Kościół pw. Matki Bożej Różańcowej

Wysockiego 8, 03-371 Warszawa

Szlak: Sakralne Perły Mazowsza, pętla: Pętla północna

Szlak: Bijące Serce Historii, pętla: Style architektoniczne kościołów warszawskiej Pragi w okresie międzywojennym

 • Widok ogólny
 • Widok od frontu
 • Figurka Matki Bożej Różańcowej
 • Tablica pamiątkowa
Następny

Bijące Serce Historii

Style architektoniczne kościołów warszawskiej Pragi w okresie międzywojennym

Kościół pw. Matki Bożej Różańcowej
Następny

Komentarze i materiały użytkowników


Podziel się materiałami lub linkami do tego obiektu

Aby przesyłać materiały dotyczące obiektów trzeba być zalogowanym!
LogowanieZaloguj się

Komentarze użytkowników 0

Twój komentarz będzie pierwszy. Zapraszamy Cię do wyrażenia swojej opinii!

Twój komentarz

Aby dzielić się opiniami nt poszczególnych obiektów trzeba być zalogowanym!
LogowanieZaloguj się

Opis


Informacje podstawowe

województwo mazowieckie, powiat warszawski, gmina Praga Północ

diecezja warszawsko-praska, dekanat bródnowski


Współrzędne GPSGPS: N 52.286667, E 21.023333

Telefon228112627

Strona WWWWWW

Emailkancelariambr@wp.pl


KalendarzWydarzenia

7 października

odpust - św. Matki Bożej Różańcowej

Kościół pw. Matki Bożej Różańcowej 

HistoriaHistoria

Parafię pw. Matki Bożej Różańcowej na Bródnie erygował 26 października 1913 r. ks. abp Aleksander Kakowski przy istniejącej drewnianej kaplicy,która powstała w 1909 r. na terenie osady domków budowanych potajemnie …


ArchitekturaArchitektura

Jest to trójnawowa budowla o silnie zredukowanej formie historycznej, nawiązującej do trójdzielnej włoskiej fasady romańskiej. Elewacja jest dużą płaszczyzną z dwiema wysuniętymi do przodu bocznymi partiami w formie ryzalitów, …


ZabytkiZabytki

 • Figura „Matka Boża Fatimska” - dar Prymasa Tysiąclecia, koronowana 15 maja 2011 r. przez Józefa kard. Glempa. - w bocznym ołtarzu świątyni
 • Boczny ołtarz sosnowy, przeniesiony z dawnego kościoła pw. …

W otoczeniuW otoczeniu

 • Grodzisko Bródno - ul. Malborska, rekonstrukcja grodu i osady z IX-X w. odkrytych na pocz. XX w., znajdujących się w Lesie Bródnowskim.
 • Pomnik wzniesiony w 50. rocznicę powstania warszawskiego - …

Daty historyczneDaty historyczne

1909 r. - Budowa na Bródnie drewnianej kaplicy z fundacji Marii Radziwiłłowej z Zawiszów.

26 października 1913 r. - Ks. abp Aleksander Kakowski erygował parafię pw. Matki Bożej Różańcowej na …


Na szlakuNa szlaku

Pętla „KościołyPrawobrzeżnej Warszawy”:

 • Kościół pw. Matki Bożej Loretańskiej, ul. Ratuszowa 5a
 • Bazylika katedralna pw. św. Floriana męczennika i św. Michała Archanioła, ul. Floriańska 5
 • Konkatedra pw. Matki Bożej Zwycięskiej, ul. Grochowska 367
 • Bazylika …
Bijące Serce Historii to zbiór tras i proponowanych sposobów zwiedzania warszawskich kościołów. Nazwa szlaku  wyraża przekonanie, że w warszawskich kościołach zapisana została historia stolicy i Polski.

W pierwszej fazie tej części projektu "Skarbiec Mazowiecki" proponujemy zwiedzanie 48 świątyń, uwzględniają one podstawowe kategorie zwiedzania, np."  kościoły wotywne, świątynie związane z kapłańską drogą bł. ks. Jerzego Popiełuszki, kościoły Traktu Królewskiego a także miejsca związane z bł. Janem Pawełem II.

Szlak " Sakralne Perły Mazowsza" to pierwszy etap prezentacji najcenniejszych obiektów sakralnych na Mazowszu. Znajdą się na nim zarówno zabytki tej klasy, co katedra w Płocku, jak i sanktuarium w Loretto, czy kaplica w Choszczówce, związana ze sługa Bożym kard. Stefanem Wyszyńskim. O ich znaczeniu decydują zarówno walory historyczne, jak i religijne - wiele z nich to interesujące miejsca pielgrzymkowe lub związane z wybitnymi postaciami polskiego życia religijnego i patriotycznego.

Bijące Serce Historii to zbiór tras i proponowanych sposobów zwiedzania warszawskich kościołów. Nazwa szlaku  wyraża przekonanie, że w warszawskich kościołach zapisana została historia stolicy i Polski.

W pierwszej fazie tej części projektu "Skarbiec Mazowiecki" proponujemy zwiedzanie 48 świątyń, uwzględniają one podstawowe kategorie zwiedzania, np."  kościoły wotywne, świątynie związane z kapłańską drogą bł. ks. Jerzego Popiełuszki, kościoły Traktu Królewskiego a także miejsca związane z bł. Janem Pawełem II.

Parafię pw. Matki Bożej Różańcowej na Bródnie erygował 26 października 1913 r. ks. abp Aleksander Kakowski przy istniejącej drewnianej kaplicy,która powstała w 1909 r. na terenie osady domków budowanych potajemnie przez ludność przybyłą do Stolicy w poszukiwaniu pracy w pasie dawnych carskich umocnień fortyfikacyjnych wokół Warszawy.

W 5. rocznicę istnienia parafii, tuż przed ogłoszeniem niepodległości Polski w 1918 r., odwiedził ją nuncjusz papieski Achilles Ratti, późniejszy papież Pius XI, udzielając miejscowej młodzieży sakramentu bierzmowania.

Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości podjęto starania o wybudowanie nowego kościoła. Prof. Zdzisław Mączeński opracował projekt architektoniczny, a dla uzyskania funduszy na jego realizację wydano pocztówkę z rysunkiem kościoła, którą rozprowadzano wśród wiernych jako cegiełkę na budowę świątyni. W 1934 r. proboszcz ks. Stefan Roguski uzyskał zgodę na budowę murowanego kościoła. Przed wybuchem II wojny światowej zdążono założyć żelbetowe fundamenty i cokół z granitu. Dalsze prace uniemożliwiły działania wojenne i okupacja hitlerowska. Drewniana kaplica spłonęła we wrześniu 1939 r.

Po wojnie, 8 maja 1949 r. Prymas Stefan kard. Wyszyński wmurował akt erekcyjny pod budowę nowego kościoła i poświęcił fundamenty, ale zgodę na budowę uzyskano dopiero w 1956 r. Autor projektu Zdzisław Mączeński nie był już w stanie nadzorować budowy, prowadził ją Kazimierz Białkowski. W 1960 r. świątynia została oddana do użytku w stanie surowym, 13 czerwca tego roku odbyło się uroczyste jej poświęcenie, a we wrześniu Prymas Polski ks. Stefan kard. Wyszyński ofiarował parafii figurę Matki Bożej Fatimskiej, która znajduje się w bocznym ołtarzu świątyni. W ostatni dzień 1960 r. zmarł inicjator budowy kościoła ks. Tadeusz Zimiński nie doczekawszy jej całkowitego zakończenia. 31 maja 1964 r. ks. Stefan kard. Wyszyński konsekrował ołtarz i od tego dnia wszystkie Msze św. i nabożeństwa sprawowane były w nowym kościele.

Jest to trójnawowa budowla o silnie zredukowanej formie historycznej, nawiązującej do trójdzielnej włoskiej fasady romańskiej. Elewacja jest dużą płaszczyzną z dwiema wysuniętymi do przodu bocznymi partiami w formie ryzalitów, podzieloną pionowo wąskimi, długimi otworami okiennymi. W części środkowej głównej elewacji architekt zastosował trzy wysokie, półkoliście zamknięte arkady oparte na filarach.

Nowoczesność architektury podkreślają małe, okrągłe okienka tzw. bulaje, umieszczone w elewacji głównej oraz w ryzalitach. Nie zrealizowano projektu wolno stojącej, smukłej dzwonnicy, we wczesnych latach PRL-u nie zezwalano bowiem na budowę wież kościelnych.

Powierzchnia świątyni wynosi 1200 m kw. i może pomieścić 5 tys. wiernych. Choć początkowo kościół zdawał się być zbyt obszerny i zbyt wysoki, jak na potrzeby małego osiedla o niskiej zabudowie, niebawem jednak okazał się odpowiedni, gdyż wokół wyrosło nowe osiedle wysokich bloków mieszkalnych.

W prezbiterium marmurowy ołtarz na wysokim podwyższeniu zbudowany zgodnie z posoborowymi wymogami liturgicznymi, tj. frontem do wiernych. Z marmuru wykonano także chrzcielnicę. Boczny ołtarz wykonany z drewna sosnowego pochodzi z kościoła pw. św. Marii Magdaleny na Annopolu.

W podziemiach znajdują się wysokie i obszerne pomieszczenia wykorzystywane do celów duszpasterskich.

 
 • Figura „Matka Boża Fatimska” - dar Prymasa Tysiąclecia, koronowana 15 maja 2011 r. przez Józefa kard. Glempa. - w bocznym ołtarzu świątyni
 • Boczny ołtarz sosnowy, przeniesiony z dawnego kościoła pw. św. Marii Magdaleny na Annopolu.
 • Tablica memoratywna poświęcona pamięci żołnierzy 79. Pułku Strzelców Słonimskich, poległych w latach 1939-1945, walczących we wrześniu 1939 r. na terenie Bródna. - we wnętrzu kościoła
 • Pomnik Ofiar Katastrofy Smoleńskiej, w kształcie pnia drzewa roztrzaskanego przez piorun, odsłonięty w 2011 r. - na placu przed kościołem


 • Grodzisko Bródno - ul. Malborska, rekonstrukcja grodu i osady z IX-X w. odkrytych na pocz. XX w., znajdujących się w Lesie Bródnowskim.
 • Pomnik wzniesiony w 50. rocznicę powstania warszawskiego - na skrzyżowaniu ulic Wysockiego i Bartniczej, przy Zespole Szkół Podstawowych - maszt z orłem i emblematem 6. Obwodu AK oraz dwóch kamieni, odsłonięty w 1994 r.
 • Kapliczka przy ulicy Wysockiego - naprzeciwko Domu Kultury „Świt”, figura Matki Bożej w koronie oraz Matki Bożej w aureoli z gwiazd, otoczona metalowymi słupkami połączonymi łańcuchem i kamieniami.
                                                 

1909 r. - Budowa na Bródnie drewnianej kaplicy z fundacji Marii Radziwiłłowej z Zawiszów.

26 października 1913 r. - Ks. abp Aleksander Kakowski erygował parafię pw. Matki Bożej Różańcowej na Bródnie w Warszawie.

1918 r. - W 5. rocznicę istnienia parafii odwiedził ją nuncjusz papieski Achilles Ratti - późniejszy papież Pius XI - który udzielił sakramentu bierzmowania miejscowej młodzieży.

1928 r. - Pierwsza wersja projektu kościoła autorstwa prof. Zdzisława Mączeńskiego.

1934 r. - Druga wersja projektu kościoła; proboszcz ks. Stefan Roguski uzyskał zgodę na budowę murowanego kościoła.

1938 - Początek budowy kościoła, założono żelbetowe fundamenty i cokół z granitu.

Wrzesień 1939 r. - Niemcy spalili kaplicę.

8 maja 1949 r. - Prymas Stefan kard. Wyszyński wmurował akt erekcyjny pod budowę kościoła i poświęcił fundamenty.

1956 r. - Uzyskanie zgody na budowę nowego kościoła na istniejących fundamentach.

1960 r. - Zakończenie budowy kościoła ( w stanie surowym).

13 czerwca 1960 r. - Poświęcenie kościoła przez Prymasa Stefana kard. Wyszyńskiego.

Wrzesień 1960 r. - Stefan kard. Wyszyński ofiarował parafii figurę Matki Bożej Fatimskiej.

31 grudnia 1960 r. - Śmierć proboszcza ks.Tadeusza Zimińskiego.

31 maja 1964 r. - Stefan kard. Wyszyński konsekrował ołtarz i od tego dnia wszystkie Msze św. zaczęto sprawować w nowej świątyni.

15 maja 2011 r. - Koronacja figury Matki Bożej Fatimskiej, której dokonał Józef kard. Glemp Prymas senior w obecności dwóch biskupów: abp. Henryka Hosera i bp. Alojzego Orszulika oraz licznie zgromadzonych wiernych.


Pętla „KościołyPrawobrzeżnej Warszawy”:

 • Kościół pw. Matki Bożej Loretańskiej, ul. Ratuszowa 5a
 • Bazylika katedralna pw. św. Floriana męczennika i św. Michała Archanioła, ul. Floriańska 5
 • Konkatedra pw. Matki Bożej Zwycięskiej, ul. Grochowska 367
 • Bazylika pw. Najświętszego Serca Jezusowego, ul. Kawęczyńska 53
 • Kościół pw. Chrystusa Króla Pokoju, ul. Skaryszewska 12
 • Kościół pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Zerzeniu, ul. Trakt Lubelski 157
 • Kościół pw. Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, ul. Kościuszkowców 85 A
 • Kościół pw. Matki Bożej Anielskiej, ul. Wilgi 14
 • Kościół pw. Matki Bożej Różańcowej, ul. Wysockiego 8
 • Kościół pw. św. Michała Archanioła, ul. Głębocka 119 (szlak kościołów drewnianych)
 • Kościół pw. św. Jakuba na Tarchominie, ul. Mehoffera 4