Bijące Serce Historii to zbiór tras i proponowanych sposobów zwiedzania warszawskich kościołów. Nazwa szlaku wyraża przekonanie, że w warszawskich kościołach zapisana została historia stolicy i Polski.
W pierwszej fazie tej części projektu "Skarbiec Mazowiecki" proponujemy zwiedzanie 48 świątyń, uwzględniają one podstawowe kategorie zwiedzania, np." kościoły wotywne, świątynie związane z kapłańską drogą bł. ks. Jerzego Popiełuszki, kościoły Traktu Królewskiego a także miejsca związane z bł. Janem Pawełem II.
Początki obecności oo. jezuitów na Mokotowie, wiążą się z otwarciem w 1935 r. Domu Pisarzy Towarzystwa Jezusowego przy ulicy Rakowieckiej w Warszawie. Budynek zajmowany przez Dom powstał z fundacji papieża Piusa XI (proj. Andrea Boni). W Domu funkcjonowała kaplica i to właśnie w niej złożono relikwie św. Andrzeja Boboli, przywiezione do Polski po dokonanej w Rzymie 17 kwietnia 1938 r. kanonizacji.
Podczas powstania warszawskiego w murach Domu zostało zamordowanych kilkudziesięciu Polaków, w tym kilkunastu jezuitów.
W dniu 1 stycznia 1953 r. Prymas Stefan Wyszyński erygował parafię pw. św. Andrzeja Boboli. Rozpoczęto też starania o uzyskanie zezwolenia na budowę kościoła parafialnego. Początkowo władze wydały zgodę, anulowały ją jednak w 1958 r. Na kolejną zgodę trzeba było czekać ponad 20 lat - uzyskano ją 19 maja 1980 r. i niezwłocznie przystąpiono do budowy kościoła. W czerwcu tego samego roku Prymas Stefan Wyszyński poświęcił plac pod budowę kościoła, zaś 16 maja 1981 r. uroczyście wmurowano, pochodzący z Janowa Poleskiego - miejsca męczeńskiej śmierci św. Andrzeja Boboli - kamień węgielny, który poświęcił Jan Paweł II.
Kościół powstawał etapami (kościół dolny, kościół górny). 13 maja 1989 r. do nowej świątyni przeniesiono relikwiarz Świętego, umieszczając go na honorowym miejscu przed ołtarzem głównym; 24 listopada 1991 r. dokonano konsekracji całego kościoła, kończąc tym samym okres budowy i rozpoczynając działanie Sanktuarium.
Architektonicznie kościół nawiązuje do Namiotu Spotkań, w którym Mojżesz spotykał się na pustyni z Panem Bogiem. Ośmiokątna, przeszklona świątynia jest "zawieszona" na żelbetowym, żebrowym stelażu. Nowy kościół połączono z kompleksem budynków i pomieszczeń, spełniających różne funkcje - od Domu Parafialnego poprzez bibliotekę, muzeum, księgarnię po zaplecze gastronomiczne. Taki sposób budowy był charakterystyczny dla obiektów kościelnych powstających w latach 80. XX w. - budowano "na zapas", wykorzystując do maksimum wydane pozwolenia na budowę i "chwilową" przychylność władz.
Wnętrze świątyni podzielone jest na dwa, przenikające się poziomy: dolny kościół, w którym odbywają się nabożeństwa, spotkania oraz adoracje Najświętszego Sakramentu oraz górny kościół stanowiący główną przestrzeń sanktuarium. Pod amfiteatralnym ołtarzem głównym umieszczono przestrzeń zwaną kryptą - przez umieszczony w niej świetlik, widać relikwiarz Świętego, będący głównym akcentem górnego kościoła. Światło docierające do wnętrza jest filtrowane przez zespół monumentalnych wielobarwnych witraży. Rozbudowana przestrzeń, zacierająca klasyczny podział na nawę i prezbiterium (boczne ołtarze, przejścia, sale, obejście ołtarza głównego) potęguje wrażenie wspólnoty zbierającej się wokół ołtarza. Efekt Namiotu Spotkań, spotęgowany obecnością relikwii św. Andrzeja, wprowadza wiernych w atmosferę bezpośredniego kontaktu z sacrum.
1935 r. - Z fundacji papieża Piusa XI powstał - w Warszawie przy ul. Rakowieckiej - Dom Pisarzy Towarzystwa Jezusowego. W Domu funkcjonowała kaplica.
19 kwietnia 1938 r. - Kanonizacja św. Andrzeja Boboli.
19 czerwca 1938 r. - Złożenie relikwii św. Andrzeja Boboli w kaplicy jezuitów przy ul. Rakowieckiej.
1939-1944 - W obawie o relikwie, przeniesienie relikwiarza do kościoła jezuitów przy ul. Świętojerskiej, a następnie do kościoła dominikanów przy ul. Freta.
1945 r. - Powrót relikwiarza do kaplicy przy ul. Rakowieckiej.
1 stycznia 1953 r. - Prymas Stefan Wyszyński erygował parafię pw. św. Andrzeja Boboli.
1957 r. - Starania o pozwolenie na budowę kościoła zakończone niepowodzeniem.
19 maja 1980 r. - Zgoda władz państwowych na budowę kościoła.
16 maja 1981 r. - Uroczyste wmurowanie kamienia węgielnego.
1981-1988 - Budowa kościoła.
13 maja 1989 r. - Przeniesienie relikwii św. Andrzeja do nowego kościoła.
17 maja 1991 r. - Ogłoszenie św. Andrzeja Boboli patronem Metropolii Warszawskiej.
24 listopada 1991 r. - Konsekracja sanktuarium.
16 maja 2002 r. - Ogłoszenie św. Andrzeja Boboli patronem Polski.
16 maja 2008 r. - Sanktuarium otrzymuje godność sanktuarium narodowego.
Święci patroni polscy (samochodowy).