Kościół pw. św. Wincentego Ferreriusza

Warszawska 822, 05-083 Zaborów/Borzęcin Duży

Szlak: Lokalny szlak powiatu warszawskiego zachodniego

  • Widok ogólny kościoła
  • Wieże w fasadzie
  • Figura Matki Bożej
Następny

Komentarze i materiały użytkowników


Podziel się materiałami lub linkami do tego obiektu

Aby przesyłać materiały dotyczące obiektów trzeba być zalogowanym!
LogowanieZaloguj się

Komentarze użytkowników 0

Twój komentarz będzie pierwszy. Zapraszamy Cię do wyrażenia swojej opinii!

Twój komentarz

Aby dzielić się opiniami nt poszczególnych obiektów trzeba być zalogowanym!
LogowanieZaloguj się

Opis


Informacje podstawowe

województwo mazowieckie, powiat warszawski zachodni, gmina Stare Babice

archidiecezja warszawska, dekanat lasecki


Współrzędne GPSGPS: N 52.251766, E 20.737295

Telefon227520521


HistoriaHistoria

Pierwsze wzmianki o wsi pochodzą z 1254 r. Miejscowość często zmieniała właścicieli, wśród nich byli duchowni i świeccy, m.in. Władysław Kronenberg w XIX w.

Parafia w Borzęcinie należy do najstarszych na …


ArchitekturaArchitektura

Kościół jest trójnawowy, z dwiema wieżami od frontu, wzniesiony na planie prostokąta, przykryty stropem z fasetowym sufitem, tj. z ozdobnymi gzymsami. Wnętrze podzielone jest czterema parami kolumn w stylu toskańskim. …


ZabytkiZabytki

  • Obraz "Matka Boża z Dzieciątkiem" przysłaniany obrazem patrona parafii "Św. Wincentego". - ołtarz główny
  • Kopia obrazu Rafaela "Chrzest Chrystusa". - zwieńczenie nastawy ołtarza głównego
  • Drewniane rzeźby: przedstawiające apostołów Piotra i Pawła - …

W otoczeniuW otoczeniu

  • Figura Pana Jezusa na frontonie kościoła (fundacja Antoniego Soduła).
  • Figura Matki Bożej z 1904 r. - w pobliżu kościoła
  • Murowana plebania z 1890 r.
  • Cmentarz założony w XVIII w., powiększony w …

Daty historyczneDaty historyczne

1166-1254 - Powstanie parafii w Borzęcinie.

1254 r. - Budowa pierwszego kościoła w Borzęcinie.

1429 r. - Przekazanie parafii pod opiekę klasztorowi kanoników regularnych w Czerwińsku.

1622 r. - Budowa kościoła …


Na szlakuNa szlaku

  • Błonie - kościół pw. Świętej Trójcy. Wczesnogotycki z elementami późnogotyckimi kościół Świętej Trójcy należy do najstarszych obiektów sakralnych na Mazowszu, przyjmuje się, że pochodzi sprzed 1257 r. Pomimo pożaru i …

Lokalny szlak powiatu warszawskiego zachodniego jest specyficznym szlakiem powiatowym. Umieszczono na nim 9 obiektów, które zostały oznakowane zewnętrznymi tablicami informacyjnymi. W projekcie "Skarbiec Mazowiecki" szlak ten pełnił funkcję testową. Jego walory historyczne sa nie do przecenienia. Dodatkowym jego atutem, zwłaszcza dla warszawian jest jego bliskie położenie w stosunku do Stolicy i zlokalizowanie na tzw. szlaku, trakcie królewskim, którego współczesną perłą jest Żelazowa Wola, miejsce narodzin Fryderyka Chopina.

Pierwsze wzmianki o wsi pochodzą z 1254 r. Miejscowość często zmieniała właścicieli, wśród nich byli duchowni i świeccy, m.in. Władysław Kronenberg w XIX w.

Parafia w Borzęcinie należy do najstarszych na Mazowszu. Powstała między rokiem 1166 a 1254. Pierwszy drewniany kościół, pw. św. Zygmunta, zbudowano tu w 1254 r. Od 1429 r. parafia podlegała klasztorowi kanoników regularnych w Czerwińsku, a od 1450 r. kanonikom regularnym przy kościele św. Jerzego w Warszawie. W międzyczasie istniało tu kilka kościołów drewnianych.

W 1622 r. w Borzęcinie wzniesiono kościół drewniany, ufundowany przez Stanisława Święcickiego, opata czerwińskiego, biskupa żmudzkiego. Kościół ten spłonął w 1852 r. Kolejny kościół, murowany z cegły, ufundowany przez Wincentego i Teklę Rapackich, wzniesiono w 1855 r. Konsekracja świątyni i nadanie jej obecnego wezwania nastąpiło w 1868 r. 

Kościół był odnawiany w: 1904, 1947, 1955 oraz w latach 90. XX w.


Kościół jest trójnawowy, z dwiema wieżami od frontu, wzniesiony na planie prostokąta, przykryty stropem z fasetowym sufitem, tj. z ozdobnymi gzymsami. Wnętrze podzielone jest czterema parami kolumn w stylu toskańskim. Całość utrzymana jest w stylu eklektycznym, tj. łączącym różne style architektoniczne, z dominującymi akcentami neorenesansu. Kościół ogrodzony jest murem z czterema kaplicami w rogach.


  • Obraz "Matka Boża z Dzieciątkiem" przysłaniany obrazem patrona parafii "Św. Wincentego". - ołtarz główny
  • Kopia obrazu Rafaela "Chrzest Chrystusa". - zwieńczenie nastawy ołtarza głównego
  • Drewniane rzeźby: przedstawiające apostołów Piotra i Pawła - ołtarz główny; Pieta - ołtarz boczny
  • Obrazy: "Matka Boża Bolesna", "Św. Anna", "Św. Tekla" oraz obraz "Św. Stanisław", którym przysłaniany jest obraz "Pan Jezus na krzyżu". - ołtarze boczne
  • Epitafia proboszczów i fundatorów kościoła.

  • Figura Pana Jezusa na frontonie kościoła (fundacja Antoniego Soduła).
  • Figura Matki Bożej z 1904 r. - w pobliżu kościoła
  • Murowana plebania z 1890 r.
  • Cmentarz założony w XVIII w., powiększony w 1860 r., 1884 r., 1916 r., 1959 r. Na nim, m.in.: klasycystyczna, ozdobiona portykiem o czterech kolumnach, kaplica grobowa Róży Zakrzewskiej-Rykowskiej z 1838 r., grobowiec lekarza Henryka Collington z 1840 r. oraz kwatery poległych z pól bitewnych, partyzantów AK ze zgrupowania "Kampinos" i cywilnych ofiar z czasu II wojny światowej.

1166-1254 - Powstanie parafii w Borzęcinie.

1254 r. - Budowa pierwszego kościoła w Borzęcinie.

1429 r. - Przekazanie parafii pod opiekę klasztorowi kanoników regularnych w Czerwińsku.

1622 r. - Budowa kościoła w Borzęcinie z fundacji Stanisława Święcickiego, opata czerwińskiego, biskupa żmudzkiego.

1852 r. - Pożar kościoła w Borzęcinie.

1855 r. - Budowa kościoła z fundacji Wincentego i Tekli Rapackich.

1868 r. - Konsekracja świątyni i nadanie jej obecnego wezwania.

1935 r. - W czasie prac przy poszerzaniu szosy natrafiono na duże ilości kości ludzkich, a także urnystarosłowiańskie i pogańskie popielnice, co potwierdza dawne zamieszkanie tych okolic.

12 września 1939 r. - W okolicach Borzęcina Dużego zwycięską bitwę przeciwko oddziałom niemieckim stoczyła 8 Dywizja Piechoty.

8 sierpnia 1944 r. - Miejscowość została spacyfikowana przez hitlerowców: rozstrzelano 49 mieszkańców wsi, wszystkich zdolnych do pracy wywieziono na roboty do Niemiec, a wieś podpalono.


  • Błonie - kościół pw. Świętej Trójcy. Wczesnogotycki z elementami późnogotyckimi kościół Świętej Trójcy należy do najstarszych obiektów sakralnych na Mazowszu, przyjmuje się, że pochodzi sprzed 1257 r. Pomimo pożaru i zniszczeń wojennych, m.in. w XVII w., zachował XIII-wieczny układ architektoniczny. Starą zakrystię i prezbiterium przykrywa sklepienie kryształowe z 1. poł. XVI w., zaś w nawach bocznych oraz w części nawy głównej podziwiać można sklepienia krzyżowo-żebrowe z XIII w. W XVII w. był przebudowywany uzyskując cechy barokowe.
  • Kampinos - kościół pw. Wniebowzięcia NMP. Kościół w stylu polskiego baroku, wzniesiony pod koniec XVIII w. Wyposażenie, o dominującym białym kolorze i złoconych ornamentach, nosi cechy późnobarokowe. Wśród zabytków, m.in. pochodzący z początku XVII w. i otaczany lokalnym kultem obraz "Matka Boża z Dzieciątkiem"- Pani Kampinosu.
  • Laski- kaplica pw. Matki Bożej Anielskiej. Drewniana, trójnawowa kaplica w stylu zakopiańskim zbudowana w latach 1922-1925 według projektu Łukasza Wolskiego.
  • Leszno - kościół pw. Narodzenia św. Jana Chrzciciela. Murowany kościół, wzniesiony w latach 1894-1898 według projektu Konstantego Wojciechowskiego, utrzymany w stylu neogotyckim. Ciekawostką są secesyjne polichromie z początku XX w., prawdopodobnie inspirowane twórczością Józefa Mehoffera.
  • Lipków - kościół pw. św. Rocha. Otoczony sienkiewiczowską legendą ma stosunkowo krótką historię. Ufundowany w 1792 r. przez Ormianina Jakuba Paschalisa Jakubowicza, zbudowany został jako kaplica dworska. Przez ponad 100 lat nie użytkowany popadł w ruinę. Odbudowany w latach 50. XX w. ponownie opuszczony i zaniedbany. Obecnie podjęto prace remontowe.
  • Rokitno - kościół pw. Wniebowzięcia NMP. Barokowy kościół z końca XVIII w. zbudowany według projektu Jana Tomasza Bellottiego. Wewnątrz, m.in. łaskami słynący obraz Matki Bożej (XVI/XVII w.) malowany temperą na desce. Prymas Polski kard. Józef Glemp 8 września 2004 r. podniósł parafię Wniebowzięcia NMP do godności Sanktuarium Diecezjalnego Archidiecezji Warszawskiej.
  • Stare Babice - kościół pw. Wniebowzięcia NMP. Neobarokowy kościół z 1728 r., w latach 1899-1902 przebudowany. W pobliżu kościoła istnieje Aleja Dębów Katyńskich - powstała w kwietniu 2010 r. dla upamiętnienia ofiar polskiej Golgoty Wschodu oraz Katastrofy smoleńskiej.
  • Zaborów - kościół pw. św. Anny. Klasycystyczny, murowany, zbudowany w 1791 r. według projektu Hilarego Szpilowskiego, z fundacji właścicieli Zaborowa - Placyda i Karoliny Izbińskich herbu Prawdzic.