Kościół pw. Przemienienia Pańskiego i św. Stanisława

Przedwojewo, 06-406 Przedwojewo

Szlak: Drewniane Skarby Mazowsza, pętla: Pętla ciechanowska

  • Widok ogólny kościoła
  • Widok ogólny kościoła
  • Widok ogólny kościoła
  • Widok ogólny kościoła
  • Widok ogólny kościoła
  • Pomnik ku pamięci 203 Pułku Ułanów
  • Ołtarz główny
  • Epitafium Aleksego Dembowskiego
  • Belka Tęczowa oddzielająca prezbiterium od nawy
  • Polichromie na ścianach kościoła
Następny

Komentarze i materiały użytkowników


Podziel się materiałami lub linkami do tego obiektu

Aby przesyłać materiały dotyczące obiektów trzeba być zalogowanym!
LogowanieZaloguj się

Komentarze użytkowników 0

Twój komentarz będzie pierwszy. Zapraszamy Cię do wyrażenia swojej opinii!

Twój komentarz

Aby dzielić się opiniami nt poszczególnych obiektów trzeba być zalogowanym!
LogowanieZaloguj się

Opis


Informacje podstawowe

województwo mazowieckie, powiat ciechanowski, gmina Opinogóra Górna

diecezja łomżyńska, dekanat kadzidlański


Współrzędne GPSGPS: N 52.923672, E 20.658485


KalendarzWydarzenia

8 maja

Odpust - św. Stanisława

Kościół pw. Przemienienia Pańskiego i św. Stanisława  - Przedwojewo

6 sierpnia

Odpust - święto Przemienienia Pańskiego

Kościół pw. Przemienienia Pańskiego i św. Stanisława  - Przedwojewo

HistoriaHistoria

Dogodne położenie przy drodze wojewódzkiej nr 617, łączącej Ciechanów (w odległości zaledwie 5 km) z Przasnyszem sprawia, że usytuowanego przy samej drodze kościółka nie można nie zauważyć. Dlatego warto się …


ArchitekturaArchitektura

Ten niepozorny na pierwszy rzut oka kościółek kryje w sobie kilka "tajemnic". Po pierwsze, jest odwrotnie orientowany. Krótko mówiąc, w przeciwieństwie do zdecydowanej większości mazowieckich świątyń, kościół w Przedwojewie został …


ZabytkiZabytki

  • Belka tęczowa z umieszczonym na niej XVII-wiecznym krucyfiksem.
  • Ołtarz główny, barokowy, pochodzący z 2. poł. XVIII w., w którego środkowym polu umieszczony jest obraz przedstawiający św. Stanisława biskupa.
  • Na ścianie, nad …

W otoczeniuW otoczeniu

Teren przykościelny ogrodzony jest płotem z betonowych prefabrykatów, ze skromnym wejściem od wschodu. Ponieważ kościółek stoi samotnie w pobliżu drogi wojewódzkiej, łączącej Ciechanów z Przasnyszem, zatem trudno w jego otoczeniu …


Daty historyczneDaty historyczne

1620 r. - Pierwsza kaplica w Przedwojewie, wzniesiona przez właściciela wsi, Marcina Przedwojewskiego.

Przed 1773 r. - Na miejscu drewnianej kaplicy zostaje zbudowany niewielki kościółek, który zachował się do …


Na szlakuNa szlaku

Kościół w Przedwojewie jest jednym z 14 obiektów usytuowanych na "pętli ciechanowskiej" Szlaku Architektury Drewnianej. W jego najbliższym sąsiedztwie znajdują się kolejne kościoły drewniane, należące do tej samej pętli:

  • Ciemniewko - miejscowość …

Drewniane skarby Mazowsza - szlak drewnianej architektury sakralnej.

Mazowsze jest niezwykle bogate w przykłady sakralnego budownictwa drewnianego. Na terenie województwa odnotować można ponad 200 godnych uwagi obiektów.

Na obecnym etapie realizacji projektu "Skarbiec Mazowiecki - szlaki turystyczne obiektów sakralnych w Warszawie i na Mazowszu" pragniemy  zachęcić do odwiedzenia i poznania wybranych obiektów.

Na Mazowieckim Szlaku Drewnianej Architektury Sakralnej, któremu nadajemy nazwę Drewniane skarby Mazowsza, będziecie Państwo mogli zwiedzić aż 67 niezwykłych obiektów. Są to w większości mało znane i, choćby z tego powodu, rzadko odwiedzane kościoły i kaplice. Przy typowaniu obiektów braliśmy pod uwagę przede wszystkim ich historię, walory architektoniczne, rolę w lokalnym i ponadlokalnym życiu religijnym. Znajdujące się na szlakach świątynie pozwalają zapoznać się z różnorodnymi, zmieniającymi się w ciągu wieków, formami ich rozplanowania, kształtowania bryły, czy też wyposażenia i zdobienia wnętrza.

Na szlaku Drewniane skarby Mazowsza umieszczone zostały drewniane obiekty sakralne, podzielone na 6 tzw.  pętli: ciechanowską(14 obiektów), ostrołęcką (11), płocką (14), siedlecką (9), warszawską-wschodnią (8) i warszawską-zachodnią (10). W przygotowaniu - pętla radomska (7)

Dla zainteresowanych materiałami drukowanymi wydaliśmy miniprzewodnik "Drewniane skarby Mazowsza" z mapą.


Dogodne położenie przy drodze wojewódzkiej nr 617, łączącej Ciechanów (w odległości zaledwie 5 km) z Przasnyszem sprawia, że usytuowanego przy samej drodze kościółka nie można nie zauważyć. Dlatego warto się zatrzymać, aby zobaczyć jedną z najmniejszych świątyń drewnianych na Mazowszu, której nawa - co było dawniej częściej spotykane w tego typu budowlach - kryta jest dachem trójpołaciowym.

HISTORIA

Wieś znana już od początku XV w. jako gniazdo rodziny Przedwojewskich, pod koniec XVIII w. znajdowała się w rękach Radzymińskich, a później Dembowskich.

W 1620 r. jeden z właścicieli wsi, Marcin Przedwojewski, wzniósł w ogrodzie dworskim drewnianą kaplicę, w której nabożeństwa odprawiali augustianie z klasztoru w Ciechanowie.

Na miejscu tej kaplicy w 2. poł. XVIII w. (przed rokiem 1773) zbudowano niewielki kościół drewniany. Z wizytacji przeprowadzonej w 1775 r. wiemy, że był on "za konsensem śp. Ks. Biskupa Szeptyckiego na dawnym miejscu wystawiony, w którym bywają dwa odpusty: na Przemienienie Pańskie jeden, na św. Stanisława drugi".

W 1888 r. przeprowadzono gruntowny remont kościoła, który - jak pisał w 1890 r. "Przegląd Katolicki": "Chylił się on już dobrze do upadku; dziedzic Przedwojewa p. Dębowski w r. 1888 z gruntu go odnowił, dał mocne żelazne okna i kazał odmalować".

Ten właśnie obiekt przetrwał szczęśliwie do naszych czasów i dzisiaj jest jednym z najmniejszych kościołów, jakie znajdują się na terenie Mazowsza.

Ten niepozorny na pierwszy rzut oka kościółek kryje w sobie kilka "tajemnic". Po pierwsze, jest odwrotnie orientowany. Krótko mówiąc, w przeciwieństwie do zdecydowanej większości mazowieckich świątyń, kościół w Przedwojewie został wzniesiony na osi zachód-wschód, z prezbiterium zwróconym w kierunku zachodnim.

Po drugie, mamy tutaj do czynienia z równie rzadko spotykanym przypadkiem (dotyczącym w szczególności najstarszych kościołów mazowieckich), że długość nawy jest krótsza od jej szerokości. I po trzecie, sama nawa jest kryta nie dachem dwuspadowym, a trójpołaciowym, czyli zastosowano tutaj rozwiązanie charakterystyczne dla starszych kościołów z tej części Mazowsza. To wszystko świadczy o tym, że przez stulecia kościół nie był przebudowywany, ani rozbudowywany i dzięki temu zachował do dzisiaj wygląd "skromnego kościółka wiejskiego".

Ta niewielka świątynia w Przedwojewie została wzniesiona w konstrukcji zrębowej, którą z zewnątrz oszalowano. Konstrukcję najlepiej zobaczymy w środku budowli, ponieważ belki ścian wewnątrz są tylko pomalowane i dzięki temu możemy nawet w narożach obejrzeć ich łączenie na "jaskółczy ogon".

Nawa została zbudowana na planie prostokąta (7,80 x 9,50 m), zaś łączące się z nią od zachodu węższe prezbiterium (8,00 x 6,70 m), zamknięte jest trójbocznie. Do prezbiterium od północy dostawiona jest zakrystia, do nawy od południa - kruchta boczna.

Nad nawą i prezbiterium znajdują się oddzielne dachy (nad nawą wspomniany trójspadowy, nad prezbiterium dwuspadowy, przechodzący w wieloboczny), nad kruchtą i zakrystią daszki pulpitowe. Wszystkie pobite są gontem. Nad całością góruje, umieszczona w końcowej części nawy, ośmioboczna wieżyczka na sygnaturkę.

Po wejściu do środka świątyni naszym oczom ukazuje się skromne jednonawowe wnętrze, przekryte stropem płaskim, ułożonym na belkach stropowych (tzw. nadsiębitką).

  • Belka tęczowa z umieszczonym na niej XVII-wiecznym krucyfiksem.
  • Ołtarz główny, barokowy, pochodzący z 2. poł. XVIII w., w którego środkowym polu umieszczony jest obraz przedstawiający św. Stanisława biskupa.
  • Na ścianie, nad wejściem z prezbiterium do zakrystii, umieszczona jest tablica z napisem: "W tej kaplicy spoczywają zwłoki / ś.p. Aleksego Dembowskiego / właściciela tych dóbr / Przedwojewo-Sona / zmarłego d. 27 września 1898 r. / w wieku lat 73. / Prosi się przechodnia / o westchnienie do Boga". Ma to związek z faktem, że w 2. poł. XIX w. w kaplicy zostali pochowani członkowie rodziny Dembowskich, dla których powstała wtedy murowana krypta. Przy okazji warto przypomnieć, że właśnie Aleksy Dembowski (pisany również Dębowski) przyczynił się do odnowienia kościoła w 1888 r.
  • Od wschodu, bezpośrednio nad wejściem umieszczony jest chór muzyczny, wsparty na dwóch profilowanych słupach.

Teren przykościelny ogrodzony jest płotem z betonowych prefabrykatów, ze skromnym wejściem od wschodu. Ponieważ kościółek stoi samotnie w pobliżu drogi wojewódzkiej, łączącej Ciechanów z Przasnyszem, zatem trudno w jego otoczeniu znaleźć godne uwagi zabytki.

Dlatego tym bardziej wartym obejrzenia jest pomnik usytuowany na południowy-wschód od kościoła, poświęcony "PAMIĘCI 203 PUŁKU UŁAN?"W - WIERNYCH SYN?"W SWEJ ZIEMI. POLEGŁYCH W JEJ OBRONIE W ROKU 1920". Jak informuje napis, umieszczony poniżej: pomnik ten został wzniesiony w 1922 r. Zburzony przez hitlerowców w 1940 r., odbudowany w 2004 r.

1620 r. - Pierwsza kaplica w Przedwojewie, wzniesiona przez właściciela wsi, Marcina Przedwojewskiego.

Przed 1773 r. - Na miejscu drewnianej kaplicy zostaje zbudowany niewielki kościółek, który zachował się do naszych czasów.

1827 r. - We wsi Przedwojewo jest 13 domów i 102 mieszkańców.

1888 r. - Wieś liczy 16 domów i 226 mieszkańców i jest filią parafii w Ciechanowie.

2006 r. - Przedwojewo jest jedną z 7 miejscowości należących do parafii pw. św. Józefa w Ciechanowie, która liczy 9887 wiernych.

Kościół w Przedwojewie jest jednym z 14 obiektów usytuowanych na "pętli ciechanowskiej" Szlaku Architektury Drewnianej. W jego najbliższym sąsiedztwie znajdują się kolejne kościoły drewniane, należące do tej samej pętli:

  • Ciemniewko - miejscowość położona 14 km na południowy-wschód od Przedwojewa (dojazd przez Ciechanów i Nasierowo), z kościołem parafialnym pw. św. Mikołaja, pochodzącym z 1757 r.
  • Lekowo - miejscowość położona 8 km na zachód od Przedwojewa (dojazd przez Ciechanów), z kościołem parafialnym pw. św. Stanisława, pochodzącym z lat 1772-1773.
  • Węgra - miejscowość położona 18 km na północny-wschód od Przedwojewa (dojazd przez Turowo i Klewki), z kościołem parafialnym pw. św. Jana Chrzciciela, pochodzącym z 1730 r.
  • Zielona Ciechanowska - miejscowość położona 12 km na północny-wschód od Przedwojewa (dojazd przez Wolę Wierzbowską), z dawnym kościołem parafialnym pw. św. Mateusza, pochodzącym z lat 1772-1774.