrócenia św. Pawła i …


ZabytkiZabytki

  • Figura Matki Bożej Niepokalanej z XIX w., otoczona wotami i lancami ułańskimi. Statua Pani Jazłowieckiej jest dziełem polskiego rzeźbiarza Tomasza Oskara Sosnowskiego, profesora Akademii św. Łukasza w Rzymie, który wyrzeźbił …

W otoczeniuW otoczeniu

  • Pałac otoczony parkiem krajobrazowym z licznymi pomnikami przyrody. Znajduje się tu m.in.: dąb szypułkowy, jesion wyniosły, lipa drobnolistna i buk zwyczajny. Ciekawostką jest fontanna z końca XVIII w. z blaszaną …

Daty historyczneDaty historyczne

1857 r. - Założenie zgromadzenia zakonnego sióstr niepokalanek w Rzymie.

1863 r. - Powstanie pierwszej placówki sióstr niepokalanek w Jazłowcu na Podolu.

1883 r. - Poświęcenie figury Niepokalanej, patronki …


Na szlakuNa szlaku

  • Sanktuarium Matki Bożej Świętorodzinnej w Miedniewicach.
  • Sanktuarium Matki Bożej Niepokalanej i św. Maksymiliana Kolbego w Niepokalanowie.

Szlak " Sakralne Perły Mazowsza" to pierwszy etap prezentacji najcenniejszych obiektów sakralnych na Mazowszu. Znajdą się na nim zarówno zabytki tej klasy, co katedra w Płocku, jak i sanktuarium w Loretto, czy kaplica w Choszczówce, związana ze sługa Bożym kard. Stefanem Wyszyńskim. O ich znaczeniu decydują zarówno walory historyczne, jak i religijne - wiele z nich to interesujące miejsca pielgrzymkowe lub związane z wybitnymi postaciami polskiego życia religijnego i patriotycznego.

Historia Sanktuarium Matki Bożej Jazłowieckiej jest ściśle związana z bł. Marceliną Darowską, założycielką zgromadzenia zakonnego sióstr niepokalanek, z figurą Matki Bożej dłuta Tomasza Oskara Sosnowskiego oraz z dziejami 14 Pułku Ułanów, który 11 lipca 1919 r. odniósł zwycięstwo w bitwie pod Jazłowcem.

W 1863 r. w opuszczonym pałacu przy kresowej twierdzy w Jazłowcu na Podolu (wówczas zabór austriacki) powstał pierwszy klasztor sióstr niepokalanek. Dla tego klasztoru na prośbę m. Marceliny Darowskiej Tomasz Oskar Sosnowski wyrzeźbił w marmurze karraryjskim posąg Matki Bożej Niepokalanej. 10 sierpnia 1883 r. figurę poświęcił abp Zygmunt Szczęsny Feliński.

Podczas bombardowań Jazłowca w czasie I wojny światowej klasztor nie został zniszczony. W bitwie na polach jazłowieckich w lipcu 1919 r. 14 Pułk Ułanów stoczył zwycięską bitwę z bolszewikami i na pamiątkę tego zwycięstwa ułani zostali nazwani Ułanami Jazłowieckimi. Siostry niepokalanki i ich wychowanki oraz ułani rozsławili wizerunek Pani Jazłowieckiej. Uwieńczeniem rozwoju tego kultu była papieska koronacja, której 9 lipca 1939 r. w imieniu Ojca Świętego dokonał kard. August Hlond, Prymas Polski.

W maju 1946 r. siostry niepokalanki - zmuszone do opuszczenia Jazłowca, który wówczas znalazł się poza granicami Polski - przewiozły cudowny posąg do założonego w 1908 r. klasztoru w Szymanowie. Jego sprowadzenie do Szymanowa zawdzięczamy s. Mariannie Budzik, której radzieccy saperzy i miejscowa ludność pomogła w transporcie posągu z Jazłowca do Polski. Kard. August Hlond jako pierwszy pielgrzym 25 czerwca 1946 r. przywitał Panią Jazłowiecką w Szymanowie. Ponad pół wieku posąg znajdował się w klasztornej kaplicy mieszczącej się w pałacu. W lipcu 2002 r. zakończono budowę i poświęcono nowe sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Jazłowieckiej i bł. Marceliny Darowskiej.

Serce sanktuarium, figura Matki Bożej Niepokalanej, znajduje się w nowej kaplicy wybudowanej w latach 1999-2002 r. według projektu architekta Konrada Kuczy Kuczyńskiego, który zaprojektował, m.in. kościół Nawrócenia św. Pawła i kościół Dobrego Pasterza w Warszawie. Współczesna budowla z niewielkimi okienkami przypomina twierdzę nawiązującą do twierdzy kresowej w Jazłowcu na Podolu. Jednocześnie kaplica została zbudowana dla figury Matki Bożej Niepokalanej, którą wierni nazywają twierdzą chroniącą od wszelkich nieszczęść. Kamień węgielny pod Sanktuarium poświęcił papież Jan Paweł II w Krośnie 9 czerwca 1997 r.

Przy kaplicy znajduje się mniejsza - bł. m. Marceliny Darowskiej oraz bł. sióstr męczennic: Ewy od Opatrzności Noiszewskiej i Marty od Jezusa Wołowskiej, obok zaś - sala pamięci 14 Pułku Ułanów Jazłowieckich.

Kaplica jest połączona z pochodzącym z końca XIX w. pałacem w stylu neorenesansowo-klasycystycznym, zbudowanym dla rodziny Lubomirskich prawdopodobnie według projektu Konstantego Wojciechowskiego. Na początku XX w. pałac został rozbudowany i przystosowany do potrzeb sióstr niepokalanek, które prowadzą tu liceum z internatem dla dziewcząt.

W elewacji frontowej znajdują się trzy ryzality. Środkowy jest poprzedzony portykiem o czterech filarach, które podtrzymują taras pierwszego piętra, i zwieńczony kartuszem z herbem Szreniawa - rodziny Lubomirskich.


  • Figura Matki Bożej Niepokalanej z XIX w., otoczona wotami i lancami ułańskimi. Statua Pani Jazłowieckiej jest dziełem polskiego rzeźbiarza Tomasza Oskara Sosnowskiego, profesora Akademii św. Łukasza w Rzymie, który wyrzeźbił pięć takich samych posągów Niepokalanej.
  • Droga krzyżowa wykonana przez prof. Stanisława Rodzińskiego z Krakowa.
  • W grudniu 1990 r. Sanktuarium Matki Bożej Jazłowieckiej wzbogaciło się o jeszcze jeden niezwykle cenny obiekt: ołtarz polowy 14 Pułku Ułanów Jazłowieckich. Ołtarz ma formę tryptyku. Malowidło wykonano techniką olejną na trzech deskach zespolonych zawiasami. Tworzy to zamykaną do środka całość dostosowaną do transportu i sprawnego rozstawiania w warunkach terenowych. Twórcą ołtarza-tryptyku był ówczesny podchorąży Stanisław Mikuła, lwowski artysta malarz, autor licznych obrazów olejnych o tematyce religijnej. Spod jego pędzla wyszły również polichromie i witraże w wielu kościołach na terenie Małopolski. Ołtarz powstał i został poświęcony w 1941 r. w Szkocji, gdzie stacjonowali ułani jazłowieccy. Po zakończeniu II wojny światowej ołtarz stał się jednym z najcenniejszych eksponatów jazłowieckiej izby pamięci w Londynie. Do Polski przywiózł go kpt. Witold Gedroyć, prezes Związku Artylerzystów Konnych na Obczyźnie.
  • Ułańskie szable, lance, siodło i umundurowanie oraz fotografie 14 Pułku Ułanów Jazłowieckich. - w sali poświęconej Pułkowi
  • Kopia obrazu gotyckiego namalowanego ok. 1510 r., przedstawiającego Matkę Bożą Bolesną z Chrystusem.
  • Pałac otoczony parkiem krajobrazowym z licznymi pomnikami przyrody. Znajduje się tu m.in.: dąb szypułkowy, jesion wyniosły, lipa drobnolistna i buk zwyczajny. Ciekawostką jest fontanna z końca XVIII w. z blaszaną misą w kształcie muszli i cokołem ozdobionym meandrem. Jest to jedyny zabytek tego rodzaju w Polsce.
  • Katakumby na terenie klasztornym - miejsce wiecznego spoczynku sióstr niepokalanek.
  • Barokowy kościół parafialny pw. Wniebowzięcia NMP. - w pobliżu klasztoru

1857 r. - Założenie zgromadzenia zakonnego sióstr niepokalanek w Rzymie.

1863 r. - Powstanie pierwszej placówki sióstr niepokalanek w Jazłowcu na Podolu.

1883 r. - Poświęcenie figury Niepokalanej, patronki zgromadzenia.

1907 r. - Powstanie kolejnej placówki sióstr niepokalanek - w Szymanowie.

1919 r. - Zwycięstwo 14 Pułku Ułanów w bitwie pod Jazłowcem.

1930 r. - Abp Bolesław Twardowski zatwierdza tytuł: Najświętsza Maryja Panna Jazłowiecka i wezwanie: Pani nasza Jazłowiecka, módl się za nami (300 dni odpustu).

1939 r. - Koronacja papieska figury Matki Bożej Jazłowieckiej.

1946 r. - Siostry niepokalanki opuszczają Jazłowiec i przewożą cudowny posąg do Szymanowa.

1989 r. - Uroczyste obchody 50. rocznicy koronacji NMP Jazłowieckiej pod przewodnictwem Prymasa Józefa Glempa.

1996 r. - Beatyfikacja m. Marceliny Darowskiej (1827-1911) założycielki Zgromadzenia Sióstr Niepokalanego Poczęcia NMP.

1999 r. - Beatyfikacja sióstr męczennic: Ewy Noiszewskiej i MartyWołowskiej.

2002 r. - Poświęcenie nowego Sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Jazłowieckiej.


  • Sanktuarium Matki Bożej Świętorodzinnej w Miedniewicach.
  • Sanktuarium Matki Bożej Niepokalanej i św. Maksymiliana Kolbego w Niepokalanowie.