Drewniane skarby Mazowsza - szlak drewnianej architektury sakralnej.
Mazowsze jest niezwykle bogate w przykłady sakralnego budownictwa drewnianego. Na terenie województwa odnotować można ponad 200 godnych uwagi obiektów.
Na obecnym etapie realizacji projektu "Skarbiec Mazowiecki - szlaki turystyczne obiektów sakralnych w Warszawie i na Mazowszu" pragniemy zachęcić do odwiedzenia i poznania wybranych obiektów.
Na Mazowieckim Szlaku Drewnianej Architektury Sakralnej, któremu nadajemy nazwę Drewniane skarby Mazowsza, będziecie Państwo mogli zwiedzić aż 67 niezwykłych obiektów. Są to w większości mało znane i, choćby z tego powodu, rzadko odwiedzane kościoły i kaplice. Przy typowaniu obiektów braliśmy pod uwagę przede wszystkim ich historię, walory architektoniczne, rolę w lokalnym i ponadlokalnym życiu religijnym. Znajdujące się na szlakach świątynie pozwalają zapoznać się z różnorodnymi, zmieniającymi się w ciągu wieków, formami ich rozplanowania, kształtowania bryły, czy też wyposażenia i zdobienia wnętrza.
Na szlaku Drewniane skarby Mazowsza umieszczone zostały drewniane obiekty sakralne, podzielone na 6 tzw. pętli: ciechanowską(14 obiektów), ostrołęcką (11), płocką (14), siedlecką (9), warszawską-wschodnią (8) i warszawską-zachodnią (10). W przygotowaniu - pętla radomska (7)
Dla zainteresowanych materiałami drukowanymi wydaliśmy miniprzewodnik "Drewniane skarby Mazowsza" z mapą.
Tereny, na których powstała wieś zasiedlane były już w czasach przed naszą erą, na co wskazują badania archeologiczne. W latach 70. XIX w. odkryto tu cmentarzysko z okresu lateńskiego z urnami wypełnionymi spalonymi kośćmi. Na okolicznych polach znaleziono rzymskie monety z czasów cesarza Hadriana (138-117).
Pierwsze pisane wzmianki o wsi pochodzą z XV w. W XVII w. właściciel wsi, podczaszy sochaczewski, Adam Izdbieński wystawił tu niedużą, murowaną kaplicę pw. Matki Bożej, której podziemia przeznaczone były na pochówek dla niego i jego rodziny, oraz czynił starania o erygowanie parafii. Ze wsi Kaski przyjeżdżał do Izdebna ksiądz, żeby odprawiać msze.
Kiedy w XVIII w. wieś przeszła na własność rodziny Szymanowskich kaplica stała się zbyt mała w stosunku do potrzeb i podjęto decyzję o budowie nowego kościoła. Nie rozebrano jednak murowanej kaplicy, ale w latach 1772-1776 dobudowano do niej drewniany kościół. W roku ukończenia budowy erygowano przy kościele parafię pw. Zwiastowania Najświętszej Marii Panny, a konsekracja kościoła nastąpiła w 1779 r. W 1822 r. do północnej części kościoła dobudowano murowaną zakrystię, a 20 lat później kościół przeszedł pierwszy remont. Następne remonty przeprowadzono w latach: 1894 i 1925.
W dniu 30 sierpnia 1990 r. w kościele wybuchł pożar, który strawił konstrukcję dachową i część wyposażenia. Była to bardzo duża strata dla parafii, gdyż trzeba było przeprowadzić gruntowny, kosztowny remont kościoła i rewaloryzację wnętrz. Energia i zapał nowo przybyłego do Izdebna w kwietniu 1991 r. proboszcza ks. Zenona Piskorskiego, oraz olbrzymia mobilizacja mieszkańców wsi i pomoc władz gminy, pozwoliły już w rok po pożarze zacząć odbudowę kościoła. Płożono nowe fundamenty, gdyż stare z kamienia i gliny skruszały, zrobiono nową więźbę dachową, strop i szalowanie. W trakcie tych prac odkryto pod prezbiterium dwie krypty, w których znajdowały się kości ludzkie, oraz znaleziono kamień z wyrytą na nim datą 1616 r.
Kościół w Izdebnie Kościelnym składa się z dwóch części: starszej - murowanej i otynkowanej kaplicy oraz młodszego - drewnianego kościoła.
Kaplica ma plan prostokąta i jest trójbocznie zamknięta. W połowie wysokości jest otoczona małym okapem, nad którym z trzech stron umieszczone są nieduże okna. Przykryta jest blaszanym dachem z umieszczoną na nim sześcioboczną wieżyczką, z półkoliście zamkniętymi prześwitami, zakończoną hełmem i krzyżem.
Do kaplicy dobudowano drewniany kościół, którego nawa jest na planie bliskim kwadratu, a od południa prowadzi z niej wejście do kaplicy. Od wschodu do nawy dostawione jest prezbiterium, prosto zamknięte, ze ściętymi narożami. Kościół ma zrębową konstrukcję (sposób łączenia poprzecznych belek na narożach) i jest oszalowany, czyli obity deskami. Wejście do prezbiterium prowadzi od północy przez dobudowaną w późniejszym czasie murowaną zakrystię z małym przedsionkiem. Dachy nawy i prezbiterium przykryte są gontem.
Główne wejście do kościoła prowadzi od zachodu przez niedużą kruchtę, której zwieńczenie sięga do okapu nawy. Nad kościołem góruje czworoboczna wieżyczka kryta gontem, której górna część z czterech stron ma otwory przykryte żaluzjami.
Wnętrze kościoła ma płaski, drewniany strop, z jasnych desek, dekorowany wzorami z listew z ciemnego drewna. W zachodniej części nawy znajduje się chór muzyczny, wsparty na dwóch słupach.
- Ołtarz główny z umieszczanymi naprzemiennie w jego centralnej części dwoma XVIII-wiecznymi, nawiązującymi do wezwania parafii i kościoła, obrazami: "Zwiastowanie Najświętszej Panny Marii" oraz "Michał Archanioł zabijający smoka". W niszach, po bokach ołtarza znajdują się drewniane, pomalowane rzeźby: św. Piotr z kluczami i św. Paweł z mieczem. W szczycie ołtarza odtworzone po pożarze postacie dwóch aniołów.
- Obraz "Męczeństwo św. Bonifacego" przypisywany Józefowi Wallowi, pochodzący z XVIII w. jest jedynym ze starych obrazów, który się zachował w kościele. Przeszedł renowację po pożarze.
- Żeliwne stacje Drogi krzyżowej pochodzenia francuskiego, zamówione prawdopodobnie przez Piotra Galischet'a, właściciela wsi w XIX w.
- Ambona z 2. poł. XVIII w., w zwieńczeniu której umieszczono ludowo-barokową rzeźbę św. Michała Archanioła.
- Z prawej strony nawy, przez półkolistą arkadę, prowadzi wejście do murowanej kaplicy, gdzie znajduje się ołtarz z naturalnej wielkości postacią Chrystusa. U góry oko Opatrzności. Z lewej strony ołtarza stoi chrzcielnica pochodząca z 2. poł. XVIII w. Przy wejściu do kaplicy umieszczono dekret Prymasa kard. Józefa Glempa z dnia 7 września 2000 r., zezwalający na dedykację kaplicy bł. Michałowi Oziębłowskiemu, w którym czytamy: Ksiądz Michał Oziębłowski urodził się w 1900 r. w Izdebnie Kościelnym. Uczył się najpierw w Oryszewie, następnie w gimnazjum w Skierniewicach, po ukończeniu którego wstąpił do Seminarium Duchownego w Warszawie. W 1927 r. z powodu gruźlicy przerwał naukę i leczył się w Otwocku, prowadząc jednocześnie katechezę w tamtejszych szkołach. Po siedmiu latach ponownie podjął naukę w seminarium duchownym, po ukończeniu którego został wyświęcony na księdza. Podczas wojny aresztowany 9 października 1941 r. i wywieziony do obozu w Dachau, gdzie maltretowany, bity zmarł 31 lipca 1942 r. a jego ciało spalono. Został beatyfikowany 13 czerwca 1999 r. przez papieża Jana Pawła II, w grupie 108 męczenników.
Teren kościoła z dzwonnicą i znajdującym się od wschodu cmentarzem jest ogrodzony drewnianym płotem i tworzy jakby jeden zabytkowy zespół.
- Dzwonnica, pochodząca z końca XVIII w., zbudowana na planie kwadratu, ma konstrukcję słupową i przykryta jest namiotowym dachem, pod którym na każdej ścianie umieszczone są po dwa, półkoliste otwory kryte żaluzjami.
- Na cmentarzu znajduje się wiele starych nagrobków, m.in. ostatnich właścicieli Izdebna - Plebańskich oraz fundatorki ołtarzy w kościele Anieli ze Świdzińskich Szymanowskiej, starościny wyszogrodzkiej, zmarłej w 1839 r.
- Plebania, w której podczas ostatniej wojny, przechowywano broń. - w pobliżu kościoła
- Staw zwany Plebańskim, przy którym w 1819 r. wystawiono kolumnową kapliczkę z okazji odzyskania niepodległości. - w centrum wsi
- Dwór z 1800 r. wybudowany dla rodziny właścicieli wsi - Szymanowskich. W 1. poł. XIX w. należał do ich córki Doroty i jej męża Piotra Galischet'a, majora wojsk francuskich i uczonego chemika, przybyłego do Polski z armią Napoleona. W 1826 r. założył on w Izdebnie Kościelnym dość prymitywną cukrownię. Wyrabiano tu tzw. farynę czyli mączkę cukrową, a nie rafinadę, a kierat obracały woły. Potem dwór przeszedł na własność Łubieńskich, a następnie Kronenberga, od którego w 1866 r. kupił dobra wybitny historyk prof. Józef Kazimierz Plebański (1831-1897). Plebańscy byli ostatnimi właścicielami Izdebna i dworu. Po wojnie zostali wywłaszczeni, a dwór popadł w ruinę. W latach 60. XX w. przeprowadzono remont i zorganizowano w nim dom opieki dla dorosłych. Dwór jest parterowy, na planie prostokąta z piętrowym portykiem. Piętro ozdabiają żeliwne balkony. Dookoła dworu znajdują się pozostałości parku krajobrazowego, zaś na zachód - oficyna z początku XIX w. z czterospadowym dachem.
W Izdebnie Kościelnym przebywał wraz ze swoją córką Klementyną - późniejszą pisarką Hoffmanową - Ignacy Tański, poeta, autor sentymentalnych wierszy i sielanek. Tu w 1805 r. zmarł i został pochowany przy kościele. Nie ma nagrobka.
XI-XII w. - Powstanie grodziska na polach dzisiejszej wsi Chlebnia (dawniej Chlewnia).
XV w. - Pierwsze wzmianki o wsi Izdebno Kościelne.
1621 r. - Wybudowanie murowanej kaplicy pw. Matki Bożej.
XVIII w. - Wieś przechodzi na własność rodziny Szymanowskich.
1772-1776 - Do murowanej kaplicy dobudowano drewniany kościół pw. Zwiastowania NMP.
1776 r. - Erygowanie parafii pw. św. Michała Archanioła.
1805 r. - W Izdebnie Kościelnym zmarł Ignacy Tański, pisarz, sekretarz A. Czartoryskiego, ojciec pisarki Klementyny z Tańskich-Hoffmanowej.
1842 r. - Gruntowny remont kościoła.
1894 r. - Kolejny remont kościoła.
30 sierpnia 1990 r. - Pożar kościoła.
1991 r. - Odbudowa kościoła po pożarze.
Izdebno Kościelne to wieś położona na skraju Równiny Łowicko-Błońskiej, nad rzeczką Pisią Tuczną w gminie Grodzisk Mazowiecki.
- Na trasie pętli zachodniej Szlaku Drewnianej Architektury Sakralnej znajduje się godny polecenia kościół parafialny pw. Przemienienia Pańskiego w Żukowie, jeden z najstarszych drewnianych kościołów na tych terenach, wybudowany w latach 1676-1677. W jego wnętrzu znajduje się wiele cennych, barokowych zabytków. - ok. 18 km na wschód od Izdebna Kościelnego
- Na szlaku "Perły Mazowsza" znajduje się kościół parafialny pw. św. Anny w Grodzisku Mazowieckim. Wybudowany w 1687 r. z fundacji kasztelana rawskiego - Wojciecha Mokronowskiego, był dwukrotnie rozbudowywany w XVIII i XIX w. We wnętrzu cenne wyposażenie renesansowe i barokowe, m.in. trzy pochodzące z XVIII w. ołtarze, XVII-wieczny obraz "Wieczerza Pańska", wiele epitafiów oraz renesansowych i barokowych nagrobków.